Zdravotne poistenie v USA

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Zdravotne poistenie v USA

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Mozno sa zasmejete nad zdrojom, na ktory dam link, ale myslim, ze v clanku je vela osobnej skusenosti a teda objektivity - najlepsie by vedel asi posudit Gabber.
Zena opisuje svoje zazitky s americkym zdravotnym systemom - od obycajnej bronchitidy cez manzelove zaludocne vredy a srdcovu arytmiu az po porod a choroby vlastneho dietata. Jej zaver je taky, ze sa radsej vratila na Slovensko, pretoze inak by skrachovali. Naozaj by ma zaujimal Gabber tvoj nazor na clanok, ci tam nie su nejake zjavne bludy ci zamlcane informacie.
http://emma.pluska.sk/emma/clanky/karie ... erika.html

Je fakt, ze aj v Japonsku je zdravotnictvo velmi drahe, avsak s poistenim je to tam unosne - napr. s Timurkom ked bol chory (myslim zapalene hrdlo a tak) tak poistovna hradila porovnatelnu sumu nakladov ako na Slovensku. Aj ked je na druhej strane fakt, ze porod mi poistovna nehradila a za ten som musel vysolit cistom v prepocte 4400 dolarov, plus dalsich cca 1700 dolarov za tehotensku starostlivost a vysetrenia. Cize dohromady 6100 dolarov, to je polka auta. :)
[je vsak fakt, ze kedze som pracoval v obci s jadrovou elektrarnou tak cast z toho mi obec (nie poistovna) preplatila - kolko ludi ale pracuje v jadrovom komplexe ? :) Obec mi preplatila dokonca aj tamer cele dve Timkove operacie, z ktorych kazda stala cca 12 tisic dolarov, ja som za ne zaplatil len par stoviek dolarov.. keby som ale nepracoval v jadrovom institute, tak by mi to riadne pustilo zilou...pretoze ist na Slovensko, kde tu operaciu poistovne preplacaju kompletne (a pritom je na porovnatelnej urovni, ako som zistil po navrate), by som nestihol, kedze to bolo treba riesit velmi rychlo vtedy..)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Zdravotne poistenie v USA

Príspevok od používateľa shafa »

Jedna z mych osobnich zkusenosti z roku 1999 - tehda jsem byl jako student pres leto "camp counselor" a stalo se nam to, ze si holcicka narazila, anebo vymknula kotnik,uz si to nepamatuju. Dost neprijemna situace pro rodice a i pro nas, netusil jsem tehda, jaky to je (z me strany banalni) problem. Dlouhe telefonaty s pojistovnou a dost penez, i kdyz byla pojistena. Neprijemne rozhovory s nami i s vedouci kempu.

Toto je proste vec, kterou jsem ve statech nepochopil - odpor obycejnych lidi proti tzv. "socialismu", kde ma naprosta vetsina lidi zdravotni pojisteni. Pricitam to 2 vecem:
1) vetsina lidi nevytahla z US paty a pro ne je diky mediim monopolismus a tridni sektarstvi US typu jedina spravna moznost zivota na zemi
2) propaganda protestantskeho typu, kdy zaklad je zakaz potratu, formalni hlaska "In God We Trust" a US vlajka na zahrade "zaklad statu" a dalsi veci nas nezajimaji, pac jsou druhorade. Svym zpusobem to tak opravdu vychazi z nekolika listu Pavla z Tarsu, ale je to bohuzel vzate ad absurdum.
Nedej boze, aby nahodou privilgovane vrstvy nebyly financne o 20 trid vyse, nez napr. soustruznici.

Taky me celkem zajima Gabberum pohled, pac jsem sice v US nejaky ten pulrok byl, ale dost veci jde lehce mimo me...

Celkem drsne celkovou situaci v US popisoval Theodore Dreiser, napr. v romanu An American Tragedy. Ac je to cca 100let stare, prece to o stavu zeme dost vypravi...
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdravotne poistenie v USA

Príspevok od používateľa gabberattack »

(Mierne som to zeditoval po tom, co som precital Shafov prispevok)
Nuz, podla mojho nazoru je v tom clanku kus pravdy, ale aj trosku sa prehana. Opat zalezi v akom state clovek zije. Chudobnejsie staty maju menej podpory, ako bohatsie. Z vlastnej skusenosti viem povedat, ze na poistovni sa da pekne popalit. Ja napriklad dlhujem nemocnici $ 5000 na tom istom, ako spominana zena pisala: deductible. Zavolal som im, ze im mozem poslat tak 500$ mesacne a dali sme si splatkovy kalendar - na federalnu pomoc sa nekvalifikujem. Zase ale deductible sa berie za urcite vykony v nemocnici a nie za beznu liecbu. Kazda poistka je ina a je iba preto dolezite zistit si o com to je predtym, ako sa podpise. Ak je jedna poistka nedobra, da sa usit ina na mieru - zalezi na tom ako dlho hladate a co presne chcete mat pokryte. Ja som mal ako student skolsku poistku za 20$ tyzdenne (40 pre 2 osoby), ktora ale pokryvala len nutne minimum, co mi muselo stacit. V prvej praci som mal uz tu spominanu 5000$ deductible a 85$ tyzdenne poplatok za 2 osoby, mal som zase ale len 20$ za navstevu lekara a lieky som neplatil nic. Pokial by som bol viac chory, tak po tych 5000 by uz vsetko bolo hradene poistovnou. Moja nova poistka nebude mat deductible, ale copay - budem hradit iste percento z kazdej liecby v nemocnici, navstevy u lekara ma budu stat 35$. Zase ale budem platit len 18$ tyzdenne pre 2 osoby, takze sa to vyrovna. Americky system je dobry, len bolo treba zrusit tie nezmyselne pravidla o neposkytnuti poistenia na uz existujuce choroby. Ked sa to tak vezme, poistka je komercny biznis a pri zvysenom riziku aj u nas (napriklad kradez auta, ci poziar domu) vam poistku na danu vec daju ukrutne drahu, alebo odmietnu poistit vobec. To iste je aj u zdravotnej poistovni, ktora je v USA v sucasnosti cisto zamerana na profit.
V com suhlasim s clankom je to, ze lekari si uctuju za ukony neskutocne peniaze. Tuto ale zlyhava stat, pretoze ceny za ukony sa urcuju podla cennika statnej Medicare poistovne - ostatne poistovne preberaju cennik ukonov od Medicare. Je vskutku nehorazne, aby napriklad za taku endoskopiu, ktoru som mal spravenu, si vyuctovala nemocnica cez 3500$, pricom je to 15 minutovy zakrok a za omnoho komplikovanejsiu a dlhsiu kolonoskopiu, si uctuju 3800$. Pokial sa nespravi nieco s cennikom, Obamova reforma len nanuti poistku kazdemu, aj tomu, kto ju nechce. Samozrejme, ze zamestnanci to pocitia na vyske mzdy - zrazky budu viditelne a uz teraz som zvedavy na to, co to spravi s house marketom, lebo ludia si nebudu moct dovolit platit take vysoke najmy, ked zarobia v cistom menej.
Takze - clanok je dobry, zial autorka mala smolu v tom, ze si neplatila ziadnu poistku. Nechcem rozoberat dovody preco sa tak rozhodli.... ja som si ako student dokazal na tu moju zakladnu poistku zarobit a popri tom este platit aj prenajom, auto a hlavne skolu (ta bola draha velmi..... zhruba 10.000 rocne) a pracoval som len za nieco viac ako minimalnu mzdu. Proste zalezi na prioritach: mojou bolo mat poistku pre pripad choroby, niekoho ineho zasa je prioritou ist na veceru kazdy vikend do francuzskej restauracie. Netvrdim, ze je to spatne, len je to otazka rozhodnutia a clovek ktory nie je zodpovedny sa dostane do financnych tazkosti velmi lahko. Vidim totiz velmi casto, ze ludia, ktori dostavaju federalnu pomoc si ju vobec nevazia a stale sa stazuju ako im je zle. Ked si porovnam ako a kolko som ja musel pracovat a porovnam to s niektorymi mojimi spoluziakmi, tak nechapem, na co sa oni stazovali. Stat im preplacal v plnej vyske skolu, jedlo, cestovne, knihy a oni vzdy len bedakali ako sa maju zle a ako si nemozu dovolit zdravotne poistenie a ako sa mam ja dobre, ze si to mozem dovolit a ci im nepoziciam par dolarov, ked uz som taky snob so zdravotnou poistkou.... :roll:
K cestovnemu poisteniu:
Ako pise Shafa: pri cestovnom poisteni je to tiez problematicke, ale je to opat len poistovaci biznis a poistovna chce zarobit co najviac. Moji rodicia sa stale poistovali pri ceste do USA a problemy s osetrenim nemali, no problem nastal, ked zacala nemocnica vymahat platbu od nasej poistovne, ktora toto poistenie nasim ponukla a pri podpise zmluvy slubovali hory/doly. Natahovali sme sa s Kooperativou vyse roka a pol, kym konecne uhradili pohladavky a nam prestali chodit vyzvy od nemocnice na uhradu. A s neprijemnym jednanim sme sa stretli nie v americkej nemocnici, ale naopak na Slovensku, ked sme chceli, aby preplatili to, co slubovali. Takze nie je vsetko take ruzove ani u nas, pokial by som si mal vybrat chirurgicky zakrok na Slovensku a v USA, jednoznacne volim druhu alternativu, aj ked by bola velmi draha. Poznam totiz nase nemocnice az prilis dobre na to, aby som sa tam nechal hospitalizovat. Mozno bezne ochorenia su u nas liecene dobre, ale hospitalizacie a uroven liecby na lozkovych oddeleniach je (mozno okrem Bratislavy) katastrofalna.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdravotne poistenie v USA

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Diky chalani za response a experience. Ked to tak citam, som rad, ze sme rodili v JP a nie v US.. :)
K tej operacii na Slovensku - aj ja som si najskor myslel, ze uff esteze sme boli v JP kde nam tu operaciu spravili, ale po navrate sme samozrejme chodili na kontroly tu na SK (kramare, detske kadriocentrum), a zistoval som si podrobne realnu situaciu, a mozem povedat, ze aj keby malemu tu operaciu (kateterova operacia srdca, rozsirenie severe level zrastenej chlopne s kateterom zavedenym cez cievu v nohe) robili na Slovensku tak by ju s najvacsou pravdepodobnostou spravili rovnako ako v JP - hovorim na zaklade statistik ktore kardiocentrum ma, a su velmi uspesni aj s velmi malymi detmi (vlastne babatkami). Ale je fakt, ze su trosku nadstandard, pretoze su samostnatni (nie su sucastou nemocnice a teda napr. aj ked im firmy poslu 2% z dane tak to zostane im), lekari tam maju vyssie platy ako priemerni lekari na inych oddeleniach (cize su kvalitni lebo ti najlepsi hned neodidu do zahranicia), a maju aj velmi dobre technicke vybavenie (3D a 4D USGs etc) a kratke cakacie doby.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdravotne poistenie v USA

Príspevok od používateľa gabberattack »

Veď hovorím : mimo Bratislavy bieda.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdravotne poistenie v USA

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

gabberattack napísal:Veď hovorím : mimo Bratislavy bieda.
No, ale musim este spomenut, ze ked mi mali vybrat pred siestimi rokmi krcne mandle, tak som isiel radsej na vychod do Svidnika, a bol som spokojny. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdravotne poistenie v USA

Príspevok od používateľa gabberattack »

Krcne mandle je ambulantny zakrok na 15 minut a nepoznam zatial nikoho, kto by bol kvoli nemu hospitalizovany. :mrgreen:
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdravotne poistenie v USA

Príspevok od používateľa slavko.sk »

gabberattack napísal:Krcne mandle je ambulantny zakrok na 15 minut a nepoznam zatial nikoho, kto by bol kvoli nemu hospitalizovany. :mrgreen:
Mojmu otcovi ked vyberali (mal 65 rokov vtedy) tak si odlezal 2 dni v nemocnici.
Kedze bol pred operaciou srdca tak to nebola sranda.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdravotne poistenie v USA

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

gabberattack napísal:Krcne mandle je ambulantny zakrok na 15 minut a nepoznam zatial nikoho, kto by bol kvoli nemu hospitalizovany. :mrgreen:
Urcite to patri medzi jednoduchsie zakroky, ale napriek tomu - bol som tri dni v nemocnici (to je standard tu na SK ak beru krcne mandle dospelym), a jeden den vobec nemozes hovorit, a jest tuhe veci som mohol az po tyzdni... A ked ti to doktor chybne vyrezie, tak plujes krv este dva dni...
Priznaj sa Gabber - ze ti este krcne mandle nevyberali? Pripadne ak ano, tak este ako dietatu.. :)
(pokial viem, ambulantny zakrok na 15 minut je vybranie nosnych mandli, tie mi vyberali ked som mal 8 rokov)

Anyway, zopar info k vybraniu krcnych mandli; (zdroj http://en.wikipedia.org/wiki/Tonsillectomy)
- Tonsillectomy in adults is more painful than in children
- The morbidity rate associated with tonsillectomy is 2% to 4% due to post-operative bleeding
- Pain following the procedure is significant and may include a hospital stay.[7] Recovery can take from 10 up to 20 days
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdravotne poistenie v USA

Príspevok od používateľa gabberattack »

Hah, mas pravdu, pomylil som si nosne a krcne. :-) Nosne som mal zobrane ked som mal 9 a fakt to trvalo par minut. Krcne este stale mam. :-)
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdravotne poistenie v USA

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

slavko.sk napísal:Mojmu otcovi ked vyberali (mal 65 rokov vtedy) tak si odlezal 2 dni v nemocnici.
Kedze bol pred operaciou srdca tak to nebola sranda.
Tak to teda muselo byt pomerne narocne - na vybrati krcnych mandli je najhorsie (okrem bolesti) ze clovek nemoze poriadne iste obdobie jest, co pred dalsou operaciou nie je veru nic vhodne na posilnenei organizmu...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď