Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa Kiwi »

Lenze niekedy sa moze zdat, ze clovek sa naozaj vyhovara a je simulant. To sa stalo aj mne, ze sa mi
styri roky na gymnaziu smiali lekari a profesori, ze ked ma boli hlava a mam stale 37.6, tak su to len
vyhovorky, ze neliecena nadcha trva 2 tyzdne a liecena 14 dni, ze len kazim dochadzku triede. A tak
styri roky liecili depresiu antibiotikami, ktora sa mohla poriesit a mohol som normalne pracovat. Lenze
ak deptaju depresivneho cloveka, tak sa neliecena depresia zmenila na depresivnu psychozu, na ktoru
budem brat lieky dokonca zivota a budem na dochodku. To som mal sam seba diagnostikovat a povedat,
mam psychozu, poslite ma na psychiatriu ? Ktory clovek sa vyrovna s psychickym ochorenim v priebehu
par mesiacov ? A ked clovek berie lieky a zatazuje cely system metabolitmi ucinnych latok, ktore mu napr.
neumoznuju zaostrit oci, tak ako moze napr. citat, ergo studovat, ergo pracovat, ergo postarat sa o seba ?
A ja si myslim, ze takych pripadov su statisice. A statisice ludi mohlo pracovat, ale ini ich dokopali svojim
egoizmom do stavu, ze si uz sami nemozu pomoct a suiciduju. Kto je potom za to zodpovedny ? Ten, kto
ma v genoch depresiu, alebo ti, co ho stale ponizuju, lebo take spravanie vidia u svojich rodicov, resp.
v spolocnosti. O tom tu hovorim, ze mnoho ludi, casto napr. majucich epilepsiu, konci v radoch bezdomovcov,
lebo sa zda, ze sa im neda pomoct. Ale pomoct sa da vzdy, len treba zvolit efektivnu cestu. Je to casto
nakladne, tak casovo ako aj financne. Ale prijal by si, keby zivot tvojho dietata ohodnotili na 100 000 Sk ?
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa ikvar »

Kiwi napísal:Lenze niekedy sa moze zdat, ze clovek sa naozaj vyhovara a je simulant. To sa stalo aj mne, ze sa mi
styri roky na gymnaziu smiali lekari a profesori, ze ked ma boli hlava a mam stale 37.6, tak su to len
vyhovorky, ze neliecena nadcha trva 2 tyzdne a liecena 14 dni, ze len kazim dochadzku triede. A tak
styri roky liecili depresiu antibiotikami, ktora sa mohla poriesit a mohol som normalne pracovat. Lenze
ak deptaju depresivneho cloveka, tak sa neliecena depresia zmenila na depresivnu psychozu, na ktoru
budem brat lieky dokonca zivota a budem na dochodku. To som mal sam seba diagnostikovat a povedat,
mam psychozu, poslite ma na psychiatriu ? Ktory clovek sa vyrovna s psychickym ochorenim v priebehu
par mesiacov ? A ked clovek berie lieky a zatazuje cely system metabolitmi ucinnych latok, ktore mu napr.
neumoznuju zaostrit oci, tak ako moze napr. citat, ergo studovat, ergo pracovat, ergo postarat sa o seba ?
A ja si myslim, ze takych pripadov su statisice. A statisice ludi mohlo pracovat, ale ini ich dokopali svojim
egoizmom do stavu, ze si uz sami nemozu pomoct a suiciduju. Kto je potom za to zodpovedny ? Ten, kto
ma v genoch depresiu, alebo ti, co ho stale ponizuju, lebo take spravanie vidia u svojich rodicov, resp.
v spolocnosti. O tom tu hovorim, ze mnoho ludi, casto napr. majucich epilepsiu, konci v radoch bezdomovcov,
lebo sa zda, ze sa im neda pomoct. Ale pomoct sa da vzdy, len treba zvolit efektivnu cestu. Je to casto
nakladne, tak casovo ako aj financne. Ale prijal by si, keby zivot tvojho dietata ohodnotili na 100 000 Sk ?
Mali sme si na začiatku zadefinovať o čom tu presne hovoríme. Ja som hovoril o ľudoch čo nemajú žiadny problém sú zdravý a aj tak sa vyhovárajú.
Ako si popísal tvoj prípad, samozrejme súhlasím. Bohužiaľ niesme dokonalý, prídeš k doktorke a je jedno čo ti je vždy dostaneš tie isté antbiotiká :? To je mi ľúto, ale ako by si to chcel riešiť? Medicína nieje jednoduchá a má pred sebou nekonečnú cestu.

OK ale vráťme sa k pôvodnej myšlienke. Aby som si to ujasnil, podľa teba by sme sa v podstate viac mali venovať sociálnej oblasti áno? Lebo si tam napísal viacero vecí a nieje mi celkom jasná pointa.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa Kiwi »

Nie o to mi islo, co tu popisujem, ale aby sem kazdy hodil napr. problem, ktory ho trapi, resp. problemy nejakej skupiny ludi,
ci problemy globalne, ich priciny, ako by sa dali eliminovat, resp. nejake vizie, co nas caka, ak sa budeme dalej spravat tak,
ako sa spravame k sebe, k prirode. Ako zlepsit zdravie ludi, kvalitu vody, vzduchu, kvalitu prace, problemy organizacie
casu, dopravy, efektivity vynalozenej energie, ci inych zdrojov na dosiahnutie cielov atd. Fantazii sa medze nekladu.
Ked niekto navrhne, ze bude lepsie vyrabat to a to na obeznej drahe Zeme, ci Mesiaca, ci na Mesiaci, ci ma vyznam budovat
vesmirny vytah, ako recyklovat odpady, resp. ci sa ich zbavovat v nasej sln. sustave, ci inde a pod.
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa ikvar »

To je trocha moc na jedno vlákno vo fóre :) Problémov je strašne veľa, teoretických riešení ešte viac :)

Všetky by sa vyriešili keby boli ľudia ochotný, alebo mali inšpiráciu priložiť ruku k dielu. Nie riešit nejaký konkrétny problém, ale proste len niečo vyprodukovať... väčšina ľudí robí len minimum z toho čo by mohla. Viete si predstaviť ten pokrok keby každý jeden človek pracoval so zápalom pre vec? Napredovali by sme neuveriteľnou rýchlosťou. Teda tu ja vidím problém všetkého. Každý má "na háku" a svet ťahá dopredu len zopár jedincov.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa Kiwi »

No to je problem prave tu vo vychodnej casti. Niet kvalifikovanej prac sily. A nekvalifikovana za pasom dostane minimalnu mzdu.
Bude ta motivovat minimalna mzda k tomu, aby si za pasom robil 2x rychlejsie ? Ked vyplatis detom skolu, cestovne, jedlo, byt,
net, benzin, co ti ostane na ucte ? -10000 ? :) Kolko ludi je ochotnych naucit sa nieco nove, napr. IT, ci byt kreativny ?
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa Honza »

Kiwi napísal:Kolko ludi je ochotnych naucit sa nieco nove, napr. IT, ci byt kreativny ?
Na to prave poukazuji. I kdyz budou mit relativne stejne startovni podminky (coz je smesi utopie a idealismu), tak zustava otazkou, kolik lidi tamovou situaci vyuzije, kolik zneuzije a kolik ji proste zahodi.

Jsem temer presvedceny, ze lide dokazi mnohem vice, nez si je vetsina z nas ochotna pripustit...
Vetsina z nas ma strechu nad hlavou, elektrinu, pitnou vodu, verejne zdravotnictvi, skolstvi a pote primo luxusni veci jako auto, tv, internet.
A vetsina lidi na Zemi takove veci nema.
Opet je treba vzit v uvahu nejaka ta meritka...
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa ikvar »

Kiwi napísal:No to je problem prave tu vo vychodnej casti. Niet kvalifikovanej prac sily. A nekvalifikovana za pasom dostane minimalnu mzdu.
Bude ta motivovat minimalna mzda k tomu, aby si za pasom robil 2x rychlejsie ? Ked vyplatis detom skolu, cestovne, jedlo, byt,
net, benzin, co ti ostane na ucte ? -10000 ? :) Kolko ludi je ochotnych naucit sa nieco nove, napr. IT, ci byt kreativny ?
Nie, bude ťa motivovať k tomu aby si sa na to vykašlal a začal napríklad sám podnikať. A o to ide, ľudia sa budú radšej sťažovať na prácu ktorú majú akoby mali pohnúť zadkom.
Na to aby si podnikal nepotrebuješ žiadnu školu, žiadnu kvalifikáciu, stačí keď si nájdeš niečo čo chceš robiť, naplno sa do toho pustíš a nevzdáš sa pri prvej prekážke.
Myslím si že každý je v niečom dobrý a keby chcel dokáže sa uplatniť.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

ikvar napísal:Na to aby si podnikal nepotrebuješ žiadnu školu, žiadnu kvalifikáciu, stačí keď si nájdeš niečo čo chceš robiť, naplno sa do toho pustíš a nevzdáš sa pri prvej prekážke.
Myslím si že každý je v niečom dobrý a keby chcel dokáže sa uplatniť.
Nebude to tak jednoduche - je totiz vo velkej vacsine pripadov potrebna aj prvotna investicia. A to moze byt problem. Zobrat si uver z banky? Nebolo by to prvy a ani poslednykrat co by projekt nevysiel, a clovek by bol okrem nezamestnanosti este aj zadlzeny.
Poznam viacero pripadov ludi, ktori boli velmi sikovni v niektorych oblastiach, ale jednoducho bud nemali stastie alebo nemali nadanie aj na to "business a podnikatelske prostredie" a nevyslo im to. Boli sikovni, a skoncili zle.
Takze s tym uplatnenim to bude trosku idealizovane.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa ikvar »

Duro Kotulic Bunta napísal:Nebude to tak jednoduche - je totiz vo velkej vacsine pripadov potrebna aj prvotna investicia. A to moze byt problem. Zobrat si uver z banky? Nebolo by to prvy a ani poslednykrat co by projekt nevysiel, a clovek by bol okrem nezamestnanosti este aj zadlzeny.
Poznam viacero pripadov ludi, ktori boli velmi sikovni v niektorych oblastiach, ale jednoducho bud nemali stastie alebo nemali nadanie aj na to "business a podnikatelske prostredie" a nevyslo im to. Boli sikovni, a skoncili zle.
Takze s tym uplatnenim to bude trosku idealizovane.
1. Samozrejme nič nieje jednoduché a projekty nevychádzajú... to sa stáva, ale väčšinou to nemá so šťastím nič spoločné. Nevidel som skrachovať projekt/podnikateľa ktorý sa na veci pozeral reálne, pustil sa do veci ktorej rozumie a tvrdo pracoval.
2. Dobré štartovacie podmienky môžu pomôcť, ale ak nežiješ niekde v púšti a chceš, tak sa to dá zvládnuť. Veľa ľudí začína od nuly a postupne sa vypracuje. Presne takých čo sa sťažujú na štart podmienky tu kritizujem... "daj mi 10 miliónov a budem podnikať aj ja" :)

Áno, nie každý má na to rozbehnúť vlastný podnik... a ani to nemôžeme robiť všetci, ale každý môže robiť svoju prácu so zápalom, snažiť sa zlepšiť veci...
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa gabberattack »

u nas je este jeden vypukly problem a oznacil by som ho za pozostatok sociku a jeho rodinnych vazieb - je velmi tazke zacat business, ak uz podobny podnik ma niekto iny. Na vychode su stale silne retaze, ktore brania slobodnemu podnikaniu. Skuste si len zohnat prenajom - akonahle sa o vasom plane na business dopocuju 'spravni ludia', nie je sanca ziskat miesto hoci je budova prazdna dlhy cas.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa ikvar »

gabberattack napísal:u nas je este jeden vypukly problem a oznacil by som ho za pozostatok sociku a jeho rodinnych vazieb - je velmi tazke zacat business, ak uz podobny podnik ma niekto iny. Na vychode su stale silne retaze, ktore brania slobodnemu podnikaniu. Skuste si len zohnat prenajom - akonahle sa o vasom plane na business dopocuju 'spravni ludia', nie je sanca ziskat miesto hoci je budova prazdna dlhy cas.
Niekde sú podmienky lepšie, niekde horšie ale všetko sa dá. A takéto problémy majú len niektoré oblasti podnikania.
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Ja mam teraz problem s casovym posunom, vcera som bol v GMT+2 a dneska som v GMT-4 ;)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

@Slavko - no vitaj za mlakou, sme radi ze si zivy zdravy - a nieze budes z jet-lagu ponocovat :-)

@ikvar - neber to osobne, ale ty asi byvas v Bratislave alebo aspon na zapadnom Slovensku, mylim sa? :-)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
ikvar
Príspevky: 178
Dátum registrácie: Št Feb 08, 2007 10:21 am

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa ikvar »

Duro Kotulic Bunta napísal:@ikvar - neber to osobne, ale ty asi byvas v Bratislave alebo aspon na zapadnom Slovensku, mylim sa? :-)
V pohode :) Ale budem ťa musieť sklamať, som z Oravy, momentálne Trenčín. Čo sa ti nezdá na mojom názore? :wink:
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy sveta, ich príčiny, dôsledky, riešenia.

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

ikvar napísal:V pohode :) Ale budem ťa musieť sklamať, som z Oravy, momentálne Trenčín. Čo sa ti nezdá na mojom názore? :wink:
No mna zaujal ten tvoj optimizmus co sa tyka vlastneho podnikania ako alternativy k nespokojnostou so zamestnanim.
Orava ma veru trochu prekvapila, to nie je bohaty kraj, aj ked ten Trencin to moze vysvetlovat :)
Ale mal som na mysli najma vychod - tam to (nielen) s podnikanim naozaj nie je lahke. Dufam, ze ma tu teraz nezotrie Gabber s vetou o tom, ze kto chcel, odisiel do US alebo aspon do Presporku .. :-)
Aj ked, ako som spominal, poznam zopar sikovnych ludi ktori s podnikanim neuspeli ani v Bratislave.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď