Nový web - RC1

V tomto fóre sa preberajú aktuálne témy ohľadom tímu, samotného webu, propagácie a ďaľšieho rozširovania tímu

Tešíte sa na nový web BOINC.SK?

Hlasovanie ukončené So Feb 21, 2009 8:01 pm

Áno, chcem intenzívne prispievať (rôznymi článkami alebo redaktorskou prácou).
4
33%
Áno, chcem prispievať, hlavne obsahom k môjmu obľúbenému projektu.
1
8%
Áno, možno budem aj prispievať.
6
50%
Áno, ale chcem nový web len čítať.
1
8%
Je mi to jedno, či bude nový web.
0
Žiadne hlasovania
Nový web nechcem.
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 12

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa Palo M. »

ikvar napísal:8)
Všetko som podporil, reagoval si len na to čo ti vyhovovalo na ostatné si napísal že to tak proste chceš mať a basta. Že tebe sa to tak páči.

Všetkým ľudom ktorý priložili ruku k dielu skladám poklonu. Ja som sa snažil pomôcť aspon pripomienkami kedže momentálne na nič iné čas nemám, neuchytilo sa. Vždy keď sa snažím poradiť, skončí to na niekoho osobných pocitoch... buď to tak chce lebo sa mu páči, alebo nemám čo do toho kecať lebo som nič nevytvoril... alebo proste len neviem o čom hovorím, ale žiadne argumenty.

W3C ikonky a pod. To je kategória zbytčností. Aký argument mám dať na to že to je zbytočnosť? V tomto prípade musíte dať argument vy, prečo to nieje zbytočné...

Ťažko je s vami keď sa hráte na profíkov vo webdizajne a nechcete počúvať.
Keby sme ťa nechceli počúvať, tak sa ani neobťažujeme reagovať na tvoje príspevky.

Ja som sa nikdy nehral na "profíkov vo webdizajne". To je len ďalšie tvoje demagogické tvrdenie, ktoré je v priamom rozpore s tým, čo som tu napísal (a každý to tu vidí). Opakujem ešte raz, profesionál si za prácu nechá zaplatiť. Už len z toho dôvodu nemôžem byť v tomto smere profesionál. A aby bolo jasné, profesionálna práca vôbec neznamená, že je kvalitná alebo dobre odvedená. Naopak, amatérska práca má často vyššiu kvalitu ako tá profesionálna. Napríklad: Robím vo vývoji softvéru a už som videl veľké množstvo príšerného kódu, za ktorý tí "profíci" dostali zaplatené - a nemalé peniaze. Aušus, brak, totálna nekvalita a to všetko z rúk profesionálov. A na druhej strane používam veľa open-source a free programov, ktoré sú veľmi kvalitné. Tak sa prosím neoháňaj slovom profesionálny, lebo to sem absolútne nepatrí.

Ani som sa nikdy nehral na odborníka vo webdizajne. Opakovane som ťa vyzýval, aby si tu uviedol nejakú literatúru o správnom webdizajne. Neuviedol si nič. Tak kto tu reaguje len na to, čo jemu vyhovuje? A prečo si vlastne žiaden zdroj o webdizajne nenapísal? Mne z toho vychádza, že buď žiaden zdroj nemáš (a teda argumentuješ len a len svojimi názormi a varíš z vody), alebo zdroj máš a nechceš ho uviesť naschvál (aj keď netuším, z akého dôvodu by si ho tajil).

Áno, na niečo som napísal, že to tak chcem. To vtedy, keď naše názory boli nezlučiteľné. Napríklad W3C ikony. Ty ich tam nechceš, ja ich tam chcem. Žiaden z nás svoju pozíciu nepodporil odkazom na nejaký článok pojednávajúci o ikonách. To samo o sebe znamená remízu 1:1.
Ale keďže ja som autor a admin, som v trochu silnejšej pozícii a teda pri nerozhodnom stave 1:1 bude aj tak po mojom (ak teda nie som silne submisívny typ; keby si bol tvorca ty, tak je zase po tvojom, logické). Navyše sa k W3C ikonám vyjadrili Hefto aj gabberattack a obidvaja sa postavili na moju stranu. Čiže na názory je to 3:1. Toto je už ale fakt: Podľa princípov demokratického hlasovania si bol (zatiaľ) prehlasovaný, ikony tam teda (zatiaľ) zostanú. Ak máš s týmto faktom problém, tak ti asi nikto nepomôže (a ak v nadchádzajúcich prezidentských voľbách nevyhrá "tvoj" kandidát, budeš mať o jednu traumu viac).
A len tak mimochodom, referencie na podporenie mojho názoru ohľadom W3C ikon som do diskusie nedal nie preto, že by som ich nemal. Ale preto, že to teraz nepovažujem za potrebné... a stále čakám, čo o tom dáš ty.

