Lider Boinc.sk - hlasujte

V tomto fóre sa preberajú aktuálne témy ohľadom tímu, samotného webu, propagácie a ďaľšieho rozširovania tímu

Ste za to, aby Boinc.sk mal lidra?

Hlasovanie ukončené Ne Nov 16, 2008 10:26 pm

Ano, mali by sme mat cloveka, ktory by urcoval smer.
0
Žiadne hlasovania
Ano, ale lider by mal byt zvoleny len na obmedzeny cas, aby sme zistili ci to je dobre.
2
11%
Nie, ale mali by sme sa dohodnut na rozdeleni prace medzi clenov.
9
50%
Nie, boinc.sk je o dobrovolnosti clenov a lider nic nevyriesi.
7
39%
 
Celkom hlasov: 18

gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa gabberattack »

Otvaram tymto hlasovanie na 30 dni.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Hlasoval som za bod c./

Ja vobec nerozumiem tym ludom ktori tak volaju po lidrovi. Potrebuje niekto lidra ktory mu bude diktovat ako sa ma venovat svojmu konicku?
Potrebuje niekto lidra ktory mu povie: teraz pocitaj projekt xyz alebo napis clanok o projekte abc???
Verim, ze kazdy venuje boincu tolko kolko moze a nakolko ma chut. Ziaden lider to nezmeni. Ved sme tu (vacsinou) dospeli a svojpravni ludia... co viac treba?

Ustanovme lidra a co potom? Clanky sa zacnu pisat same, web sa spravi sam? Alebo cakame ze lider povie: Ty sprav web, Ty napis clanok o Magnetism@home, Ty napis o Classical Leiden a vsetci povedia HURA, bez Teba leader by nas to ani nenapadlo a clanky budu napisane?

Vacsina ludi v time su pasivni cruncheri.. s tym nic nenarobime. Vsetka cest clenom, ktori si najdu cas a chut urobit nieco viac ako iba nazbierat zopar kreditov.

Nepotrebujeme lidra. Potrebujeme jasne definovat co treba spravit a ludi ochotnych to spravit. Ze nemame teraz nikoho kto je schopny v rozumnom case spravit web? Myslite si ze taky clovek sa zrazu zazrakom objavi ak budeme mat lidra? Ja si to nemyslim.
Naposledy upravil/-a Hefto99 v So Okt 18, 2008 10:31 pm, upravené celkom 1 krát.
Obrázok
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa Honza »

Hefto99 napísal:Nepotrebujeme lidra. Potrebujeme jasne definovat co treba spravit a ludi ochotnych to spravit. Ze nemame teraz nikoho kto je schopny v rozumnom case spravit web? Myslite si ze taky clovek sa zrazu zazrakom objavi ak budeme mat lidra? Ja si to nemyslim.
Hlasoval jsem pro C z podobnych duvodu.

Kdyz jsem mluvil s MeXem v Beskydech - tusim pred rokem - diskutovali jsme novy web. Povidal "urobim". Kdyby v te dobe rekl "nemam cas, nechces to udelat?", sednul bych si a behem dalsiho vikendu by novy web by na svete. Jenze on sedel jak zaba na prameni a dale sliboval novy web. Tym propasl prilezitost, kdy jsem mel chut to udelat. A mozna za tu dobu odradil i dalsi lidi.

Dnes mi prijde pravdepodobnejsi, ze novy web udelame v Beskydech u piva rychleji (i s pomalym pripojenim pres mobil, sorry Rampo), nez MeX (sorry MeX).
Byla na to zbytecne dlouha diskuse a hledani perfektniho reseni. Radsi bych variantu "funkcni a realny za hodinu" nez "perfektni teoreticky + stary v realu". Boinc.sk nebude portal velikosti BOINCStats, tak nepotrebujeme megareseni.
Sorry, pokud prispevek vypada jak od foresta ( :roll: ) a je trochu nevybiravy, ale i forest vcera napsal docela slusny prispevek.

Tedy - nepotrebujeme leadera. Potrebujeme najit a uvolnit misto pro cloveka/lidi ochotne udelat web.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa gabberattack »

Vytvoril som toto hlasovanie, aby bolo jasne stanovisko clenov boinc.sk - ja osobne som hlasoval za D, pretoze lider nic nevyriesi, pokial to nebude one-man show, co asi nechceme.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Hlasoval som C - vystizne a absolutne zhodne s mojim nazorom to napisal Hefto..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa Kiwi »

V zmysle biblickeho, kto chce byt prvy, nech sa nauci sluzit, je de facto lider kazdy, kto
v danom okamihu nieco robi, navrhne, ma velky RAC, ziskava novych participantov atd.
Takze lidrami sme vlastne vsetci aj nikto, v zavislosti od cinnosti. :)
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa ikvar »

Problém je že sa pozeráte na lídra ako na ZLO. Prečo by ti mal líder čokoľvek diktovať? Členstvo v týme je voľné každý si môže robiť čo chce.

Úloha lídra je úplne ale úplne iná. Pozrite sa na to takto.... videl už niekto z vás fungovať (tým myslím napredovať, nie ledva sa držať pokope) akúkoľvek firmu, štát, spoločenstvo... akúkoľvek skupinu ľudí s nejakým cieľom... bez nejakej hierarchie vedenia? lídra? Rád sa nechám poučiť, možno sa mýlim.

Vtip je v tom že my lídra máme, je ním Mex, či chceme alebo nie. Bez neho nespravíte nič a keď sa rozhodne že tým boinc.sk dnes končí, tak končí. Bohužial na tím už dávno nemá čas, takže situácia je taká aká je...

Samozrejme zvolenie lídra, dokonca na obmedzený čas, také veci nefungujú. Líder vzniká väčšinou tak že založí tím, vlastní doménu, vytvorí web, stará sa o to aby tím napredoval míľovými krokmi. Členstvo, všetko je voľné nikomu nič nediktuje... ale v princípe je to jeho tím.
Takéto fungovanie nikomu neprekáža a tím funguje ako má. Ako som však už písal lídra máme a líder sa nahradiť len tak nedá.

Prekvapuje ma že všetci ste proti lídrovi, však doteraz to tak bolo, pozrite kde sme. Čokoľvek sa chce spraviť, vždy sa tu pol roka o tom handrkuje, potom nič, o pol roka to zase niekto otvorí atď atď... potom sa niekto nájde ktorý tomu obetuje nejaký ten čas, ale zase to nemá kto dať na web... takto to vypadá keď neexistuje líder.

Teda aké je riešenie? Jediný kto može niečo naozaj zmeniť je Mex.
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa Honza »

ikvar napísal:Teda aké je riešenie? Jediný kto može niečo naozaj zmeniť je Mex.
Jestli je to tak, tak to pro mě osobně není dobré a není to daleko od toho, abych přehodnotil své setrvání v týmu. Tým nemůže stát a padat s jedním člověkem.

Tato diskuse mi něco připomíná, bohužel ne hezkého.
Nerad bych, aby to eskalovalo...proto myslím, že je to třeba řešit.
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa ikvar »

Honza napísal:Jestli je to tak, tak to pro mě osobně není dobré a není to daleko od toho, abych přehodnotil své setrvání v týmu. Tým nemůže stát a padat s jedním člověkem.

Tato diskuse mi něco připomíná, bohužel ne hezkého.
Nerad bych, aby to eskalovalo...proto myslím, že je to třeba řešit.
Honza, na veci sa treba pozerať reálne... čo by sme chceli je jedna vec, realita je často úplne iná.
Napíš k problému niečo konkrétne. Ja som sa snažil vysvetliť prečo bez lídra veci nemôžu fungovať, skús teda napísať ako by to fungovalo bez lídra. A či si už niečo také v praxi videl.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

ikvar napísal:Ja som sa snažil vysvetliť prečo bez lídra veci nemôžu fungovať, skús teda napísať ako by to fungovalo bez lídra. A či si už niečo také v praxi videl.
1. Ikvar, ale ved v praxi to bez leadra fungovalo v rokoch 2004-2006. Stacilo k tomu zopar ludi (na prstoch jednej ruky zratatelnych), ktori mali cas a chut. Aky lepsi dokaz toho ze bez leadera to funguje chces? Pripada mi, ze svoju predstavu toho, ze jedine s leadrom sa da fungovat, uprednostnujes pred empirickou skusenostou.
A to, ze sa posledne dva roky veci riesia pol roka a aj tak nic z toho? No samozrejme, ako sme tu uz pisali, nie je to chybajucim leaderom, ale chybajucim percentom volneho casu, ktory mozme ci chceme vlozit do boinc, a myslim, ze chybajucim vyhovujucim webom.
Ako Hefto pisal - ked bude leader, tak zrazu ostatni budu tvorit? Co bude leader robit aby to ostatni robili? Nie, ziaden leader nic neriesi. Riesi to niekto kto nakopne zakladnu wec na dalsi rozvoj - a tou je dobry web.

