Solárna energia

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Solárna energia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Inak k tej aktualnosti dat na ktore osm odkazoval - prezeral som si ich trochu, a prekvapilo ma, ze napriek tomu ze ide o renomovane pracovisko, maju tam chybu - Bizmut 209 totiz nie je stabilny, ale v roku 2003 sa zistilo, ze je radioaktivny, s extremne dlhym polcasom rozpadu (nieco vyse 10 na 19 rokov, cize mnohonasobne viac ako je vek vesmiru).
Kiwi napísal:Diky. No beta+ beta- a alfa este chapem, ale co je P N a SF, ak to zoradim podla modu rozpadu ?
p - rozpad emisiou protonu
n - rozpad spontannym uvolnenim neutronu
SF - nie je to svience fiction :), ale spontaneous fission, cize spontanne rozstiepenie jadra na mensie jadra
Kiwi napísal: Este mi mozes poradit, kde najdem koeficienty pre prevod energie beta ci gama pri jednotlivych rozpadoch,
na Sv, ktore vyjadruju absorbovanu davku ziarenia ? Lebo nasiel som len ciastkove info.
Alebo http://cs.wikipedia.org/wiki/Sievert toto je vsetko ? http://en.wikipedia.org/wiki/Sievert
To co je v tom EN wikipedii je vystizne a povedal by som ze nenajdes inde prilis viac. Oblast vplyvu radiacie na organizmus je totiz asi najmenej exaktna cast jadrovej fyziky (a nemam ju preto zrovna najradsej) - tie koeficienty su niekedy podobne ekonomickym koeficientom vycucanym takmer z prsta, alebo presnejsie davajucich dohromady mix roznych (aj neznamych) vplyvov. Neda sa teda nijak presne a exaktne vyratat presna davka pre ten ktory nuklid. Daju sa urobit len priblizne poloempiricke vzorce (napr. typ radiacie, konkretny organ, atd). Ale nie je to velmi presne, preto sa vzdy musi spoliehat najma na experiment - a taketo experimenty sa samozrejme nedaju robit na objednavku, kvoli etike a moralke.
Preto je tolko neistoty a nejasnosti napr. aj okolo vplyvu oziarenia havarie v Cernobyle a inych - jednoducho nevieme, nemame data, nemame podklady, a exaktne to nie je natolko aby sa to dalo jednoznacne vyratat na zaklade fyzikalnych podkladov (cize napr. intenzita vyzarovania a energia castic - to nestaci)... Pokial to nie je zmerane priamo v experimente, tak ide vzdy len o odhady, niekedy aj znacne hrube...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Solárna energia

Príspevok od používateľa Kiwi »

Dam to sem, lebo v podstate ide o nejaku nahradu za el. energiu z rozvodov.

Ako vyrobit el. energiu s vykonom 300 W, bud 220 V alebo priamo 12 V, 5 V a 3.3 V,
pocas cca. 2-roch az 3-roch dni, ako napr. teraz, ked su caste vypadky kvoli pocasiu ?
UPS na 3 dni by bolo extremne drahe, draha je aj elektrocentrala s vykonom do 1000 W,
hlavne benzin je drahy.
Aka velka by musela byt veterna turbina na 300 W ?
Viete o nejakom rieseni, napr. turbine na zemny plyn ?
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Solárna energia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi napísal:Aka velka by musela byt veterna turbina na 300 W ?
Velkost je len jeden paramer - dalsie su sila vetru, typ vrtule/lopatiek a typ generatora/alternatora.
Kiwi napísal:Viete o nejakom rieseni, napr. turbine na zemny plyn ?
Mna este davnejsie zaujali predovsetkym male vodne elektrarnicky, ale to je mozno trochu technicky narocnejsie ako by si si asi zelal a najma netusim ci mas potok na pozemku.. kazdopadne je to ale stabilnejsie ako nejaky vietor..

Ak clovek browsuje, najde zaujimave veci...
Z kopy sena napr. :
300 W veterna turbina: http://www.chepakov.com/300W_en.htm
a 300 W vodnu turbinu ponukaju pri prietoku 136 l/s http://www.chepakov.com/mwh.htm, neviem ci mas taky potok..

ak aj nechces od nich nic kupit, minimalne tie technicke paramtre su zaujiamve (napr. ta vrtula ma priemer 2.2 m)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Solárna energia

Príspevok od používateľa Kiwi »

Kedy klesnu ceny takychto systemov ? Je ta navratnost 8 r. realna ?
http://www.solareshop.sk/product_info.p ... cts_id=302
U nas je myslim konstanta 470 W / m2. To znamena ze ziskam priemerne za slnecneho dna,
pocas celeho roka 470 * 24 h = 11,28 kWh energie na m2.
Ak ma panel ucinnost 18 %, potom z toho dostanem 0.18 * 11,28 = 2.03 kWh
energie, cize ak mam 18 m2 plochy, dostanem denne 2,03 * 18 = 36.54 kWh,
ak tam pisu, ze cena energie je .43 € / kWh, potom ak spotrebujem denne 6,54 kWh, tak ten zbytok,
30 kWh dodam do siete a tym ziskam .43 * 30 kWh = 12,9 € ?
Alebo su tie vypocty chybne ?
Ak ma stoji dnes zo siete 6,54 kWh denne 6,54 * 0.1465 = 0,95811 €,
potom za rok je to 365 * 0.95811 = 349,7 € + staly plat 5.1746 * 12 = 62.0952 € co je dokopy 411.7952 €,
tak za 8 rokov usetrim 8 x 349,7 = 2797,6 €, ale staly plat musim platit,
+ dodam do siete el. za 365 * 12,9 = 4708.5 € ? To je asi blbost,
lebo nikto odo mna tu el. nekupi za .43 € / kWh, ked mi ju predava za .1465, nie ? :D
A este treba brat do uvahy dlzku slnecneho svitu u nas, a tym prenasobit ten zisk na rok.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Solárna energia

Príspevok od používateľa Palo M. »

S tym vykupovanim elektriny zo solarnych zdrojov je to fakt trocha cudne. Pokial sa pamatam, tak je to naozaj tak, ze ju od teba vykupia za asi 4x vacsiu cenu, ako je predajna cena. Znie to haluzne, ale niekde bude dovod, preco je to tak - a nikto na tom nepreraba, skor na tom niekto ryzuje. Kedze ja nie som v pozicii, ze by to pre mna bolo aplikovatelne, tak neviem presne detaily, ale ta konstanta 4 je ulozena v pamati.

Ale celkovo to ani neznie nelogicky s tym drahsim vykupom:
1. Cez den je vacsia spotreba elektriny ako v noci a solarne clanky dodavaju elektrinu prave cez den. Kvoli vyrovnavaniu rozdielov den-noc su precerpavacky, co je dost neefektivne a drahe riesenie, ale aj tak je uzitocne a pouziva sa... "Nocny prud" tiez funguje z tohoto dovodu. Tak preco nie aj vykup.
2. Cena elektriny pre velkoodberatelov je vyssia ako cena pre domacnosti. SIce to nie je 4x, ale aj tak - ked niekto sam dodava do siete elektrinu, znamena to, ze nic zo siete nespotrebovava za lacny peniaz a teda sa to da predat za drahy peniaz.
3. Emisne povolenky. Velky to biznis a prave ekologicke zdroje energie pridavaju bonusy...

"Takovy uzavreny kruh. Rikalo se mu: ekonomika..." -- Akademik Filip (aka Akademik Richard).
dango
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut Jan 27, 2009 10:57 pm
Bydlisko: Poprad / Kosice

Re: Solárna energia

Príspevok od používateľa dango »

bohati budu zase bohatsimi... do 2012 myslim musi Slovensko mat 25% energie z obnovitelnych zdrojov, preto taka vykupna cena. Tato cena je garantovana na 15 rokov myslim. (tolko moje informacie)
<edit>hmm, sak to tam na spodku aj pise :) </edit>
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Solárna energia

Príspevok od používateľa Honza »

Duro Kotulic Bunta napísal:Ak clovek browsuje, najde zaujimave veci...
Z kopy sena napr. :
300 W veterna turbina: http://www.chepakov.com/300W_en.htm
a 300 W vodnu turbinu ponukaju pri prietoku 136 l/s http://www.chepakov.com/mwh.htm, neviem ci mas taky potok..

ak aj nechces od nich nic kupit, minimalne tie technicke paramtre su zaujiamve (napr. ta vrtula ma priemer 2.2 m)
Nemaji preklep a neni to nahodou 3kW? ostatni parametry tomu nasvedcuji.
CMH-3000 4 136 300 250 1000
CMH-5000 6 151 5000 300 1500

Poustet 136l vody (tedy přes metrák váhy) každou vteřinu ze 4 metrů by mohlo dát víc jak 300W...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Solárna energia

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Honza napísal:Nemaji preklep a neni to nahodou 3kW? ostatni parametry tomu nasvedcuji.
Ano, mas pravdu, skoro urcite je to preklep, ktory som si minule pri rychlom browsovani nevsimol.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď