Ubuntu Support

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa Kiwi »

Spust hardinfo a v menu PCI devices klikni na Ethernet Controller, ak tam je
a malo by ti vypisat vendor: Realtek http://www.realtek.com.tw/ a tam hladaj.
Ak mas inu sietovku, tak inde. V tom menu by si mal mat aj driver, ktory je
nainstalovany.
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa miloso »

so sieťou som zatiaľ nič nerobil, zatiaľ beží...nemám ani čas študovať o linuxe. A vďaka gabb, že si sa ma zastal v diskusii SME, náhodou som sa pozrel :)
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa matob »

Nevie mi niekto poradit? :
V najnovšom ubuntu mi vôbec nejde wireless. Hardwarovy switch je zapnutý, lenže wireless LED-ka zhasne akonáhle sa spustí systém. Nepomôže ani on/off.
Na ubuntu fóre som našiel takýto príkaz:
sudo modprobe -r asus-laptop
nemám šajnu čo robí, ale spôsobil že ikonka už svieti. Síce svieti, detekne aj siete, lenže sa nejde pripojiť...
Any ideas ?? pls :cry: :cry:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa Palo M. »

Kód: Vybrať všetko

sudo modprobe -r asus-laptop
znamena to, ze odstranis z pamate modul jadra asus-laptop.
Ako som zbezne zagooglil, tato akcia asi nie je postacujuca. Este treba povedat B, takze spolu by si mal urobit nasledujuce:

Kód: Vybrať všetko

sudo modprobe -r asus-laptop
sudo modprobe asus_acpi
Neviem sice, ci to zaberie, ale niekde pisu, ze niekedy sa modul asus-laptop naladuje do pamati ked tam nema byt a robi galibu. Ten druhy prikaz by ti mal nahrat iny modul do pamate; ten modul by mal sluzit na Fn klavesy, tak potom by si mal byt schopny zapinat/vypinat WiFi s klavesami (tusim Fn+F4, alebo zeby Fn+F2?).
Ked vypnes WiFi, chvilku pockas a potom ho zas zapnes, je sanca, ze sa ti reconnectne...

Len tak naslepo radim, takze mozno to nezafunguje...
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa Kiwi »

To je problem, ze Linux pouziva 1 % ludi a hardveru je pozehnane, len driverov pomenej.
Tak sa to riesi tak, ze bud sa nenatiahne ziadny alebo sa natiahne pribuzny. Ked ani ten
nezafunguje, tak treba podla identifikatora hardveru 76f1:11af najst, kto uz nejaky
driver napisal, tak bud stiahnut binarku alebo si ho prelozit. Potom pomozu zakladne
prikazy ako rmmod, modprobe, a hlavne manual k nim, ktore sluzia na odstranenie
a nahratie novych driverov. Potom je subor /etc/modprobe.d/options, kde sa napisu
pre konktretny driver parametre napr. options saa7134 tuner=57 card=33 atd.
Este su tam subory blacklist, v ktorych su veci, ktore robia sarapatu.
Cize ak ti raz nieco funguje cez modprobe, treba to potom dat do /etc/modprobe.d/options,
aby sa to nahralo pri kazdom boote. Este je /etc/modules, kde su dalsie moduly,
ktore sa maju nahrat, ja mam tam napr. tieto:
fuse
lp
rtc
nvidia
i2c
it87
coretemp
Cize, ked uz budes mat spravny modul, este treba v /System/Predvolby/Network Configuration
nastavit Bezdrotove a dat + pridat a nastavit vsetko potrebne.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa Palo M. »

Myslim, ze Linux pouziva viac ako 1% ludi... lenze nepouzivaju vsetci tu istu distribuciu, distribucii je strasne vela a vela problemov vznika prave z toho dovodu, ze nieco v jednej konkretnej distribucii je nedoladene (alebo len neotestovane) a veci do seba nezapadnu (a v inej distribucii s tym istym nie su vobec problemy).

Tu by som podotkol, ze velke Linuxove distribucie sa tak trocha dali na zle chodnicky. Snazia sa vyvolat dojem, ze Linux je pre kazdeho minimalne tak dobry, ako Windoze, ze hocikto ho zvladne. To vsak nie je celkom pravda - Linux je sice naozaj lepsi pre takych ludi, co sa so systemom vedia (a chcu) vyhrat a vedia zaklady stavby OS. Lenze je velka (a coraz vacsia) skupina ludi, ktorych to vlastne nezaujima a pocitac chcu "len" pouzivat a o OS sa co najmenej starat. Sem mozu patrit aj mnohi BOINC-aci, ktori mozu mat (a je to uplne v pohode) pristup "len nech mi to pocita" (ze nieco na zaciatku nainstaluju a nastavia a potom sa o to velmi nestaraju).
Pre ludi, co sa velmi nechcu starat o OS, je Windoze celkom "prijemne" riesenie: vsetko vyzera rovnako, take XP-cka su tu uz nejakych 7 rokov a velmi sa nezmenili, takze je to sice riadna starina, ale je to "pomerne stabilne" (co sa tyka ovladacov). Je to sice dierave (tym padom pomerne nebezpecne), zastarale (a teda pomerne pomale), vizualne nie velmi pritazlive a niektore veci sa vobec nedaju prisposobit vlastnym potrebam, ale pre cloveka co sa nechce s tym paprat, je to celkom jednoduche - nainstaluje a ide. Pri istej sebadiscipline sa dokonca ani nevyskytnu problemy typu zavirenia a Windoze velmi dobre sluzia.

Specialne s Ubuntu bolo uz niekolko podobnych problemov, ako ma teraz matob - po upgrade na novu verziu (niekedy sa dokonca len upgradlo jadro na vyssiu verziu v ramci tej istej distribucie) prestali chodit veci. Pre ludi "nainstaluj a zabudni" je to hotova katastrofa, pre vrtakov ako ja je to minimalne otravne (zas hladat, riesit, nastavovat... a siet nechodi a nechodi).
V Ubuntu by som preto pre ludi, co nevladnu dobrou anglictinou a nevedia detaily fungovania, neodporucal preklapat hned na najnovsiu verziu, ale nechat si poslednu LTS (momentalne je to 8.04, cize necely rok stara, co nie je nic tragicke). Je sice pekne, mat najnovsie vychytavky na desktope, ale kazdeho pol roka riesit zas nejake nove problemy s nastavenim nie je pre takych ludi asi velmi prijemne (hlavne ked maju len ten jeden stroj).
Treba si polozit otazku: Co je vlastne v 8.10 take lepsie, aby sa mi oplatilo upgradnut z 8.04? Naozaj to potrebujem? Stoji to za mozne problemy? V niekolkych pripadoch mozu byt dobre dovody na upgrade, ale vacsinou ani nie...

Inak, matob, ked to nejako zakoncis, mozno by toto bol dobry namet na blog na nasom novom webe: Co si robil (pripadne preco si to robil), co sa ti pri tom prihodilo, ako to nakoniec dopadlo, mozno nejake moralne ponaucenie na zaver... Suvisi to tak trocha s BOINC (asi to trocha vplyva na tvoje vypocty, minimalne tak, ze musis pripajat kabel, lebo WiFi ti nechodi), takze sa to podla mna hodi. Do blogu urcite. Nie kazdy je hned spisovatel, ale na blogoch sa clovek moze precvicit, na "kvalitu" blogu nie su velmi specialne poziadavky (co na clanky su)... ale hlavne, chlapi, CHCE TO NEJAKY NAS OBSAH!
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa shafa »

Kdyz jsem si pred par lety hral denne s Kubuntu a Ubuntu, tak mi dost pomohlo http://forum.ubuntu.cz a hlavne nektere polopaticke navody jak co udelat.
Nicmene cca po roce neustaleho ladeni z toho vysel jediny zaver, ze tato distribuce je nestabilni, pokud se v tom nejak pravidelne stouras. Jde o vsechno - chyby v OS, pouzitych programech, spatnych ovladacich zelezo.
WinXP byly ve srovnani s tim neskutecne stabilnejsi a proste spolehlivejsi (vlastni zkusenost, nikomu nevnucuju).

Kdybych do toho mel jit znovu, tak to udelam tak, ze nakup zeleza prizpusobim moznostem operacnimu systemu a necekam zadnou kompatibilitu s WinXP (i kdyz CS 1.6 tam bezelo celkem snesitelne). Projel bych fora a hledal pripadne trable s konkretnim zelezem.
Coz koneckoncu delaji temer vsichni, co maji linux jako primarni OS. Pak to muze jenom prijemne prekvapit.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa matob »

Palo M. napísal:Treba si polozit otazku: Co je vlastne v 8.10 take lepsie, aby sa mi oplatilo upgradnut z 8.04? Naozaj to potrebujem? Stoji to za mozne problemy? V niekolkych pripadoch mozu byt dobre dovody na upgrade, ale vacsinou ani nie...
V mojom prípade sa určite oplatí upgrade, pretože na 8.04 som mal zas strašné problémy s grafikou, neviem či si pamätáš, tiež sme to tu riešili. Keď šlo 2D nešlo 3D a naopak... S týmto problém v novom 8.10 nemám, všetko ide pekne (nemôžem sa zbaviť pocitu že 3D app idu pomalšie ako na win..).. a ten wireless je tiež dôležitý, len som sa k tomu ešte poriadne nedostal.
Palo M. napísal:Inak, matob, ked to nejako zakoncis, mozno by toto bol dobry namet na blog na nasom novom webe: Co si robil (pripadne preco si to robil), co sa ti pri tom prihodilo, ako to nakoniec dopadlo, mozno nejake moralne ponaucenie na zaver... Suvisi to tak trocha s BOINC (asi to trocha vplyva na tvoje vypocty, minimalne tak, ze musis pripajat kabel, lebo WiFi ti nechodi), takze sa to podla mna hodi. Do blogu urcite. Nie kazdy je hned spisovatel, ale na blogoch sa clovek moze precvicit, na "kvalitu" blogu nie su velmi specialne poziadavky (co na clanky su)... ale hlavne, chlapi, CHCE TO NEJAKY NAS OBSAH!
To je super napad.. S linuxom som mal dosť starostí, možno aj preto že som jedným z tých ľudí čo dovtedy špekulujú kým niečo nepokazia a potom to treba opravovať :D
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa miloso »

ešte dodám, aj keď je XP stabilnejšie a spoľahlivejšie, je niekto dať za to 200€ :) a za ostatné "bežné" programy Office, NOD a photoshop a iné "bežné", nachadzajúce sa v každej domácnosti (aj u tých najchudobnejších :)) viac ako 650€ :wink: ... a k tomu tie kvanta hier
Obrázok Obrázok
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa shafa »

miloso:
no XP mam cca za 2500,- czk, NOD nepotrebuju (existuje on-line verze, ale i antiviry zadarmo), GIMP je zadarmo, Open office pro domaci pouziti i obycejne firemni pouziti zcela staci.
Vzhledem k tomu, ze nova hra na playstation je cca za 1000,-Kc a vice, tak ta OEM verze WinXP je v podstate za pakatel.
kdo chce jezdit autem, taky da za nove gumy cca 5000,-Kc. A ty rozhodne nevydrzi tak dlouho co OS.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa miloso »

narážam na to, že koľko by musela zaplatiť chudobnnejšia rodina ktorá takmer z posledného kúpila tínedžerovy PC s internetom :( ....viem že sú aj open programy, ale môžem za to, že existuje warez :roll:
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa miloso »

Dobe, vratim sa k teme. Sieť už funguje akosi dlho :? bez výpadkov :)

A aktuálne problémy: mali ste problém, že keď ste zasunuli jack do laptopu, tak sa nevypli vstavané reproduktory? skúšal som toto http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,25177.0.html ale na rozdiel od iných, bez úspechu...

bod 2) odporučite nejaký dobrý program na kopírovanie DVD a konverciu DVD9 na DVD5, žiaden program ma ešte neoslovil, a to som ich vyskúšal dosť.
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa Kiwi »

Tak ffmpeg a mencoder ci vlc, ale to su prikazy a parametre.
Avidemux je nejake klikatko na konverziu na viac jadier.
Skus si vybrat tu : http://www.linuxos.sk/multimedia/index.html
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Ako zrusim v ubuntu slovencinu ked som zinstalol slovenske GUI?
Hlavne mi ide o slovencinu v teminalovom okne ked sa nan prihlasim cez SSH a v XWindows ked tam leziem z PC cez cygwin.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ubuntu Support

Príspevok od používateľa Kiwi »

No to som este neskusal, ale asi v repozitaroch alebo cez apt-get remove balik,
odstranit slovensky-lang-support, nieco ako sk-lang-support alebo nieco podobne.
Napísať odpoveď