Licencia na obsah nasho webu

V tomto fóre sa preberajú aktuálne témy ohľadom tímu, samotného webu, propagácie a ďaľšieho rozširovania tímu
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Licencia na obsah nasho webu

Príspevok od používateľa Palo M. »

Toto vlakno vznika kvoli skutocnostiam povodne diskutovanym v inej teme, tj. kvoli problemom, ktore su spojene s dalsim sirenim obsahu publikovaneho na nasom webe.

Ako som v tej predchadzajucej teme spominal, mali by sme stanovit nejake podmienky, za akych je mozne standardne preberat nas obsah na ine weby...

Tak som si zbezne precital Autorsky zakon (vsetky kydy som tam samozrejme necital, iba to co sa mi zdalo aplikovatelne na nas), skusil som zosmolit nieco, co by bolo pouzitelne, ale aj ked som tomu venoval nejaky cas, vysledok sa mi zda dost kostrbaty... Tak som si povedal, ze nebudem zbytocne znovu objavovat koleso, ked tu mame Creative Commons. Ti predsa len urobili kus roboty, robili na tom pravnici, su to svetovo respektovane licencie...
Zoznam ich licencii je tu. Mne sa najviac pozdava CC BY-SA - umoznuje vytvarat odvodeniny, dava povinnost uviest povodneho autora, zachovava tuto licenciu nadalej... Pouziva ju Wikipedia (tym padom aj nas unikatny obsah moze byt jednoducho prebraty do Wikipedie niekym inym bez toho, aby nas "zbytocne otravoval" ci s tym suhlasime - a pritom automaticky dodrzia podmienky, teda nam daju kredit.)
Taktiez ma ta licencia klauzulu "You must attribute the work in the manner specified by the author or licensor", takze si jednoducho uvedieme podmienku ze treba link na nas web na povodny zdroj.
Celkovo, tato licencia je dostatocne volna na to, aby sa obsah mohol sirit dalej, ale zaroven chrani autorstvo.

Takze ja by som najradsej isiel touto cestou, pouzijeme ich logo, pridame par veticiek o webovych odkazoch, mozno nejake strucne FAQ/priklady co a ako zrealizovat (text licencie zatial nie je k dispozicii po slovensky, aj ked zhrnutie uz ma cesku verziu, takze mozeme aj prelozit to kratke zhrnutie na nasom webe do slovenciny).

Najjednoduchsie sa mi zda, ze takato licencia by sa vztahovala na vsetok obsah na nasom webe "ak nie je uvedene inak" - to kvoli nasmu preberaniu clankov z inych zdrojov, lebo tam budeme viazani podmienkami daneho autora, resp. vlastnika autorskych prav. Napriklad clanok z 21. stoleti o gravitacnych vlnach sice napisal Duro, ale kedze je to PDFko stranok z casopisu, ta graficka uprava je dielom casopisu a teda oni vlastnia autorske prava nan. Na uverejnenie na nasom webe sme suhlas dostali, ale na dalsie sirenie pravdepodobne nie - takze tam bude treba uviest, ze sa na to "standardna" licencia CC BY-SA nevztahuje (druha vec je, ze Duro ako autor ma podla zakona neodnatelne autorske pravo na svoj text, takze moze vytvorit z textu vlastnu novu odvodeninu a na tu da licenciu aku chce - no ale zase by s tym mal navyse robotu, je jednoduchsie prebrat existujucu vec, ak sa da)... Ale pouzitie inej licencie by malo byt vynimkou v nevyhnutnych pripadoch a iba pri preberani, nase vlastne autorske texty by mali mat vsetky licenciu CC BY-SA.

Su nejake pripomienky k pouzitiu CC BY-SA licencie na obsah nasho webu?
Ma niekto alternativny navrh?

Poprosim komentare hlavne od autorov, ktori na nasom webe uz publikovali. Tito autori vlastne tiez musia dat suhlas na pouzivanie tejto licencie na tie clanky, ktore uz boli publikovane... Takze ak sa nevyjadria tu, budem ich casom aj tak otravovat :mrgreen:.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Licencia na obsah nasho webu

Príspevok od používateľa gabberattack »

Dobre riesenie, az budem mat zachvat volneho casu tak prelozim tu licenciu do Slovenciny.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Licencia na obsah nasho webu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Ja som toto riesil u seba:

Právne informácie
Podmienky používania internetovej stránky www.pcsluzba.sk:

Prevádzkovateľom internetovej stránky www.pcsluzba.sk (ďalej len „internetová stránka") je spoločnosť Slavomír Hodul - PC Služba (ďalej len „Prevádzkovateľ").
Internetová stránka, ako aj jej jednotlivé časti sú chránené zákonom č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (ďalej len "autorský zákon"). Výlučným vlastníkom majetkových autorských práv k internetovej stránke je Prevádzkovateľ, ktorý je zároveň je oprávnený vykonávať majetkové práva k tejto internetovej stránke.
Podmienky používania internetovej stránky určuje, vydáva a mení výhradne Prevádzkovateľ. Používaním tejto internetovej stránky dáva návštevníkovi (ďalej len „Používateľ“) súhlas s týmito podmienkami.
Prevádzkovateľ dáva právo využívať internetovú stránku výhradne pre osobnú potrebu Používateľa. Akékoľvek iné použitie stránky (ako celku, tak ich jednotlivých častí) podlieha predchádzajúcemu schváleniu Prevádzkovateľa v súlade s Autorským zákonom. Prístup na internetovú stránku a jej používanie je bezplatný.
Akýkoľvek neoprávnený zásah do internetovej stránky alebo jej časti, akékoľvek neoprávnené používanie internetovej stránky alebo jej časti, akékoľvek kopírovania alebo napodobňovanie internetovej stránky alebo jej časti je v rozpore s autorským zákonom alebo inými právnymi predpismi platnými na území Slovenskej republiky, a preto sa zakazuje.
Údaje uvedené na internetovej stránke majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Prevádzkovateľ nezodpovedá za správnosť údajov, ktoré na internetovú stránku preberá od tretích osôb alebo z iných ako vlastných zdrojov.
Prevádzkovateľ nezodpovedá za prípadné škody spôsobené používaním internetovej stránky. Prevádzkovateľ tiež nezodpovedá za prípadné škody spôsobené používaním internetových stránok tretích osôb, na ktoré odkazuje táto internetová stránka.
S výnimkou týchto podmienok nemá zverejnenie akýchkoľvek údajov alebo informácií na internetovej stránke povahu žiadneho právneho úkonu smerujúceho ku vzniku právneho vzťahu medzi Prevádzkovateľom a Používateľom, pokiaľ nie je v jednotlivých prípadoch uvedené inak. Právne vzťahy, ktoré vznikli medzi Prevádzkovateľom a Používateľom týchto stránok sa riadia podľa znenia týchto podmienok platného ku dňu vzniku týchto vzťahov.
Podmienky používania interentovej stránky www.pcsluzba.sk sú platné a účinné dňom ich zverejnenia. Podmienky boli zverejnené 01.01.2010.

Kľudne môžeme čerpať ... http://pcsluzba.sk/pravne-informacie-a- ... romia.html
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Licencia na obsah nasho webu

Príspevok od používateľa Palo M. »

Slavko, ty si v dost odlisnej situacii: ty mas stranku kvoli komercnej aktivite a tam je ziaduce udaje prave chranit co najviac, ako sa len da, teda stylom "pozerajte si to u nas, ale nikde sa to neopovazte kopirovat bez nasho suhlasu". Skratka kopirovanie stranky v pripade komercnej aktivity je v drvivej vacsine pripadov na skodu, lebo ti vacsinou kazi biznis (kedze to s vysokou pravdepodobnostou skopiruje niekto tiez len kvoli biznisu - ale uz vlastnemu).

Ale na nasom webe www.boinc.sk ide o to, aby sa ten obsah co najviac siril medzi ludi - akurat chceme, aby sa nikto cudzi nepodpisal pod nasu pracu a tiez, aby niekto iny nas nepodpisal pod nieco, co sme nevytvorili (modifikaciu).

Co sa tyka tvojej sekcie "ochrana sukromia", ta je celkom zaujimava. Ale to je uz trocha nieco ine (nie o nasom obsahu a jeho preberani) a neviem, ci taku klauzulu na nasom webe naozaj potrebujeme - osobne udaje u nas nikto nemusi zadavat a celkovo, ludia browsuju hore-dole a vacsinou sa nestaraju o to, co si ukladaju cookies alebo flash...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Licencia na obsah nasho webu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Podmienky pouzivania su v kazdom pripade ine, dal som to len na inspiraciu, jasne ze tie moje su najtvrdsie, hranicny pripad. Co sa tyka BOINC.SK tak tam treba najst nejaky stred. Ale cisla zakonom a podobne, o to sa da opriet.
Co sa tyka ochrany osobnyhc udajov, akonahle mas na stranke Google Analytics tak to tam musis mat ovedene lebo inak ti hrozi ako prevadzkovatelovi pokuta 5000€. Totiz GA zbiera informacie ktore treba popisat ze sa zbieraju aj ked to nie su osobne. A ved napriklad na fore je aj bydlisko ... ide o to ze to nie je zakazane zbierat, ale uzivatela na to treba upozornit a ak si to neprecita alebo tomu nevenuje pozornost tak je to jeho problem. A ak je paranoik a nepaci sa mu to tak ma moznost ist zo stranky prec.
http://en.wikipedia.org/wiki/Data_Protection_Directive
Neni to ziadna veda, treba to tam tak napisat ako mam ja.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Licencia na obsah nasho webu

Príspevok od používateľa Palo M. »

A v ktorom ze mudrom predpise je napisane, ze treba upozornit na GA? To len aby som vedel. Inak to su fakt iba statistiky, nie udaje o osobach, co je dost podstatny rozdiel (v statistikach ta ako osobu "chrani" anonymita davu).
Aj tak mi to pripada trocha ako Hlava XXII, pretoze ked navstevnik pride na stranku a precita si "zbierame o vas nejake anonymne udaje", tak uz je neskoro a udaje su uz pozbierane (v pripade GA v Googli, takze ani spatne ich uz nemame ako zmazat a aj tak je to anonymne, tak by sme nevedeli co vlastne mame mazat). Asi taka kravina, ako predpis o zahnuti bananov (ten tusim uz zrusili)...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Licencia na obsah nasho webu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, zaujimave.
Ten popis CC BY-SA je dost strucny - akym sposobom osetruje pripad, ze niekto pouzije napr. clanok, ale ho mierne zmeni?
Musi uviest zdroj a skutocnost, ze ho zmenil? Z toho popisu mi vyplyva len to, ze musi uviest zdroj a na dany novy produkt musi aplikovat rovnaku licenciu.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Licencia na obsah nasho webu

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Palo, zaujimave.
Ten popis CC BY-SA je dost strucny - akym sposobom osetruje pripad, ze niekto pouzije napr. clanok, ale ho mierne zmeni?
Musi uviest zdroj a skutocnost, ze ho zmenil? Z toho popisu mi vyplyva len to, ze musi uviest zdroj a na dany novy produkt musi aplikovat rovnaku licenciu.
To co sa standardne z CC licencii linkuje (to co som linkoval ja a co sa aj linkuje standardne z ikonky CC), tzv. human-readable format. Dole mas upozornenie a linku na plny text licencie, co uz je ale pravnicky labyrint... Ten human-readable format vymysleli prave na to, aby licenciu mohol pochopit aj bezny clovek - nepravnik.

A co je napisane v human-readable formate, je myslim jasne: "Attribution — You must attribute the work in the manner specified by the author or licensor (but not in any way that suggests that they endorse you or your use of the work)." - Z toho vyplyva povinnost uviest autora, ale tak, aby nedoslo k omylu (teda pri modifikacii nemoze byt povodny autor uvedeny tak, aby to vyzeralo ze schvaluje aj danu modifikaciu).
No a cast Share Alike zachovava licenciu, teda vsetky podmienky sa prenasaju aj na modifikacie...

V plnom texte licencie je sekcia 4 Restrictions, ktora stanovuje podmienky. Bod 4a) je napriklad o zachovani licencie, bod 4c) je zase o zachovani originalneho autora (dokonca spomina aj zachovanie URI podla zelania autora) - vztahuje sa aj na Adaptations a Collections, teda aj na derivaty. Navyse je tam aj bod 4d), ze derivaty a reprodukcie nesmu kazit reputaciu povodneho autora :-D. Pravdupovediac, plny text je pre mna totalny pravnicky galimatias, takze velmi ocenujem ten human-readable format.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Licencia na obsah nasho webu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Rozumiem, v tom pripade suhlasim s tym, ze je to naozaj presne to co nam vyhovuje.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď