Web www.boinc.sk: Nove veci

V tomto fóre sa preberajú aktuálne témy ohľadom tímu, samotného webu, propagácie a ďaľšieho rozširovania tímu
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:Tak potom vymieranie, nie? Nedokonavy vid pre sloveso vyhynut podla mna neexistuje. Ale ked uz by sme silou-mocou chceli pouzit prave tento slovny zaklad, tak skusme zacat od velmi podobneho slovesa uhynut (ktore sa pouziva castejsie, v suvislosti s hospodarskymi zvieratami). Tam je nedokonavy vid v tvare "uhyn" (nie "uhynanie"). Kedze slovny zaklad pre uhynut a vyhynut je ten isty (hyn-ut) a len predpona je ina, tak by som povedal, ze by spravne malo byt "vyhyn mamutov". Ale to mi tiez nejde velmi do usi, fakt by som radsej pouzil vymieranie.
Problem s jazykmi je ten, ze s logikou v nich clovek daleko nezajde. :) Bud to je v s lovniku, a je to spisovne, alebo nie je, a teda je to akoze nespisovne/nedefinovane. A to sposobuje v jazyku nelogicky nedefinovane stavy. Riadit sa nejakou knizkou, ktoru vytvara par ludi castokrat podla toho ako sa rano vyspia a nie vzdy na zaklade logiky.
Urcite suhlasim, ze najvhodnejsie by bolo slovo vymieranie. Lenze clanok mame pomenovany vyhynutie. A teda nedokonavy vid by mal byt pouzity k povodnemu slovesu. Vyhyn je tiez logicky (ano, lebo uhyn), ale to nie je nedokovany vid, to je podstatne meno slovesne, nie sloveso. Ako by si povedal, ze ti pravidelne dochadza na farme k uhynu zvierat, ale s pouzitim slovesa? Ved nieco robia, tak sa to musi povedat pomocou slovesa, nie podstatneho mena (hoci slovesneho).
Rovnako ako vyhynanie. Kedysi vyhynuli, teraz vyhynaju. A ze to nie je v slovniku, a teda taky tvar neexistuje? Neexistuje jediny dovod, preco by taky tvar nemal existovat, je uplne logicky. A ze sa nepouziva? To nie je dovod, pretoze vela tvarov sa pouziva s roznou (niekedy bliziacou sa k nule) frekvenciou, ale to nie je dokaz ich nespisovnosti. Napriklad to, ze slovo "len" sa pouziva s nizsou/vyssou frekvenciou ako slovo "iba", nie je dokaz jeho mensej/vacsej spisovnosti. Rovnako ako vymriet/vyhynut. A ak ma jedno sloveso nedokovany vid, tak musi mat aj druhe, inak by to bolo nelogicke (za predpokladu, ze to nie je v konflikte si nejakym inym slovom, kde by mohla vzniknut nejednoznacnost).
Preto vymieranie a vyhynanie podla logicky musia byt obe rovnako definovane.
To, ze v realite nie su, je dosledkom nelogickosti pouzivania jazyka.

Takze suhlasim s tym, ze ta to slovo zaujalo, pretoze sa nepouziva, ale pouzil som ho prave preto, lebo sa mi paci ked sa jazyk pouziva obcas logicky. :)
Palo M. napísal: To poznam. A ty poznas to o spocitavani jablk a hrusiek?
Ano, ale v matematike je spocitavanie jablk s hruskami chybou, kdezto v (nevelmi logickom) jazyku taku vetu pouzit mozes, nie je to chyba, je to len nedokonala logickost jazyka. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Palo M. »

Vyhynanie je podla mna neexistujuce slovo. Vacsina Slovakov by pravdepodobne nevedela odpovedat, keby si sa ich opytal "co je to vyhynanie". Ja by som tiez nevedel, keby to nebolo v suvislosti s tym clankom.
A takisto aj vymieranie je slovesne podstatne meno (podobne ako ten uhyn). Obe vyjadruju priebeh deja a nie je jasne, ci ten dej uz skoncil alebo trva (to sa ale da upresnit dalsimi slovami).
Duro Kotulic Bunta napísal:...lebo sa mi paci ked sa jazyk pouziva obcas logicky. :)
V tom pripade by si mal obcas hovorit, ze zijes v Slovensku (pripadne pouzit opacny variant a teda ist na navstevu na Rakusko) :lol:

Podla mna gramaticke nepravidelnosti su sucastou logiky jazyka. A "spravidelnovanie" gramatiky za kazdu cenu ide proti logike jazyka.
Duro Kotulic Bunta napísal:Ano, ale v matematike je spocitavanie jablk s hruskami chybou, kdezto v (nevelmi logickom) jazyku taku vetu pouzit mozes, nie je to chyba, je to len nedokonala logickost jazyka. :)
Takze do jednej ruky zoberiem jablko, do druhej zoberiem hrusku. Odhryznem raz z jedneho (pozujem, prehltnem), potom z druheho (pozujem, prehltnem), atd na striedacku, az ich cele zjem. Takze sa mi to cele zmiesa v zaludku, povedal by som, ze to tam splynie. A co to vlastne mam v zaludku? Ako by si to pomenoval? Jablko alebo hruska? (Ja by som to nazval maglajz - a tam niekde je aj odpoved na tvoju "hadanku", respektive podla mna skor chytak, ktory si vymyslel nejaky chytry ziacik, aby spochybnil existenciu vybranych slov.)
Opat to nie je ziadna "nedokonala logickost jazyka", iba rovnako znejuce slova odlisneho vyznamu. A to sa vyskytuje aj v inych jazykoch. Anglicky hovoriacich studentov mozes "ohurit" podobnym chytakom, napriklad s pouzitim sloviciek "son" a "Sun", ze ako vyspelluju "s*ns".
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Samozrejme ze slovo vyhýňanie neexistuje. Nie je totiz v slovniku.
Ale to je prave nelogicke, pretoze preco by nemal existovat nedokonavy vid od slova vyhynut.

Ludsky jazyk je polologicka konstrukcia. Vznikol z ludoopich huhu a hehe, a skondenzoval do niecoho polologickeho co mame teraz. Keby programovaci jazyk fungoval ako lingvisticky jazyk, nikto by nic nenaprogramoval a nic by nefungovalo. Keby lingvisticky jazyk fungoval ako programovaci jazyk (cize jednoznacnost, exaktnost a matematicka logika), tak by bola komunikacia jednoznacnejsia. A ano - nemohli by byt "slovni hricky" a literarni virtuozovia by to tiez mali tazsie.
To je moj nazor, nehovorim, ze by to potesilo vsetkych.

Ale neexistuje jediny logicky dovod, preco by nema existovat nedokonavy vid od dokonaveho slovesa vyhynut.
Osobne si myslim, ze slovnik ho nedefinuje kvoli podobnosti s nedokonavym vidom odo slova "vyhnúť", lenze tam je o jeden makcen menej (dokonavé vyhnúť (sa) - nedokonavé vyhýnať (sa), to uz v slovniku je), a to na rozlisenie slov staci (ako napr. aj v pripade ľavica / lavica).

Takze tato debata nevedie nikam, ja tvrdim, ze jazyk je polologicky a ty tvrdis ze polologickost jazyka je sucastou jeho logiky. Obaja mame pravdu, a jeto len vec nazoru, co kto upresnostnuje. Ja nemam rad polologickost, pretoze z toho vznika nejednoznacnost a chaos/nedorozumenia.

Btw, Noama Chomskeho mam rad nielen kvoli jeho kritike kolonializmu USA, ale aj preto, ze sa snazi zavadzat do jazyka matematiku. Je zakladatelom matematickej lingvistiky. Pekna vec. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Palo M. »

Povodne som sem napisal siahodlhu reakciu. Ale kedze to bolo uz uplne mimo tejto temy, forkol som novy thread (juj, to sa mi zas podaril pekny "slovensky" vyraz).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa marpes »

Nevedel som najst ine vhodne miesto, tak pisem sem:
To Hefto99 a Palo M.
Jedna otazka: Poruchal sa automat na vkladanie odkazov do koloniek "Novinky z projektov" a "Veda v mediach",
alebo ste to predtym vkladali rucne?
Povodne som si zvykol najskor hadat tu. Ale uz istu dobu su tam tie iste stare odkazy.
Neberte to prosim ako "vrtanie", ale LEN ako otazku.
Ď
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa mbs »

@marpes
mozno to ma na svedomi nove phpBB, vid http://forum.boinc.sk/viewtopic.php?f=22&t=1015...
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa marpes »

Ale tie rubriky su na www.boinc.sk
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa mbs »

a to je na inom serveri? tak potom nic...
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa mbs »

forum.boinc.sk 3370 IN CNAME acws1.active.sk.
www.boinc.sk 997 IN CNAME acws1.active.sk.
acws1.active.sk 742 IN A 82.119.234.230

takze plati predosle...
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa MeX »

mbs napísal:forum.boinc.sk 3370 IN CNAME acws1.active.sk.
http://www.boinc.sk 997 IN CNAME acws1.active.sk.
acws1.active.sk 742 IN A 82.119.234.230

takze plati predosle...
Ale predsa www.boinc.sk (Drupal) nema nic s forum.boinc.sk (phpBB). Fakt ze je to na jednom a tom istom hoste neznamena v tomto pripade nic.
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa mbs »

ja do toho nevidim, sorry...
mna len napadlo, ze ked liznem trebars mysql, tak to ovplyvni vsetky veci [co to pouzivaju] na danom serveri...
ak sa kazdy balik hra na svojom piesocku a spolocny maju len kernel, tak samozrejme zmena jedneho nema ziaden vplyv na druhy.
pardon ze som "mutil vodu".
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa MeX »

mbs napísal:ja do toho nevidim, sorry...
mna len napadlo, ze ked liznem trebars mysql, tak to ovplyvni vsetky veci [co to pouzivaju] na danom serveri...
ak sa kazdy balik hra na svojom piesocku a spolocny maju len kernel, tak samozrejme zmena jedneho nema ziaden vplyv na druhy.
pardon ze som "mutil vodu".
No problem. Tu sa jedna o dve rozne aplikacie na tom istom aplikacnom serveri (ak sa to tak da nazvat) a dve schemy v ramci jednej databazy ktore sa ale neovplyvnuju. To co pisal Marpes je nejaky aplikacny problem (asi v Drupale resp. jeho moduloch.. ?)
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Hefto99 »

marpes napísal:Poruchal sa automat na vkladanie odkazov do koloniek "Novinky z projektov" a "Veda v mediach",
Diky Marpes za upozornenie, vyzera to ze nam nebezi cron. Opravime to hned ako to bude mozne.

H99
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa MeX »

Problem bol v nespustani cron-u (resp. pod zlym uzivatelom). Uz som to fixol.
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa marpes »

zopar zmien v rubrikach sa udialo, uvidime ako to bude fungovat dalej.

Ď
Napísať odpoveď