Nie je mi teda celkom jasne ako mozes stale tvrdit ze potrebujeme leadera, ked proste boinc.sk jasne ukazal, ze fungovat bez leadera sa da. Fungovat bez aktivity ci entuziazmu vsak uz nie.

A MeX - ano, tym, ze je majitelom domeny a stara sa o web a forum, tak je kludovycm clenom teamu. Ak nebude vyhovujuci web, brzdi to rozvoj celeho teamu. Ale leaderom? Zas sa hrame "na vojakov"? Ked niekto spravi novy web, bude novy web, ked niekto napise clanky, budu nove clanky. Ked sa niekto stane leaderom, nestane sa nic. Mozme si zvolit leadera, generalneho tajomnika boincu, prezidenta alebo hoci vodcu revolucneho tribunalu, to nic neriesi. Riesia to ciny, aktivita a ochota - a to sa nalepkou leader ani v najmensom neriesi.

Jeden spravi web, druhy napise clanky na web ktore zaujmu navstevnikov webu, treti napise propagacne clanky do medii ktore pritiahnu novych ludi na web - tak to fungovalo. A tomuto ziaden leader nepomoze.

2. Este by som chcel upozornit na jednu dolezitu vec - situaciu na slovensku ma do istej miery (aj ked samozrejme len sekundarne) na svedomi aj nevyzrelost ci neprofesionalita slovenskeho medialneho priestoru. Novinari povacsine nemaju zaujem o uverejnovanie takychto clankov a v casopisoch to tiez nie je ovela lepsie.

Uvediem konkretny priklad - nedavno (pred par tyzdnami) sme s Heftom vyvinuli aktivitu ohladom spoluprace s dennikom Pravda. Hefto ziskal kontakt na redaktora (ktory samozrejme na webe nikde nie je a nebolo lahke ho vobec ziskat). Napisal som dobre strukturovany email s presnym navrhom kedy, co a o com by bolo vhodne uverejnit. Aj s dovodmi, preco a aku skupinu citatelov by to mohlo ovplyvnit, a ako je to v sulade s koncepciou dennika/rubriky. Neboli to hluposti, islo napr. o reportaz o navsteve z Cernobylu alebo clanok o hrozbe zrazky Zeme s asteroidom. Temy, ktore si myslim, ze istu nemalu cast citatelov rubriky by zaujimali. Pravda ma totiz specializovanu rubriku na novinky a clanky z oblasti vedy, techniky, aj cestovania.
A viete aka bola odpoved? Vobec ziadna. Email zostal uplne odignorovany. Rovnako aj totozny email zaslany na vseobecnu adresu redakcie.
Nehovorim, ze je to globalna situacia na celom medialnom trhu, ale ako sa da ucinne propagovat boinc a tym padom najefektivnejsie ziskavat novych clenov, ked situacia v slovenskych mediach je taka nezdrava?
Nemozme predsa kazdy rok uverejnovat clanok o boinc vo vetkych tych "troch" casopisoch, ktore tu mame. V PC Revue clanok vysiel pred cca dvoma rokmi, takisto v Quarku. Takisto v najcitanejsom slovenskom tabloide Novy cas.
A kedze mienkotvorne media zjavne ponuku spoluprace ignoruju, tak potom nam nezostava ine nez uverejnovat clanky na weboch s citanostou par desiatok ludi.
Pripadne pisat kratke strucne spravy - tie ale zase zaujmu menej ludi si myslim.
Samozrejme nie je to neriesitelna situacia, da sa riesit komplexnym a premyslenou aktivitou (napr. vacsim mnozstvom kratsich clankov uverejnenych na menej citanych weboch; propagaciou na velkych blogoch, odkazmi/bannermi na weboch...), ale to je vec, ktora je narocna na cas a pravdu povediac najskor je v tom pripade lepsie doplnit/prepracovat web boinc.sk, pretoze ak sa clovek na boinc.sk dostane kvoli precitaniu nejakeho komplexneho clanku, tak ma zvacsa dostatocnu davku motivacie na pripojenie, ak najde na webe viac, len dobre, ak nie, az tak to nevadi. Ak ale klikne len na banner ci kratku uputavku/clanocek, je dolezite co presne a ako na webe je.

Pre porovnanie uvediem skusenost s Ciech. Ked som kedysi navrhol spolupracu casopisu 21. stoleti, prejavili okamzity zaujem [po uverejneni asi siestich clankov neskor som sice prestal s nimi spolupracovat, pretoze ich pristup (prilis velke zasahy do clankov ktore castokrat zmenili celkove vyznenie clanku a tym padom aj zmenu autorovho zameru) a coraz bulvarnejsia a nespolahlivejsia produkcia mi vadila; ale to je vedlajsie]. Ked som navrhol spolupracu idnes.cz, ktoreho technet subserver ma citanost cca 25 tisic ludi denne (nie kliknuti, ale ludi, cize slusna), hned prejavili zaujem. Takisto aj teraz - ked Pravda ignorovala moj navrh, napisal som idnes.cz a este v ten den mi pozitivne odpovedali. To je potom podstatne jednoduchsia a pozitivnejsia situacia na rozvoj teamu.
Navyse - v Cechach je omnoho viac serverov ci portalov s dostatocnou citanostou - ako uzko specializovany priklad uvediem napr. weby ian.cz, astro.cz (a to su pritom uzkoprofilovane servery s velmi uzkym okruhom tem) napriek tomu s citanostou niekolko tisic ludi denne. Niektore z nich dokonca vyvijaju aktivitu sami, ci mozu uverejnit clanok (ako napr. ian.cz ktori chceli uverejnit clanok o vesmirnom vytahu). Na slovensku nic take nemame.

Takze toto je dalsi dolezity fakt, ktory vplyva na rast teamu - stagnacia (vykonu) teamu teda nie je sposobena len webom, casom ci existenciou leadera. Na slovensku totiz pravdepodobne nastava "medialna saturacia" omnoho skor ako inde.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Ja len v kratkosti toto uzavriem z mojej strany:
1. leadera netreba - ked bude novy web s rozumnymi pravami na to aby ktokolvek kto napise clanok to mohol na stranke zverejnit tak tam zacina a konci uloha leadera - toho kto to nainstaluje - novy web.
2. ostatne je na vsetkych aby prispievali, ako som uz pisal naratal som menej ako 10 ludi ktori doteraz prispeli inak ako do fora. leader ich neprinuti ani neinspiruje pokial to nebude len on ktory bude prispeivat, ako pozname priklad
3. je fakt ze ked nie je web kam lahko publikovat tak je to tazke ale zas mame tu pripady kedy ja alebo MeX alebo Juraj uverejnili clanky od ludi ktori na to nemaju access na sucastne FTP.
WEB verim ze cokoro bude.
Potom sa tesim na aktivitu vsetkych prispievatelov a kritikov.
Sorry za sarkazmus ale tak to vidim.
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa Honza »

ikvar napísal:Honza, na veci sa treba pozerať reálne... čo by sme chceli je jedna vec, realita je často úplne iná.
Napíš k problému niečo konkrétne. Ja som sa snažil vysvetliť prečo bez lídra veci nemôžu fungovať, skús teda napísať ako by to fungovalo bez lídra. A či si už niečo také v praxi videl.
Já vidím realitu tak, že leadera boinc.sk fakticky nemá, prostě takový koncept nebyl uveden do praxe (o jeho formalizaci nemluvím).

Ano, už jsem koncept bez leadra viděl. Byl jsem několik let členem vedení jedné neziskové organizace, která má po světě 30+ tisíc členů (v ČR cca 2.000). Nemá ledara, ačkoli leader tuto organizaci před 35 lety založil (již umřel). Jeho nástupcem je společné vedení zkušených lidí, které vybral a kteří se postupně přirozeně obměňují. Nikdo nemá první nebo poslední slovo. A co víc, ti lidé to dělají dobrovolně bez nároku na odměnu.

Myslím ale, že teď nejde o obhajobu "týmu bez leadera", ale především se pohnout z místa.
Že by podobný koncept šel použít i na BOINC týmy? Pár zkušených lidí s důvěrou diskutuje další kroky a strategie týmu. Bez nějaké oficiální pompéznosti. Diskutovat lze na srazech, veřejnou i neveřejnou diskusí atd. Nic složitého a vysoce formálního boinc.sk podle mě v současnosti nepotřebuje.

Jmenování někoho leaderem s tím asi nepohne. Je jenom třeba umožnit přístup lidem ochotných dělat něco pro BOINC a tým. To, že na to někdo nemá (čas, dovednosti, zkušenosti, trpělivost, peníze, techniku, nervy) není ostuda - jde přeci jenom o koníček. Pokud někdo napíše, že teď nemá (...), nahradí jej bez výčitek někdo jiný a není třeba to považovat za osobní selhání. Pokud ale tým není schopen dlouhodobě udělat vlastní webovou prezentaci a ztrácí přitom zájemce o psaní článků, může to být vnímáno jako neschopnost týmu a tomu bych se rád vyhnul.

Nic složitého, ani nic nového.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa Palo M. »

Co tak EU... Kto je lidrom EU? Mna ziaden nenapada. Kazdy chvilku taha pilku, ale lider tam nie je.
Alebo open-source software... Tam to tiez vacsinou funguje bez lidra.
Alebo cojaviem vyucba tanca - to nie je ziadna definovana organizacia, tam nie je lider, ale ucitel (a niekedy iba volna zabava bez lektora). A ked niekto, kto tancuje salsu pride do ineho mesta na sluzobku alebo na dovolenku a na nete si predtym nasiel, kde sa tancuje salsa, tak sa tam skratka jednorazovo objavi, zaplati vstupne, zatancuje si s ludmi ktorych v zivote nevidel, pokeca... a ide zas dalej... a je mu uplne jedno, kto to tam zorganizoval (a casto to organizuje cela partia a nie konkretna osoba).
Skratka, castokrat to ide aj bez lidra...

A za seba by som este dodal, ze nevidim dovod, preco by som ja mal byt dobrovolne v nejakom BOINC time, ktory ma lidra. Pracujem vo firme, kde je vedenie a lidrov je az-az - ale za pracu dostavam peniaze a to uz je nejaka protihodnota. Som obcanom statu, ktory ma tiez nejake vedenia... ale to nemozem velmi ovplyvnit. Naco by som ale mal byt dobrovolne este aj v nejakom BOINC time, kde to cele vedie nejaky lider?
Ono je pre vela ludi asi jednoduche, ked maju nalinkovanu cestu - ale mna to nebavi byt oveckou.
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa ikvar »

Duro Kotulic Bunta napísal:1. Ikvar, ale ved v praxi to bez leadra fungovalo v rokoch 2004-2006. Stacilo k tomu zopar ludi (na prstoch jednej ruky zratatelnych), ktori mali cas a chut. Aky lepsi dokaz toho ze bez leadera to funguje chces? Pripada mi, ze svoju predstavu toho, ze jedine s leadrom sa da fungovat, uprednostnujes pred empirickou skusenostou.
A to, ze sa posledne dva roky veci riesia pol roka a aj tak nic z toho? No samozrejme, ako sme tu uz pisali, nie je to chybajucim leaderom, ale chybajucim percentom volneho casu, ktory mozme ci chceme vlozit do boinc, a myslim, ze chybajucim vyhovujucim webom.
Ako Hefto pisal - ked bude leader, tak zrazu ostatni budu tvorit? Co bude leader robit aby to ostatni robili? Nie, ziaden leader nic neriesi. Riesi to niekto kto nakopne zakladnu wec na dalsi rozvoj - a tou je dobry web.

Nie je mi teda celkom jasne ako mozes stale tvrdit ze potrebujeme leadera, ked proste boinc.sk jasne ukazal, ze fungovat bez leadera sa da. Fungovat bez aktivity ci entuziazmu vsak uz nie.

A MeX - ano, tym, ze je majitelom domeny a stara sa o web a forum, tak je kludovycm clenom teamu. Ak nebude vyhovujuci web, brzdi to rozvoj celeho teamu. Ale leaderom? Zas sa hrame "na vojakov"? Ked niekto spravi novy web, bude novy web, ked niekto napise clanky, budu nove clanky. Ked sa niekto stane leaderom, nestane sa nic. Mozme si zvolit leadera, generalneho tajomnika boincu, prezidenta alebo hoci vodcu revolucneho tribunalu, to nic neriesi. Riesia to ciny, aktivita a ochota - a to sa nalepkou leader ani v najmensom neriesi.

Jeden spravi web, druhy napise clanky na web ktore zaujmu navstevnikov webu, treti napise propagacne clanky do medii ktore pritiahnu novych ludi na web - tak to fungovalo. A tomuto ziaden leader nepomoze.
Podľa môjho názoru tým Boinc.sk nefungoval poriadne nikdy. A čo to dal dokopy líder Mex. Naozaj teda neviem o čom hovoríš. Môžno sa mýlim a o ničom neviem, nevenujem sa boincu možno tak dlho ako ty.

A ako som už písal, líder musí vzniknúť, líder sa nevolí... nechcete pochopiť pointu, stále sa pozeráte len jedným smerom. Nikdy žiadny tým ľudí, v žiadnom obore nedokázal nič bez vedenia. Či už ich viedla skupina ľudí, alebo jeden človek, či už to bol generálny riaditeľ, líder, zakladateľ... čokoľvek.
Duro Kotulic Bunta napísal:2. Este by som chcel upozornit na jednu dolezitu vec - situaciu na slovensku ma do istej miery (aj ked samozrejme len sekundarne) na svedomi aj nevyzrelost ci neprofesionalita slovenskeho medialneho priestoru. Novinari povacsine nemaju zaujem o uverejnovanie takychto clankov a v casopisoch to tiez nie je ovela lepsie.

Uvediem konkretny priklad - nedavno (pred par tyzdnami) sme s Heftom vyvinuli aktivitu ohladom spoluprace s dennikom Pravda. Hefto ziskal kontakt na redaktora (ktory samozrejme na webe nikde nie je a nebolo lahke ho vobec ziskat). Napisal som dobre strukturovany email s presnym navrhom kedy, co a o com by bolo vhodne uverejnit. Aj s dovodmi, preco a aku skupinu citatelov by to mohlo ovplyvnit, a ako je to v sulade s koncepciou dennika/rubriky. Neboli to hluposti, islo napr. o reportaz o navsteve z Cernobylu alebo clanok o hrozbe zrazky Zeme s asteroidom. Temy, ktore si myslim, ze istu nemalu cast citatelov rubriky by zaujimali. Pravda ma totiz specializovanu rubriku na novinky a clanky z oblasti vedy, techniky, aj cestovania.
A viete aka bola odpoved? Vobec ziadna. Email zostal uplne odignorovany. Rovnako aj totozny email zaslany na vseobecnu adresu redakcie.
Nehovorim, ze je to globalna situacia na celom medialnom trhu, ale ako sa da ucinne propagovat boinc a tym padom najefektivnejsie ziskavat novych clenov, ked situacia v slovenskych mediach je taka nezdrava?
Nemozme predsa kazdy rok uverejnovat clanok o boinc vo vetkych tych "troch" casopisoch, ktore tu mame. V PC Revue clanok vysiel pred cca dvoma rokmi, takisto v Quarku. Takisto v najcitanejsom slovenskom tabloide Novy cas.
A kedze mienkotvorne media zjavne ponuku spoluprace ignoruju, tak potom nam nezostava ine nez uverejnovat clanky na weboch s citanostou par desiatok ludi.
Pripadne pisat kratke strucne spravy - tie ale zase zaujmu menej ludi si myslim.
Samozrejme nie je to neriesitelna situacia, da sa riesit komplexnym a premyslenou aktivitou (napr. vacsim mnozstvom kratsich clankov uverejnenych na menej citanych weboch; propagaciou na velkych blogoch, odkazmi/bannermi na weboch...), ale to je vec, ktora je narocna na cas a pravdu povediac najskor je v tom pripade lepsie doplnit/prepracovat web boinc.sk, pretoze ak sa clovek na boinc.sk dostane kvoli precitaniu nejakeho komplexneho clanku, tak ma zvacsa dostatocnu davku motivacie na pripojenie, ak najde na webe viac, len dobre, ak nie, az tak to nevadi. Ak ale klikne len na banner ci kratku uputavku/clanocek, je dolezite co presne a ako na webe je.
V tomto s tebou absolutne nesuhlasim. Myslim si ze je to u nas tak ako aj vade inde vo svete... proste sa treba vediet obracat, nic samo z neba nespadne, neodpisali na mail, treba tam zavolat, riesit. Co si popisal neznamena ze ten chlanok nechcu, ale ze tam maju bordel.

Druha vec je ze keby som mal seriozny platok, nezverejnim nic o boinc.sk. Neznaly ludia si stale myslia ze taketo veci "rataju zbrane pre USA". Ked pridu na web boinc.sk veru na serioznosti to boincu neprida, skor naopak. To je podla mna kamen urazu. Taktiez akykolvek web, nikto nebude odkazovat na take nieco ako boinc.sk.
Vybavil som reklamu na abcgames.sk, nebolo ani co nalinkovat, navod na pripojenie do boincu neaktualny. Vysledok? Ziadny novy uzivatelia... pritom abcgames.sk ma dennu navstevnost 30 000 uzivatelov a sprava bola priblizne mesiac na uvodnej stranke. A nehovor mi ze nieje ochota ludi zapojit sa. Staci sa pozriet kolko sa zapaja v ceskom CNT.
Duro Kotulic Bunta napísal:Pre porovnanie uvediem skusenost s Ciech. Ked som kedysi navrhol spolupracu casopisu 21. stoleti, prejavili okamzity zaujem [po uverejneni asi siestich clankov neskor som sice prestal s nimi spolupracovat, pretoze ich pristup (prilis velke zasahy do clankov ktore castokrat zmenili celkove vyznenie clanku a tym padom aj zmenu autorovho zameru) a coraz bulvarnejsia a nespolahlivejsia produkcia mi vadila; ale to je vedlajsie]. Ked som navrhol spolupracu idnes.cz, ktoreho technet subserver ma citanost cca 25 tisic ludi denne (nie kliknuti, ale ludi, cize slusna), hned prejavili zaujem. Takisto aj teraz - ked Pravda ignorovala moj navrh, napisal som idnes.cz a este v ten den mi pozitivne odpovedali. To je potom podstatne jednoduchsia a pozitivnejsia situacia na rozvoj teamu.
Navyse - v Cechach je omnoho viac serverov ci portalov s dostatocnou citanostou - ako uzko specializovany priklad uvediem napr. weby ian.cz, astro.cz (a to su pritom uzkoprofilovane servery s velmi uzkym okruhom tem) napriek tomu s citanostou niekolko tisic ludi denne. Niektore z nich dokonca vyvijaju aktivitu sami, ci mozu uverejnit clanok (ako napr. ian.cz ktori chceli uverejnit clanok o vesmirnom vytahu). Na slovensku nic take nemame.

Takze toto je dalsi dolezity fakt, ktory vplyva na rast teamu - stagnacia (vykonu) teamu teda nie je sposobena len webom, casom ci existenciou leadera. Na slovensku totiz pravdepodobne nastava "medialna saturacia" omnoho skor ako inde.
V podstate k tomu tom som uz napisal vyssie.
Vtip je v tom ze rast nasho tymu v porovnani s CNT vypada ako keby na slovensku vobec ani internet neexistoval.
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Lider Boinc.sk - hlasujte

Príspevok od používateľa ikvar »

K ostatným príspevkom.. Pozor líder nemusí byť jeden človek, môžu byť dvaja, proste je to vedenie, ktoré ťahá veci do predu.
Čo je napr aj uvádzaný príklad neziskovej organizácie...
EÚ má normálnu hierarchiu vedenia, vrátane lídra...
Výučba tanca má lídra, človeka ktorý to zorganizuje, vybaví priestory atd atd...

Bez lídra sú všetko len náhodné pokusy o zlepšenie situácie.Niekto napíše z času na čas článok, niekto vybaví reklamu na inej stránke,... ale výsledok je takmer nulový. Takto boinc.sk fungoval doteraz.

Ale v pohode, mňa nemusíte presviedčať. Bože aký by som boľ šťastný keby sa ukázalo že máte pravdu, však to by zmenilo svet. V podstate to by bolo lepšie ako komunizmus :D
Napísať odpoveď