Zaujimave nazory

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Zaujimave nazory

Príspevok od používateľa Honza »

H:S napísal:Zlato a stribro se, pravda, neda vytisknout, ale muze to v realu v dnesnim svete jeste vubec dlouhodobe fungovat?
Ano, prava ze zlato a stribro narozdil od "fiat currency" opet zacina fungovat.
Kdybych pred 10 lety koupil kilo zlata (za zrhuba 1/7 dnesni ceny), mel bych dnes zaplaceny byt.
No alespon, ze jsem koupil nejake zlato v nedavne dobe. A premyslim o prodeji auta a koupi dalsiho zlata...

Na emerickych zelenych papircich je dnes psano "in God we trust" (jakoze asi veri v Boha ci co, takze valci vsude mozne po svete nebo nevim, co to znamena). Jenze drive tam pry bylo "in Gold we trust" a k tomu pripasno, ze bankovka muze byt v kterekoli [federalni?] bance smenena zpet na zlato. Jenze od roku pocatku 70. let uz to nejsou penize kryte zlatem, ale nekryta mena...kterou navic FED tiskne nechutnym temtem a roztaci inflaci. Dnes slogan "in Gold we trust" s uspechem pouzivaji obchodnici se zlatem.

Duro, pokud jsou dnes nektere staty USA zadluzene a prakticky v bankrotu, nedosahonu na dalsi (federalni) pujcky, co maji delat. Pro krachujici staty EU by bylo mozna take lepsi, aby vyhlasili bankrot a za napriklad 30% ceny prejit na vlastni (puvodni) menu. Nemci uz se na to tesi. A ja taky, protoze nechci platit krachujici staty v momentne, kdy me stat okrada uz dost (viz potichu nedavno schvaleny "zachrany" balicek EU, zatimco ti sami bombarduji cizi staty)
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zaujimave nazory

Príspevok od používateľa Palo M. »

Honza napísal:Jenze od roku pocatku 70. let uz to nejsou penize kryte zlatem, ale nekryta mena...
To som si este donedavna tiez myslel. Ale teraz som sa priklonil k nazoru, ze USD su kryte... vojenskou (a politickou) silou USA. Momentalne mozno vidiet takpovediac v priamom prenose...
Len si pozrite, ake staty teraz hlasovali za rezoluciu c. 1973 o Libyi - okrem priamo zucastnenej "najsvatejsej trojice" (ktori zaroven maju pravo veta) su to vsetko z politickeho a ekonomickeho hladiska malo vyznamne staty (snad len JAR z toho trocha trci, ale zase nie moc). A kto sa zdrzal? Cina, Rusko, Nemecko, India, Brazilia - tie staty sa za malovyznamne rozhodne povazovat nedaju.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave nazory

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Samozrejme, dnesny dolar nie je kryty vykonnostou ekonomiky samotnych USA, ale nastala paradoxna situacia, ked dolar je kryty zasobami ropy inych statov - preto aj nie tak davno Iran rypol do tejto tematiky a chcel obchodovat s ropou v eurach, nie dolaroch - ak by to aj uskutocnili a spravila by to vacsina OPECu, z dolaru nezostane takmer nic.
No a kedze FED naozaj tlaci dolarove bankovky ako pexeso pre deti, a zakony ekonomiky nepustia (cize musia to mat niekde niecim kryte), tak preto sa zaujimaju o ropne krajiny a ich zasoby. Cize to co napisal Palo - v prvom rade politickymi intrigami a manipulovanim, zneuzivanim technologickej dominatnosti, a ked to nejde inak tak aj vojenskou silou si zabezpecuju krytie dolara. Jendoducho cisty a krasny imperializmus, o ktorom pisal uz Lenin ako o pokrocilom stadiu kapitalizmu, ktore sa zacalo objavovat na prelome devatnasteho a dvadsiateho storocia.

A ked sa zasoby ropy pomaly vycerpaju, budu musiet najst nieco ine na krytie, v opacnom pripade historicka sinusoida opat spadne a budeme tu mat koniec americkej rise. Vhodnym kandidatom su napr. uranove zasoby v inak chudobnej Namibii, ktore su ak pamatam cca piate najvacsie na svete - Namibia teda mozno za sto rokov bude Saudskou arabiou zajtrajska. A maju aj celkom pustne prostredie, takze sa to bude lahko bombardovat v pripade nejakeho nevhodneho socialistickeho miestneho diktatorika, ktory by to tam chcel nebodaj znarodnovat ci za zisky z nerastneho bohatstva budovat miestnu infrastrukturu...

V podstate je to ako virus ci rakovina - pre prosperovanie jednej dvadsatiny spolocenskeho organizmu (=US) vyuziva zvysok organizmu. Ak k tomu pripocitame aj zvysok zapadnych statov, tak tu mame spolocensky organizmus ktoreho jedna stvrtina vyuziva zvysne tri stvrtiny aby si mohla zit na urovni, ktoru by si len na zaklade lokalnych moznosti nedokazala zabezpecit.

A vieme ako virus ci rakovina konci - ked dojdu zdroje, tak zdegeneruje alebo rovno odumrie.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
H:S
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št Feb 11, 2010 7:08 pm

Re: Zaujimave nazory

Príspevok od používateľa H:S »

Honza: Ja to myslel spis v tom "praktickem" slova smyslu; o dlouhodobe hodnote zlata a pod. nepochybuju.

Nedoslo mi v tu chvili a danem kontextu, ze bankovni transakce se muzou delat v gramech zlata, rohliky s pastikou v Tescu koupim za nejaky levnejsi kov a obecne se nebude platit "surovym" kovem, ale mincema s danou vahou a cistotou - ze by tedy vytvorili kompletni "zlatou menu" a ne jen zakonem povolili "platit zlatem"..

To uplne zruseni dolaru je taky v clanku citovano jako nazor clena jakesi "extremisticke strany", takze bych se asi nebal, ze by se mu to podarilo prosadit. V realu tak mozna mince hned tak k dispozici byt nemusi; ve zlate se muzou delat jen vetsi transakce, pri beznych nakupech lidi zustanou u dolaru..

Na druhou stranu, pokud se lidem novy system zalibi a opravdu by se vytvorilo platidlo pro bezne uzivani, cekal bych ze dolar rychle vymizi sam od sebe, takze vysledek a s nim pripadna reakce "vedeni" vyjde asi nakonec nastejno..
Napísať odpoveď