Zábavný kvíz - Integrál

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Princípy Diferenciálneho a Integrálneho počtu nezávisle na sebe formulovali:

Bernhard Riemann a Carl Friedrich Gauss
0
Žiadne hlasovania
Arthur Bolstein a Alexander Járay
0
Žiadne hlasovania
Isaac Newton a Gottfried Leibniz
5
56%
Bernhard Riemann a Leonhard Euler
1
11%
Albert Einstein a Ernst Mach
1
11%
Braňo a Nora Mojsejovci
2
22%
 
Celkom hlasov: 9

Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Zábavný kvíz - Integrál

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Kvíz č.3
dáme niečo ťažšie....
Obrázok
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Zábavný kvíz - Integrál

Príspevok od používateľa gabberattack »

Brano Mojsej za prezidenta!!!
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zábavný kvíz - Integrál

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ked som na gympli prvykrat zistil ako funguje integralny pocet, nemohol som z toho spat - konecne som vedel ODVODIT vzorce pre plochy, objemy geometrickych utvarov, ktore predtym z mojho pohladu boli len tak "spadnute z neba"... mal som z toho mravcenie na chrbte, doteraz si to pamatam ako som si vymyslal nechutne geometricke tvary aby som zratal ich objem ci plochu...
a mal som za to Newtona a Leibniza rad...
radsej som mal uz iba descriptivnu geometriu - 2D priemet prepichnutych 3D objektov priamkami ci prerezanych rovinami mi pripominal, ze rovnako je to s nami aj v 4+D svete - ale kedze nemam na to, aby som si to predstavil, vyzival som sa aspon v tom, ze z 3D do 2D to moj mozog este dokaze....
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Zábavný kvíz - Integrál

Príspevok od používateľa Kiwi »

No ja si 4-D svet predstavujem, ako 3D kocky s nekonecnou hranou, nasekane vedla seba ako bazy v DNA, do jednej nitky. :)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zábavný kvíz - Integrál

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

No, ja som skor myslel schopnost si to naozaj predstavit, nielen prirovnat.
Nas 3D mozog nie je schopny to pochopit, preto ma tesilo ze aspon o level nizsie to pochopit viem. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zábavný kvíz - Integrál

Príspevok od používateľa Palo M. »

No, ja som si raz 4D kocku naozaj predstavil... ale len na malu chvilu, potom sa mi z toho zatocila hlava. Ale mal som "trochu" vypite, tak by sa mi asi zatocila aj bez tej 4D kocky 8). To bolo na intraku a to som este dobre pochodil. Spolubyvajuci raz prisiel zhuleny a cely vecer tvrdil, ze cely vesmir sa toci doprava. A zdoraznoval, ze doprava :D.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zábavný kvíz - Integrál

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:Spolubyvajuci raz prisiel zhuleny a cely vecer tvrdil, ze cely vesmir sa toci doprava. A zdoraznoval, ze doprava :D.
:-)
Pripomenul si mi jednu zalezitost s chemickym inzinierom. Ten clovek pracoval vo vyskume molekul, a mal velky problem si z 2D projekcii na papieri predstavit 3D model molekuly. Dost ho to limitovalo v praci. No a raz vymenil cast svojich neurotransmiterov v mozgu za THC, a - div sa svete - zrazu si to vedel predstavit. Odvtedy to vedel uz aj za standardnych podmienok, ocikedy - proste jeho mozog prisiel na to ako to robit, podobne ako niekto ma problem vidiet tie zakodovane 3D obrazky (co bolipopularne pred par rokmi), ale akonahle sa mu to raz podari, tak potom uz rychlo vidi aj vsetky ostatne.

Problem so 4D je ale asi ten, ze proste nas mozog nikdy nic take nezazil, takze nema absolutne na com stavat. A preto sa mi zda olgikcy velmi nepravdepodobne, zeby akakolvek zmena dokazala prinutit mozog nieco take spravit - myslim, ze aj ty si si v skutocnosti nepredstavil 4D vesmir, ale len nejakou analogiou si tvoj mozog pomohol. Ale to samozrejme vravim uplne subjektivne, mozno to ide a mozno si to naozaj vedel pochopit. Hovorim na zaklade vlastnej skusenosti, mam velmi dobru vizualnu a priestorovu predstavivost (na zaklade testov a aj mojej oblubenej deskriptivnej geometrie) a svoje neurotransmitteri som pri pokusoch vymienal nielen za THC, ale aj napr. za LSD.... mozog vsak videl vselico, ale nic co by sa dalo nazvat naozajstne a plnohodnotne 4D (nielen pomocka/analogia)..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zábavný kvíz - Integrál

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:No a raz vymenil cast svojich neurotransmiterov v mozgu za THC...
Tak toto je hlaska dna :D. Pripomenulo mi to tie prislovia popisane vedeckymi terminmi...
Duro Kotulic Bunta napísal:myslim, ze aj ty si si v skutocnosti nepredstavil 4D vesmir
No ved ja som nehovoril o vesmire... myslim, ze ani 3D vesmir si az tak celkom dobre predstavit neviem :?... Aj z toho 3D-vesmiru sa cloveku moze zatocit hlava, ani nemusi mat vypite, staci pozriet do dalekohladu...

Ja som hovoril o 4D kocke (bez makkcena nad c :), myslim to jednoduche geometricke teleso) a furt verim, ze som ju naozaj videl. Skratka bolo to 4-rozmerne "teleso", ktore akoby malo vo vsetkych styroch dimenziach rovnaku dlzku... Ked das 6 rovnakych (dvojrozmernych) stvorcov dokopy urcitym sposobom, tak dostanes kocku. No a ja som v mysli dal dokopy n rovnakych (dvojrozmernych) kociek a dostal som 4D-kocku (asi by sa to ani nemalo volat "kocka", no ale je to tak asi najpochopitelnejsie).
Finta bola v tom roztoceni (z ktoreho sa mi ale potom zatocila hlava 8)). Totiz nech kreslis 3D-kocku (respektive jej priemet) na 2D-papier akokolvek, z cisteho 2D pohladu to nie je ani kocka a niekedy ani len ten stvorec. Ale ked nakreslis kocku vo viacerych pootoceniach a vystihnes ten pohyb (povedzme priestorovu rotaciu 3D-kocky), tak je zrazu tam! Aj na 2D-papieri. No a mne sa vtedy take nieco podarilo v mysli... 3D-papier zatial aj tak nemame :) Skratka bola tam... Cislom n si teraz nie som isty, ale myslim, ze to bolo 8... Asi... 8 3D-kociek tak cudesne naskladanych, ze bola z toho jedna 4D-kocka... A este to bolo take zvlastne, lebo som vedel, ze vsetky tie 3D-kocky su uplne rovnake, ale boli vselijako skomolene perspektivou, takze vlastne ani nevyzerali ako kocky a ani nevyzerali z 3D-pohladu rovnako velke... ale ja som vedel, ze su to rovnake kocky...
A az tak vela promile som vtedy nemal, iba tak jemne...
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Zábavný kvíz - Integrál

Príspevok od používateľa gabberattack »

Palo M. napísal:
Duro Kotulic Bunta napísal:No a raz vymenil cast svojich neurotransmiterov v mozgu za THC...
Tak toto je hlaska dna :D. Pripomenulo mi to tie prislovia popisane vedeckymi terminmi...
Duro Kotulic Bunta napísal:myslim, ze aj ty si si v skutocnosti nepredstavil 4D vesmir
No ved ja som nehovoril o vesmire... myslim, ze ani 3D vesmir si az tak celkom dobre predstavit neviem :?... Aj z toho 3D-vesmiru sa cloveku moze zatocit hlava, ani nemusi mat vypite, staci pozriet do dalekohladu...

Ja som hovoril o 4D kocke (bez makkcena nad c :), myslim to jednoduche geometricke teleso) a furt verim, ze som ju naozaj videl. Skratka bolo to 4-rozmerne "teleso", ktore akoby malo vo vsetkych styroch dimenziach rovnaku dlzku... Ked das 6 rovnakych (dvojrozmernych) stvorcov dokopy urcitym sposobom, tak dostanes kocku. No a ja som v mysli dal dokopy n rovnakych (dvojrozmernych) kociek a dostal som 4D-kocku (asi by sa to ani nemalo volat "kocka", no ale je to tak asi najpochopitelnejsie).
Finta bola v tom roztoceni (z ktoreho sa mi ale potom zatocila hlava 8)). Totiz nech kreslis 3D-kocku (respektive jej priemet) na 2D-papier akokolvek, z cisteho 2D pohladu to nie je ani kocka a niekedy ani len ten stvorec. Ale ked nakreslis kocku vo viacerych pootoceniach a vystihnes ten pohyb (povedzme priestorovu rotaciu 3D-kocky), tak je zrazu tam! Aj na 2D-papieri. No a mne sa vtedy take nieco podarilo v mysli... 3D-papier zatial aj tak nemame :) Skratka bola tam... Cislom n si teraz nie som isty, ale myslim, ze to bolo 8... Asi... 8 3D-kociek tak cudesne naskladanych, ze bola z toho jedna 4D-kocka... A este to bolo take zvlastne, lebo som vedel, ze vsetky tie 3D-kocky su uplne rovnake, ale boli vselijako skomolene perspektivou, takze vlastne ani nevyzerali ako kocky a ani nevyzerali z 3D-pohladu rovnako velke... ale ja som vedel, ze su to rovnake kocky...
A az tak vela promile som vtedy nemal, iba tak jemne...
Tiez som pil minule flasku 35mg Absinthu. :-)
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zábavný kvíz - Integrál

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Uff Palo, no znie to presvedcivo co popisujes :)

Gabber - 35 miligram alebo 35 mikrogram ? :-D
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Zábavný kvíz - Integrál

Príspevok od používateľa gabberattack »

-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Napísať odpoveď