Preco som clenom BOINC.SK?

V tomto fóre sa preberajú aktuálne témy ohľadom tímu, samotného webu, propagácie a ďaľšieho rozširovania tímu
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Preco som clenom BOINC.SK?

Príspevok od používateľa Palo M. »

V poslednom case mame trocha noveho obsahu na webe (po miernom utlme pocas Vianoc). A na webe sa registruju novi ludia a dokonca do timu v projektoch prichadzaju novi clenovia. Mozno to ani nie je clankami, ale mozno aj ano...
A tak sa mi vratili do hlavy uvahy, preco su ludia vlastne v time... Lebo napriklad obsah webu sa tomu moze prisposobit. Ak napriklad su ludia v time povedzme kvoli kreditom (zo slovenskych timov nas ich ma najviac) ci vykonu celkovo, tak by sme mali uvazovat o clankoch zameranych na optimalizacie, porovnanie kreditovych vynosov a pod. Ak sa ludia snazia najst technicku pomoc, tak zase aj clanky mozu byt viac o tom... A dovody ma mozu lisit a moze tam byt aj nieco, co ma vobec nenapadlo.

Neviem kto vsetko mi tu odpovie, ale bol by som rad, keby bolo odpovedi co najviac. Ak tu bude len zopar odpovedi od "notorickych prispievacov", tak si budem musiet mysliet, ze bud toto forum nikto necita, pripadne ludia sami nevedia, preco su v time, alebo maju uplne na haku ze ja sa tu nieco pytam...

Tak zacnem so sebou. Ja som sa stal clenom BOINC.SK vlastne nahodou a moze za to Hefto.
Este predtym (vtedy som este zil a pracoval na Slovensku) som pocital SETI@Home Classic. BOINC este nebol a pocital som za maly timcek s kolegami v praci, mal som SUN Sparc workstation so Solarisom (tak ci tak bezali 24/7) a zlanaril som aj par kolegov. Vtedy bol klient vlastne screensaver a vlastne cele moje pocitanie (i pocitanie kolegov) bolo o tom, ze screensaver je zaujimavy a este aj hladame mimozemstanov a to by bola halyz, keby sme ich aj nasli... Takze vtedy som v tomto time este nebol. A cele to bola viac-menej recesia a vobec nie veda. Vlastne v tom obdobi mojho zivota som sa o vedu velmi nezaujimal.
Potom som sa presunul do Sanghaja. Iny komp na stole (nebol to uz SUN, ale obycajne PC), ine veci na robote a ked som SETI@Home skusil nainstalovat, nejako to na tom PC dobre nefungovalo, tak som sa na to vybodol. No a po case sa v Sanghaji ocitol aj Hefto a urobil "promotion": SETI teraz pocita na platforme BOINC, a su aj ine projekty, da sa pocitat viac na tom istom stroji, podla toho, aky podiel sam zvolim... a je tu aj tim BOINC.SK.
No tak som to skusil, bolo to funkcne (na rozdiel od predchadzajucich pokusov s PC a SETI Classic), a zacal som pocitat aj ine projekty (vtedy este aj Predictor@Home). Preco som sa pripojil aj do timu, to uz si presne nepamatam, ale asi kvoli tomu, ze uz bol v nom aj Hefto... No a zacal som citat timovy web. Nic moc tam vtedy nebolo, ale celkom zive forum (to stare, integrovane do stareho webu) a hlavne Durove "Pokroky vo vyskume vesmiru". Tak uz som v time zostal, aj ked prevazne pasivny, len som konzumoval obsah a timu za to daval svoje kredity. A zacal som sa zaujimat viac o vedu a vyskum. Potom prislo toto nove forum, zacal som aj diskutovat, prispievat nejakymi radami a skusenostami... potom som urobil nejake optimalizacie Enigmy, lebo ma to bavilo... No a potom, ked bola atmosfera "zufalo treba novy web", ale nikto sa k tomu nemal, tak som do toho isiel, aj ked som o rozbehnuti webu vtedy nic nevedel. No, a na tom slapem vlastne dodnes... a vela som sa pritom naucil, je to aj dobry pocit "from zero to hero".

Ked to mam zhrnut: Moje zaciatky v time su uz pre mna sameho nejasne, podstatne je vsak to, co ma v time drzi doteraz. A to je to, ze sa mozem realizovat, ze sa podielam na vytvoreni niecoho, co pomoze vsetkym a co povazujem za dobre a zmysluplne. Ze mozem povedat "toto je aj moj tim" ked si pozriem timove statistiky. Ze som cez tim spoznal ludi, ktorych by som inak pravdepodobne nespoznal, ze s nimi mozem diskutovat tu na fore, ze mozem citat ich nazory (a obcas aj nieco na timovom webe).
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Preco som clenom BOINC.SK?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, tesi ma, ze nie zanedbatelnym aspektom tvojho zaujmu o boinc.sk web bola davna aktivita "Pokroky vo vyskume vesmiru". :)

Ja som clenom teamu boinc.sk preto, lebo
1. narodil som sa na Slovensku a preto mam trochu blizsi vztah k tejto krajine ako k inym krajinam
2. netrpim individualizmom v tom zmysle, ze si idem kopat sam za seba v nejakom "mojom" teame
3. nechcem byt v inych teamoch pretoze drobenim sil sa oslabuje synergicky effekt, ktory team prinasa. Ved najvacsi druhy slovensky team Slovakia nema ani len webovu stranku (ziadnu).
4. V boinc.sk v dobe mojho pripojenia (2004) bolo zopar aktivnych clenov, ktorych aktivity sa mi pacili (najma to ze mali web a ze mali na nom zopar prijemnych clankov). Mal som radost, ze im mozem ponuknut pomoc (v tej dobe v podobe clanku o LHC@home).
5. Aj teraz ma v boinc.sk drzi prijemna komunita a primerana aktivita na fore a aj webe.

poznamka: jediny krat som v historii zmenil team, a to niekedy na prelome rokov 2005 a 2006, ked som cca mesiac bol clenom CNT, ale to bolo len cisto v ramci bratskej vypomoci zamyslanej ako cisto docasna, aby sa dostali na druhe miesto na svete (a ja som mal vtedy vdaka optimalizaciam v E@H vcelku na tu dobu nadpriemerny vykon). :) Ked sa im to podarilo, vratil som sa podla zameru do boinc.sk
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Preco som clenom BOINC.SK?

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Ja som clenom tohoto timu preto, lebo:

1. Je to najvacsi slovensky tim, ktory ma potencial sa dalej rozvijat - nielen co sa tyka poctu clenov, ale i timovych aktivit (ani ja nie som zastancom "osobnych" alebo malych lokalnych timov)
2. Je to aktivny tim s web strankou a pomerne zivym forom
3. Je tu prijemna komunita ludi medzi ktorymi sa citim fajn
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Preco som clenom BOINC.SK?

Príspevok od používateľa marpes »

Už si úspešne nepamätám ani rok, nieto ešte deň, ale bolo to dávno. Pravda, nie zasa tak dávno, kedy sa ešte voda sypala a piesok lial, ale v mojom veku sú už časové parametre veľmi relatívne.
Mal som práve nový počítač (s AMD pretočeným na závratných 1 800 MHz) a pravidelne som dostával informácie o nových aplikáciách zaradených a ponúkaných v zozname portálu cnet. Jedného dňa som v novinkách objavil seti@home - spracovávanie signálov z vesmíru. Zvedavosť mi nedala a "nahodil" som si tento programček, ktorý v tej dobe fungoval ako "šetrič", teda bežal iba keď sa na zapnutom PC nepracovalo.
Listovaním na stránkach projektu (čo už som sa vzdelal) som zistil, že na Slovensku už existuje dokonca "organizovaná" partia nadšencov zaoberajúcich sa zmienenými výpočtami, a že dokonca majú aj vlastnú stránku seti.sk. A zasa len zvedavosť ma ju primäla otvoriť a aj sa registrovať.
Ako kedysi slušne vychovaný (z čoho mi zopár základných vecí vydržalo až po staré kolená) chlapec, ešte nepoškvrnený komunikáciou na rôznych internetových fórach, som v zopár uvodných komunikáciách slušne Vykal. Dotyčný na druhej strane (vtedy nejaký slavko :wink: ) ma rázom uviedol do prostredia: Veď sa neondej, marpes, veď tu si všetci tykáme. Tak som sa od tej doby "neondial".
V tomto tíme to bežalo v pohode. Keď som sa chcel niečo dozvedieť, tak som si prečítal buď nejaký ten článok, alebo čo napísali v príspevkoch iní. Keď som odpoveď nenašiel, opýtal som sa na fóre. Pokiaľ si pamätám, pýtať sa bolo úplne bežné, hoci aj na (pre "mazákov") samozrejmosti. Som rád, že podobná atmosféra je aj na inovovanom fóre, aj keď otázok začiatočníkov tu akosi nevidno. Alebo to bude tým, že základných informácií je dostatok a nová generácia je bystrejšia?

Čas plynul (asi netiekol, ani sa nesypal, ale zrelme kotúľal, aj keď bolo bežné, že na hodinkách sa zobrazoval v podobe paličiek, stoličiek a čo ja viem ešte čoho) a HOP, nebol tu ľudoop, ale objavil sa BOINC. Vtedy sa spoločenstvo počítajúce SETI začalo diferencovať, nakoľko nová platforma priviedla do distribuovaných výpočtov mnoho ďalších projektov rôzneho zamerania.
Teda členovia tímu sa orientovali na projekty podľa svojho zamerania, tím sa premenoval na boinc.sk, fórum sa rozšírilo o témy podľa projektov, čím aj príspevky zasahovali do širších oblastí.
Na jeseň 2004 sa presunul pod BOINC aj CPDN, o ktorom som tvrdil hneď na zaciatku, že je to "moja srdcovka". Tomuto projektu som verný stále. Nebojte sa však, nejdem tu "agitovať", aby ste všetci dali viac prostriedkov na tento projekt. Na túto tému som sa dostatočne vybil pri podkladoch pre Knihu o projekte na našej (pomerne) novej tímovej stránke. Tu by som však chcel poďakovať Heftovi a Palovi M. za trpezlivú prácu na "viazaní" knihy, ktorá je tesne pred kokončením. Väčšia časť je už dnes verejne prístupná, zbytok bude za pár dní.

Ale aby som sa na záver vrátil k téme. Tak ako kedysi dávno bola dobrá partia v tíme, tak je tomu, myslím si, aj teraz. Samozrejme že na mnoho vecí sa názory rôznia, preto nemôžeme čakať, že na všetky príspevky a iné podnety budú všetci reagovať a reagovať rovnako a súhlasne. Ale pozitívne je, že sa v tomto tíme nešíri nevraživosť a všetci smerujeme úsilie na to, aby projekty, ktoré si každý vybral podľa svojho osobného presvedčenia, úspešne pokračovali k svojim cieľom aj s našou pomocou.
Tomuto cieľu náš tím podľa môjho názoru napomáha, a preto som v ňom tak dlho a som rád, keď sa aspoň s niektorými členmi tímu môžem stretnúť osobne.
Prajem všetkým v tíme spoľahlivý hardvér, stabilné systémy a veľa kreditov inšpirujúcich vlastné poznávanie okolitého sveta.
marpes
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Preco som clenom BOINC.SK?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ja fakt neviem odpovedat. Najhorsia je otazka preco ? :) No jednoducho ma marpes privital a ja som to vyskytol. :)
Kym su peniaze na elektrinu, tak su tu este nejaky cas budem vyskytovat a poskytovat inym strojovy cas.
Používateľov profilový obrázok
numlock
Príspevky: 113
Dátum registrácie: So Júl 05, 2008 11:06 pm

Re: Preco som clenom BOINC.SK?

Príspevok od používateľa numlock »

Popravde si uz nepametam, preco som sa pridal do timu, zrejme to sposobil spominany "synergicky efekt"... :) Osobne mi je jedno, či som v time alebo nie - hlavne ze pocitam.
Ale nas tim ma fajn ludi, dobru stranku, clanky, atď... takze spokojnost.
Prajem timu, nech to vynalozene usilie ma prinos pre ludstvo. :D
Obrázok Q6600 @ 3600MHz , 4GB Ram , HD5850 , win7 x64
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Preco som clenom BOINC.SK?

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Lebo chcem!
Naposledy upravil/-a slavko.sk v Ne Mar 28, 2010 6:03 pm, upravené celkom 1 krát.
xaircon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne Sep 20, 2009 8:43 pm
Bydlisko: Nová Dubnica
Kontaktovať používateľa:

Re: Preco som clenom BOINC.SK?

Príspevok od používateľa xaircon »

Pridávam postreh aj za "nováčikov" :)

Ja som začal až keď už existoval BOINC ako taký niekedy v júny/júly 2007. Vtedy som dosť často sledoval fórum pretaktovanie.sk, a niektorý mali v popisoch BOINC, nedalo mi to a tak som pozrel čo to vlastne je. Myslím že ma to zaviedlo na stránku boinc.sk, tak som začal študovať čo to vlastne ten BOINC je a načo slúži. No a nejako ma to uchvátilo :) Mať pocit že na mojom PC bežia výpočty ktoré môžu neskôr pomôcť pri hľadaní a výrobe liekov na rakovinu a iné závažné choroby, potvrdzovať/vyvracať matematické teórie a podobne je celkom príjemný. Namiesto toho aby sa PC flákal "nič nerobením" tak takto pracuje.

Najskôr som bol v týme uvedeného fóra pretaktovanie.sk, avšak bolo tam akosi mŕtvo, nič sa tam nedialo, žiadne výrazné zmienky okolo BOINC. Začal som si prechádzať štatistiky a aj stránky boinc.sk a tak som sa pridal do tohto týmu. A musím povedať že ma veľmi teší, že v GPUGRID som prvý :D a nielen (dovolím si povedať) v našom týme ale aj na slovensku. Ako som už povedal, mám príjemný pocit že moje PC (súkromné aj firemné) takto pomáhajú pri hľadaní ... (všeličoho). No a samozrejme som rád za každý bod a preto aj v poslednej dobe uprednostňujem projekty, ktoré sú vysoko bodované :)

Takže počítaniu zdar!
borgcube
Príspevky: 12
Dátum registrácie: So Feb 10, 2007 11:49 pm
Bydlisko: Nove Zamky
Kontaktovať používateľa:

Re: Preco som clenom BOINC.SK?

Príspevok od používateľa borgcube »

ja ratam seti@home od roku 2002, vtedy bol este classic (nie boinc). do tymu boinc.sk som sa pridal pravdepodobne tak, ze som hladal nejake info na slovenskom a ceskom webe a natrafil som na stranku seti.sk (tusim tak sa volala). na nej existoval tym tusim seti.sk, tak som sa pridal. potom sa seti.sk premenoval na boinc.sk a tak som stale v nom. odvedy ratam aj ine projekty (vacsinou na desktope, preto som este neni ziadny milionar :)). ale nan 99,999 % som iba konzument inforamcii.
Napísať odpoveď