Novy web? Kedy?

V tomto fóre sa preberajú aktuálne témy ohľadom tímu, samotného webu, propagácie a ďaľšieho rozširovania tímu
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Ahoj MeX,

1. marca si pisal, ze sa budes snazit spojazdnit novy web co najskor.

Mozes nam, prosim, dat info ako si s tym daleko:
1. Aky je aktualny stav? Co vsetko potrebujes este dorobit a kedy sa (aspon odhadom) novy web dostane do prevadzky?
2. S cim by Ti mohli pomoct dalsi ludia?

Vsetci chapeme ze mas malo casu a si vytazeny dolezitejsimi ulohami. Zopar ludi prejavilo ochotu pomoct, preto si myslim ze by stala za zvazenie sirsia spolupraca.

Dik,
H99

[edit] Ak zverejnis zoznam uloh ktore este treba vykonat aby sa novy web mohol dat do prevadzky, snad sa najde niekto kto bude vediet a bude mat cas pomoct. Ak umoznis tym ludom spolupracu, novy web moze byt k dispozicii ovela skor. Ak sa taki ludia nenajdu, tak zostava to nadalej na Tebe, ale nikto nebude moct frflat ze to dlho trva.
Suhlasim ze s novym webom sa clanky nezacnu pisat same, snad to ale nakopne ludi ktorym vadi sucasny stav. [/edit]
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa Kiwi »

No ja by som mohol pomoct, ale treba mi poslat nejaku robotu a vysvetlit, co treba urobit,
v com to mam urobit a ako. Myslim, ze ked tomu venujem 3 hodiny denne, tak do decembra
snad nieco urobim. :)
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa Palo M. »

Kiwi napísal:No ja by som mohol pomoct, ale treba mi poslat nejaku robotu a vysvetlit, co treba urobit,
v com to mam urobit a ako. Myslim, ze ked tomu venujem 3 hodiny denne, tak do decembra
snad nieco urobim. :)
Problem je v tom, ze nie je zaklad. Verim, ze pri dobrom zaklade by sme do mesiaca preklopili obsah stareho webu na novy a potom by sa uz priebezne frcalo (to uz by totiz robili viaceri).
A najlepsie by bolo, keby CMS bolo prepojene s forom (jeden login, jeden profil). MeX pred casom nahodil http://beta.boinc.sk/, kde je pouzity Drupal. Ale nie je tam prepojenie na phpBB a pokial som si vsimol, je to cisty Drupal so vstavanymi modulmi. Hral som sa s Drupalom trocha doma na vlastnom piesocku a viem, ze treba popracovat na nastaveni - struktura stranky, profily, nastavenie pristupovych prav, typy dokumentov, WYSIWYG editor... je toho nie malo, treba aj dalsie moduly (nielen tie vstavane). Tak ako to je na bete, je to pomerne nepouzitelne. Pre vystrahu si pozri http://www.boinc.cz/, kde je tiez Drupal - tak to podla mna nema vyzerat po tristvrte roku (defaultny vzhlad, ziadne sekcie, len par prispevkov), to uz je lepsia nasa terajsia stranka.
Povedal by som, ze je v prvom rade potrebne nasledujuce: Urcit, ako nakonfigurovat Drupal, ktore moduly tam zapnut/priinstalovat, vytvorit zakladnu strukturu webu. Rozchodit prepojenie s phpBB (pokial som zistoval, znamena to, ze master pre konta/profily bude Drupal a phpBB odtial taha data). Vyriesit migraciu terajsich veci na novy system (hlavne tych uzivatelov z phpBB do Drupalu).
Po osobnych skusenostiach s Drupalom (par zozratych vikendov) som dospel k nazoru, ze by to fakt chcelo niekoho, kto uz par webov vytvoril a musel niekolkokrat prerabat... takze pozna koncept prace s Drupalom a vie vytvorit dobry zaklad. Alebo sa s tym hrat dostatocne dlho a tak nakoniec rozchodit nieco pouzitelne... zase vhodnejsie pre niekoho, kto sa tvorbe webu mieni venovat aj potom, takze neskor sa mu vrati ten investovany cas a ziskane skusenosti dalej vyuzije.
Ked si myslis, ze na toto mozes venovat tie tri hodiny denne, tak skus...
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa MeX »

Palo M. napísal:A najlepsie by bolo, keby CMS bolo prepojene s forom (jeden login, jeden profil). MeX pred casom nahodil http://beta.boinc.sk/, kde je pouzity Drupal. Ale nie je tam prepojenie na phpBB a pokial som si vsimol, je to cisty Drupal so vstavanymi modulmi. Hral som sa s Drupalom trocha doma na vlastnom piesocku a viem, ze treba popracovat na nastaveni - struktura stranky, profily, nastavenie pristupovych prav, typy dokumentov, WYSIWYG editor... je toho nie malo, treba aj dalsie moduly (nielen tie vstavane). Tak ako to je na bete, je to pomerne nepouzitelne. Pre vystrahu si pozri http://www.boinc.cz/, kde je tiez Drupal - tak to podla mna nema vyzerat po tristvrte roku (defaultny vzhlad, ziadne sekcie, len par prispevkov), to uz je lepsia nasa terajsia stranka.
Drupal s base modulmi je na boinc.cz. Na beta.boinc.sk je Drupal asi s 10-timi ext modulmi. Tam je snad vsetko modul. Kazdopadne v tom stave, ako to je to staci dokonfigurovat - tusim aj editor tam je len nie je zapnuty, a potom prehadzat obsah.
Palo M. napísal: Povedal by som, ze je v prvom rade potrebne nasledujuce: Urcit, ako nakonfigurovat Drupal, ktore moduly tam zapnut/priinstalovat, vytvorit zakladnu strukturu webu. Rozchodit prepojenie s phpBB (pokial som zistoval, znamena to, ze master pre konta/profily bude Drupal a phpBB odtial taha data). Vyriesit migraciu terajsich veci na novy system (hlavne tych uzivatelov z phpBB do Drupalu).
Ak by toto niekto vyriesil ale tak, ze ked bude na Drupal napr. nejaky security patch alebo jednoducho novsia verzia aby to bolo zlucitelne - tak to by bolo fajn. Druha vec je robit to tak, ze bude zbiehat nejaky skript, ktory surovo zoberie loginy/hesla/ine z Drupalu a co ja viem kazdu hodinu ich nahadze do phpBB tabuliek alebo opacne.
Palo M. napísal: Po osobnych skusenostiach s Drupalom (par zozratych vikendov) som dospel k nazoru, ze by to fakt chcelo niekoho, kto uz par webov vytvoril a musel niekolkokrat prerabat... takze pozna koncept prace s Drupalom a vie vytvorit dobry zaklad. Alebo sa s tym hrat dostatocne dlho a tak nakoniec rozchodit nieco pouzitelne... zase vhodnejsie pre niekoho, kto sa tvorbe webu mieni venovat aj potom, takze neskor sa mu vrati ten investovany cas a ziskane skusenosti dalej vyuzije. Ked si myslis, ze na toto mozes venovat tie tri hodiny denne, tak skus...
Tiez to bolo par vikendov.

Stale este uvazujem nad tym, ci by predsa len nebola vhodnejsia Joomla. Zas sa jej vyvoj pohol viac smerom dopredu aj ked ma zas svoje neduhy a problemy. Len to by chcelo zacat znovu od zaciatku, zatial som s Joomlou vela nerobil.
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa MeX »

Hefto99 napísal:Ahoj MeX,

1. marca si pisal, ze sa budes snazit spojazdnit novy web co najskor.

Mozes nam, prosim, dat info ako si s tym daleko:
1. Aky je aktualny stav? Co vsetko potrebujes este dorobit a kedy sa (aspon odhadom) novy web dostane do prevadzky?
2. S cim by Ti mohli pomoct dalsi ludia?

Vsetci chapeme ze mas malo casu a si vytazeny dolezitejsimi ulohami. Zopar ludi prejavilo ochotu pomoct, preto si myslim ze by stala za zvazenie sirsia spolupraca.

Dik,
H99

[edit] Ak zverejnis zoznam uloh ktore este treba vykonat aby sa novy web mohol dat do prevadzky, snad sa najde niekto kto bude vediet a bude mat cas pomoct. Ak umoznis tym ludom spolupracu, novy web moze byt k dispozicii ovela skor. Ak sa taki ludia nenajdu, tak zostava to nadalej na Tebe, ale nikto nebude moct frflat ze to dlho trva.
Suhlasim ze s novym webom sa clanky nezacnu pisat same, snad to ale nakopne ludi ktorym vadi sucasny stav. [/edit]
Sorry, ze odpisujem az teraz - podstatu som napisal vyssie. Ako som uz naznacil, myslim, ze gro pripravy je hotovej, teraz staci prehadzat obsah a mozno naozaj sa nejak pokusit prepojit Drupal web a phpBB forum. Co sa tyka struktury atd. mozno tu by sa hodilo spripomienkovat ale asi na to este stale nie je spravny cas - asi bude najlepsie, ked prehadzem obsah - nie je zas toho tolko, vidim to tak na jeden den aj s upravami a pripadne aj nejakou tou aktualizaciou aspon zakladnych veci. Potom sa moze spustit kritika a opravy, uz nejaky 3-4 ludia myslim konto maju aktivne co som approvoval maily. Pozriem sa aspon chvilu na to cez vikend a skusim spravit zoznam uloh, detailnejsi, co treba doriesit. Zatial to spravim tak, aby to nejak bolo.

Este otazka: je zaujem spravit este zvlast Wiki pre boinc.sk alebo "bude stacit" web s editor pristupom pre kazdeho kto poziada?

MeX
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa ikvar »

MeX napísal: Sorry, ze odpisujem az teraz - podstatu som napisal vyssie. Ako som uz naznacil, myslim, ze gro pripravy je hotovej, teraz staci prehadzat obsah a mozno naozaj sa nejak pokusit prepojit Drupal web a phpBB forum. Co sa tyka struktury atd. mozno tu by sa hodilo spripomienkovat ale asi na to este stale nie je spravny cas - asi bude najlepsie, ked prehadzem obsah - nie je zas toho tolko, vidim to tak na jeden den aj s upravami a pripadne aj nejakou tou aktualizaciou aspon zakladnych veci. Potom sa moze spustit kritika a opravy, uz nejaky 3-4 ludia myslim konto maju aktivne co som approvoval maily. Pozriem sa aspon chvilu na to cez vikend a skusim spravit zoznam uloh, detailnejsi, co treba doriesit. Zatial to spravim tak, aby to nejak bolo.

Este otazka: je zaujem spravit este zvlast Wiki pre boinc.sk alebo "bude stacit" web s editor pristupom pre kazdeho kto poziada?

MeX
Cize na beta.boinc.sk je aktualna verzia... z hladiska funkcnosti?

Podla mna:
1. Ako prve treba dohodnut strukturu. Podla toho sa nahodia clanky zo stareho webu, nemali by ist na novy vsetky. Niektore stare veci su skor na skodu.
2. Prepojit Drupal a forum je priorita. Uzivatelom sa nechce registrovat jeden krat, nie dva :)
3. Myslim ze Wiki nema ziadny vyznam. Nie su ludia ktory by zaktualizovali navod na pripojenie do boincu, nie to este robit wiki :?
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa MeX »

ikvar napísal:Cize na beta.boinc.sk je aktualna verzia... z hladiska funkcnosti?

Podla mna:
1. Ako prve treba dohodnut strukturu. Podla toho sa nahodia clanky zo stareho webu, nemali by ist na novy vsetky. Niektore stare veci su skor na skodu.
2. Prepojit Drupal a forum je priorita. Uzivatelom sa nechce registrovat jeden krat, nie dva :)
3. Myslim ze Wiki nema ziadny vyznam. Nie su ludia ktory by zaktualizovali navod na pripojenie do boincu, nie to este robit wiki :?
No nie je uplne ta verzia, co mam na lokale na v dev mode ale da sa povedat.. OK, tak skusme zadefinovat co ano a co nie, napady ocenim - a rovnako dovody :) preco ano a preco nie. Ja myslim, ze priorita je novy web aj ked bez prepojenia. Prepojenie sa da realizovat ako som pisal aj surovo tym kopirovanim mena/hesla cez bazu..
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa ikvar »

MeX napísal:No nie je uplne ta verzia, co mam na lokale na v dev mode ale da sa povedat.. OK, tak skusme zadefinovat co ano a co nie, napady ocenim - a rovnako dovody :) preco ano a preco nie. Ja myslim, ze priorita je novy web aj ked bez prepojenia. Prepojenie sa da realizovat ako som pisal aj surovo tym kopirovanim mena/hesla cez bazu..
OK, teda komentare priamo k beta.boinc.sk:

1. Prepojenie web - forum. Ak sa to neprepoji na zaciatku, o to to bude zlozitejsie prepojit neskor. "Skalny" to zvladnu aj bez prepojenia, ale ak chceme rozbehnut komunitu a zapojit ludi ktory sa doteraz nezapajali, je to nutne. Nikomu sa nechce registrovat 2x, mat 2 konta, upravovat si nastavenia na dvoch miestach. Menej skuseny budu mat v tom pekny hokej.

2. Navigaca nesmie byt na webe viac krat. Je to zbytocne a naviac robi web neprehladny. Zaklad dobreho webu je prehladnost, nie vela poloziek a funkcii. Navigaciu by som ponechal len jednu, riadok uplne vpravo hore. Takisto by som zmenil jej obsah na:

Domov - mozno premenovat na "Uvodna stranka" alebo "Uvod"?
Boinc - zakladna info stranka o boince, s informaciami "Co to je", "Naco to je", "Ako to funguje", "Ako sa pripojit". Bolo by to samozrejme strucne a texty by viedli dalej na clanky o pripojeni atd.
Projekty
Download - download boinc manager, boincview. Este nieco?
Statistiky
Clanky
Forum

Vypustil by som sekciu novinky, tie budu zobrazene inde a archiv noviniek nieje potrebny, stare "novinky" nikoho nezaujimaju.
Sekciu Odkazy, tie budu porozmiestnovane inde po webe podla potreby, pri popise boincu, pri projektoch atd.
Takisto sekciu kontakt, malo pouzivana vec na vysostnom mieste. Mohol by byt napr v lavom pruhu dole.


3. Rozmiestnenie prvkov na webe
- navigacia teda vpravo hore
- nad vyhladavanie treba dat nadpis Vyhladavanie
- v lavo by zatial ostalo len vyhladavanie a prihlasenie. "Kto je online" by som odstranil, minimalna pridavna hodnota, nehovoriac o tom ze vacsinou tam bude aj tak 0 / 0. "Kto je novy", dajme tomu moze ostat, novacikovia budu radi ze je ich meno na webe.
- na uvodnej stranke by malo byt minimum informacii, tj. klasicky kratky popis "Co je to BOINC", vedla toho velky button, nieco v style som novy chcem zacat. Pod tym budu trebars vpravo novinky a vlavo najnovsie clanky. Mozno by sa pre novinky mal spravit pas vlavo, to by sa oplatilo keby v novinkach boli dolezite veci.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa Palo M. »

Viacmenej suhlasim s ikvarom:

1. Jednoznacne prepojit CMS s forom. Bol na to nejaky plugin do Drupal-u, ale medzicasom je Drupal 6... tak neviem, to uz som nesledoval. V kazdom pripade ten plugin nielenze zabezpecil jeden profil, ale aj jednu session - ked by sa totiz iba nejakym skriptom synchronizovali profily dvoch nezavislych systemov, clovek by sa aj tak musel prihlasovat do obidvoch systemov - to by bola tiez otrava.

2. Suhlasim, ze vpravo hore by mali byt primarne linky - sekcie (Domov, Boinc, Projekty atd). Este by som doplnil, ze potom by kazda sekcia mala mat vlastnu strukturu v tom pase vlavo. To znamena, ze ked kliknem na "Projekty", vlavo sa zobrazi navigacia kde bude zoznam projektov a da sa kliknut ktory ma zaujima. A ked hore kliknem na "Clanky", tak vlavo sa zobrazi zoznam clankov (a nebude tam ten zoznam projektov ktory patri do inej sekcie).
Novinky mozu byt hned na uvodnej stranke, da sa nastavit kolko najnovsich to zobrazuje... (standardne je to zmixovane, cize aj kazdy novy clanok s uvodnym textom tam bude zobrazeny).
Takze suhlasim, ze netreba ziadnu specialnu sekciu na novinky. Take veci ako archiv noviniek, kontakt, odkazy na ine weby, mozu byt na lavej strane v sekcii "Domov" (co ine tam aj dat, ze?).

3. Zatial by stacili tie sekcie, co spomenul ikvar. Ziadne ankety, blogy, kalendare a podobne vecicky v prvej faze netreba, lebo to zbytocne odvadza pozornost. Najprv treba zakladnu strukturu, do ktorej vieme naplnit veci zo stareho Webu a je prehladna a rozsiritelna. Na druhe miesto by som dal vyrobu vlastnej temy. Nieco viac ako svacnut tam logo a zmenit farbu. Skusil by som nieco zaoblene, podobne ako je na starom webe. Vzhlad je to, cim chceme zaujat a vyblafnut na novoprichodzich defaultnu temu je dost low-endove. Uznavam, ze nie je sranda urobit dobru temu a sam by som sa na tom narobil, ale snad sa najde niekto zrucny...
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa ikvar »

MeX, co ty na to? Konkretne napady, pripomienky, navrhy su konecne tu, treba to niekam posunut :roll:

Palo, ku grafike... keby bol dobrz dizajn nevadilo by, ale defaultny drupal nieje az zly... to ze je to default... skusenemu uzivatelovi az tak nevadi a amaterovi sa aj paci :) Ked bude obsah, uvidime co ako a kde bude, spravit dizajn nebude az take tazke.
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa MeX »

Co sa tyka navigacie aj suhlasim v niecom aj nie, cas ukaze, co je lepsie. Zatial to co je upravim v duchu pripomienok. Ako som pisal, to prepojenie by bolo fajn, ale nepozeral som sa na to este, takze neviem, nakolko take nieco existuje uz predpripravene alebo nie. Je fakt, ze idealne by bolo prepojit to aj cez sessions, cize by nebolo potrebne sa 2x logovat aj ked s tym istym menom heslom.

Co sa tyka designu - pokusim sa to jemne upravit, mozno z toho nieco bude.
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa ikvar »

MeX napísal:Co sa tyka navigacie aj suhlasim v niecom aj nie, cas ukaze, co je lepsie. Zatial to co je upravim v duchu pripomienok. Ako som pisal, to prepojenie by bolo fajn, ale nepozeral som sa na to este, takze neviem, nakolko take nieco existuje uz predpripravene alebo nie. Je fakt, ze idealne by bolo prepojit to aj cez sessions, cize by nebolo potrebne sa 2x logovat aj ked s tym istym menom heslom.

Co sa tyka designu - pokusim sa to jemne upravit, mozno z toho nieco bude.
OK, tak napis s cim nesuhlasis. K spravnemu rieseniu sa dojde len diskusiou... mozno som na nieco pozabudol, mozno o niecom neviem a mozno ti ja poviem preco to a to a uvidis aj ty ze je to tak spravne.
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa MeX »

Viac menej sa zhodujem s tym, co pisal Palo M. v bode 2.
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa ikvar »

Nejaké novinky?
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web? Kedy?

Príspevok od používateľa MeX »

ikvar napísal:Nejaké novinky?
Zatial len take, ze asi upustim od Drupalu a skusim nieco jednoduchsie pre tieto ucely. Niekedy je lepsie skor ako nikdy zmenit strategiu.
Napísať odpoveď