Tazke kalibre otazok o BOINC..

V tomto fóre sa preberajú aktuálne témy ohľadom tímu, samotného webu, propagácie a ďaľšieho rozširovania tímu
peeticek
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Pi Mar 09, 2007 12:51 pm
Kontaktovať používateľa:

Tazke kalibre otazok o BOINC..

Príspevok od používateľa peeticek »

Caute, ako argumentujete na nasledovne otazky ludi, ktorych oboznamujete s BOINCom?

Kde je zaruka toho, ze program robi naozaj to co slubuje? //teda zneuzitie PC hackermi, skenovanie obsahu hdd, zneuzivanie prenosovej kapacity pripojenia do netu, ...
Co z toho mam? Preco by som mal nicit svoj HW a v dnesnej EKO GREEN dobe, kedy sa len hlada ako usetrit energiu, ju zamerne zvysovat?
Ake realne vysledky dosiahli projekty? Co sa zmenilo vo svete vdaka nim?

vdaka
p.
PeeT
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Tazke kalibre otazok o BOINC..

Príspevok od používateľa Honza »

To uz se nekolikrat resilo. Nevim, jestli na boinc.sk nebo boinc.cz nebo na cnt.cz nebo vsude.

Obecne - BOINC jako platforma je otevreny, zdrojaky k dispozici. Kam komunikuje a co odesila si muze kazdy monitorovat.
Nektere projekty maji otevrene zdrojaky, komu je libo, muze se pohrabat.
Nektere projekty nemaji otevrene zdrojaky, ale stoji za nimi zname instituce. Viz napriklad CPDN.
Nekde pomuze prima znalost lidi, kteri za projektem stoji (v mem pripade CPDN nebo David Anderson). Osobni kontakt s nimi mi k duvere pomohl.
Trcohu bych byl opatrnejsi u novych projektu, u kterych neni jasne, kdo za nimi stoji. Take se zdraham projektu, kde neni diskuzni forum - moznost dotazovat s lidi z projektu je dulezita.

Co z toho, jake vysledky?
Na BOINC mail-listu se daval dohromady nejaky seznam vedeckych clanku (idelane publikovane v recenzovanych casopisech). Nemam link, uz jsem asi smazal.
Jinak bych odkazoval na oficialni stranky, treba rovnou na sekci Why use BOINC? nebo Security issues in volunteer computing
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Tazke kalibre otazok o BOINC..

Príspevok od používateľa Kiwi »

Su aj ine otazky, co s prebytkom energie v noci ? Len tak ju vyhodit oknom ?
Kolko energie stoji vyroba HW ? Nechat ten HW lezat ladom a po roku ho vyhodit, alebo
ho zapojit do pocitania, aby sa aspon cast investovanych prostriedkov spolocnosti vratila ?

Asi ked ten HW nevyuzijem a vyhodim, niekto musi vyrobit novy HW, aby na tom mohol spocita klimu ci nove lietadlo,
hoci by sa to dalo aj inak. Nie vsetko je vsak vhodne pre BOINC.

Ak chcem napr. pocitat medicinske veci, preco nie ? Existuje dokaz, ze GPU Grid ci malariacontrol nepomohli, nepomozu zlepsit
zdravotny diskomfort ludom, ktori nemali ani najmensiu sancu zabranit manifestacii genov, ktore maju, prip. znicit povodcu ochorenia ?

Je vela chorob, ktore si ludia sposobuju v spolocnosti sami. No ale ako moze male dieta za to, ze ma AIDS + malariu ?
Ako mohlo proti tomu bojovat ?
Ako moze dieta za to, ze sa narodi v chudobnej robine, ktora nema ani na zakladne veci, ako je jedlo a hygiena ?

Takze si myslim, ze je dolezite investovat uz raz vyrobeny HW do toho, aby nieco robil /ked uz je raz vyrobeny a zapnuty v sieti/.

Dalej je tu vela ludi, ktori maju radi fyziku, matematiku, astronomiu, kryptografiu atd., ale nemozu sa tymto veciam venovat vedecky,
tak sa snazia prispiet aspon takto, lebo mozno raz oni budu potrebovat HW na testovanie svojich programov.

Je tu aj vela ludi, ktorych proste bavi sutazit vo vyrobe PC, lebo sa venuju praxi chladenia HW, ci uz fazovemu, vodnemu, vzduchovemu, LN2, Peltier atd,
a chcu si svoje predpoklady overit v praxi 24/7/365. Tym sa ucia efektivene vyuzivat zdroje.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Tazke kalibre otazok o BOINC..

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ja by som este doplnil jeden dolezity aspekt:
vela ludi pomaha inym poskytovanim darov dobrocinnym organizaciam. Darovanie financii (prostrednictvom spotrebovanej energie a opotrebovania HW) pre BOINC (pricom clovek si moze presne nastavit kolko takto daruje) je tiez dobrocinna vec, ktora vsak ma oproti standardnym darom vyhody:
1. Clovek vie uplne presne na co sa jeho darovany CPU time pouzije (za predpokladu, ze nerata len pre kredity bez zaujmu o samotny obsah projektu), nie typu "no snad tie moje peniaze teda daju naozaj tym africkym detom na jedlo".
2. Ziadna cast jeho daru sa nepouzije na platenie prevadzkovych nakladov obdarovaneho (cize ziadne letenky pre clenov dobrocinnej organizacie, ziadne X-hviezdickove hotely, prenajmy aut pri presunoch napr. v Afrike, ziadne pokrytie nakladov na organizovanie konferencii atd), proste dar ide k uplnemu jadru veci bezo zbytku.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
peeticek
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Pi Mar 09, 2007 12:51 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Tazke kalibre otazok o BOINC..

Príspevok od používateľa peeticek »

Dik za nazory.. moje reakcie v texte..

Honza:
Obecne - BOINC jako platforma je otevreny, zdrojaky k dispozici. Kam komunikuje a co odesila si muze kazdy monitorovat.Nektere projekty maji otevrene zdrojaky, komu je libo, muze se pohrabat.
Toto hovorim kade chodim, ale ako si non IT clovek "pozre" zdrojak? to je scifi - chce to nejaku organizaciu, ktora pravidelne toto robi a dava proste statusy o tom ze je vsetko v poradecku.

Nektere projekty nemaji otevrene zdrojaky, ale stoji za nimi zname instituce. Viz napriklad CPDN.
Myslis ze ked za projektom stoja zname institucie (IBM, atd) tak nedochadza k zneuzivaniu vykonu gridu? Pod lampou najvacsia tma - ale je jasne ze keby sme takto na vsetko hladeli, tak si to mozme ist akurat tak hodit. Treba proste prijat urcitu uroven dovery a na nej stavat - napr. to ze vsetky poznatky z projektu su publikovane do verejnej databazy, ze projekt ziskal grant od prestiznej nadacie - myslim ze rosetta dostala do Gatesovcov znacny balik penazi a tie sa len tak neprideluju, a pod.

Co z toho, jake vysledky?
Na BOINC mail-listu se daval dohromady nejaky seznam vedeckych clanku (idelane publikovane v recenzovanych casopisech). Nemam link, uz jsem asi smazal.
Jinak bych odkazoval na oficialni stranky, treba rovnou na sekci Why use BOINC? nebo Security issues in volunteer comput

boincunited web ma fajn sekciu project news - sledoval som ju rad, lebo tam boli denne newsky z jednotlivych projektov vratane publikovanych prac. Neviem preco, ale site je viac menej nefunkcny uz dlhsiu dobu - kazdopadne skusim dat dokopy nejake materialy aby to bolo pokope a pri prezentaci to predlozit.. takto je to na dobre slovo, a to dnes ma nulovu vahu..

Kiwi
Su aj ine otazky, co s prebytkom energie v noci ? Len tak ju vyhodit oknom ?
Tiez som kedysi hlasal, ze pomaham stabilizovat SK ele prenosovu sustavu v noci :):)
Ale nie je to tak spravene, ze v noci sa prebytky presuvaju v ramci statov? I ked za minimalne sumy, no kazdopadne sa nevyhodi - takze mozem cakat odpoved typu, ze radsej nech to ide na vyvoz za minimalnu sumu, ako na "ratanie guliciek", ktore ked nieco prinesie, tak aj tak na ten liek budu mat len vyvoleni a ti co to zratali budu mat smolu - ako vzdy.


Kolko energie stoji vyroba HW ? Nechat ten HW lezat ladom a po roku ho vyhodit, alebo
ho zapojit do pocitania, aby sa aspon cast investovanych prostriedkov spolocnosti vratila ?

Perfektne kiwik - dik, toto ma nenapadlo vobec - skusim niekde vyhrabat na nete, kolko energie, vody, a materialu sa spotrebuje pri vyrobe jednoho bezneho PC - toto je fajn argumentacia..

Asi ked ten HW nevyuzijem a vyhodim, niekto musi vyrobit novy HW, aby na tom mohol spocita klimu ci nove lietadlo,
hoci by sa to dalo aj inak. Nie vsetko je vsak vhodne pre BOINC.
K tomuto by som pridal aj to, ze hej supercomputiong centra treba stale, lebo BOINC zo svojej podstaty nemoze zastupit vsetky vypocty, ale mnoho z nich ano a za zlomok penazi. Navyse nepotrebuje vlastnu elektraren, novu budovu, personal, ochranku budovy atd atd. Takze envi dopad je nakoniec mozno mensi. Inak sa mi pacilo ked zratali tusim pri CPDN kolko energie spotrebuju compace ktore rataju prave tento projekt a prepocitali to na spotrebu energie pre UK na pripravu caju :).

Won't all those computers left on for 24 hours a day have a detrimental impact on the climate system?

Assume a computer running 24hrs/day requires, on average, 50W of power. If 100,000 computers join the climateprediction.net project, the project will require 5,000kW of power. There are 24 hours in a day, so each day the project will consume 120,000kW-hrs, or 432,000,000kJ of electrical energy.

That's a big number, so let's try and put it in perspective by calculating how much energy is necessary to boil water for a cup of tea. Let's use a tiny bit of physics to do it. Assuming a specific heat of water of 4.19 kJ/(kg-K), 0.237kg/cup of water, a necessary temperature rise from 20 degrees Celsius to 100 degrees Celsius, and that only one cup of water is boiled for each cup of tea, then about 80kJ/cup of energy are necessary (assuming our kettle is 100% efficient). This means that running the climateprediction.net project for one day is equivalent to boiling water for 5,400,000 cups of tea!

Is five and a half million cups of tea a lot? According to the Tea Council, some 37 million people in the United Kingdom drink, on average, 3.4 cups of tea per day. That's nearly 126 million cups of tea per day in the UK alone!!!

Each day, about 23 times more energy will be spent boiling water for tea in the United Kingdom than would be used by the computers involved in the climateprediction.net project. More seriously, a rough calculation suggests that 100,000 computers running 24hrs/day for one year at a power consumption of 50W will contribute approximately 0.0001% of the total amount of CO2 generated in one year. This is not an insignificant amount, but seems (to us) a worthwhile investment to better understand the climate system.

Assuming you are convinced this experiment needs to be done, there are basically two options: to buy a hangar-full of PCs and run it ourselves (not even an option right now, since the climate research community doesn't have the resources); or to recycle spare CPU out in the community, as we propose to do under the climateprediction.net experiment. Since the main environmental impact of a PC is in manufacture and disposal, not the power consumed in running it (never mind the air-conditioning costs and visual impact of that hangar on some innocent rural community), environmentalists will, we hope, approve of our strategy


Ak chcem napr. pocitat medicinske veci, preco nie ? Existuje dokaz, ze GPU Grid ci malariacontrol nepomohli, nepomozu zlepsit
zdravotny diskomfort ludom, ktori nemali ani najmensiu sancu zabranit manifestacii genov, ktore maju, prip. znicit povodcu ochorenia ?

Toto by sa dalo pouzit, aj ked zrovna medicina a lieky su citliva tema. Aj ked sa zuzi mnozstvo kandidatov na klinicke testy a tym sa urychli uvedenie lieku na trh //mala by sa aj cena :)// neznamena to, ze na tom nebude furt marza jak prasa. Ako chapem to, treba cvaknut klinicke testy, postavit linku, spravit marketing, logistika atd, ale ludia stale budu na to hladiet ako na zdieranie. Dalsia otazka je, ci je spravne liat prachy do liecby alebo do prevencie..Samozrejme ze su urcite veci, kde prevencia proste nepomoze, ale povedzme si, ze v mnohych pripadoch by sa prevenciou dokazali neskutocne veci.

Je vela chorob, ktore si ludia sposobuju v spolocnosti sami. No ale ako moze male dieta za to, ze ma AIDS + malariu ? Ako mohlo proti tomu bojovat ? Ako moze dieta za to, ze sa narodi v chudobnej robine, ktora nema ani na zakladne veci, ako je jedlo a hygiena ?

Plny suhlas! rakovina je podla mna sposobena len ludmi a tym ako ziju - dychame, pijeme a jeme same sracky, sedime na prdeli, vsade sa vozime autami a mame "naaaadherne" bezstresove zamestnania ale to je na dlhu debatu. Kazdopadne staci jedna navsteva detskej onkologie na kramaroch a hned ma kazdy normalny clovek dost.. vtedy vsetky pochybnosti na tuto temu padnu a proste hned je jasne ze treba konat a najst riesenie bez ohladu na to aku marzu budu na tom ci onom nadnarodne korporacie mat.. Inak uplny extrem su nazory, ze vlastne tym ze stale vynachadzame novsie a novsie lieky a teda prezivaju jedinci, ktori by boli za normalnych okolnosti proste odpisani, tak oslabujeme svoj druh ako taki.. Hned da niekto za priklad film 300 a tam uz mi zostava len argumentacia typu ze to nie je tema pre prirodne vedy/ITakov ale na filozofov. Inak je niekedy sranda ako ludia reaguju na nestastie druhych a potom ako sa zmenia ked to sami zaziju. V rodine sme mali tiez tazky pripad rakoviny, a s velkym usilim sa to podarilo poriesit, no prednedavnom som mal s tym clovekom debat a bavili sme sa nieco na temu ako decka zomieraju /hlad, smad, choroby a na to som dostal odpoved ze sak je ludi jak sracek a planeta uz nestiha aj tak, takze o co ide. Tam som skoncil, lebo si pamatam ako silno moc chcela dana osoba zit ako rpedtym.. smutne no..Niektori tiez argumentuju, ze aj ked sa najde na to ci ono liek, tak sa zasa objasni


Dalej je tu vela ludi, ktori maju radi fyziku, matematiku, astronomiu, kryptografiu atd., ale nemozu sa tymto veciam venovat vedecky,
tak sa snazia prispiet aspon takto, lebo mozno raz oni budu potrebovat HW na testovanie svojich programov.
JJ - toto som spominal, a taktiez niektore projekty ak je nejaky objav tak meno cloveka/nick/comp je publikovany, co je urcita vec prestize :).

Je tu aj vela ludi, ktorych proste bavi sutazit vo vyrobe PC, lebo sa venuju praxi chladenia HW, ci uz fazovemu, vodnemu, vzduchovemu, LN2, Peltier atd,
a chcu si svoje predpoklady overit v praxi 24/7/365. Tym sa ucia efektivene vyuzivat zdroje.
OK - pripisujem si, dik..

DURO - super, toto su fajn veci - zapisujem si.. :)
PeeT
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Tazke kalibre otazok o BOINC..

Príspevok od používateľa shafa »

If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Tazke kalibre otazok o BOINC..

Príspevok od používateľa Palo M. »

Skusme "nekonstruktivny dokaz sporom" :mrgreen::
peeticek napísal:Kde je zaruka toho, ze program robi naozaj to co slubuje? //teda zneuzitie PC hackermi, skenovanie obsahu hdd, zneuzivanie prenosovej kapacity pripojenia do netu, ...
Take zaruky nema clovek pri nicom, co si neurobi priamo sam. Aku mam napriklad zaruku, ze do mobil uz od vyrobcu nie je pripraveny na to, aby ma spehoval a odpocuval, aj ked si myslim, ze je vypnuty? Ziadnu. Surfujem si hore-dole po nete, vsetci o mne zbieraju informacie, aku mam zaruku, ze nebudu zneuzite? Ziadnu. Setrim si na vlastny dochodok "v pilieri", aku mam zaruku, ze o 10-15 rokov nepride najsamspravodlivejsia vlada a demokratickou zmenou zakonov ma o moje nasetrene peniaze nepripravi? Opat ziadna zaruka... Vsetko je totiz postavene na dovere. Niektori casto oponuju, ze niektore veci su dane zakonmi a nemusim sa spoliehat vzdy len na doveru, napriklad v podnikani... - lenze v tomto pripade zase doverujem zakonom a mechanizmom, ktore ich maju vynucovat (a obzvlast na SK je to s tymi mechanizmami poslabsie a potom to tak vyzera aj s tou doverou).
peeticek napísal:Co z toho mam? Preco by som mal nicit svoj HW a v dnesnej EKO GREEN dobe, kedy sa len hlada ako usetrit energiu, ju zamerne zvysovat?
A co ma clovek z 99% cinnosti, ktore "vykonava"? Co mam z pozerania televizora? Z letnej dovolenky? Sportovania? Fasbukovania? Z pekneho oblecenia? Co mam vlastne z celej tejto EKO GREEN doby?
peeticek napísal:Ake realne vysledky dosiahli projekty? Co sa zmenilo vo svete vdaka nim?
Ake su realne vysledky dennej cinnosti 99% ludi na svete?! Hmm, idu do prace, tam vykonavaju nejaku cinnost, ktora 99% z nich nebavi, su tam len kvoli peniazom, za tie si kupia tie 3 veci co potrebuju a kopec inych veci co nepotrebuju... ale nakoniec vsetci aj tak pomru, tak na co je to cele kua dobre?


Tento pohlad nemal byt nejakou propagaciou nihilizmu... Len som tym chcel naznacit, ze vacsinu dennodennych cinnosti clovek robi bez toho, ze by sa detailne zamyslal nad otazkami "Ako?" a "Preco?"... Asi preto, ze odpovede na ne su casto neprijemne...
Takze podla mna, ak sa niekto pyta taketo "neprijemne" otazky o BOINC a mysli to vazne, tak by mal byt schopny porozumiet zakladnemu popisu (napriklad aj na nasej stranke www.boinc.sk). Inak ziskavam dojem, ze tie otazky su iba nastroj vykrucania sa, ze dany clovek skratka vedome nechce pocitat BOINC, ale z nejakeho dovodu to nepovie priamo.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Tazke kalibre otazok o BOINC..

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Palo M. napísal:....... Inak ziskavam dojem, ze tie otazky su iba nastroj vykrucania sa, ze dany clovek skratka vedome nechce pocitat BOINC, ale z nejakeho dovodu to nepovie priamo.
Presne tak, toto si myslim aj ja.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Tazke kalibre otazok o BOINC..

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Duro Kotulic Bunta napísal:Ja by som este doplnil jeden dolezity aspekt:
vela ludi pomaha inym poskytovanim darov dobrocinnym organizaciam. Darovanie financii (prostrednictvom spotrebovanej energie a opotrebovania HW) pre BOINC (pricom clovek si moze presne nastavit kolko takto daruje) je tiez dobrocinna vec, ktora vsak ma oproti standardnym darom vyhody:
1. Clovek vie uplne presne na co sa jeho darovany CPU time pouzije (za predpokladu, ze nerata len pre kredity bez zaujmu o samotny obsah projektu), nie typu "no snad tie moje peniaze teda daju naozaj tym africkym detom na jedlo".
2. Ziadna cast jeho daru sa nepouzije na platenie prevadzkovych nakladov obdarovaneho (cize ziadne letenky pre clenov dobrocinnej organizacie, ziadne X-hviezdickove hotely, prenajmy aut pri presunoch napr. v Afrike, ziadne pokrytie nakladov na organizovanie konferencii atd), proste dar ide k uplnemu jadru veci bezo zbytku.
V tejto suvislosti som narazil na zaujimavy fakt - v roku 1985 bola usporiadna velka seria koncertov na pomoc hladujucim v Afrike, ktorej sa zucastnilo nejakych 100 tisic ludi. A vysledok? Cast penazi sla na vyzbrojenie etiopskych povstalcov.
http://en.wikipedia.org/wiki/Live_Aid#F ... n_Ethiopia
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď