reklama na boinc - CZ

V tomto fóre sa preberajú aktuálne témy ohľadom tímu, samotného webu, propagácie a ďaľšieho rozširovania tímu
tahanko
Príspevky: 133
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:00 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa tahanko »

Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa matob »

to je presne to, čo nám na Slovensku chýba :)
super článok..

inak, predstavte si, koľko by pribudlo počtárov, keby o tejto téme prehodili pár viet Ďurianova alebo Svajda :D
Obrázok
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa Honza »

Hezké, opravdu povedené.

Je tam pár dílčích nepřesností a posunutí významů, překlepy atd.
Na stavbě se počtáři nepodíleli - nepřímo se podíleli řekněme na kalibraci, nastavení parametrů a uvedení do provozu.
Počítač v zátěži žere stále více, než bez ní. Už do není jako před lety. Těch 5-10% mi přijde podhodnocené. Určitě to není pravdu u GPU, kde v idle žere pouze zlomek a ve full několikanásobek.

Má to nedostatky (přesnost ustupuje do pozadí a převažují motivační faktory), ale rozhodně převažují pozitiva.

Teď si jen přeji, aby se LHC v dohledné době opravdu rozjel.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Gratulujem Foreste k uverejneniu clanku - je to server kde sa objavuju dobre clanky, mozes nim trafit hrebik po hlavicke.

Tuto verziu tvojho clanku som zatial necital, takze zhodnotim ked si ju pozriem...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Takze som si to precital, a clanok sa mi paci - ako spomenul Honza, par preklepov a podobnych nepodstatnych veci, plus par mensich chybiciek (napr. gravitacne vlny nam neumoznia vidiet Big Bang, len nam pomozu sa k nemu priblizit omnoho blizsie (desat na minus 43 sekundy) ako akoukolvek inou metodou (doteraz najlepsou moznostou je reliktne ziarenie ktore sa dostane cca 380 tisic rokov po Big bangu, a teoreticky este existuje moznost niekedy v buducnosti registrovat reliktne neutrina ktorymi by sme videli cca 3 sekundy po Big bangu).

Suma sumarum si myslim, se je to jeden z najlepsich Forestovych clankov, a dobre sa mi cital.

Teraz zostava dufat, ze Osel.cz ma vysoku citanost - netusim aku ma, len viem, ze v kruchoch s astronomickymi zaujmami je tento server citany. Viete niekto aku ma navstevnost?
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
forest
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:49 am
Kontaktovať používateľa:

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa forest »

Díky všem za uznání, moc si toho vážím.
To Duro: Tato verze je z velké části ta na kterou jsi dělal korekturu, jenže je z ní ta část o LHC kterou jsi se zabýval nejvíce prakticky celá vyloučena. S redakcí jsem se dohodnul na kompromisu, že použiji v úvodu odkazy na již na jejich serveru vydané články a tím pádem zbytek článku nejen že mohl zůstat celý, ale ještě jsem jej o nějaké věci mohl rozšířit.
To Honza: S tím spuštěním je to těžké. Co u takového stroje považovat za spuštění? Odečet kdy přesně k němu dojde byl na této stránce:
http://www.lhcountdown.com/ a to minimálně 2 měsíce předem. Byl ukončen v noci z 6 na 7.7. Byl to čas kdy se spustily stroje v LHC které postupně ochlazují supravodivé magnety a byly spuštěny další praktické přípravy. Rozjezd celého stroje bude trvat několik měsíců a poté teprve budou vypuštěny první částice, v první fázi beze srážek. Nebyl tedy spučtěn oběh částic, ale byl spuštěn stroj jako takový. Přirovnal bych to ke spuštění atomové elektrárny, které má do plného provozu také hodně daleko.
To "opravdové rozjetí" tedy myslíš konkrétně ty co? Myslíš skutečné oběhy, první srážky, nebo srážející se svazky hadronů ve všech detektorech?

Jakákoliv negativa ve článku najdete tak prosím o upozornění na ně. Momentálně pracuji na dalším článku a každá drobnost které by se dalo pro příště vyhnout může být velice pozitivní.
forest
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:49 am
Kontaktovať používateľa:

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa forest »

Nejčtenější články na webu Osel.cz za poslední rok mají kolem 15.000 přečtení. Můj článek vyšel dnes v 7hodin a již si na něj kliklo (to bude asi to nejpřesnější označení) 1700 lidí. Takováhle čtenost je opravdu obrovská a doufám že bude mít pozitivní dopad i na počet nově se registrovných lidí do BOINC u nás. Byl jsem moc rád že mě oslovila právě tato redakce. Společně vyšel kratičký článeček i na http://www.scienceworld.cz , ale tam si ten článek šéfredaktor ořezal sám do miniaturní podoby a už s tím pak moc nešlo dělat.

Kompletní článek i s částí o LHC a jeho detektorech vyjde určitě na našem webu. Je ještě zhruba o 1/3 delší a v té podobě jsem ti jej Duro i posílal na korekturu. Jen pro zajímavost dnešní návštěva webu našeho týmu Czech National Team je více než dvojnázobná než je průměr, tedy přesněji o 250 návštěv větší, což rozhodně není málo.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

matob napísal:to je presne to, čo nám na Slovensku chýba :)
super článok..
K tomuto par bodov:

1. Na Slovensku nam dlho chybal rozumny web s rozumnou navstevnostou, ktory by propagoval vedu a ktory by bol vhodnym miestom pre clanok o Boinc. Clanky, ktore sme na Slovensku uverejnili v papierovych casopisoch s vedecko popularnou ci pocitacovou tematikou, mali znacne maly efekt pri zvyseni poctu clenov boinc.sk . Mam na mysli napr. nas clanok v casopise Quark (o projekte Einstein@home), alebo clanok o boinc vseobecne v PC Revue - co su oba casopisy s jednou z najvacsich citanosti na SK. Efekt bol zopar desat ludi, ak si dobre pamatam. Je mozne, ze slovensky 'trh' je uz nasyteny a ze jednoducho vyrazne zvysenie zaujmu o boinc sa dosiahnut neda, ci uz pre nezaujem ludi nieco darovat, ci mensiu penetraciu internetu na SK, alebo dalsie faktory ci ich kombinacia...
Naopak, v Cechach podobne mizivy efekt malo uverejnenie nasho clanku v casopise 21. stoleti (ktore malo v tom case pritom citanost vyse 200 tisic ludi mesacne). Z toho plynie, ze zmysel pri propagacii je vhodny web - na slovensku neexistoval, v Cechach ma rozhodne najvacsiu citanost a pritom dobru uroven server technet.idnes.cz, kde ked sme uverejnili clanok o Rosetta@home, zvysilo to pocet aktivnych clenov CNT o 25% (z 1500 na 2000).
Tento server totiz uverejnuje dobre clanky, a ma citanost momentalne 88 tisic zobrazeni denne co zodpoveda poctu ludi cca 25 tisic ludi denne (zdroj: http://online.netmonitor.cz/ola2.php ).

2. Na Slovensku mame len par ludi, ktori napisali clanok o Boinc. Pokial viem, vsetci su znacne poslednu dobu vytazeni. Konkretne ja mam posledne dva roky plne ruky prace s prechodom z vedeckej oblasti do komercnej sfery - ak chce clovek byt uspesny v novej oblasti, musi sa tomu venovat. Nastastie posledny polrok som si nasiel cas aspon na clanok o Orbit@home, zatial v hrubej podobe bez stylistickych uprav na webe boinc.sk . Momentalne vsak uz skoro polovicu casu travim pracou vo Viedni a v Kyjeve, co je dost narocne a vela suvisleho volneho casu nezostava. Mam dojem ze aj Slavko je na tom podobne vytazene.

3. V neposlednej rade prispelo aj to, ze posledne dva-tri roky je v ceskej komunite boinc kriza, ktora rozhodne nepridava elan robit nieco pre boinc aj na slovensku, aspon mne rozhodne zobrala odhadom 10%, kedze som u nich (predovsetkym v minulosti) dost bol aktivny. Mam na mysli predovsetkym pravidelne sa opakujuce konflikty s Forestom, ktore bohuzial importoval aj na boinc.sk, Forest sice pritiahol do boinc komunity vela pasivnych poctarov, ale viacero tych aktivnych zas odradil a demotivoval.
Kedysi nadsenie pre komunitu tak dostalo vazne trhliny vdaka nedostatkom jednotlivcov.

4 Dalsim faktorom je nedostatok casu u MeXa na pracu na domene boinc.sk . Web je stary, zmeny trvaju velmi dlho, ak sa vobec deju. Neprispieva to k chuti do pisania clankov, a je to chronicka situacia. Na druhej strane jednoducho ked je casu malo tak je casu malo, svet na tom nestoji, nic vazne sa nestane. Len tak motivacia do pisania clankov potom je znizena.

5. Posledny mozno rok (neviem presne) existuju na SK weby venovane vede v hlavnych dennikoch Pravda a SME, s dostatocnou citanostou a pravdepodobne vhodnou cielovou skupinou citatelov. Tam sa treba podla mna zamerat - nic ine nema velky zmysel, resp. nemalo by to dostatocny pomer (namaha na napisanie clanku) / (citanost trefnou cielovou skupinou citatelov). Mam v umysle napisat upraveny clanok o orbite pre jeden z tychto webov - v stadiu planovania, a ak cas dovoli ... (onedlho pravdepdobne budem v praci menit projekt na ktorom pracujem). Uvazoval som aj o spominanom technete.idnes.cz, kedze tam som uz clanok uverejnil, a vdaka ich citanosti v desattisicoch denne by efekt pre boinc bol vyssii, ale kedze casu mam malo tak ak bude tak ho radsej asi venujem domacej boinc komunite...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

forest napísal:Nejčtenější články na webu Osel.cz za poslední rok mají kolem 15.000 přečtení. Můj článek vyšel dnes v 7hodin a již si na něj kliklo (to bude asi to nejpřesnější označení) 1700 lidí.
To je pekna citanost. Pri faktore ktory pouziva net monitor medzi pageviews a real users (3-4) to znamena okolo 4-5 tisic ludi na najcitanejsie clanky, a za prvy den okolo 400-500 citatelov tvojho clanku. Tp je slusne a prejavit by sa to v ucasti mohlo.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa Honza »

K tomu opravdovému spuštění. Z pohledu běžného čtenáře může jít o moment, kdy po připojení přes BONIC dostane práci.
To v asi oblast, o kterou nám také jde - aby se do výpočtů zapojilo více lidí s běžným PC. Alespoň tak jsem pochopil motivační rozměr diskutovaného článku. A je jasné, že v momentně, kdy se zapojí a žádnou práci několik týdnů nedostanou, může je to odradit. Samozřejmě mají možnost mnoha dalších projektů, ale první dojem nebude ten nej...
forest
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:49 am
Kontaktovať používateľa:

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa forest »

To si asi špatně při čtení pochopil. Já použil LHC a přechod od příprav do provozu jako příkladu konkrétního využití a pomoci BOINC vědě.
O LHC@Home mluvím jako o příkladu a záměrně v minulosti, prostě jako o ukončené věci. Byl jsem si vědom že kdybych chtěl motivovat na práci na LHC@Home, tak by to moc efekt vzhledem k věčnému hladu po práci nemělo, ale takhle mě napadlo že mohu vyzvihnout hmatatelný výsledek našich výpočtů a dát lidem motivaci pro výpočty na jiných projektech.
Doufám že to tak alespoň lidé při čtení pochopipili, jelikož takováto byla myšlenka a záměr.
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa Honza »

Ano, LHC si vhodně použil jako příklad jak může BOINC přispět v konkrétním projektu. Nejsem si ale jist, že všem čtenářům bude jasné, že už je to vlastně skončené. Připojovat do projektu se lze, stále tam občas práce je, result in progress asociují že to běží. Z článku je jasné, že šlo vlastně o přípravnou fázi uvedení do provozu. Možná chtělo třeba doplnit, že za provozu bude tolik dat, že to není pro BOINC vhodné nebo nějak to dotáhnout.
Je tam ale zmíněno dost dalších projektů na výběr...snad to tak lidé pochopí.
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa Honza »

V diskusi jinak nelze přehlédnou, že tě kritizují za zkreslování faktů kolem spotřeby.
Jaromír Adámek napísal:Prostě čistá propaganda a zkreslování faktů, byť z dobrým úmyslem.
...
Lidi, mluvme přece pravdu, a nezkreslujte fakta o přínosných projektech jen proto, že jsou dobré, se z vás pak stávají lháři.
...
Jo není to tak jednoduché, a konstatovat, že se prakticky nic nezmění, a nebo že bude spotřeba prakticky stejná, je buď hrubá nevědomost, vědomá lež, a nebo minimálně autor píše o něčem, o čem nemá prakticky naprosto žádné zkušenosti, a tahá si "fakta" ze svých chybných úvah.
Upozorňoval jsem na to také několikrát, i ten styl kritiky je velmi podobný - neznalost, nepodloženost, záměrné zkreslování, chybné úvahy (mentalismus). Pro lidi trošičku znalé v počítačích to asi bude největší bolístka jinak velmi dobrého článku, která bude - jak je vidět - snižovat jeho věrohodnost.
forest
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:49 am
Kontaktovať používateľa:

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa forest »

Již ráno jem posílal redaktorovi žádost o úpravu na 15-20% kvůli těm reakcím, zatím k úpravě nedošlo.
Já tohle neberu jako nepravdu, jelikož jen velice složitě se odhaduje průměrný nárůst spotřeby průměrného dnešního počítače při zapojení do výpočtů.
V podobném článku není prostor to nějak podrobně pitvat. Také je v podstatě jedno jestli je tam 10 nebo 20%. Kdo bude šetřit každý wat, ten se nepřipojí i kdyby to byl 1W, kdo bude chtít pomoct, tak mu bude jedno i když to bude 50W.
Nebyl to žádný záměr, prostě jsem to odhadl. Taky tam píšu spotřebu PC 100W. U takovéhoto PC i s monitorem spotřeba opravdu moc nestoupne, jelikož jsem uvažoval že v něm je CPU co má maximální spotřebu 45W při zatížení a ty si berou bez zatížení jen o 10W méně. Pokud k té dodatečné úpravě dojde, upozorním na to i v komentářích. Už jsem tam i na to reagoval.

Nemyslím si že tahle drobnost by nějak výrazně ovlivnila názor čtenáře, jelikož hned za tím je uvedeno že si může každý to zatížení a tím i spotřebu nastavit jak uzná za vhodné. Pro příště jsem poučen.
forest
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:49 am
Kontaktovať používateľa:

Re: reklama na boinc - CZ

Príspevok od používateľa forest »

Duro Kotulic Bunta napísal: 3. V neposlednej rade prispelo aj to, ze posledne dva-tri roky je v ceskej komunite boinc kriza, ktora rozhodne nepridava elan robit nieco pre boinc aj na slovensku, aspon mne rozhodne zobrala odhadom 10%, kedze som u nich (predovsetkym v minulosti) dost bol aktivny. Mam na mysli predovsetkym pravidelne sa opakujuce konflikty s Forestom, ktore bohuzial importoval aj na boinc.sk, Forest sice pritiahol do boinc komunity vela pasivnych poctarov, ale viacero tych aktivnych zas odradil a demotivoval.
Kedysi nadsenie pre komunitu tak dostalo vazne trhliny vdaka nedostatkom jednotlivcov.
Nemyslím si že by byla krize v posledních 2-3 letech v ČR, spíše byla v tom období. Poslední dva roky je ale DC komunita u nás na vzestupu a to jak v aktivitách na propagaci, tak v informovanosti o samotných projektech. To se rozhodně nedá srovnat s tím co se dělo v prvních třech čtvrtletích roku 2006.
Za tu krizi co byla rozhodně nemohu jen já a nechápu proč tedy jsem vždy zmíněn jen já v těchto souvyslostech. Nemůžeme za to ani jen já s dejvidkem, ale i těch několik lidí co šili do systému ve kterém tehdejší CNT jeden a půl roku bezproblému fungovalo. Mně ani dejvidkovi nevadilo že správa není sdílená. Nevadilo kdo regnul doménu a kdo co pro tým dělal. Začalo to ale vadit několika lidem (Trux, Honza, Ford ......) a tito lidé žádali vše sdílené, tedy hlavně správu. Na tom jsme se nedokázali shodnout a jak to dopadlo víme všichni. Já rozhodně nebyl iniciátorem tehdejších sporů a ani dejvidek jím nebyl.
Je zvláštní že nikdo s těchto lidí už o to sdílení v současném působišti nežádají.
Napísať odpoveď