A že nemáš momentálne na nič čas? A kto že sa to ponúkol, že bude udržiavať linku na aktuálny download BOINC-managera? Na čo som vtedy zareagoval, že v tom prípade nevidím problém - a nech vytvoríš článok, aby to bolo hneď vidieť. Článok si nevytvoril... zato sem si napísal "momentálne na nič iné čas nemám". To mi už v hlave zapípal alarm, že niečo nesedí a teraz už tam problém vidím. Na základe čoho si mám teraz myslieť, že na priebežné updatovanie download liniek (zrazu) čas budeš mať?

Teraz budem na teba asi trocha tvrdý, ale takto to vidím: Zatiaľ je po tebe vidieť len kopec rečí, ale žiadne činy. A pritom si k činom dostal niekoľko príležitostí a dokonca aj priamych výziev. Konkrétne výzvy boli dodanie materiálov o webdizajne, preskupenie položiek v menu a spracovanie downloadu BOINC-managera "po tvojom". V týchto troch bodoch si neurobil nič, namiesto toho si plytval časom na reakcie tu na fóre. Potom sa nevyhováraj na to, že nemáš čas; namiesto toho, aby si vypisoval reakcie sem na fórum, si už mohol mať niečo z toho urobené. Nemuselo to byť už všetko hotové, ale mohol si aspoň začať, teraz to neponáhľa a ja si kľudne počkám.
Dokonca som ťa vyzval ešte na ďalšiu akciu, a to vytvorenie vlastnej verzie webu. Na to si tiež vôbec nezareagoval (ak nepočitam všeobecné "nemám čas"). Ale pripomienok o tom, čo je vo webdizajne správne a čo nie, máš veľa, vystupuješ pri tom veľmi sebaisto - akoby si mal s tým veľké praktické skúsenosti a boli to pre teba veľmi samozrejmé veci. Tak ti tu dávam ďalšie konkrétne otázky: Aké máš teoretické a praktické skúsenosti s webdizajnom? Ako dlho sa tomu venuješ? Čo všetko si o tom čítal a čo všetko si už urobil?
No, trocha sa teraz poopravím: jeden čin po tebe naozaj zostal, a to je ten tvoj prvý príspevok v tejto téme. Za ten ti ešte raz ďakujem, pretože to bolo vyjadrenie tvojho názoru a (aj napriek tomu že som sa k niekoľkým bodom postavil odmietavo) bolo prínosné. Potom to však už bolo z tvojej strany mlátenie prázdnej slamy a už to nebolo vyjadrenie tvojho názoru, ale zaryté presadzovanie si svojho.
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa ikvar »

Prepáč ale na tekéto rozhovory vážne niesom, nerobíš nič iné len ťaháš za slovíčka. A ku každej prkotine napíšeš pol strany omáčky.

K W3C ikonám ešte raz... každá vec je zbytočnosť kým neukážeš opak. K ikonám si zatiaľ neuviedol načo budú reálne dobré.

Najskôr píšeš že texty teraz neriešime, potom mi kážeš písať texty... stále sa niečo snažíš nájsť aby si znehodnotil to čo píšem.
Taktiež struktúra. To je najdôležitejšia vec, nie len tak že... zmeň si to sám. Štruktúru treba doladiť, dohodnúť a nikto sa jej potom ani nedotkne.

Áno mám značné skúsenosti, pracoval som v tejto oblasti 10 rokov. Pre zahraničie aj slovensko. Prešiel som si pozíciami od úplného nič až po vedenie. Takže áno, viem o čom hovorím a som si v tom veľmi istý. Poslednú dobu sa pohybujem v trochu odlišnej oblasti, takže nevyskakujem, ale prehľad stále mám.

Nemôžeš po mne chcieť aby som sa zapájal ked vidím aký si tvrdohlavý. Nepojdem stále proti stene. Buď budeš otvorený pripomienkam, budeš o nich seriózne debatovať alebo ich odpíšeš tak ako si to spravil teraz, bez udania dôvodov. A potom nemáme čo ďalej riešiť.

Vieš aký je rozdiel medzi amatérmi a profesionálmi? Aspon v mojom ponímaní... každý to vidí ináč, ty to vidíš v peniazoch.
Pre mňa je amatér človek ktorý nemá skúsenosti a nadhľad. Môže tvrdo makať, mať perfektný kód atď, ale výsledok nebude dobrý.
Profesionál má nadhľad, vie čo robí, vie pre koho to robí a hlavne vie ako to má byť spravené aby to splnilo svoj cieľ.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa gabberattack »

Hmmm, cize opat ziadny link na pouzivanie/nepouzivanie w3c ikoniek.

