Novy web - O time BOINC.SK

V tomto fóre sa preberajú aktuálne témy ohľadom tímu, samotného webu, propagácie a ďaľšieho rozširovania tímu
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Ahojte,

jedna s najdolezitejsich veci ktore nam stale chybaju na novych strankach, je informacia O time BOINC.SK

Kedze toto je - myslim - velmi dolezite, vyhlasujem tymto sutaz o najlepsie info o nasom time. Popis timu by sa mal zmestit na jednu stranku a mal by obsahovat nasledovne zakladne udaje:

- kto sme
- co robime a kam smerujeme
- strucna historia - kedy tim vznikol, ako sa vyvijal

Zo vsetkych prispevkov potom spolocne vyberieme ten najlepsi, ktory najvhodnejsie charakterizuje nas tim, alebo vyberieme vhodne pasaze z viacerych prispevkov a zakomponujeme ich do jedneho celku.
Svoje navrhy mozete pisat sem do tohoto vlakna.

Navrhujem deadline do konca tohoto tyzdna (Nedela 22. feb, 23:59 UTC), potom uvidime co dalej.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa Palo M. »

Určite by sme mali spomenúť, že:
  • sme najväčší slovenský tím (podľa počtu členov aj kreditu/RAC)
  • medzi naše ciele patrí šírenie myšlienky dobrovoľnej účasti na distribuovaných výpočtoch (kua, to znie zložito, nedá sa to preformulovať?), približovanie diania v BOINC pre slovensky hovoriacich, popularizácia vedy, vzájomná pomoc
  • aj keď web je písaný hlavne po slovensky, v tíme je vítaný každý
Teda aspoň ja za seba by som tam toto všetko spomenul... len by to chcelo nejako pekne naformulovať.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa gabberattack »

Ten zaciatok o time by mal napisat niekto, kto ten tim zakladal - ja som to nebol, prisiel som az v roku 2002. Takze bud Mex, alebo Slavko, neviem kto bol skor a ako to tam vlastne bolo ... bolo by dobre ziskat nejake info od nich.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa Kiwi »

No ja som prisiel az v roku 2007, chvala BOhu, ze som si nasporil na PC a net.
Tiez vdaka mojmu kamosovi, ktory mi predtym daroval PC, inac by som net nikdy nemal.
Tak ja sa do toho fakt montovat nebudem, este mam len 2 roky :)
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Ano, historiu by mali napisat ludia ktori ju poznaju. Ale aj ti co sme prisli neskor - nejakych par vzletnych viet o com je tento tim a cim sa zaobera by sme snad napisat vedeli, nie? :wink: Vacsina ludi aktivnych tu na fore sa pripojila neskor ...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Bol to MeX, ja som sice zacal so SETI@home uz v 2000-om ale o BOINC.SK som sa dozvedel ... uz ani neviem kedy, hned som sa s tal clenom.
Aj som sa raz bavil s MeXom ako to zakladal ale priznam sa ze to bolo uz dost davno.
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Ahojte,

Durov zaujimavy clanok o Cernobyle sa uz objavil na vybrali.sme.sk. Preto sa da ocakavat, ze na nove stranky sa pride pozriet vacsie mnozstvo navstevnikov... no a informacie o time mame stale ubohe.

Ma uz niekto pripraveny nejaky pouzitelny popis nasho timu?
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Hmm, a keby sme tam docasne dali aspon popis zo stareho webu?
Bolo by to lepsie ako nic...

Ja dnes skusim dat dohromady nejaky odstavcek o tom, co boinc poskytuje pre vedcov... nejak strucne v kocke..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Boli by lepsie, lenze na "starom" webe ziadne info o time nie je. Alebo je tak dobre schovane, ze som ho nenasiel :mrgreen:

Takze si musime nieco napisat od piky :wink:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Takze aby sme sa niekam pojhli, davam PRVY NASTREL popisu teamu. Je to len draft, ktory mozme doplnat/skrtat/preformulovavat.
Ako prve poznamky by som mal hned ja, hlavne:
- v drafte chyba historia (da sa doplnit jednoducho ako samostatny odsek napr. "Ako sme vznikli?")
- draft je prilis dlhy, bolo by uzitocne namiesto farebnych zvyrazneni a kurziv pouzit radsej menej omackoviteho texu a viac cislovani ci odrazok. Odrazky sa pre prveho navstevnika citaju lepsie ako suvisly dlhsi text
- chyba smerovanie timu, a popis niektorych cielov teamu (sirenie myslienky atd co spominal Palo)...





Kto sme?
Boinc.sk je tim ludi, ktori maju radi vedu a pocitace, a zaroven si uvedomuju ich vyznam pre pokrok ludstva a vplyv na kazdodenny zivot a jeho kvalitu.

Co robime?
Kedze nase pocitace vacsinu casu nie su vytazene na 100%, dobrovolne poskytujeme (darujeme) svoj nevyuzity CPU cas pre rozne projekty beziace pod tzv. platformou BOINC.

Je to platforma vypoctov vyvinuta primarne na Univerzite v Berkeley, ktora umoznuje zapojit sa ktoremukolvek cloveku (podmienkou je iba aspon obcasne pripojenie k internetu a ochota) do niektoreho z (niekolkych desiatok) projektov z roznych oblasti. BOINC pracuje na principe distribuoavnych vypoctov, to jest server rozdeli celkovu ulohu na mnozstvo malych (tzv. pracovnych) jednotiek, ktore rozposle pocitacom vo svete. Pocitace po spracovani svojich jednotiek odoslu vysledky spat na sever, ktory ich zozbiera a pripravi na celkovy postprocessing. Projekty su v drvivej vacsine vyvijane pod patronatom svetovych univerzit ci vedeckych timov, ktore su zaroven zarukou transparentnosti pouzitia ich vysledkov a vedeckej kvality. Projekty sa venuju castokrat spickovemu vyskumu na svetovej urovni, ktory posuva pokrok ludstva vyznamne dopredu - ako priklad mozeme uviest napr. projekt Einstein@home, ktory analyzuje udaje zo spickovych interferometrov a tak hlada gravitacne vlny ako jednu z najdolezitejsich predpovedi Alberta Einsteina; dalej projekt Rosetta@home, ktory dostal niekolko vedeckych oceneni za najkvalitnejsi algoritmus pre vypocet struktury enzymov a bielkovin, ktorych vysledky su zadarmo odovzdavane do databazy pristupnej vsetkym vedcom na svete, a na zaklade ktorej sa rychlejsie a efektivnejsie vyvijaju lieky proti rakovine, ci dalsim chorobam. Vyvijaju sa aj nove projekty, napr. na vypocty a spresnovanie drah asteroidov krizujucich drahu Zeme a tym skore odhalenie pripadnej zrazky nasej planety s kozmickyh votrelcom. To su len male ukazky konkretnych projektov a ich prinosu pre ludstvo - projektov je vsak niekolko desiatok (je mozne sa pripojit aj k viacerym odrazu), vo vseobecnosti deliacich sa na projekty venujuce sa fyzike, vesmiru, biologii a medicine, matematike, a dalsim oblastiam. Strucny prehlad dolezitych projektov samozrejme najdete na nasich strankach - staci si najst chvilku casu a najst ten pravy, ktory povazujete za hodny vasej ucasti.

Naco je to dobre?
Dolezitou otazkou, ktora vas mozno napadne pri citani tychto riadkov je "preco vobec spickova veda s ich superpocitacmi a super pristrojmi potrebuje skromny prispevok mojho PC?" Neverili by ste, ako velmi moze takato aktivita vede pomoct. Ano, vedci maju superpocitace, maju vypoctove centra - ale napriek tomu mnoho vyskumov je pomalych pripadne nerealizovatelnych ci nepresnych len kvoli tomu, ze strojoveho casu na superpocitacoch je konecne mnozstvo. Castokrat musia cakat dlhe tyzdne ci mesiace na volny strojovy cas, a aj ked ho konecne dostanu, tak castokrat su nuteni obmedzit presnost svojich vypoctov z dovodu pridelenych limitov. Nehovoriac uz o tom, ze vedci z chudobnejsich krajin nemusia mat moznost pouzivat superpocitace vobec. Prave preto je velmi uzitocne a prinosne,
ak im pomoze BOINC - ktoreho celkovy vykon je vacsi ako vykon aj toho najvykonnejsieho superpocitaca. Samozrejme, nie vsetky vedecke projekty su vhodne na distribuovanie vypoctov, avsak tie, ktore vhodne su, su o nic menej atraktivne ako tie ostatne.

Co z toho mame?

Druhou dolezitou otazkou, ktoru sa urcite spytate, je "Co z toho budem mat?" V prvom rade dobry pocit z prispevku pre rozvoj a pokrok ludstva, ci jeho vedomosti, ci novych liekov a liecebnych metod, ktore mozu vam ci vasim pribuznym v buducnosti vratit zdravie ci zachranit zivot. Nie je to ziadne nadhodnotene tvrdenie, prave ciastkove vysledky biologickych projektov uz su k dispozicii a urychluju vyvoj liekov. Prinosom pre mnohych ucastnikov BOINC projektov je aj sutazenie v kreditoch, ktore su pridelovane za odvedenu pracu, podobne ako pri pocitacovej hre. S tym suvisi aj zdruzovanie ucastnikov do timov - nas team BOINC.SK je najvacsi a najaktivnejsi slovensky tim. A v neposlednom rade aj spoznanie novych zaujimavych ludi, priatelov, s podobnymi zalubami ci zaujmami.

Len smelo do toho!
Ponorte sa do nasich clankov a informacii na nasom a inych boinc weboch - a mozno najdete novy konicek, ktory vas na dlhe roky chyti a nepusti. Pretoze spaja viacero zaujimavych veci - je uzitocny, zabavny a poucny.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa MeX »

Historiu viem potom doplnit, nieco je v "novinkach" zo zaciatkov, nieco je v starych clankoch, nieco len u mna v pamati :).
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa gabberattack »

Duro Kotulic Bunta napísal:Takze aby sme sa niekam pojhli, davam PRVY NASTREL popisu teamu. Je to len draft, ktory mozme doplnat/skrtat/preformulovavat.
Ako prve poznamky by som mal hned ja, hlavne:
- v drafte chyba historia (da sa doplnit jednoducho ako samostatny odsek napr. "Ako sme vznikli?")
- draft je prilis dlhy, bolo by uzitocne namiesto farebnych zvyrazneni a kurziv pouzit radsej menej omackoviteho texu a viac cislovani ci odrazok. Odrazky sa pre prveho navstevnika citaju lepsie ako suvisly dlhsi text
- chyba smerovanie timu, a popis niektorych cielov teamu (sirenie myslienky atd co spominal Palo)...





Kto sme?
Boinc.sk je tim ludi, ktori maju radi vedu a pocitace, a zaroven si uvedomuju ich vyznam pre pokrok ludstva a vplyv na kazdodenny zivot a jeho kvalitu.

Co robime?
Kedze nase pocitace vacsinu casu nie su vytazene na 100%, dobrovolne poskytujeme (darujeme) svoj nevyuzity CPU cas pre rozne projekty beziace pod tzv. platformou BOINC.

Je to platforma vypoctov vyvinuta primarne na Univerzite v Berkeley, ktora umoznuje zapojit sa ktoremukolvek cloveku (podmienkou je iba aspon obcasne pripojenie k internetu a ochota) do niektoreho z (niekolkych desiatok) projektov z roznych oblasti. BOINC pracuje na principe distribuoavnych vypoctov, to jest server rozdeli celkovu ulohu na mnozstvo malych (tzv. pracovnych) jednotiek, ktore rozposle pocitacom vo svete. Pocitace po spracovani svojich jednotiek odoslu vysledky spat na sever, ktory ich zozbiera a pripravi na celkovy postprocessing. Projekty su v drvivej vacsine vyvijane pod patronatom svetovych univerzit ci vedeckych timov, ktore su zaroven zarukou transparentnosti pouzitia ich vysledkov a vedeckej kvality. Projekty sa venuju castokrat spickovemu vyskumu na svetovej urovni, ktory posuva pokrok ludstva vyznamne dopredu - ako priklad mozeme uviest napr. projekt Einstein@home, ktory analyzuje udaje zo spickovych interferometrov a tak hlada gravitacne vlny ako jednu z najdolezitejsich predpovedi Alberta Einsteina; dalej projekt Rosetta@home, ktory dostal niekolko vedeckych oceneni za najkvalitnejsi algoritmus pre vypocet struktury enzymov a bielkovin, ktorych vysledky su zadarmo odovzdavane do databazy pristupnej vsetkym vedcom na svete, a na zaklade ktorej sa rychlejsie a efektivnejsie vyvijaju lieky proti rakovine, ci dalsim chorobam. Vyvijaju sa aj nove projekty, napr. na vypocty a spresnovanie drah asteroidov krizujucich drahu Zeme a tym skore odhalenie pripadnej zrazky nasej planety s kozmickyh votrelcom. To su len male ukazky konkretnych projektov a ich prinosu pre ludstvo - projektov je vsak niekolko desiatok (je mozne sa pripojit aj k viacerym odrazu), vo vseobecnosti deliacich sa na projekty venujuce sa fyzike, vesmiru, biologii a medicine, matematike, a dalsim oblastiam. Strucny prehlad dolezitych projektov samozrejme najdete na nasich strankach - staci si najst chvilku casu a najst ten pravy, ktory povazujete za hodny vasej ucasti.

Naco je to dobre?
Dolezitou otazkou, ktora vas mozno napadne pri citani tychto riadkov je "preco vobec spickova veda s ich superpocitacmi a super pristrojmi potrebuje skromny prispevok mojho PC?" Neverili by ste, ako velmi moze takato aktivita vede pomoct. Ano, vedci maju superpocitace, maju vypoctove centra - ale napriek tomu mnoho vyskumov je pomalych pripadne nerealizovatelnych ci nepresnych len kvoli tomu, ze strojoveho casu na superpocitacoch je konecne mnozstvo. Castokrat musia cakat dlhe tyzdne ci mesiace na volny strojovy cas, a aj ked ho konecne dostanu, tak castokrat su nuteni obmedzit presnost svojich vypoctov z dovodu pridelenych limitov. Nehovoriac uz o tom, ze vedci z chudobnejsich krajin nemusia mat moznost pouzivat superpocitace vobec. Prave preto je velmi uzitocne a prinosne,
ak im pomoze BOINC - ktoreho celkovy vykon je vacsi ako vykon aj toho najvykonnejsieho superpocitaca. Samozrejme, nie vsetky vedecke projekty su vhodne na distribuovanie vypoctov, avsak tie, ktore vhodne su, su o nic menej atraktivne ako tie ostatne.

Co z toho mame?

Druhou dolezitou otazkou, ktoru sa urcite spytate, je "Co z toho budem mat?" V prvom rade dobry pocit z prispevku pre rozvoj a pokrok ludstva, ci jeho vedomosti, ci novych liekov a liecebnych metod, ktore mozu vam ci vasim pribuznym v buducnosti vratit zdravie ci zachranit zivot. Nie je to ziadne nadhodnotene tvrdenie, prave ciastkove vysledky biologickych projektov uz su k dispozicii a urychluju vyvoj liekov. Prinosom pre mnohych ucastnikov BOINC projektov je aj sutazenie v kreditoch, ktore su pridelovane za odvedenu pracu, podobne ako pri pocitacovej hre. S tym suvisi aj zdruzovanie ucastnikov do timov - nas team BOINC.SK je najvacsi a najaktivnejsi slovensky tim. A v neposlednom rade aj spoznanie novych zaujimavych ludi, priatelov, s podobnymi zalubami ci zaujmami.

Len smelo do toho!
Ponorte sa do nasich clankov a informacii na nasom a inych boinc weboch - a mozno najdete novy konicek, ktory vas na dlhe roky chyti a nepusti. Pretoze spaja viacero zaujimavych veci - je uzitocny, zabavny a poucny.
Juraj, robis na tomto popise uz pre novy web ako draft, alebo sa toho mam chytit ja? Pokial zatial nie, pouzil by som tento draft a dokopal to do zakladnej verzie pre novy web, aby sme to mali hotove. Este mam otazku pre Hefta-Pala, ci to ma byt spravene ako clanok, alebo stranka. Mam 2 dni akeho-takeho volna teraz po sviatkoch, tak by som sa do toho pustil.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Dik Gabber a Duro ze ste sa toho chytili :)
Podla mna by to mali byt stranky dve:

1. Stranka len o nasom time, ze sme partia nadsencov atd. najvacsi slovensky tim atd, toto by mala byt viac socialna ako technicka cast, s dorazom na komunitu, vztahy, dobry pocit z vykonanej prace, sutazenie a podobne.
tato stranka bude tu, dostupna z menu Uvodna stranka -> O time BOINC.SK)

2. Druhu stranku, takisto pristupnu z hlavnej stranky by sme mali kompletne prerobit aby to nebol iba suchy strucny popis co vlastne BOINC je, ale aby to bolo putavejsie a najma zrozumitelne pre siroke masy ludi ktori sa o nasu stranku niekedy potknu. Musi to oslovit ludi pre ktorych su pocitace spanielskou dedinou, zaroven to vsak nema odradit technicky zdatnych navstevnikov.

Z Durovho navrhu sa da pouzit vela veci v jednej aj druhej stranke. Najtazsie to bude sklbit tak aby sa obe stranky vhodne doplnali, mali svoju informacnu hodnotu a boli zrozumitelne (a zaujimave) pre vsetkych..
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy web - O time BOINC.SK

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ahojte, jeden den som nebol na webe, takze neviem ci gabber neodpovedam neskoro, ale kludne pouzite cokolvek z toho mojho prveho nastrelu. Ja sa teraz tomu nevenujem, aj ked skusim sa k tomu dostat asap..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď