Havaria najvacsej hydroelektrarne v Rusku

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Havaria najvacsej hydroelektrarne v Rusku

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ak ste nezaregistrovali, rad by som dal do pozornosti havariu najvacsej hydroelektrarne v Rusku, ku ktorej doslo minuly mesiac.
Zaujala ma preto, lebo (bohuzial) pekne ukazuje, ake nebezpecne mozu byt aj ine elektrarne ako jadrove, a vrha objektivnejsie svetlo na rizika elektrarni, pretoze statistiky ukazuju, ze jadrove elektrarne su zo statistickeho hladiska jedny z najbezpecnejsich.

Obrázok
Pri havarii zomrelo 75 ludi, skody sa odhaduju na viac ako miliardu dolarov (tolko bude stat rekonstrukcia turbinovej haly), plus pol miliardy dolarov ako straty z nevyrobenej energie (oprava znicenych generatorov bude trvat cca styri roky).
Nastastie neslo o porusenie muru, takze hradza sa nepretrhla.. (btw, v historii zomrelo pri pretrhnutych hradzach uz niekolko stoviek tisic ludi - napriklad len pri jednej havarii priehrady v Cine zomrelo dohromady 171 tisic ludi http://en.wikipedia.org/wiki/Banqiao_Dam ).

Zakladne info: http://en.wikipedia.org/wiki/2009_Sayan ... s090909-20
Fotografie: http://www.flickr.com/photos/aleshru/se ... 182129480/

Ked clovek vidi ten roztrhany zelezobeton, uvedomi si silu vody, ktora znicila generatory ako detske drevene mlynceky na potociku... (kazdy generator mal vykon cca 330 MW, co je skoro ako standardny jadrovy reaktor)..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Havaria najvacsej hydroelektrarne v Rusku

Príspevok od používateľa Kiwi »

Preco tie transformatory po zoskratovani vodou vybuchnu ? Neexistuje na to ochrana ?
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Havaria najvacsej hydroelektrarne v Rusku

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Transfomatory?

Na obrazku bola jedna zo znicenych turbin, nie transformatorov. Pricina havarie zatial nie je znama, ale je iste, ze to zacala turbina c.2 - jej vypadok sposobil vypadok prudu celej elektrarne, a kedze ostatne turbiny prestali byt zatazovane (inymi slovami uz nevyrabali prud ale voda ich stale roztacala), pravdepodobne sa zacali tocit coraz rychlejsie az dopadli tak ako bolo na obrazku..

Ale presna pricina havarie ma byt zverejnene tento mesiac, pretoze ak by to bola pravda tak by to znamenalo ze zlyhal bezpecnostny system (ktory ma automaticky uzavriet privody vody k ostatnym turbinam v pripade poruchy jednej z nich), co vsak firma ktora ten system instalovala vylucila (na druhej strane kto si prizna chybu za viac ako miliardu dolarov ktora zdvihne ceny elektriky v celom Rusku? Navyse, pokial boli znicene naraz vsetky turbiny okrem jednej jedinej tak to nemoze predsa ziaden fungujuci bezpecnostny system dovolit)...
kazdopadne vsak ziadne transformatory neskratovali/nevybuchovali...

inak pre nazornu predstavu o velkosti turbin je nasledovny obrazok:
Obrázok


Btw Kiwi, co to mas zas za novy avatar? :)
Nemal si kedysi nejaky podobny uz? Ci to si mal len desktop background na nejakej fotke monitoru?
A vlastne - ty mas ten monitor co znicil blesk? Ci sa nedal opravit?
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Havaria najvacsej hydroelektrarne v Rusku

Príspevok od používateľa Kiwi »

No ja som cital celu tu havariu v tom linku na wiki, a bolo tam, ze voda vyskratovala transformatory
a tie vybuchli a prestala ist elektrina do bezpecnostnych systemov a dieselovy zalozny generator
nabeho az o niekolko hodin. Vsetok privod vody zastavovali rucne.
Ten avatar to je Jandová. :) Taky som este nemal.
Slavko sa ozval, ze by dal ten monitor opravit v zaruke, ze ci mam fakturu, lenze
ja ju nemam, lebo som ju nikdy nedostal a on je asi teraz zaneprazneny.
Problem vsak nie je v monitore, ale v marci sa mi obe oci zhorsili o -1 D,
a teraz zasa o -1 lave a o -0.5 prave, pricom som presne od 18. 9. 2008
nenapisal ani ciarku, zial nemam takeho oftalmologa, ktory by mi povedal prognozu,
prip. zastavil to zhorsovanie, takze musim len cakat, ze ako medicina pokroci
a ci budem mat lepsie lieky, ktore nebudu zhorsovat ine ochorenia, napr. oci.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Havaria najvacsej hydroelektrarne v Rusku

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ktoru linku si cital? Lebo priamo vo wiki som takuto moznost necital (mozno som prehliadol). Kazdopadne ale vysledky vysetrovania nie su zname, takze zatial sa jedna skor asi o spekulacie a moznosti.
Z oficialnej stranky prevadzkovatela elektrarne bolo publikovane len toto:
The accident at the Sayano-Shushenskaya HPP occurred on 17 August, 2009. At the time of the accident, 9 of the Sayano-Shushenskaya HPP turbines were in operation (hydro-turbine No. 6 was in reserve). The total active capacity of the turbines amounted to 4400 MW. As a result of the damage to hydro-unit No. 2, the reason for which is being determined, water was ejected from the turbine crater. The reasons for the accident are still being investigated.

