Web www.boinc.sk: Nove veci

V tomto fóre sa preberajú aktuálne témy ohľadom tímu, samotného webu, propagácie a ďaľšieho rozširovania tímu
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Palo M. »

Po case prinasam nejake informacie o nasom webe:
Aj ked tu uz priebezne nepisem reporty, co sa s webom deje, stale sa zaoberam vylepseniami. Tie uz nie su az tak viditelne ako kedysi, ale kedze to nie su urgentne veci, tak ani nemam taky drive to presne planovat... Tak ci tak sa tym stale zaoberam, web stale nepovazujem za hotovy - aj ked uz je pouzitelny (a pouzivany).
Teraz je toho trocha viac, tak davam info radsej sem na forum; take dlhe detaily sa velmi nehodia priamo na web do noviniek o sajte.

Priebezne sa objavuju updaty samotneho Drupalu ci modulov rozsireni, takze to priebezne aktualizujem a zabera to nejaky cas, kedze najprv to vzdy musim na sandbox-site otestovat, aby sa nieco uplne nepokaslalo. No a samozrejme hosting ma na starosti MeX, takze ten riesi problemy, ktore sa z casu na cas vyskytnu tam.

Cast vylepseni suvisi s obsahom - ako pribuda novy obsah, objavuju sa nejake detaily ktore treba doladit - v poslednom case to bola hlavne tema vzhladu. Vylepsil som rozlozenie obrazkov na roznych strankach a opravil som detaily vo formatovani (napriklad subscript kazil riadkovanie - a prisli sme na to, az ked marpes napisal knihu o CPDN - kedze tam pouzival chemicky vzorec oxidu uhliciteho... Takisto som spojazdnil odsadenie prveho riadku odstavca, co esteticky oddeluje text a lepsie sa to cita (samozrejme ide nadalej pouzit aj neodsadeny prvy riadok, napriklad ked je text prekladany malymi obrazkami... je na autorovi, ako to chce upravit).

Jedno vacsie rozsirenie stranky su... mapy. Mapa uzivatelov bola totiz velmi popularna... a pekne to vyzera, ked clovek pozera, kde vsade su registrovani pouzivatelia. No tak som pridal aj mapu obsahu: http://www.boinc.sk/map/node. Funguje to tak, ze kazdy obsah moze mat nastavenu aj jednu lokaciu (ak sa ten obsah viaze ku konkretnemu geografickemu miestu). No a potom sa na mape obsahu zobrazi marker tohoto uzla. Takze ak niekoho zaujima nejake specialne miesto na Zemi, moze si cez tuto mapu obsahu najst take clanky, ktore sa k nej viazu. Je to vsak len jedna lokacia na clanok, takze ak je clanok o viacerych miestach na Zemi, neda sa dat viacero znaciek veducich k tomu istemu clanku... ale stale dufam, ze mapa bude coskoro aj tak slusne zaplnena :-). Zatial som tam dal iba par markerov, napriklad 3 vyznamne projekty u ktorych som nasiel univerzity kde sidlia... toto casom samozrejme doplnime, zatial je to len na ukazku.

Este uzitocnejsia vec suvisiaca s mapami je GMap macro-builder, ktory umoznuje vyprodukovat makro na zaradenie mapy priamo do clanku. Ako priklad som upravil clanok o zatmeni: http://www.boinc.sk/clanky/zatmenie-sln ... ji-2272009 - na konci clanku sa teraz nachadza mapka s dvomi markermi a popismi. Toto je nezavisle od lokacie uzla (ktoru som spominal vyssie, ta je len jedna na uzol a v texte clanku samotneho sa nezobrazuje, je to len do sumarnej mapy). Takze uzol moze mat nula alebo jednu lokaciu do mapy obsahu http://www.boinc.sk/map/node a pritom text clanku moze obsahovat nula az nekonecno 8) zobrazenych map na lubovolnom mieste clanku... a na jednej zobrazenej mape moze byt niekolko markerov (dokonca aj nejake trasy ci ohranicene uzemia).

Dalej sa v suvislosti s mapami pokusim dostat obrazok s polohou do profilu uzivatela, aby sa miesto "nezrozumitelneho" retazca s polohou zobrazila rovno mapka s markerom... ale do toho som sa zatial nepustil, je to len plan...
No a neverending story je udrzovanie temy vzhladu, napriklad v suvislosti s mapami bude treba nejake vylepsenia zobrazovania (takze uvitam aj vase postrehy a napady co sa tyka vzhladu).

Paralelne s mapami som nastartoval modul pre Google Analytics. Kto by nevedel, data z GA su anonymne a je priamo v podmienkach Googlu, ze data z GA nesmu viest k identifikacii osoby. Tychto podmienok sa samozrejme drzime a zaujimaju nas iba statisticke prehlady, ako ludia browsuju nas web (napriklad ako dlho sa tam priemerne zdrzia, kolko stranok si za jednu navstevu priemerne pozru, v ktore dni v tyzdni je viac navstev ako v ine dni, ci navstevnici prisli priamo alebo odkazmi z inych stranok alebo z vyhladavacov, ake rozlisenia obrazovky navstevnici najviac pouzivaju a podobne). Takze nejde o ziadne spiclovanie, ale o nastroj ktory nam pomoze vylepsit obsah a vzhlad webu.
Zatial to bezi necely tyzden, takze este nie je dost dat na pouzitelnu statistiku. Tie budu asi tak za mesiac, potom zverejnime aj prve vysledky. Este GA celkom neovladam do detailov, ale teoreticky by sa mohlo pouzit aj na zistenie, kolko ludi sa po precitani nasho webu pripojilo do timu v niektorom projekte, teda nejakym sposobom aj kvantifikovat uzitocnost webu (alebo povedzme len uspesnost nejakej kratkodobejsej, ale zato intenzivnej kampane). Celkom ma tato problematika zaujala, len to chce kvantum trpezlivosti, treba skratka cakat na data...


Takze celkovo s webstrankami nespime na vavrinoch, ale ideme dalej...


P.S.: Ak mate nejake komentare alebo otazky k mapam ci Google Analytics, tak smelo sem s nimi.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Palo M. »

Maly update po vikende:
V profile je uz vidiet mapka 8). Ak ma niekto v profile dve lokacie (napriklad ja :P), zobrazia sa v jeho profile obidva markery. V globalnej mape vsetkych pouzivatelov ma kazdy len jeden marker - lokacia uvedena ako prva v profile (to, ktora je prva a ktora druha, je trocha nedeterministicke, ale s trochou laborovania sa da dostat na prve miesto to, co clovek chce).

Profily sa momentalne zobrazuju len tym, co su prihlaseni... tak som to kedysi na zaciatku nastavil. Ale mozem to zmenit, aby sa zobrazovali aj neprihlasenym (napriklad aby si navstevnik po precitani clanku mohol pozriet profil autora). Ved v profile nie su zobrazovane nejake citlive informacie. Tak by sme snad mohli urobit tie profily verejne... Co vy na to?
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak tu je prvy tyzdenny report z Google Analytics. Je to prehlad za minuly tyzden plus porovnanie s predchadzajucim tyzdnom.
Analytics_boinc.sk_20100322-20100328.7z
(159.76 KiB) 496 stiahnutí
Nejake moje poznamky k tomu:
  1. Najpodstatnejsia vec je, ze tyzdenny pocet navstev klesol o 16% - zo Slovenska o 12%, takze ten pokles nie je sposobeny len nastaveniami GA (ked som odfiltroval nas redaktorov, kedze casto robime rozne upravy webu, takze nechceme aby nase preview stranok kazili statistiky ozajstnych navstevnikov ktori to naozaj len citaju). Podla mna je ten pokles sposobeny tym, ze za minuly tyzden nepribudol ziaden novy obsah.
  2. Asi polovica navstev su nove navstevy.
  3. Asi 30% ludi chodi na web viackrat za den, asi 5% chodi denne, asi 2% obden.
  4. Novo sa objavili referraly z Facebooku. Nie je toho vela, 19 navstev, ale vzhladom na ine zdroje su to "dobri" navstevnici: priemerne si pozreli 5.95 stranky a stravili na webe cez 11 minut - takze mozeme predpokladat, ze naozaj web citali a zaujal ich. A vsetko nove navstevy (odkedy bezia GA - teda za asi 3 tyzdne).
  5. Velmi zaujimave su klucove slova, ktore priviedli navstevnikov. Niektore sposobili velky pocet navstev (napr. "uvaha o buducnosti" ci "nvidia cuda"), ale cas na stranke bol 0 - takze tychto navstevnikov web bud nezaujal vzhladom, alebo hladali nieco uplne ine a nezaujal ich obsah. Zato ine slova sa zjavne trafili a navstevy boli dlhsie, aj ked tych navstev nebolo vela ("seti@home", "cernobyl dnes", "černobyľská elektraren", "reaktor fuzia").
  6. "Content by Title" dava celkom dobry prehlad o tom, ktore stranky ludia najviac citaju (ta prva je hlavna stranka i vsetky prehlady, ktore nemavaju samostatny nazov). "Content Drilldown" hovori o navstevnosti jednotlivych sekcii...
  7. Site search (hladanie u nas na stranke) takmer nikto nepouziva :-(.
Keby mal niekto este nejake otazky ci poznamky k tomuto prehladu, tak sem s nimi.
A ked bude treba, mozeme vygenerovat nejaky on-demand detailny report z toho, co nas zaujima.
PavolR
Príspevky: 243
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:23 pm
Bydlisko: BOINC.SK
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa PavolR »

Prave som si to stiahol, statisticke udaje, to je nieco, co ma skutocne zaujima. Super. :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Zaujimave - a este zaujimavejsie to bude ked bude statistika za dlhsi cas..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Palo M. »

No tak zaujimave je to hned teraz.
Analytics_boinc.sk_20100329-20100404.7z
(159.67 KiB) 514 stiahnutí
Cez Velku Noc citaju web iba skalni...
To som zvedavy, ake to bude v dalsom reporte...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak opat je tu reprt. A opat riadne haluzny... pretoze zaciatok tyzdna bol Velkonocny pondelok a tyzden co predchadzal bol uz minule uplne mimo... takze porovnanie takychto dvoch tyzdnov je totalne nepouzitelne... no nic, nabuduce uz to snad pojde do stabilnejsich kolaji... Ale dlhodobejsie trendy ukazu asi az mesacne reporty.
Prílohy
Analytics_boinc.sk_20100405-20100411.7z
(158.02 KiB) 483 stiahnutí
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Palo M. »

Takmer som zabudol na najnovsi report. Po velkonocnom zamavani sa dostavame do stabilnejsej situacie... No a myslim, ze z tych niekolkych reportov sa da uz aj nieco vycitat. Co vy na to?
Prílohy
Analytics_boinc.sk_20100412-20100418.7z
(157.96 KiB) 504 stiahnutí
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Palo M. »

No a mame tu dalsi tyzden...
Analytics_boinc.sk_20100419-20100425.7z
(158.63 KiB) 529 stiahnutí
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tentokrat tu mame prehlad mesacny - niektore detaily tam nie su, takze sa to zmestilo do jedneho suboru (automaticky report moze mat z neznameho dovodu maximalne 12 "kapitol").
Analytics_boinc.sk_201004.7z
(144.77 KiB) 469 stiahnutí
V marci sme s GA len zacinali, este neboli rozne filtre, takze to porovnanie s predchadzajucim mesiacom je len orientacne. Ale nabuduce to uz bude ono...

Dovolil by som si este male zhrnutie, co som si vsimol ja:
  • Asi tretina pristupov je priamych (asi sme zabookmarkovani), asi tretina je vyhladavanie Google a zvysok su referrals z inych stranok...
  • Durov clanok o Cernobyle je stalica, ktora nam robi brutalnu navstevnost webu. Rozdiel citanosti medzi tymto clankom a ostatnymi je enormny.
  • Klucove slova (vyhladavaca) su tiez zaujimave: okrem klasickeho "boinc" je to slovo "cernobyl" (v roznych spojeniach) ale i "cuda". Ovsem zatialco "boinc" i "cernobyl" si dobre vedu v uputani navstevnikov (priemerny cas na webe niekolko minut, bounce-rate pomerne nizka), klucove slovo "cuda" priam krici nevyuzitostou. Pokial sa pamatam, mame len jeden clanok zaoberajuci sa CUDA... ale dost ludi to vyhladava a vyhladavac dava nasu stranku, takze o CUDA sa pravdepodobne toho az tak moc na nete asi nepise... Nie je sice iste, co vlastne ti ludia hladaju a ci by ich nejaky clanok u nas oslovil, ale ta CUDA sa opakuje pravidelne vo vsetkych reportoch, takze isty potencial tam je. Celkovo su klucove slova uzitocna informacia, kedze z vyhladavaca mame tretinu navstev.
  • V aprili nas velmi nelinkovali (FB, Sme, atd.). Zase na druhej strane, ani nebolo velmi co, kedze v aprili ziadne clanky nepribudli.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak uz nam prefrcal dalsi mesiac...
Analytics_boinc.sk_201005.7z
(149.48 KiB) 513 stiahnutí
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Kiwi »

DUro ma uz 30000 citani, co ani nesuvisi s boinc, gabber ma pri navode na Ubuntu + boinc "len" 5000. :D
Ta navstevnost nam toho mesiaca stupla.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Tie mesacne statistiky su uz celkom zaujimave..
mna zaujal narast priemernej doby citanosti u clanku Rosetta@home - Tajomstvo bielkovín na 02:46:47, co je narast oproti minulemumesiacu o 48 tisic %.. :)

2Kiwi - cernobyl nesuvisi s boinc - jak to co to ako to kam to??? :) A co ten odkaz na rosettu@home v nom?? :-D :-D
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa marpes »

....a takmer ohrdnuta kniha o CPDN........ :cry:
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Web www.boinc.sk: Nove veci

Príspevok od používateľa Kiwi »

CPDN je len pre High Society :)
Napísať odpoveď