Historia

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Historia

Príspevok od používateľa Palo M. »

Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Historia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

:-) Nuz, vidim, ze vynalez "starych Slovakov" bude vzbudzovat usmev snad dlhsie ako Slovaci vobec existuju. :)

Trosku vaznejsie k historii - nedavno ma zaujalo, ze som narazil na informaciu, ze v mezopotamii nasli klinove tabulky zo Sumerskej rise, ktore obsahovali pytagorejske triady - to su rozmery pravouhleho trojuholnika, ktore davaju celociselny pomer prepony k odvesnam. Napr. trojuholnik s rozmermi a=3,b=4 dava celociselnu tretiu stranu c=5.
Dost ma to prekvapilo, zdanlivo je to trivialita, ale ked si predstavim, ze zijem v dobe 2500-2000 pr.n.l., kde ludia toho naozaj vela ani o geometrii nevedeli, tak takuto tabulku musel vytvorit niekto s naozaj velmi jasnou myslou.
Aj ked totiz pravdepodobne nepoznali pytagorovu vetu, tak len ten empiricky poznatok kde si niekto vsimol a zosumarizoval tie cisla je hodny obdivu (asi proste niekto kto staval zikkuraty si kreslil do piesku alebo robil trojuholniky z motuzov v snahe najst nejake suvislosti a zavislosti).
Samozrejme facsinujuce je to najma preto, ze tie tabulky boli vytvorene v dobe, ktora od Pytagora bola takmer tak vzdialena ako je Pytagoras od nasej doby...Uff, hned na usvite dejin vyspelejsej civilizacie objavit taketo suvislosti...
Par storoci predtym este ludia boli lovci a zberaci, a "chvilu" na to uz taketo advanced matematicke objavy...

Zaujimave je aj uvedomit si, ze napriek existencii pisma su mena takychto velkych myslitelov uplne zabudnute. Prikladov su stovky - nielen tieto pytagorejske triady, ale aj objav spracovania zeleza (neoverujem si to teraz ako pisem, ale z hlbin pamate taham, ze tento prevratny objav nastal v Chetitskej risi, ktora vlastne aj sama bola takmer kompletne v historii az donedavna zabudnuta), a kopec dalsich.
Samozrejme je to pomerne prirodzene, ale vnukuje to myslienku, ze co ked aj nasi dnes znami myslitelia a vedci budu rovnako zabudnuti - ano, Pytagora s jeho trojuholnikom, Eratostena s jeho perfektnym a bystrym zmeranim velkosti Zeme, Demokrita s jeho atomom, Newtona, Einsteina atd si pamatame. Ale ako dlho? Knihy horia (vid Alexandrijska kniznica, taka skoda), elektronicke media su snad este zranitelnejsie ako papierove - staci zopar obdobi politickej a hospodarskej nestability, a nosice, mena sa stratia. Za pat tisic rokov mozno nikto nebude o nejakom Einsteinovi ci Planckovi tusit.

Tu sa mi paci vyborna "historia buducnosti" od Asimova - za 20 tisic rokov Zem bude len legendou na urovni dnesnej Atlantidy, kde ludia zabudnu kde vlastne samotna Zem bola umiestnena, a vlastne ju nikto ani hladat nebude, kedze ju bude povazovat kazdy len za symbolicku legendu. Pekna myslienka, celkom konzistentna s doterajsou historiou. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Historia

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ked uz mali pismo, tak sa mi prave trojuholnik so stranami 3-4-5 nezda az taka uplne prevratna vec. Mna najviac fascinuje cislo 12 (jeho hojne pouzivanie v minulosti) a tak trocha sa cudujem, preco pouzivame 10-kovu sustavu a nie 12-kovu.
Dvanastka sa da delit dvoma, tromi, styrmi aj siestimi (a samozrejme aj dvanastimi :D). 12 mesiacov tiez nemame len nahodou, na Olympe sedelo prave 12 bohov, atd. A co je zaujimave, 3+4+5=12 :mrgreen: Zeby sa prave kvoli tomu hrali s "dvanastkovym" spagatikom?
Z hladiska starovekych poctov mi pripada dvanastkova sustava (pripadne sestdesiatkova) vhodnejsia na vtedajsie vypocty (predpokladam, ze sa zaoberali maximalne scitanim, odcitanim, nasobenim a delenim), ale vyzera to, ze desiatkova sustava sa presadila vdaka svojmu primitivizmu - sedela s poctom prstov na rukach...

Co sa tyka mien, tak mam jednu teoriu, preco sa mena stracaju v historii. K tejto teorii ma priviedlo pozorovanie sposobu, akym funguju Cinania. Oni totiz len kopiruju. No a podla mna vzdy len kopirovali a nikdy nic sami nevymysleli. Aj vynalezy, ktore su dnes prisudzovane Cinanom, vlastne tiez nevymysleli Cinania, iba ich okopirovali od niekoho ineho, ovsem ta povodna civilizacia zanikla, kym Cinania so svojou byrokraciou pretrvali (OK, som ochotny im uznat jeden vynalez - byrokraciu, aj ked okopirovat mohli aj to). Zavlazovacie kanaly, terasovite policka, kompas... IMHO vsetko je to okopirovane. Samozrejme, mena konkretnych vynalezcov sa bud stratili v dejinach, pripadne Cinania sfalsovali historiu a prisudili to nejakym svojim pikolikom - to uz dnes nikto nema sancu zistit. A napriklad ked sa menili vladnuce dynastie, nastupujuca dynastia pomerne dosledne nicila vsetky zmienky o predchadzajucej dynastii ktoru prave zosadila - takze cinska historia je plna neurcitych datumov, hoci kalendar mali stale ten isty a velmi sofistikovany. Nakoniec aj terakotovu armadu nasli uplnou nahodou v roku 1974, v historickych zaznamoch o nej nie je ziadna zmienka. Vo falsovani historie su Cinania rovnako dobri ako v kopirovani.

Kopirovanie ako take je uzitocne (aj ked dnes sa zastancovia copyrightovych bulshitov snazia vyvolat iny dojem). Ved proces ucenia sa je zalozeny na kopirovani - opakujeme, co sme videli a poculi, kopirujeme to. Akurat ze v zapadnej civilizacii sa v istej faze zastavime a prepneme z kopirovania do tvorenia, kedy veci naucene kopirovanim pouzijeme na to, aby sme vytvorili nieco uplne nove, original. Cinania sa nezastavia. Ti kopiruju furt.

No a kopirovanie technologii inymi kulturami je podla mna dovod, preco sa mena ich objavitelov stracaju v historii. Pokial ide o myslienky samotne (teda nie technologie), vedomost o ich autorovi ma vacsiu sancu na prezitie, pretoze myslienky sa mozu sirit rychlejsie, ich vyuzitelnost nie je konkretna, ale vseobecna, a teda ak povedomie o autorovi vydrzi pociatocne kriticke obdobie (kedy niekto moze mat konkretny zaujem znicit akekolvek zmienky o autorovi), tak potom vydrzi velmi dlho. Ale casom sa strati aj to, ak uz myslienka nebude taka aktualna a stane sa samozrejmostou. A tiez hra ulohu aj to, ze myslienok pribuda... kto by si to vsetko pamatal. Mne sa tiez vynaraju v pamati vselijake citaty a nie som si isty, kto ich povedal. Ale ved nie je ani dolezite, kto je autorom, ale co je obsah.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Historia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Presne tak, desiatkova sustava sedi s poctom prstov, a to je omnoho jednoduchsie a prirodzenejsie ako hladanie najmensich celosiselnych spolocnych nasobkov. Koniec koncov aj mesiacov v roku sme mali desat, tie dva dalsie (ak pamatam tak to urobili Rimania - jul_ius a august_us, neoveroval som si to teraz) pridali len kvoli tomu, ze za jeden rok Mesiac obehne Zem cca 12 krat (co je ale nahoda).
Anyway, nechcem polemizovat, ale podla mna najst celociselne strany trojuholnika vobec nie je jednoduche, ak clovek ledva vie zratat kamienky na kopke do 1000. Je na to potrebna empiricka skusenost a zablesk mysle, Ved si zober, ze v tej dobe nepoznali ani cislo pi, co pritom tiez vyzera na prvy pohlad ako primitivny (a vzdy rovnaky, hoci necelociselny) pomer dvoch zakladnych parametrov tak beznej veci ako je kruh/kruznica.
A sumeri zjavne podla tych tabuliek nasli nielen najnizsiu celociselnu pytagorovu triadu, ale aj viacero dalsich.

K tym Cinanom mas zaujimavu teoriu, neviem sa celkom vyjadrit k tomu ich kopirovaniu a 'kradnutiu' (kompas, strelny prach, rakety, papier...), pretoze to nevedia spolahlivo posudit podla mna uz ani historici. Ale nebol by som si tym taky isty a obaval by som sa prilisneho skreslenia sucasnym cinskym zivotom - co napr. take cinske dzunky (o tych sme sa tu uz kedysi rozpravali) - tie predsa boli svetova technologicka spicka bez konkurencie, inde nevyvinuta. Europske lode az omnoho neskor dosiahli podobnu uroven. Mozno ich cinania tiez okopirovali od nejakych inych narodov, ale rozvinuli ich do stadia ked boli naozaj number one.

Kazdopadne mam k povodnej teme este jednu poznamku - nemyslim, ze kopirovanie je hlavna pricina zabudnutia mien. Ako jeden z prikladov napr. spomeniem Pytagora. Toho pozna snad kazdy. A napriek tomu je velka pravdepodobnsot, ze nielenze nebol az taky genius ako by si ludia mysleli, ale dokonca ani nevymyslel samotnu Pytagorovu vetu - pravdepodobne napad prebral od niektoreho zo svojich ziakov ci kolegov. Ale zauzivalo sa ju prisudzovat prave jemu. Nuz, aj kopirovanie zjavne moze mat trvale nasledky. :-)

Myslim teda, ze zabudanie mien je skor o historickom vyvoji a nahode, mnozstve revolucii, ideologickych subojov (ked vyhra jedna skupina/ideologia snazi sa historiu skreslit a znicit zmienky o porazenej skupine/ideologii), genocid atd, ktore nicia nositelov (kulturne ci fyzicky) napadov. Ved napr. ani o Aritostelovi, Eratostenovi, Hipparchovi a dalsich starych turbo sikovnych grekoch by sme asi vdaka stredovekemu fanatickemu paleniu starych "pohanskych" diel krestanmi vobec nevedeli, nebyt civilizovanych Arabov, ktori po dobyti pyrenejskeho polostrova prekladali tieto stare diela do arabciny (a potom o tristvrte tisicrocia neskor si ich zaostali hoci uz trochu menej primitivni europania prekladali naspat).

Kazdopadne, nie je to crucial tema - presne ako pises, "nie je ani dolezite, kto je autorom, ale co je obsah".
Takze je to len taka akademicka lahodkova otazka. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď