Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Máte záujem o článok o pretaktovaní Intel CPU a RAM ?

Áno
15
88%
Nie
2
12%
 
Celkom hlasov: 17

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Príspevok od používateľa Kiwi »

Veľmi rýchlo viem vyprodukovať článok o pretaktovaní Intel CPU na doskách od Gigabytu,
komplet aj s fotografiami BIOSu a príslušnými nastaveniami, možnosťami chladenia
a celkovými, takmer ročnými skúsnosťami s pretaktovávaním. Prípadne ak by bol
záujem, by som mohol neskôr niečo napísať aj o pretaktovaní AMD CPU.
Lenže v dnešných časoch sú ceny napr. E2xxx ( 65 nm ) smiešne a dajú sa pretaktovávať
až k hranici 3.9 GHz, pričom nové E8xxx ( 45 nm ) až k hranici 4.7 GHz, čím sa dá získať
väčšinou až 75 - 100 % výkonu, zadarmo, podľa použitého chladiča.
Naposledy upravil/-a Kiwi v So Feb 02, 2008 2:56 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Máte záujem o článok o pretaktovaní CPU a RAM ?

Príspevok od používateľa MeX »

Rozhodne by taky clanok nezaskodil. Zaroven by to bolo dobry start noveho webu s viacerymi novymi clankami. Clanok bude mozne priebezne aktualizovat, takze nemusi byt nejaky extra rozsiahly. Dolezite je, aby obsahoval to co je podstatne.
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Máte záujem o článok o pretaktovaní CPU a RAM ?

Príspevok od používateľa matob »

nazdar,
chcel by som sa spytat , ake su moznosti pretaktovania sempronu :roll: ,doska asus A7N8X-X... raz som ho uz odpalil, za nevysvetlenych okolnosti :D , ale zda sa mi ze by sa dal, hreje sa pri boincu iba na okolo 50 st. ... momentalne bezi zo 166 na 172, ale dost sa bojim zvysovat od kedy som to odpalil... viem ze treba aj dako zvysit napetie.. no ale neviem presne
diki za radu
ps viem ze je to viac menej kancelarsky procesor, tak ak bude lepsie ho nechat tak , tak suhlasim
dik
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

pretaktovanie procesora a DDR2 ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Nemam moznost ziskat skusenosti s AMD CPU, lebo ma obmedzuju peniaze. Zatial, preto
som napisal, ze v buducnosti by som mohol napisat aj o AMD. Ak chces vediet viac skus
http://www.pretaktovanie.sk/modules.php ... pic&t=1266
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Máte záujem o článok o pretaktovaní CPU a RAM ?

Príspevok od používateľa MeX »

mato205 napísal:nazdar,
chcel by som sa spytat , ake su moznosti pretaktovania sempronu :roll: ,doska asus A7N8X-X... raz som ho uz odpalil, za nevysvetlenych okolnosti :D , ale zda sa mi ze by sa dal, hreje sa pri boincu iba na okolo 50 st. ... momentalne bezi zo 166 na 172, ale dost sa bojim zvysovat od kedy som to odpalil... viem ze treba aj dako zvysit napetie.. no ale neviem presne
Semprony sa dali pomerne dobre taktovat, ja som mal osobne nejaky 2100+ a dal som ho cca. na 3000+ (frekvencie si uz nepamatam) s BOX chladicom bez nejakeho laborovania. Co sa tyka zvysenia napatia jadra, to sa robi v BIOS-e, neviem, mozno mas nejaku utilitu k doske ktora to vie robit aj z Windows. Ale inak pokial sa budes hrat s FSB tak by si nemal nic pokazit ani odpalit, max. Ti nenastartuje comp ako taky a budes musiet spravit clear CMOS. Nasobic sa myslim nedal menit na Sempronoch. Ak sa budes ale hrat s Vcore ci ako sa to pise, cize s napajanim procesora, tu by som uz bol opatrnejsi, ked do neho "pustis" vela tak sa moze aj poskodit. Kazdopadne si pozri nejake sofistikovanejsie informacie ako co som tu ja splodil, urcite najdes dost info na to, aby si vedel co a ako. Zacat sa da napr. na tej linke co pisal Kiwi, skus Svet Hardware a prip. PC Tuning.
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Príspevok od používateľa matob »

no neviem vlastne co som vtedy odpalil, viem len ze fsb slo na 200mhz(nejakych 2100Mhz), no a pocas hrania doomu3 mi komp vyplo a the end... nastastie mi ho reklamovali... takze som este obisiel dobre, neviem mozno neodisiel procesor alebo doska... alebo zdroj? neviem posudit.. mozno vsetko :D
no vravim povodne ide na 166-1.76Ghz a teraz je na 172-1.86 asi a vyzera stabilne... ako ja viem ako na to len sa bojim ze znovu "odide"...
jedno co neviem je to, ze neviem kedy treba pustit do cpu viac stavy... nechcem daky extremny overclock, ale bol by som rad keby som siel cez 2ghz...
ozaj, myslim ze v biose nastavim vsetko, aj nasobic...treba aj ten dako menit?
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Príspevok od používateľa MeX »

No pretaktovanie pomocou nasobica je asi najjednoduchsie. Problem je, ze vacsina procesorov ho ma zamknuty na konkretnu hodnotu (napr. tie Athlony64 Black Box edition ci ako sa volaju maju nasobic odomknuty). Si pamatam, ze napr. na AMD Duron sa dal nasobic odomknut tak, ze staci s ceruzkou spojit jeden alebo dva pary konktaktov zospodu procesoru, ktore boli vo vyrobe prerusene. Este pre poriadok: FSB x nasobic je vysledna frekvencia procesora.

Napatie zdvihni vtedy, ked zvysis FSB (pripadne nasobic) ale komp tuhne, pripadne nestartuje vobec. Dosledkom tohoto zvysenia ale bude vacsie prehrievanie a rovnako spotreba, takze treba chladit a vyhradit si viac koruniek na elektriku :). Neoporucam to ale nejak prehanat, zvycajne sa da napajanie zvysovat pomerne po malych krokoch. Rovnako sa da postupovat aj pri podtaktovani, cize znizis napajanie a FSB (pripadne aj nasobic ak sa da)- ale usetris na spotrebe. A treba este skontrolovat, ako sa meni pomer FSB ku zberniciam (napr. PCI), daju sa obvykle nastavit nizsie pomery ak FSB stupa. A rovnako pamate, tiez neznesu uplne hocico.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Príspevok od používateľa Kiwi »

U AMD to je trochu inak ako u Intel CPU. Pri Intel CPU zvysujes FSB a o frekvenciu CPU
sa nestaras ani o pamate, ale u AMD mas HT link, a ten by mal byt okolo 2 az 2.1 GHz,
a co sa tyka napatia, dokedy ide PC stabilne mozes zvysovat frek., ak uz stabilne nejde,
treba vylucit nestabilitu sposobenu inymi vecami napr. RAM a ak vies isto, ze nestabilitu
sposobuje CPU ( ktore je dostatocne chladne ), tak vtedy mozes zvysovat napatie,
napr. po 0.02 V. To aku mas teplotu, co pouzivas na meranie teploty, aka je chyba
meranie teploty, ake programy pouzit na zatazenie pri merani teploty, co robit, ak
je teplota ( na obrazovke vysoka ), ale v skutocnosti je zakladne chladica vlazna,
co robit v opacnom pripade, co robit, ak je zakladna tepla, co robit ak BIOS pise
60 *C ale iny program 80 *C, co robit ak je chladnie CPU ok, ale ja tak to nefunguje
a PC nenabootuju alebo krachne po x minutach, atd. si vyzaduje clanok na niekolko
stran a zatial nemam monitor, tak treba byt trpezlivy. Zial je to ovplynit neviem. :)
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Príspevok od používateľa matob »

a nemohlo byt to zle, ze som zvysoval iba fsb a nasobic nie? inak pouzivam speedfan, tam sa da menit fsb pocas chodu pc
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Príspevok od používateľa Kiwi »

Nasobic CPU asi nemozes menit, lebo nepredpokladam, ze mas black edition s otvorenym nasobicom.
Inac da sa to tak, ako pisal Mex, ale to uz je o inom, ako o BIOS-e alebo nejakom programe.
Pozri si tie linky co ti dal Mex alebo ja, tam je vsetko jasne popisane. Neda sa to par vetami,
treba len citat a citat a citat a skusat a skusat a skusat a testovat a testovat a testovat. :)
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Príspevok od používateľa matob »

Komp mi zacal mrznut pri 181mhz fsb... to asi nieje dobreee.... nechal som ho na 180...1.9GHz...povodne 1.76GHz...
necham ho uz tak
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Príspevok od používateľa MeX »

Kazdy procesor ma svoje limity a castokrat zalezi na konkretnom kuse, ako sa podaril. Myslim, ze s terajsim vysledkom mozes byt spokojny.
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Príspevok od používateľa matob »

OK, inac teraz pozeram, speedfan mi ukazuje ze "power needed" znamena to ze treba zvysit napetie jadra alebo co?
diki
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Príspevok od používateľa MeX »

To Ti neviem povedat, pozri dokumentaciu..
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Pretaktovanie procesora Intel a RAM.

Príspevok od používateľa Kiwi »

Pricinou nestability je to, ze elektrony lietaju kade-tade, a treba ich usmernit tym, ze
sa zvysi rozdeil potencialov, ergo. zvysi sa napatie, ale tym zase vznika dalsi chaos,
lebo sa zvysi aj teplota, preto treba lepsie chladit, dalej pricinou nestability moze byt
zla doska, ktora sice dava potrebne frekvencie, ale napatie je nestabilne, dalej moze
byt pricinou nestability zdroj, ak ma velke vykyvy napatia, tak ked napatie poklesne,
tak elektorny odletia prec, nie tam kam maju a nastane krach.
Napísať odpoveď