LCD

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: LCD

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ja teda neviem, co mas za komp, ten "slaby jednojadrovy". Ale co som cital na HW-weboch, tak NVIDIA ION prehrava HD-video. Procak je Atom, sice akoze nic moc, ale su aj dvojjadrove, HD-video dekoduje cipset od NVIDIE (grafika je 9400M, takze zvlada full-HD 1080i/p), DDR3 pamat. Jedna taka doska je popisana tu. Spotreba je hlboko pod 300W :-), takze zdroj by si nemusel kupovat a este sa ti nieco "vrati" v uctoch za elektrinu. Mal by si sice asi trocha prazdno v kisni, kedze je to len mini-ITX format a mozno ti ventilator na tom starsom zdroji uz trocha huci... Samozrejme, ze by sa dal poskladat aj maly tichy a elegantny stroj, ale to by chcelo dalsie investicie do patricnej case+zdroja a SSD disku, co predpokladam nemas nazvys a teda chces pouzit maximum z toho, co mas teraz k dispozicii.
Neviem ale, ci su take dosky uz dostupne v slovenskych koncinach a aka je cena (co je v tvojom pripade asi velmi podstatne). Potrebujes len dosku a pamat (jeden 2G DDR3 modul), Atom je uz s doskou (3 v jednom: doska, grafika, procak)... A ten ventilator na doske nie je na Atom procaku, ale na chipsete :-).
Na BOINC pravda takyto stroj nebude, lebo Atom je slabucky. Ale na multimedia, browsovanie, mailovanie, dokumenty je to uplne v pohode, pravdepodobne aj na nejake postarsie hry (nie FPS, skor nejake RTS alebo arkady, aj ked netusim, ci hry idu dokopy s epilepsiou).

Mozno sa ti ale ION nehodi... to uz musis zvazit sam. Ale investovat peniaze do upgradu velmi starej zostavy je castokrat celkovo drahsie, ako kupit zostavu novu. Respektive, ked upgradujes iba dokupovanim komponentov, tak sa to este da (napriklad dokupit pamat a staru tam ponechat, alebo zacat so slabou integrovanou grafikou v cene dosky a neskor dokupit vykonnu diskretnu grafiku), ale upgrady sa predrazuju, ked robis vymeny (kupis silnejsi procak a stary vyhodis, vymenis diskretnu grafiku za silnejsiu, pripadne ked nemas volne pamatove sloty a musis najprv vyhodit funkcnu pamat aby si mal kam dat vacsie moduly).

Alebo skus porozmyslat nad AMD 785G plus nejaky lacnejsi dvojjadrovy procak. AMD platforma je lacnejsia ako Intelacka (dosky su dobre vybavene), takze nemusis potom vrazat dalsie peniaze do separatnej grafiky. Ta HD4200 co je v 785G je myslim stale este najvykonnejsia integrovana grafika na trhu... S integrovanou grafikou a dvojjadrakom (napriklad Athlon II X2 250 ma celkom prijemnu cenu a maxTDP je 65W) by to mohol utiahnut aj ten 300W zdroj, ak je v zachovalom stave. V tomto pripade by si kupoval dosku, procak a DDR3 pamat - zase podla financnej situacie, ale myslim, ze 2G by stacilo. Takato zostava by ale bola celkom delo (oproti tomu ION). Ked pocitam podla cien na cinskom NewEgg (verim, ze na SK zozenies lacnejsie!), tak doska vychadza cca 60 EUR, procak cca 47 EUR, 2GB DDR3 1333 cca 37 EUR. Upgrade do 150 EUR (na SK mozno menej, ale neviem, nepoznam ceny) - to je sice podstatne viac ako tych 70 EUR len za grafiku, ale zase celkovo to nie je az taka vysoka cena za nove creva (a mozno este za par supov strelis tie stare komponenty). V tomto pripade nielenze mas HD-video, ale aj celkom fajn 3GHz dvojjadrovy procak a otvorenu moznost dokupovania pre zvysenie vykonu (viac pamate, samostatna vykonna grafika).
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: LCD

Príspevok od používateľa Kiwi »

shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: LCD

Príspevok od používateľa shafa »

Ted jsem kamosovi objednaval toto:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... M1WY2OIR7V
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 30972PAUR2
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 21Y50AKU2J

Exnula mu deska SocketA a premluvil jsem ho, aby se na to vyprdnul a investoval necelych 5000,-czk (=cca 192Eur) do vlastne noveho kompu.
Na 32bit WXP (W7) to bohate staci. Vse ostatni mu zustalo (zdroj, disky,...)
Ten 45W procak je paradni :D Pri PLNEM zatizeni zere 2/3 toho co Barton 2600+ a vykon nesrovnatelne vetsi. Grafika to same - sice integrovana, ale plne dostacujici jak na HD, tak na nejake starsi hry.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: LCD

Príspevok od používateľa Palo M. »

Len ma tak zaujima, co vsetci mate s tymi ATX doskami... Hlavne ked ide o ludi, ktory nepotrebuju nejake speciality ako dve grafiky, ci niekolko televiznych kariet, ale zato znacne pozeraju na rozpocet. Ved micro-ATX doska je rovnako vybavena, akurat je mensia, lacnejsia a nema tolko slotov na rozsirujuce karty (ktore su u tychto ludi aj tak nevyuzite). A do skrinky, kde sa da dat ATX sa da dat aj micro-ATX... Moja desktopova masina je teraz tiez micro-ATX, je tam HD4870 a naozaj neviem, co ine by som tam mal strcit. Na doske je sietovka, audio, USB, eSATA aj FireWire plus su tam headery na front panel a dnes uz malo pouzivane veci ako paralelny ci seriovy port...
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: LCD

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ja vidim na mATX len jeden problem, ze su tam blizko seba PCI Ex. sloty,
cize ked tam dam 2 GPU, tak to bude zle chladit a nebude sa to dat dobre
pretaktovat, ani nejako poriesit airflow. A tiez niekedy na doske blbne LAN,
tak potom ked ma clovek sietovku a TV tuner, tak kde tam vopcha este nieco
ine. Potom musi riesit napr. veci s PCI Ex. x1 ci x4, ale to uz potrebuje MB
s 3-ma PCI Ex. slotmi, ktore vsak zdielaju 16 liniek, cize zase to nie je ono,
medzi x8 a x16 nie je velky rozdiel, ale x4 a x16 je obrovsky.

A ked su este linky zozrane aj SATA 3 / USB 3.0, tak to uz je potom
este vacsia brzda.

Ked potrebujem len integrovanu, prip. integrovanu + PCI Ex. GPU,
tak staci aj tato:
http://eshop.x-computers.sk/zbozi/asus- ... p=z:156122
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: LCD

Príspevok od používateľa shafa »

souhlas, presne, + malo (anebo blbe dostupne) PCI slotu.
uATX mi (a vetsine lidem co skladam pc) nesmi do stroje.
Nahodou se tam da
- grafika s velkym pasivem a uz i zvukovka ma nekdy problemy se rozumne vejit, aby byla rozumne daleko
- o TV karte nemluve, casto mivaji problemy s rusenim a stinenim (pokud jsou moc blizko jinych karet)
- a nedejboze aby si tam chtel nekdo dat jeste nejakou jinou kartu
- taky maji casto jen 2 pametove sloty.
Vhodne tak pro kancl pc, anebo pro lidi co se v tom vubec nehrabou a upgrade a zmeny resi rovnou novym PC, to ano.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: LCD

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ja ale nemam v desktopovej masine strcene nic ine, ako grafiku. Vsetko je na doske. Samozrejme, kedysi bola situacia ina: zvukovka na doske zrala omnoho viac CPU ako lacny SB, sietovka na doske nebola, vtedy som sa hral s videom a firewire bolo tiez len na extra karte... to bolo uplne ine. Ale dnes je naozaj vsetko na doske (okrem vykonnej grafiky). Dva sloty na pamate je nesvar vacsiny Intelackych uATX, na AMD platformu byvaju spravidla 4 sloty (u dosiek toho isteho vyrobcu!). Vsetky 3 masiny co mam teraz doma, su uATX a sloty mi nechybaju. Ale je pravda, ze ani jedna z nich nie je ruciaca opacha s dvomi GPU a 1000W zdrojom... Akurat v jednom serveri mam okrem on-board sietovky este dve extra sietove karty do PCI (kvoli virtualnym strojom), tam zas ale nie je separatna grafika, len ta na doske, takze je miesto pre 2 PCI karty. Aj keby som skladal HTPC kde by som pouzil 2 TV-karty, tak by mi stacila uATX, lebo do takeho stroja by som tiez nedaval extra vykonnu (extra zravu + extra hlucnu) grafiku s dvojslotovym chladenim. A do mojho desktopu by som si zas nedaval TV-karty...
Dalsia vec je miesto - ja mam 2 "tehlicky" polozene na sebe a pekne upratane, lebo kisne na uATX su male. Predtym mi rovnake miesto zaberal len jediny stroj... Takze ja som zas v situacii, ked mi do stroja nesmie ist nic vacsie ako uATX - pretoze by sa to tam skratka nezmestilo.

Niektori ludia samozrejme ATX vyuziju. Niekto ma len jediny stroj, kde ma vsetko a nechce jeden maly HTPC + jeden vykonny desktop PC... Ale drviva vacsina ludi nie. Myslim, ze tu ide skor o to, ze predajcovia radsej natlacia neznalemu cloveku do hlavy ATX (drahsia ako uATX a teda vacsia marza) + separatnu grafiku (aj ked je to casto nejaka nevykonna sunka, ktora ma vykon podobny integrovanemu rieseniu), aby to vyzeralo velke, zlozite a hlavne aby mali vacsi zarobok. Ked sa na to pozeram z hladiska nakladov, tak pre ludi, ktori chcu do pocitaca investovat co mozno najmenej penazi, je taketo riesenie skratka predrazene, pretoze ti ludia aj tak uz nic do pocitaca nebudu doplnat (maximalne po nejakom case dokupia pamat). A tak paradoxne ti, co by chceli usetrit, platia navyse za zbytocnosti, ktore vobec nevyuziju.
Co sme tu na fore, sme vsetci tak trocha nadstandardni uzivatelia... a vacsinou nemame teraz svoju prvu masinu,ale uz niekolku. To by ma fakt zaujimalo, kolki z nas naozaj pouzivaju tolko kariet, ze sa nezmestia do uATX. A kolki sice maju ATX, ale v pohode by sa zmestili do uATX...
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: LCD

Príspevok od používateľa gabberattack »

Ja mam iMac so skvelou integraciou do monitora a nemenil by som ho za 10 ATX opach, ani 20 micro ATX miniveziciek. :-)
Moja dalsia masina bude opat len iMac, tentoraz do kuchyne. V obyvacke ale asi radsej budem mat MacMini - skvele miniaturne riesenie so vsetkym v malej skatulke, teda tu sa priklanam k Palovi. Vsetko podla vyuzitia.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: LCD

Príspevok od používateľa Kiwi »

Pacnes ITX zozadu monitora, kde su diery na VESA 100x100, prip. 100x200. :)
Ja sa zozadu na monitor nepozeram.
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: LCD

Príspevok od používateľa shafa »

No, popravde taky musim priznat, ze jsem o tom uvazoval, ale experimentuju s ruznym pridavnym HW a na to je lepsi full atx a velka skrin. Pamatuju to srani s malymi skrinemi, kde jsem musel menit pameti, disky, karty, apod. Tortura.
Par znamych ma zas poradne repraky a zesiky a ti zas nechteji o integrovane zvukovce slyset. Kazdemu dle toho, co mu vyhovuje.
Kdybych mel televizi a nejakou hi-fi vez, tak bych to asi taky videl jinak, ale vic mi vyhovuje mit vse v jedne skrini, na jednom lcd a z jednech repraku.
Kdyz uz je to thread o LCD, tak me extremne vyhovuje 24 palc lcd co mi visi na drzaku na zdi, takze na stole mi vubec nic neprekazi ;-) Takze davat vse do monitoru ale apple anebo drive HP, to by mi to asi vytrhlo cihly ze zdi ;-)
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Napísať odpoveď