As a result of the accident, MARKhI construction elements of the on the sector from hydro-units 1 to 5 and the roof at the turbine room service level (level 327) partially collapsed; the support columns of the building and level 327 were damaged and partly destroyed, as were the regulation, control and protection systems of the hydro-units at this level; 5 phase power transformers received mechanical damage of different degrees; construction elements of the transformer site in the area of blocks 1 and 2 were damaged.


Z toho nie je jasne, ci bezpecnostny system zlyhal kvoli zniceniu transformatorov - skoro to dokonca vyzera na predovsetkym mechanicke znicenie tlakom vody a rozrotovanych turbin ktore sa vytrhli. Dost pochybujem, ze vyskratovanie transformatorov samo o sebe toto moze byt pricina, pretoze snad nikto predsa nespravi elektraren ktora pokial pri poruche transformatorov generujucich elektrinu pre komercnu siet prestane vyrabat energiu tak sa jej znefunkcnia bezpecnostne systemy - to nema logiku, taky system nikto nenavrhne a nepostavi, musela tam byt vaznejsia/komplexnejsia pricina..


Kazdopadne je to velka skoda, ja mam hydroelektrarne velmi rad, kedysi som dokonca uvazoval o alternative (ak by ma neprijali vtedy na matfyz) ze pojdem studovat vodohospodarske stavby..
a 75 ludi, to je dost, to ich tam museli tie stovky ton zeleza posekat ako mravce..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Havaria najvacsej hydroelektrarne v Rusku

Príspevok od používateľa Palo M. »

K tym transformatorom:
Ja som dostal nejaky ppt mailom, kde to odhadovali nejaki elektrotechnici (nie z Ruska) len podla obrazkov co mali z medii kratko po havarii a sami tam hovorili, ze to nemusi byt presne, lebo nemaju dostatok podkladov. Ale tak ci tak sa pokusili o odhad - aj pre nich je dolezite vediet priciny, aby to nezblblo podobne aj u nich.

No a bola tam domnienka, ze ako zlyhala turbina 2, voda zaplavila sekciu s transformatormi, tie zoskratovali a vypli sa. A to bolo prave dovodom, preco vsetky ostatne turbiny bezali bez zataze a teda zrychlovali, az sa znicili.
Takisto tam pisali, ze podla poctu obeti priamo v elektrarni tam bolo v case havarie podla ich odhadu asi 100 ludi, co sa im zdal prilis vysoky pocet na to, ze to tam bezi viacmenej automaticky (ani kvoli tej udrzbe 6-tej turbiny ich tam nemalo byt tolko).

A aj na Wikipedii pisu, ze "Transformers № 1 and 2 were destroyed, while transformers № 3, 4, and 5 were left in satisfactory condition.", takze to s tym skratom je vysoko pravdepodobne...

Zo vsetkeho, co som cital, mi to pripada, ze ten bezpecnostny system bol uplne skriplovany a hlavne tam bol totalny bordel v organizacii prace.
Napriklad mohli nejaky fetosi ukradnut naftu z nadrze zalozneho generatora, ten preto nenabehol a bezpecnostny system preto nemohol automaticky uzavriet privod vody hned po havarii prvej turbiny... O 8:13 zlyhala turbina 2, o 9:20 uzatvorili privod vody k turbinam (manualne) a az o 11:32 nabehol dieselovy generator... to tam asi doliali tu naftu z nejakeho nakladaku...

A takisto tam vidim jeden stycny bod s cernobylskou havariou - elektraren dlhodobo bezala pretazena, turbiny sa aj "normalne" tocili tak rychlo, ze vibrovali. Zase sa niekto snazil vyuzit technologiu nad ramec toho, ako bola projektovana.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Havaria najvacsej hydroelektrarne v Rusku

Príspevok od používateľa Kiwi »

Vzdy musia byt v el. tri turbiny, lebo mame tri fazy ? A vzdy bezia turbiny na 3000 ot./min., ergo
50 Hz, resp. 60 v USA ? Vektor napatia je v kazdej turbine posunuty o 120 * ? Cize ked sa pripaja
dalsia, tak sa musi zosynchronizovat a potom udrzat presne na tych 50 Hz ? Alebo je to uplne inak ?
Staci aj jedna turbina, lebo robi len jednu fazu a len tu dodava do siete ?

Tak som sa docital, ze tato turbina v tejto hydroelektrarni rotuje 75 rpm.
The Three Gorges Dam project installs Francis turbines. The diameter of each turbine is 9.7/10.4 m (VGS design/Alstom's design). It rotates at a speed of 75 rpm.

Takze ako sa potom dostane do siete 50 Hz frekvencia ?
tahanko
Príspevky: 133
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:00 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Havaria najvacsej hydroelektrarne v Rusku

Príspevok od používateľa tahanko »

Palo M. napísal:"Transformers № 1 and 2 were destroyed, while transformers № 3, 4, and 5 were left in satisfactory condition."
zabili Transformerov???? nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :D
Napísať odpoveď