Takze uvediem ja.
*
Webtogether - dizajnerska stranka v Anglicku:
What W3C Icons Mean
It's All About Quality
Those icons shown on the bottom left of every page on this site confirm I'm a great website designer... OK not really but they show I know what I'm doing.
Clicking on the icons shows that this site meets Web standards defined by the W3 Consortium. The point of them is to ensure websites work properly for everyone that sees them.
You probably want a website that looks good, has certain features and saves or makes you money. You're not too bothered about Web standards. But meeting Web standards will help get people to your website, as it improves your search engine ranking and the speed the website loads at (on average, people won't wait more than 8 seconds before clicking the back button). The benefits of using web standards are immense, among them;
Increased accessibility
Lower operating costs
Improved load times
Increased search engine visibility
The icons also display a level of professionalism. So if you find other website designers who don't have the icons. Ask yourself (or ask them) why they don't.
*
HTML Writer's guide hwg.org
Strictly speaking, the Valid HTML graphic is not an accessibility icon, but a validation icon. However, validation is the first step towards accessibility
*
JISC
Accessibility & usability standards
Making a site accessible to everyone who wants to use it is important, and we have tried to ensure that our site is completely accessible to all. We endeavour to test both the layout and content of our site to conform to W3C standards. If you find a page that does not conform to the standards below then please advise us.
*
a nakoniec opat designerska stranka, ktora rozprava o standardoch a preco su dolezite, tu ale postnem link, lebo text je prilis dlhy
http://www.highimpact.co.uk/website-des ... iance.html
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa Palo M. »

ikvar napísal:Prepáč ale na tekéto rozhovory vážne niesom, nerobíš nič iné len ťaháš za slovíčka. A ku každej prkotine napíšeš pol strany omáčky.

K W3C ikonám ešte raz... každá vec je zbytočnosť kým neukážeš opak. K ikonám si zatiaľ neuviedol načo budú reálne dobré.

Najskôr píšeš že texty teraz neriešime, potom mi kážeš písať texty... stále sa niečo snažíš nájsť aby si znehodnotil to čo píšem.
Taktiež struktúra. To je najdôležitejšia vec, nie len tak že... zmeň si to sám. Štruktúru treba doladiť, dohodnúť a nikto sa jej potom ani nedotkne.

Áno mám značné skúsenosti, pracoval som v tejto oblasti 10 rokov. Pre zahraničie aj slovensko. Prešiel som si pozíciami od úplného nič až po vedenie. Takže áno, viem o čom hovorím a som si v tom veľmi istý. Poslednú dobu sa pohybujem v trochu odlišnej oblasti, takže nevyskakujem, ale prehľad stále mám.

Nemôžeš po mne chcieť aby som sa zapájal ked vidím aký si tvrdohlavý. Nepojdem stále proti stene. Buď budeš otvorený pripomienkam, budeš o nich seriózne debatovať alebo ich odpíšeš tak ako si to spravil teraz, bez udania dôvodov. A potom nemáme čo ďalej riešiť.

Vieš aký je rozdiel medzi amatérmi a profesionálmi? Aspon v mojom ponímaní... každý to vidí ináč, ty to vidíš v peniazoch.
Pre mňa je amatér človek ktorý nemá skúsenosti a nadhľad. Môže tvrdo makať, mať perfektný kód atď, ale výsledok nebude dobrý.
Profesionál má nadhľad, vie čo robí, vie pre koho to robí a hlavne vie ako to má byť spravené aby to splnilo svoj cieľ.
Takže milý môj webdizajn-guru: Načo tu ja zelenáč robím už niekoľko mesiacov nejaký nekvalitný web, keď tu máme takého odborníka s 10-ročnou praxou, ktorý vie čo robí, pre koho to robí a hlavne vie, ako to má byť spravené, aby to splnilo svoj cieľ? Prečo tu začínam od nuly, keď tu máme takého machra?
Poviem ti prečo - lebo ten odborník s 10-ročnou praxou doteraz vôbec nič nevyprodukoval a ani tú svoju údajnú 10-ročnú prax nevie ničím podložiť. Má iba plno kecov, ktoré nie sú nikomu na nič dobré, žiadnu robotu po ňom nevidieť. Takže je nám úplne jedno, či takého "odborníka" máme alebo nie.
Pre mňa si ikvar obyčajný Hujer. A tým aj zostaneš, pokiaľ budeš len kecať a nič pre tím nevyrobíš.


Ostatným sa ospravedlňujem, že sa tu popísalo toľko príspevkov, ktoré sa nakoniec ukázali ako neprínosné pre danú tému. Písal som ich s úmyslom vydiskutovať veci. Väčšinou sa dá dosiahnuť konsenzus aj pri názorových rozdieloch, ale niekedy je to bohužiaľ nerealizovateľné.
Týmto sa vraciam späť k pôvodnej téme, ktorou je testovanie nového webu.


Uvedomil som si, že "životný cyklus" článkov sa nehodí na všetky prípady. Keď je totiž článok publikovaný redaktorom, autor ho už nemôže meniť. To je dobré z hľadiska stability, s tým účelom som to tak navrhol. Pri vedeckých článkoch je to vhodné. Pri informácii o projekte takisto (veci ako objavenie AstroPulse v SETI@Home sa nedejú príliš často a nie je také urgentné to hneď zverejniť, keďže na okamžité oznamy slúžia novinky a na siahodlhejší popis aj tak treba dlhší čas). Lenže na webe bude možno aj obsah, ktorý bude potrebné aktualizovať priebežne. Napríklad tie downloady (objaví sa nová verzia, treba aktualizovať). Bohužiaľ, modul workflow podporuje iba stav celého obsahu, nie stav revízie. Nedá sa urobiť to, že by sa zobrazovala posledná Released revízia a zatiaľ by sa pracovalo na novej, ktorá by bola Draft.
Ďalšia nevýhoda súčasného stavu je, že keď sa článok updatuje, je v stave Draft, takže ho ostatní nevidia. To, čo je dobré pre prvotné písanie článku, skrátka nie je vhodné pre update.
Takže workflow pre schvaľované dokumenty bude musieť byť upravený. Do prvého schválenia to bude tak, ako doteraz. Ale bude pridaný nový stav pre aktualizáciu, v ktorom bude autor môcť dokument meniť, ale ostatní uvidia obsah (a pridám upozornenie, že dokument sa stále upravuje). Len neviem, či workflow už aj teraz nie je dosť zložitý...

Takisto, čo s profilmi na webe? Myslím stránku http://boinc.jadro.org/profile (treba byť prihlásený, aby sa zobrazil zoznam)... Sú nejaké nápady, čo tam dať? Čo napríklad deň/mesiac narodenia (teda vlastne narodeniny)? S tými obrázkami a prázdnymi rámikmi to bohvieako nevyzerá. Ešte nejaké nápady? Pretože na starom webe nič také nie je, v prvej fáze som na to vôbec nemyslel... Ale teraz je myslím vhodný čas uvažovať aj nad týmto. Takisto je možné zviditeľniť profily aj pre neprihlásených, čo si o tom myslíte?
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa gabberattack »

Daj tam standardne veci ako tu v profile na fore - email, icq/jabber/msn/yahoo, web, bydlisko, povolanie, datum narodenia, pohlavie.

Co by som pridal ja, ako fanusik BOINC, tak trebars info o masine, ktoru pouzivam najcastejsie, OS na ktorom bezi a pocet hodin denne ktore rata BOINC. :-) Ber to len ako recesiu, no mozno sa to ujme. Ideu mam zo support fora Apple, kde sa tato informacia zobrazuje pri kazdom prispevku na jasne info o systeme, ktory ma autor.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
nukeman
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 4:54 pm

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa nukeman »

Caute,
zaujala ma ta debata co tu bola o ikvarovom nazore na stranku a takyto je moj nazor na APOD a tie W3C ikonky:
APOD sice viem co je, ale nejak ma velmi nezaujima, co na nom je a co nie, pripadne ci vobec nieco (ked som pred chvilou bol na stranke, bol tam len cerveny krizik).
Je to malicke a ked stranku otvorim, tak sice mi nanho padne zrak, ale nic viac. Nezaujimam sa onho.
Nieco podobne aj W3C, su uplne dole, mne osobne nezavadzaju a nemaju pre mna ziadnu hodnotu.
To ze ich tam niekto chce a niekto nie, no, tak nech ich tam ma. Pokial ikvarova vyhrada bola, ze to je blbost, tak mozno je, mne to tiez nie je v nicom uzitocne, ale neprekaza mi to.

Mozno to bude vyzerat ako rada typu: "Nepaci sa mi to, tak sa na to nepozeram", ale co uz.

A ako Palo pisal, problemy s IE6 uz odstranil a ziadne nove som nenasiel, takze z mojho pohladu je vsetko v poriadku.
Tie veci ako clanky/struktura/projekty/na stiahnutie mi vyhovuju a cely web vyzera naozaj dobre.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa gabberattack »

Akurat som skusal vytvorit jeden navod, no ako som uz spominal predtym, nepaci sa mi ten wysiwyg editor, povodne som chcel skopirovat uz vytvoreny navod, no nakoniec som len dal link nan. Chcelo by to trosku infa k tomu editoru, nieco ako readme. Hrozne ma mylia tie slovenske popisky, kedze som zvyknuty na anglicke a niekedy fakt neviem na co ta dotycna funkcia moze byt. Napriklad som doteraz neprisiel ako by som jednoducho mohol nakopirovat obrazky - nemyslim, ze mi to nahradi ftp pristup. Ked som sa dostal do file browsera som si vsimol, ze vsetky obrazky zo vsetkych clankov su nabuchane na jednej urovni - aspon mne to prekaza a pri vyssom pocte clankov v tom bude brutalny bordel - prechadzat niekolko sto obrazkov zaberie cas. Ja mam radsej standardnu stromovu strukturu - vytvorim clanok s mnozstvom obrazkom - navod, nabucham pod ftp obrazky do jedneho adresara, dam linky na ne a v pripade zmeny sa menusim prehrabavat, ale zmazem adresar a nahradim ho novym. Predpokladam ale, ze toto nebude problem pre autorov, kedze organizacia bude asi prenechana redaktorom/adminom. Len tolko zatial.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa marpes »

Caute!
Nechcem tuto temu velmi roztahovat, ale jednu poznamku si dovolim.
Nepocital som kolko je v nasom time prispievatelov na web a ani neviem posudit, kto z nich, ako aj ostatnych potencialnych, je natolko zdatny, aby si dovolil vyrobit clanok na web a exportovat ho bez kontroly s bezchybnym vysledkom. Ja sa za experta v tomto smere nepovazujem, preto pomocne kontrolne elementy priamo "po ruke" podporujem a nepovazujem ich za zbytocny balast stranky, ale za uzitocny prostriedok pomoci tvorcovi prispevku.
a jednu ustipacnu poznamku: Prečo sme tu zatiaľ nevideli navrh "spickoveho webu"? a zatial je len tento jeden navrh v strukturalne takmer definitivnej podobe? == asi je nieco ine o praci kecat a nieco ine makat.
S pozdravom obcasny navstevnik marpes.
"Polovina krásy světa je v oblacích" dr. Kostka
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Co sa tyka profilu tak aj ja som za standartne informacie ktore su aj na fore:
email, icq/jabber/msn/yahoo, web, bydlisko, povolanie, datum narodenia, pohlavie, zaujmy a pod... teda APOD nie, ten je uz na hlavnej stranke :)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak tie štandardné informácie sú dvojsečná zbraň. Ak si všimnete, ako sú tuto na fóre spracované e-mail a ICQ, tak vlastne tieto informácie sa tu priamo nezobrazujú, len sa dá cez príslušné tlačidlo poslať mail alebo ICQ správa. Keďže e-mail je štandardne súčasťou Drupalovského profilu (vyžadovaný pri registrácii), snáď by mohol na to už existovať nejaký modulček, ktorý by v Drupale robil to isté. Pohľadám.

Ešte na vysvetlenie, prečo som tam také štandardné info už sám nedal: Ak si spomínate, pôvodný plán bol integrovať fórum s CMS. Keďže to nebolo realizovateľné, nastúpil "plán B". Takže teraz tu máme 2 nezávislé systémy a moja predstava je, že fórum bude "master" na užívateľské mená. A aby nevznikal chaos, registrovať mená v Drupale sa bude manuálne podľa existujúcich mien vo fóre. Hlavne preto, že fórum tu už je a celkom dobre to funguje. Každý si potom môže nastaviť rovnaké heslo pre fórum i Drupal a je to (a pre phpBB existuje aj OpenID-plugin, čím sa podľa mňa úplne rieši problém single-sign-on). A tak som rozmýšľal: Každý bude mať teda 2 profily, jeden v Drupale a jeden v phpBB. Budú tie údaje v profiloch dvojito? Má to zmysel? Mal som takú ideu, že Drupal má byť "showcase" - nielen pre nás, ale aj pre návštevníkov, nováčikov... a fórum má byť hlavne pre členov tímu, na otázky, diskusie, komunikáciu. Tak sa mi zdalo, že kontaktné údaje v Drupale veľmi byť nemusia, keďže na komunikáciu je fórum.

Teraz sa samozrejme veci trocha posunuli... a ja sám chcem web tímu trochu "zosobniť", nech nie je suchý, ale živý, komunitný. Tak skúsim nasledujúce veci:
  1. Pohľadám, či neexistuje rozumný modul na mail/ICQ/iné_kontakty, ktorý by umožnil komunikáciu bez priameho zverejnenia kontaktu.
  2. Web, bydlisko, povolanie, narodeniny tam dohodím
  3. Info o mašinách je veľmi dobrý nápad. Raz bola na nete taká anketa, ale otázky tam boli nejednoznačné... Dal by som niekoľko položiek:
    1. Moja najobľúbenejšia mašina - voľný slovný popis, kto čo dá (CPU, GPU, mem, HDD, OS) - a mohlo by byť aj s linkou na štatistiky.
    2. Koľko času tá najobľúbenejšia mašina počíta BOINC (tu by mohlo byť na výber z možností, napríklad: 24/7, >12h, 6-12h, <6h)
    3. Počet aktívnych strojov celkovo (číslo).
  4. Pri tých mašinách ma napadlo - veď do profilu sa dá dať podpis so štatistikami a linkom na štatistickú stránku. Čo keby som skúsil štandardizovanú boincstats.com, každý by zadal len svoje user-ID a ostatné by sa automaticky doplnilo? Alebo chceme mať radšej free-style, nech si každý dá hocijakú štatistiku?
  5. Ešte by asi mohla byť položka najobľúbenejší projekt...
  6. Hobby... veď BOINC, nie? :D Ale asi sa myslí nejaké iné hobby okrem BOINC... tak dáme.
  7. Pohlavie... neviem síce, či je to na niečo dobré a aj tak tam s vysokou pravdepodobnosťou všetci budeme mať M (čo je inak škoda), no ale dobre, dáme aj to.
Skúsim to teda nahodiť na vývojovej verzii a odreportujem výsledok (prípadne keď to bude k svetu, nahodím rovno do verejnej verzie).

gabberattack, ten editor je teda dosť problém. Drupal skrátka WYSIWYG editor nemá a s uploadovaním obrázkov je to tiež o ničom. Ten FCKeditor to trocha vylepšuje, ale to je zase univerzálny editor, ku ktorému je ešte aj Drupalovský modul. Takže pri konfigurácii sa niečo dá nastaviť elegantne cez Drupalovské menu, niečo treba robiť priamym editovaním konfigurákov pre modul (čo ma štve, lebo pri update modulu sa konfiguráky prepíšu a musím ich tiež updatnúť, kopírovanie väčšinou nestačí, pretože konfiguráky sa väčšinou tiež zmenia). No a niečo sa nastaviť vôbec nedá - napríklad prepínanie jazykov. Pôvodne to bolo v angličtine, prestavil som to na SK (s tým, že dlhodobý zámer je mať všetko po slovensky). Hoci editor samotný podporuje prepínanie jazykov rozhrania, ten Drupalovský modul k nemu vie iba vybrať jeden jazyk a hotovo :(.
Skús si pozrieť demo toho samotného editora na http://www.fckeditor.net/demo. Je to síce inak nastavené, ale pri prepnutí jazykov si vieš prečítať anglický ekvivalent. Zatiaľ, kým bude návod na ten editor (návod na editor bohužiaľ nevidím v krátkom čase, iba že by sa toho zhostil niekto iný).
Ako som pozeral ten tvoj článok, je to cez javascript... a ten možno nie je povolený. Ešte som neskúšal dať nejaký javascript do obsahu, tak netuším, či to v terajšom stave pôjde, alebo treba ešte niečo pridať... Neskúšal si prepnúť do raw-html a nabúšiť priamo html kód?

S tým bordelom v obrázkoch máš tiež pravdu. Bohužiaľ sa momentálne nedá pri písaní článku vytvoriť nový adresár a všetky obrázky uploadnúť tam. Takisto by mal byť oddelený adresár na články a na blogy (v adresári pre blogy by mal každý užívateľ svoj podadresár a v ňom by mal všetky obrázky používané v jeho blogoch). Čítal som pred časom jeden článok, kde chlapík pre použitie v CMS neodporúčal stromovú štruktúru URL - a jeho dôvody boli naozaj logické, malo to hlavu a pätu. Napríklad na našom webe je prvý level obsahu sekcia (povedzme downloads) a v ňom už je všetko (čiže nemáme /downloads/manager, /downloads/optimized/enigma, /downloads/optimized/seti, ale len /downloads/blablabla). To je čo sa týka uzlov a je to fakt rozumné. Uzly sú totiž v databáze. Ale obrázky v databáze nie sú, tie sú len ako súbory... A po istom množstve súborov by sa to vymklo spod kontroly, lebo nikto by nevedel, čo je k čomu, ktoré by sa mohli zmazať a podobne. Takže tam istá stromová štruktúra veľmi pomôže... aj preto som nastavil article/picture (v samotnom article sú prílohy, ktoré nemusia byť len obrázky). Ale to fakt nestačí a samostatný adresár pre uzol sa zdá byť veľmi dobrý nápad.
Toto beriem ako najvyššiu prioritu, pozriem čo sa s tým dá robiť. IIRC, FCKeditor v Drupale môže používať 2 spôsoby uploadu obrázkov, každý vyžaduje inú konfiguráciu a mne sa podarilo rozchodiť len jeden z nich. Ale tá demoverzia zdá sa obsahuje ten druhý spôsob a tam to vyzerá, že adresáre sa vytvárať dajú (nedajú sa síce mazať, ale to by až taký problém nebol). Lenže demo je verzia 2.6.4 beta, kým na stránke máme 2.6.3 (z pochopiteľných dôvodov), takže aj tam môže byť rozdiel.
V každom prípade s tými obrázkami niečo radšej spravím hneď.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa Palo M. »

gabberattack, mierny update: Vyzerá to, že sa mi podarilo nastaviť editor tak, aby si užívateľ mohol vybrať z viacerých jazykov rozhrania.
Vyrobil som ti účet, systém by ti mal poslať heslo na mail, potom si ho môžeš zmeniť a prípadne skúsiť aj to OpenID. V profile je aj položka "Rich Text Editor settings", ktorá je štandardne zákerne zbalená. Keď ju rozbalíš, máš možnosť nastaviť jazyk. Štandardne je jazyk SK a autodetect false. Ak je autodetect true, mne to vždy hodí angličtinu, netuším, podľa čoho to autodetekuje (v browseri mám na obsah sk preferované pred en...).
Ak je autodetect na false, tak by mal platiť presne ten jazyk, ktorý manuálne vyberieš. Takže odporúčam autodetect na false + zvoľ si jazyk EN a mal by si to mať...
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa gabberattack »

Super, skusal som to, funguje. Zase nieco napisem az budem mat chvilku a postnem komentar.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa gabberattack »

Hmmm, Palo, dival som sa len zbezne na tie pokusy s navodom a viac sa mi pozdava test2, kedze sa tam da prepinat vcelku jednoducho, mozno by som mal doplnit do textu pocet slideov. Problem by mohol byt pri mensich obrazovkach, napriklad na iPhone sa mi prekryva obrazok s pravym menu - na iMacu tento problem nevidim. Este sa na to pozriem do konca tyzdna.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa Palo M. »

Úplná kópia tvojho návodu nie je možná, lebo javascript sa nedá vložiť ako súčasť uzla. Preto som skúsil obidve možnosti stránkovania, ktoré terajšie nastavenie ponúka.

Prvý test je kniha, kde každá strana je jeden uzol. Je to dosť nešikovné, každú stranu treba zvlášť uložiť a prehnať cez proces schvaľovania, plus začleniť to celé do knihy.
Druhý test je len jeden článok, ale každý obrázok je na jednu stranu. To sa mi páči viac.
Nechal som obidve verzie na porovnanie.

Kniha zjavne nie je veľmi použiteľná. Hodí sa skôr na nejaký siahodlhý návod, lebo v knihe je možné použiť až 9 úrovní. Keď to má byť len jednoúrovňové ako ten tvoj návod, je lepšie len normálne stránkovanie.
Ďalšia možnosť pre použite knihy by mohla byť vytvorenie nejakej kolekcie - každá strana knihy by bol vlastne nejaký samostatný článok plus by tam bola nejaká úvodná hlavná strana celej knihy (všetko okrem hlavnej strany je možné z knihy neskôr odčleniť). Napríklad viacero návodov by bolo zoskupených do jednej knihy, v logickom poradí, najprv návod na inštaláciu klienta s pripojením sa do prvého projektu, potom návod na nastavenie projektu na stránke, ďalší návod na zapojenie ďalšieho projektu a nastavenie rozdelenia času, ďalej by mohlo byť použitie optimalizovaného klienta... atď. Bohužiaľ, ak sa dá viacstránkový uzol ako súčasť knihy, poruší sa navigácia v knihe, takže ten test2 sa nedá použiť ako súčasť knihy. Je to nekompatibilitou modulov book a paging... ale aj tak by to asi vyzeralo čudne, mať dve navigácie pod sebou.

Veľkosť obrázkov môže robiť čudné efekty, keď je okno príliš úzke... zatiaľ som to riešil tak, že som nastavil šírku obrázkov na 640, čo by malo byť zobraziteľné aj pri rozlíšení 1024x768 (ak je tam browser fullscreen). Možno by sa to ešte dalo nastaviť aj parametrom max-width, ale s tým som sa zatiaľ nehral (a ten určite nebude fungovať pre IE 6 a staršie)... Tie tvoje obrázky sú aj tak s okrajom, lebo boli robené za iným účelom; ten okraj by sa mohol odstrániť, čim by sa ušetrilo miesto a obrázok by mohol byť ešte menší ako 640...

Pridal som aj flashovú animáciu... Funguje to v pohode. Možno by sa niektoré návody, ktoré sú veľmi "obrazové", mohli robiť radšej vo flashi, čím by sa ušetrilo miesto a mohlo by to byť dostatočne interaktívne (tlačidlá "Ďalej" a "Späť"). Aj keď ja sám som vo flashi zatiaľ nič nerobil, tak neviem, čo to všetko obnáša.

Ešte som si všimol, že ten tvoj článok je vlastne iba "Stránka", čo nie je veľmi vhodné na takýto obsah... Stránka sa asi hodí len na "statické" informácie, napríklad "O tíme", "Zoznam administrátorov a redaktorov" a podobné veci, čo sa zakomponujú na isté miesto webu a už sa s nimi nebude hýbať, nebudú v prehľade na hlavnej stránke ani v iných prehľadoch (aj keď ich obsah sa aktualizovať bude)... Redaktori môžu aj zmeniť typ obsahu, takže nie je problém, keď sa niekto pomýli, dá sa to potom upraviť.
Tak isto si tam dal sticky flag (v slovenskej verzii myslím "Prilepiť hore v zozname"), čím to zakyslo úplne navrchu hlavnej stránky (aj novšie príspevky sú až pod tým). A ešte to má aj inú farbu. Sticky je IMHO dosť svinstvo, je lepšie to vôbec nepoužívať, okrem špeciálnych oznamov - napríklad keď sa plánuje dlhodobejšia odstávka servera, hodí sa dať oznam (novinku) aj dlhší čas vopred a prilepiť to hore, nech je to všetkým na očiach... a potom, keď už to bude neaktuálne, tak sa to odlepí a bude to klasicky chronologicky zoradené medzi ostatnými novinkami.

No a niečo som porobil aj s tými adresármi. Dohodil som modul na vytváranie adresárov v IMCE... bohužiaľ sa ale adresáre nedajú mazať ani premenovávať (a modul je len dev, nie stabilná verzia... a vyzerá byť opustený... aj keď zase je pomerne jednoduchý). Keď som tak nad tým uvažoval, celkovo to nie je jednoduchá problematika. Na obsah v databáze sa aplikujú všelijaké fičúrky, prístupové práva a tak... ale obrázky ako súbory sú tam skrátka švacnuté a odvtedy sú prístupné v podstate každému. Je to ale dobré v tom, že to nezaťažuje databázu. Hmmm, zvláštna situácia.
  1. Asi najjednoduchšie by teda bolo mať jediný adresár a len doňho pridávať a nič nemazať, ale to by bol po čase bordel, lebo by už nikto nezistil, čo je tam zbytočné... A chudák filesystém pri tisíckach súborov v jedinom adresári... a chudák user pri browsovaní. Toto fakt nie.
  2. Druhá možnosť by bola, vôbec neumožniť upload cez browser obrázkov, ale len ako prílohy k uzlom... zabránilo by to osirelým súborom (ako som práve vyskúšal). Ale bolo by to trocha nepohodlné, najprv pripojiť súbor, a až potom ho nabrowsovať v texte... a kvôli možným chaosom so zmenou uzla (napríklad zmena typu uzla, zmena sekcie) by sa mali používať len "statické" podadresáre. Napríklad podadresáre rok/mesiac, čím by sa zredukoval počet súborov v adresári... Keďže by týmto bol každý obrázok priradený k uzlu, ak by sa zmazal spomedzi príloh uzla, zmazal by sa automaticky aj súbor a nekopili by sa nepoužité obrázky. Navyše by sa IMCE zredukovalo len na browsovanie, čo by uľahčilo nastavenie.
    Možno táto možnosť nakoniec stojí za úvahu...
  3. Nechať to tak ako je to teraz. Uploadovať sa dá pekne v browseri. Adresáre sa dajú vytvárať, vkladá sa celkom príjemne a nastavil som, že každý má svoj podadresár, kde si môže uploadovať, ale zároveň môže aj browsovať adresáre iných. Takže pridávanie obrázkov (a vlastne príloh celkovo) je pekné, s čistením a konzistenciou je to však horšie... Nič nezabráni mať osirelé súbory, alebo naopak zmazať si súbor, ktorý niektorý uzol používa ako obrázok...
Čím viac nad tým uvažujem, tým viac sa mi páči možnosť b... pretože to momentálne vyzerá najstabilnejšie a najkonzistentnejšie riešenie.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový web - RC1

Príspevok od používateľa gabberattack »

Hej, ked som navod pisal, nevedel som co mam pouzit, tak som to praskol ako stranku - vid moje predchadzajuce prispevky o vysvetleni kedy-co pouzit. Skusim teda pouzit clanok nabuduce. Cez vikend teda skusim prerobit navod podla verzie B, odstranim lemovanie a uvidim, kam sa dostanem. Teraz mam dost inych veci na praci, ale hadam to potom kopnem aj s Mac OSX navodom. Otestovat verziu B mozes, daj ale vediet az to bude spustene. Zatial teda mozem kopirovat obrazky po jednom cez okienko navigacie - trosku casovo narocne, ale realne. Dufam, ze sa k testovaniu zapoji viac ludi - zatial tu diskutujeme traja, ak dobre ratam. Ludia, kde ste?
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Napísať odpoveď