Lost - Nezvestní

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ludkovia, mate niekto k tym serialom aj nejake nazory co sa tyka kvality "sci" v skratke "sci-fi"? Mam rad sci-fi, ale vacsinou mi vadi, ze tam je vzdy viac "fi" ako "sci", a kedze mam velmi malo casu nerad by som ho vyhodil len na nejake pekne ale nerealisticke scenare.. Na druhej strane, dobre sci-fi som uz dlho necital ani nevidel a skoda ak by mi uslo nieco kvalitne... :-)

Takze je to podla vas kvalitne len zapletkou ci dejom alebo aj scientific naplnou? Nikdy som nic z toho co spominate nevidel.

O Stargate som cital ze je to z vedekckeho hladiska poriadna hlupost.
Teda ak SG znamena star gate :)

Ti Lost je vobec sci-fi? Z toho linku co si sem Slavko dal mi to skor pripada ako nejaky psychologicky klon X-files...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa gabberattack »

Duro Kotulic Bunta napísal:Ludkovia, mate niekto k tym serialom aj nejake nazory co sa tyka kvality "sci" v skratke "sci-fi"? Mam rad sci-fi, ale vacsinou mi vadi, ze tam je vzdy viac "fi" ako "sci", a kedze mam velmi malo casu nerad by som ho vyhodil len na nejake pekne ale nerealisticke scenare.. Na druhej strane, dobre sci-fi som uz dlho necital ani nevidel a skoda ak by mi uslo nieco kvalitne... :-)

Takze je to podla vas kvalitne len zapletkou ci dejom alebo aj scientific naplnou? Nikdy som nic z toho co spominate nevidel.

O Stargate som cital ze je to z vedekckeho hladiska poriadna hlupost.
Teda ak SG znamena star gate :)

Ti Lost je vobec sci-fi? Z toho linku co si sem Slavko dal mi to skor pripada ako nejaky psychologicky klon X-files...
Stargate som tu sledoval pred par rokmi na Sci-Fi kanali. Myslim, ze su dve verzie - Stargate Atlantis a Stargate SG-1. Rozdiel je medzi nimi ten, ze v SG1 hraje R. Andersen, alias Mac Gyver u nas a v Atlantis nie (inak je to zhruba to iste, len inde vo vesmire plnom divnych civilizacii a nasi vzdy vyhraju). Dobre sa to pozera. ale velmi vela vedy v tom necakaj. je to robene pre Americkeho divaka, takze ja by som to nazval skor Fi-action. Lost som nepozeral este vobec - zrusil som TV ako zruta casu. :-)
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
forest
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:49 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa forest »

Odhadl jsi to dobře Duro, je to spíše psychologický žánr s tajemným pozadím a zvláštním prostředím. Sci-fi bych to rozhodně nenazval, tedy né v tom pravém slova smyslu.

Spíše než k aktům X bych to ale srovnal s Twin Peaks. Oba ty seriály jsou moje krevní skupina a tak mě i Ztraceni zaujali.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa Palo M. »

IMHO sci-fi serial nikdy nemoze byt velmi vedecky. To by sa skratka skratka nepredavalo. To plati aj o kniznych sci-fi na pokracovanie (a la Mark Stone).
A je otazka, co by vlastne "spravne" sci-fi malo obsahovat. Keby to mala byt sama veda, kto by to cital... Mne sa najviac paci popis sci-fi od Ondreja Neffa: "Neco je jinak" - skratka zoberieme nieco "male", co nie je realne (a dokonca to v niektorych subzanroch sci-fi nemusi byt ani logicke) a okolo toho je vykresleny svet a postavy, ktore sa uz spravaju logicky (vedecky) v danom kontexte. Na taky StarGate to sedi - ta mala vec je existencia vesmirnych bran (a Goauldov ci ako sa to volaju). A zvysok by mal byt "len" pribeh zasadeny do tohoto prostredia. Nakolko je pribeh logicky (ci nelogicky), alebo aka je kvalitna zapletka toho-ktoreho dielu, to uz s vedeckostou vela nema, ale vplyva na to, ci serial oznacime za dobry alebo zly (pripadne moze byt kolisava kvalita epizod).

Ale celkovo su serialy vhodne len na zabitie casu. Ked uz, radsej mam nejaky film alebo este lepsie knihu. Vzdy ked raz za rok prifrcim na Slovensko, nakupim zasobu za tazke prachy. Momentalne uz je vsetko minute, okrem bonbonika na zaver: spominany Ondrej Neff: Tma 2.0
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, nie celkom suhlasim. Existuju vyborne sci-fi, ktore su putave, komercne uspesne (to znamena ze ludi bavia) a napriek tomu su vynikajuce aj po scientific stranke. Konkretne su to diela A.C. Clarka (napr. kvadrulogia Rama), a takisto Isaaca Asimova (takmer vsetky jeho diela) - niektore su pritom castokrat skor az polit-fiction, vobec to nie je len o vede, ale jednoducho kopec narazok a logickych prepojeni na vedu sedi a nie je s nou v rozpore (narozdiel od vacsiny inych sci-fi diel). Asimovove diela su castokrat az historickym romanom (s tym, ze historia je to z pohladu buducnosti 20 tisic rokov).

Cital som mnoho sci-fi, a mozem zratat na prstoch ruky tie, kde si autor dal zalezat na tom, aby to bolo naozaj sci. Asimov a Clark mali prirodovedne vzdelanie - a bolo to vidiet. Mnoho ostatnych autorov ho nemalo, ale stacilo aby dali precitat svoj rukopis studentovi fyziky a velakrat by stacilo par malych zmien aby sa z dobreho fi stalo aj vynikajuce sci-fi - to je pripad napr. Frederica Pohla, ktory napisal vyborne romany kde sa ost vyuziva fyzika, ale pritom nemal najmensiu predstavu o tom o com pise - a upravit dej ci obsah romanu by vyzadovalo asi pol hodiny prace, cize skoro nic. Presne ako vravis - ta troska sci sa dala urobit ovela lepsie s minimalnym usilim - za cenu troch dni pocas ktorych by to precital priemerny student fyziky.

Takze tak :-)

A z filmov je tiez viacero vynikajucich, ktore nemaju chyby v "sci" - napr. Votrelec 1.
Zo serialov - aj niektore diely Star Treku su vyborne a premyslene :-)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro, mozno si ma celkom nepochopil. Suhlasim, ze existuju vyborne sci-fi. Ale Clarka alebo Asimova nemozeme porovnavat s Markom Stonom, pretoze Clark ani Asimov nie su typicke serialy. Mne sa napriklad paci aj cyklus o Enderovi (O. S. Card), ten ma 7 romanovych dielov (ale ma vyjst aj osmy/mozno uz vysiel), plus nejake pridruzene poviedky... to tiez nie je klasicky serial (aj ked tu konkretne vela toho sci- nie je, ale je to vyborny pribeh napisany vybornym stylom). Alebo taky Harry Potter (okrajovy sub-zaner sci-fi, ale snad kazdy ho pozna) tiez nie je klasicky serial...

Bohuzial s filmami je to vzdy poslabsie nez s knihami.

Votrelec je samozrejme kultak a vsetky diely povazujem za vyborne (mozno je to tym, ze kazdy diel natocil iny reziser a kazdy sa s tym svojim vyhral, plus Ridley Scott nasadil vysoku latku), aj ked u cyklov jednotka vzdy prinasa nieco bombasticky nove co dalsie diely uz nemaju sancu prekonat, maximalne dorovnat.

Star Trek je kapitola sama o sebe. Mam vsetky diely povodneho serialu z konca 60.rokov (este som vsetky nevidel, ale vacsinu uz ano) a videl som vsetky celoveceraky. Z novych serii som videl sporadicky par uryvkov. Celoveceraky su slabota (povedal by som, ze su to take bonusove rozsirene diely pre fanusikov serialu a nezainteresovanym vela nepovedia), ta povodna seria je celkom fajn (ked sa povznesieme nad filmove "efekty" konca 60. rokov), ale zase je to o pribehu a sci- je len kulisa. Novych epizod serialov som vela nevidel, takze neviem posudit...

Inak co sa tyka sci-fi filmov, mne osobne sa velmi pacia tie, co su natocene na motivy poviedok P.K.Dicka: klasicky Blade Runner (poviedka "Snivaju androidi o elektronickych oveckach?"), najlepsi Schwarzeneggerov herecky vykon (hmmm) v Total Recall (poviedka "Zapamatame si to za vas so zlavou"), ci Minority Report (aj ked tuto poviedku som necital). Dobre su v tom, ze povodne kratka poviedka je rozpracovana a obohatena, takze je tam nieco z Dickovej paranoje, aj uplne novy dej...

No a nakoniec si este udriem: mnohymi vychvalovany Matrix je u mna prepadak. Ked som odchadzal z kina po zhliadnuti jednotky, tak som si pomyslel "a taky dobry film to mohol byt". Dobry motiv, dobra kamera, aj zapletka by sa dala... ale par veci tam prehnali a to pokazilo cely dojem. Dvojka a trojka sa nepacia aj mnohym ludom ktorym sa pacila jednotka, kvoli tym filozofickym kydom a celkovej roztahanosti (plus nic nove)
tahanko
Príspevky: 133
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:00 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa tahanko »

pozera z vas niekto serial Battlestar Galactica? podla mna velmi dobry serial a celkom aj realny, aspon vacsina veci. odporucam pozriet (ale novu prerabku nie original :) )

http://www.scifi.com/battlestar/
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa slavko.sk »

JE TO SUPER SERIAL!!! Tesim sa na 4. seriu ktora by mala zacat v aprili ... pre mna je to NUMBER 1.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa Kiwi »

A sme furt pri jadre problemu. Vo vsetkom plati, odhadnut ( "hlupost" ) ludi natolko, aby sa to
pacilo "vacsine", neprehnat to efektami ani casovo ani inak, napisat nieco atraktivne epicky,
filozoficky, dat tam stipku sci atd. :) Ekonomika, reklama, produkcia filmov atd. su vsetko
veci so spatnou vazbou, a prave dobry odhad ludskej hluposti umoznuje niektorym bezpracne
zisky. :)
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa MeX »

Duro Kotulic Bunta napísal:A z filmov je tiez viacero vynikajucich, ktore nemaju chyby v "sci" - napr. Votrelec 1.
Zo serialov - aj niektore diely Star Treku su vyborne a premyslene :-)
Ten Votrelec (Alien) - vsetky diely su u mna na jednotku :). Ale s tym StarTrekom no neviem, to je podla mna presne zastupca polit-fiction, ak som ten vyraz spravne pochopil. Politicky podton je tam znacny.
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa matob »

Ale s tym StarTrekom no neviem, to je podla mna presne zastupca polit-fiction, ak som ten vyraz spravne pochopil. Politicky podton je tam znacny.
No je to možné, ale skúste si pozriet napr. tento link http://ssdoo.gsfc.nasa.gov/education/ju ... rtrek.html
je to vlastne o vede v startreku, od fotonových diel, po fázery atd..
minule som o tom dokonca pozeral dokument na discovery, Lawrence Krauss http://en.wikipedia.org/wiki/Lawrence_M._Krauss o vede v startreku napisal knihu http://en.wikipedia.org/wiki/The_Physics_of_Star_Trek , kde sa snazí vedecky podložiť rôzne technické vymoženosti, ktoré ulahcujú život v 24. storočí... :D

...
tiež
http://www.space.com/technology/top10-s ... -tech.html
Naposledy upravil/-a matob v Pi Mar 07, 2008 5:57 pm, upravené celkom 1 krát.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa MeX »

matob napísal:No je to možné, ale skúste si pozriet napr. tento link http://ssdoo.gsfc.nasa.gov/education/ju ... rtrek.html
je to vlastne o vede v startreku, od fotonových diel, po fázery atd..
Nehovorim, ze tam nie su aj "seriozne" veci, ale cele mi to pripada tak ako pisal.. Samozrejme sa mozem hlboko mylit :)
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa matob »

Je tu nejaký priaznivec StarGate ? (filmy + seriál)
Obrázok
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa Honza »

Stargate SG-1 10 serii mam zkouknute a k dispozici.
Pokud bude mit nekdo zajem, mohu to privest do Beskyd treba na 80GB HD; disk nazpatek nepotrebuji.
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Lost - Nezvestní

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Ja mam zas kompletne SGA 4 serie, 5. seria zacne v july.
S
Napísať odpoveď