Janko Hraško na cestách za IT

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Užívateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 8:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Janko Hraško na cestách za IT

Príspevokod užívateľa marpes » St Sep 05, 2007 5:45 pm

Janko Hraško na cestách za IT

Úvod

Janko Hraškovie sa poguľoval po svete. Z kopca ľahšie a rýchlejšie, do kopca horšie, ťažšie a pomalšie. Ani vo vode mu spočiatku nebolo dvakrát najlepšie, pretože ho to stále ťahalo ku dnu. Ale neskôr, tak ako bol starší a starší, cesta po vode bola pre neho tou najľahšou, lebo ako niekoľkoročného ho voda veľmi dobre nadnášala. Na jeho obhajobu je nutné dodať, že skutočne nemal dutú hlavu, ako mnoho z tých, ktorých na svojich cestách stretával.

Tu musím, i keď to absolúne nie je vhodné miesto, upresniť význam IT v nadpise. Táto skratka nie je, ako by si mnohí mysleli, skratkou pre I.T. mimožemšťana, ale IT ako Informačné Technológie, aby niekto zbytočne nečítal ďalej v omyle, že sa tu jedná o oprašovanie sci-fi spod pomaly narastajúcej vrstvy prachu.

Ale aby sa mi neroztrhla cverna a či hádam niť, čo by bolo ešte horšie, musím rýchlo pokračovať....

Janko, i keď bol zvalitý, guľaťučký, nepatril predsa len k tým najurasteneším. Avšak HLAVA! Bol vzdelaný do tej miery, ako mu úroveň informatiky v kolíske struku geneticky neupravovaného hrachového porastu dovoľovala. Keďže sám prišiel k poznaniu, že táto úroveň na slovenských poliach by mohla mať isté nedostatky, rozhodol sa jedného dňa ísť na skusy aspoň do najbližšej Európy, aby uspokojil svoju zvedavosť v oblasti IT. Či skutočne sú IT na slovenských hrachových poliach "na pupku sveta", alebo či ten červiačik jeho pochybností predsa len nehlodá oprávnene.

Pre svoj odchod do Európy si Janko Hraškovie vybral nádherný deň, kedy holuby mali vyhlásené QGO 1 až 10 (zákaz akejkoľvek letovej činnosti), pretože na oblohe krúžilo niekoľko myšiakov využívajúcich termické prúdy po prechode studeného frontu, tak ako zopár vetroňov na prelety po orientačných okruhoch. V takýto ideálny deň sa teda rozlúčil so svojimi kamarátmi povaľujúcimi sa v tieni pri koreňoch jeho materskej rastliny a prehupol sa cez prvú hrudu svojej cesty. Keďže teda nemusel dávať pozor na holuby, cesta mu príjemne ubiehala. Teplý vánok mu čoskoro osušil stopy slzičiek, a tak plný očakávaní zdrojov nových poznaní, s odhodlaným pohľadom k obzoru naberal zatiaľ aspoň čerstvý vzduch. Občas sa zadíval na vetrone, ako naberajú novú výšku pod zvoľna narastajúcimi oblakmi typu cumulus mediocris, teda oblakmi, ktorých základňa je v takýto deň vo výške 1200 až 1600 m (v takzvanej konvekčne kondenzačnej hladine) a sú približne rovnako vysoké ako široké, bledučko sivastej, takmer bielej farby.

Takéto a podobné informácie si Janko osvojil už dávno na poli, keď počúval "tranzistoráky" traktoristov a brigádničiek na domovskom poli. Iba si ich pri týchto pohľadoch uvedomoval a bol hrdý na to, že nemusí nikoho hľadať a vypytovať sa, čo to tam hore vlastne je a čo sa tam deje.

Avšak nielen toto si odnášal Janko Hraškovie do sveta. Počul o softvéri a hardvéri aj databázach. Softvér ako prostriedok, pomocou ktorého hardvér robí niečo užitočného, ako napríklad čistička ako hardvér čistí pomocou sít a prúdiaceho vzduchu zrno či hrášok ako vstupné dáta od smetí ako balastných informácií. Vyčistené potom triedi podľa veľkosti a tvaru do jednotlivých vriec - databáz. Tieto vrecové databázy sa potom využívajú rôzne - potraviny - krmoviny - osivo.... Janko sa teda svojím odchodom z rodného poľa dostal mimo všetky tieto databázy a ako samostatná informácia putuje do sveta, so základnou snahou získať informácie nové, doposiaľ pre neho neznáme.

Nevie zatiaľ, a nedivme sa mu, nič o servroch, prenosových sieťach, internete...., ani o GPS navigácii, ktorá by sa mu na cestách zišla. Zato však je vyzbrojený povedomím, že "všetky cesty vedú do Ríma", preto sa neznepokojuje, ako a kam sa dostane na svojej ceste. Dúfa však, že mimo čerstvého vzduchu nasaje aj nové a hlavne užitočné informácie.

A mimochodom. Prečo by mu toto povedomie orientácie nestačilo, keď stačí mnohým štátotvorným činiteľom napriek tomu, že majú masívne hardvérové aj softvérové vybavenie?

Poprajme nateraz Jankovi šťastné putovanie, bohatý prísun užitočných informácií a pozrieme sa za ním niekedy v budúcnosti, ako sa mu darí.


P.S. Dovoľujem si na tento text uplaňovať autorské práva :!:
"Polovina krásy světa je v oblacích" dr. Kostka
Obrázok

Návrat na "Ostatné, nehodiace sa inde"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní