Food Facts

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Food Facts

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Food facts video (323.4 MB)

Suhlasim s nazorom, ze dnesna moderna medicina sa viac zaobera liecenim symptomov ochorenia, ako zistovanim/odstranenim priciny. Ak sa vsak rozpravame o jedle ako lieku a prevencii, ako je to naozaj s vitaminami? Ja osobne si myslim, ze pri vyvazenej strave nie je potrebne v normalnom pripade (pokial je clovek zdravy) brat vitaminove a mineralove doplnky, dostatocny prijem vitaminov aj mineralov by sme mali ziskat zo stravy. Pisem mali by sme, lebo naozaj netusim ci to, co do seba pchame, obsahuje potrebne mnozstvo toho co potrebujeme, alebo nie. Ja sa snazim jest zdravo - najma vela ovocia a zeleniny. Staci to alebo nie?

Predpokladajme, ze ludia vo filme maju pravdu a potraviny ktore kupujeme a konzumujeme, zdaleka neobsahuju chemikalie v takom mnozstve, ake potrebujeme pre spravne fungovanie organizmu. Co s tym? Na trhu existuje obrovske mnozstvo vyzivovych doplnkov. Co uzivat a ako uzivat? Multivitaminy/multimineraly? Alebo si treba vybrat tie najdolezitejsie (ktore su to? cecko, ecko, zinok, magnezium?) a tie brat vo vyssich davkach?

Aky mate na to nazor? Je dolezite pchat do seba vitaminove/mineralove tabletky, alebo nie? Ak ano, co a v akych mnozstvach? Clovek bezne netusi ci mu nieco chyba, kym sa to nejako neprejavi, no potom uz je neskoro.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ja teraz sledujem Tour de France a tam pocujem vela o stravovani cyklistov, ktori makaju naozaj kvalitne, ak taky jazdec
ma vydaj energie 32 MJ na jednu 5 hodinovu etapu. Potom lekar po zhliadnuti zataze z PowerMetra vie presne urcit,
kolko uhlohydratov a tukov potrebuje na druhy den, aby tych 3500 km presiel bez ujmy na zdravi.

Podobne to pozorujem na sebe, ked na biku veziem domov 700 kg dreva. Tam urcite nestaci postreba vit. C,1 mg per kg,
ale ju treba zdvojnasobit. Lenze vyuzitelnost 100 mg C nezavisi len od prijmu, ale aj od pomocnych latok, ktore su v jablku,
sipkach atd., preto ak mame tieto latky, tak aj mensie mnozsta vitaminov stacia na fyziologicke fungovanie organizmu.

Napr. som mal casto po rezani a rubani dreva krce, prip. 180 tep niekolko hodin a neslo to dole na tych 55 az 60.

Krce som vyriesil magneziom, ale tep sa vyriesit neda, bud prestat rezat drevo a nedovolit produkciu hormonov, ktore
vyzenu srdce hore, alebo robit, ale potom volat zachranku, ktora to poriesi troma injekciami a srdce rychlo prejde na usporny idle rezim.

Takze ak niekto je dostatok uhlohydratov, rychlych cukrov, tukov a trochu bielkovin, urcite nemusi pri beznej praci siahat po inych pripravkoch.

Ak je vsak vydaj energie a tym aj potenie a ubytok ionov a stopovych prvkov vysoky, musi sa to odrazit aj na strave,
nie len kvantitativne v podobe potrebneho mnozstva energie, ale aj v zlozeni.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa gabberattack »

Otazka zdravej vyzivy je velmi popularna v sucasnosti. Aspon tu v USA to hranici takmer az s posadnutostou u niektorych ludi, co sa mi ale tiez nezda velmi zdrave. Treba si ale polozit otazku, ci vsetko, co je marketingovo prezentovane ako ekovyrobok nim skutocne aj je. Pri mojom nedavnom vylete okolo Velkych Jazier som cestou len tak zhliadol ekofarmu - velkymi pismenami sa hlasila pre vsetkych ktori cestovali po dialnici z Chicaga do Toleda. Bola od tej dialnice vzdialena par desiatok metrov ... ja by som veru nechcel jest plodiny z takto umiestnenej ekofarmy - mozno nepouzivaju ziadne hnojiva, zato svinstva z dialnice tam musia mat pozehnane.

Tuto vznikla otazka, ze ked je zdroj vitaminov nejasny a niektore "zdrave plodiny" mozu viac uskodit, ako pomoct, ci nie je predsa len rozumnejsie napchavat sa tabletkami obsahujucimi "vsetko potrebne, co telo vyzaduje v jednej malej kapslicke". Ono je to velmi lakave a vela ludi veri, ze jedenim syntetickych vitaminov sa da nahradit ich prijem zo zivych plodin. Nie je to ale uplne tak.

Ak sa niekto vyzna v biochemii tak vie, ze kazda synteticky vyrabana organicka latka sa vyskytuje v CIS a TRANS izomeroch a pri procese vyroby sa zvacsa dosiahne pomer 50:50 - teda napriklad v 10 gramoch vitaminu A je 5 gramov Cis izomeru a 5 gramov trans izomeru tohoto vitaminu (tu samozrejme existuju iste vynimky, ale pre pochopenie to je to takto zjednodusene).

Pre biologicke pochody v organizme je pri kazdom vitamine potrebna jeho specificka forma - bud CIS, alebo TRANS, podla toho, ktory sa vyskytoval v prirode (plodiny) v tom case, ked sa u cloveka zacala vytvarat potreba pre dane vitaminy/enzymy. Pri prijme syntetickych zlucenim sa tieto naviazu v rovnakom pomere na receptory pre dany vitamin/enzym, ale pri pomere 50:50 je iba polovica tychto receptorov aktivovana - teda ucinok je polovicny, co je navyse spojene so zbytocnym blokovanim dostupnych receptorov neaktivnou formou vitaminu/enzymu.

Takze synteticke vitaminy mozu doplnit ciastocne nizky prijem vitaminov z prirodnych zdrojov (dolezite je to hlavne pri chorobach, kde je nutne cim skor obnovit dodavky hoci aj v polovicnej efektivite), no tabletky by sa nemali stat ich vylucnym zdrojom, pretoze aj pri vysokom prijme vitaminov/enzymov zo syntetickych zdrojov sa moze prejavit ich nedostatok sposobeny nahromadenim zlej izomerovej konfiguracie syntetickych foriem tychto zlucenin. Pri dodrziavani zasad zdravej vyzivy by nemal nastat nedostatok - ludske telo si reguluje potreby aj tym, ze clovek ma chut na iste veci bez toho, aby vedel preco. Je to viditelne napriklad pri tehotnych mamickach a ich az patologicky sa javiacej zravosti. Pojedanie bizarnych kombinacii jedal u tehotnych je vysledkom vnutornej regulacie organizmu, ktory dava vediet, ktora zlozka potravy mu prave chyba. U netehotnych muzov je tato regulacia menej viditelna, ale stale funguje a pri pojedani rovnakeho jedla (a tym aj jednostrannom prisune zloziek) sa vytvara nechutenstvo a odpor k tomuto jedlu. Aby som mal podobny priklad ako tehotne mamicky aj na muzov - extremne viditelne to bolo napriklad v minulosti, kedy namornici s vyvinutym skorbutom pri pristati lode na pevnine doslova "zrali travu", len aby dostali do tela nejaky vitamin C.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dik Gabber za zaujimavu info, priznam sa, ze som sa o biochemicke veci z hladiska vyzivy prilis podrobne nezaujimal, a nevedel som o neucinosti opacneho polymeru v biochemickych procesoch (pri DNA molekule ktore sme simulovali sa takyto efekt neprejavoval, presnejsie ine formy/konformacie DNA ako standardna boli absolutne nefunkcne a dali sa vyuzit nanajvys na nejake nanotechnologicke anorganicke veci ako napr. pomocna struktura pri presnom ukladani atomov na podklad).
Mam k tomu jednu otazku - akym sposobom "blokuje" opacny polymer danej molekuly biochemicky proces? Je to tym, ze sa navazuje na cielovu molekulu len castou svojej struktury (ktora je totozna pre obe polymerove formy), ale zvysna cast (opacne polymerizovana) je neschopna dalsich potrebnych vazieb?

Anyway, k povodnej otazke - ja mam k jedlu taky pristup (ehm, asi to na mne aj pri mojich 178 cm a 63 kg fyzicky vidiet), ze je to pre mna ohromna strata casu a energie. Najradsej by som bol, keby toto moje telo fungovalo na baterie, alebo na jednu tabletku denne ktora by pokryvala celu spotrebu. Alebo uplne najradsej by som bol, keby moj mozog vybrali a napojili na stroj - aby som bol pri vedomi, schopny pohybu a aktivity, ale nemal fyzicke potreby. Telo je sice uzasny evolucny vytvor, ale oproti anorganickej technologii je zalostne zranitelne a obmedzene. Z toho vyplyva aj moj pristup k jedlu - snazim sa minimalizovat cas straveny tymi smiesnymi periodickymi stahmi celustneho a ezofagoveho svalstva.
Pred desiatimi rokmi som ale robil male vyzivove experimenty - napr. som mesiace nejedol maso ale zato jedol velke mnozstvo surovej zeleniny, najmenej kilo denne (pestru zmes - mrkvu, kapustu, salat, kalerab, redkovky, papriku, rajciny...) - bolo to extremne neefektivne (na prezutie toho mnozstva struhanej zeleniny som spotreboval velke mnozstvo energie, pritom energeticka koncentracia toho jedla bola chaba). Vitaminov som mal teda dost, ale zjavne mi chybali niektore proteiny (napriek tomu, ze som si bol toho rizika vedomy a jedol som aj vela roznych strukovin (cicer atd), vajcia, mlieko, ktore obsahovali pestru zmes bielkovin), pretoze som zacal byt extremne nachylny na stafylokokove infekcie dychacich ciest, bol to velmi vyrazne pozorovatelny efekt, imunitny system mal zjavne problemy aj s takou beznou a prirodzene sa v krku vyskytujucou bakteriou ako staphylococcus aureus. Ked som sa po cca roku vratil k povodnej strave, tak sa to znacne zlepsilo, ale nie uplne - ani proteiny mi uz nemohli chybat, ale aj tak rovnovaha nenastala. Az ked som zacal pravidelne denne do seba pchat umely vitamin C + B komplex (pricom zeleninu som jedol uz len minimalne), tak odvtedy je to uz 10 rokov uplne v norme.
Takze aj ked som nerobil nejake sofistikovane komplexne experimenty (ktore by jasne odlisili efekt vitaminov od nedostatku niektorych bielkovin), pre mna jednoznacne umele vitaminy maju viac prospechu ako negativ - namiesto pomaleho a otravneho spracovavania zeleniny si dam tabletku a je to vybavene. Ale mozem to povedat len pre vit. C a vitaminy skupiny B - ine by som ani do seba prilis nepchal, pretoze C a B su rozpustne vo vode a teda v pripade prebytku lahko regulovatelne/odstranitelne (nedavam si take mnozstva, ktore by zatazili oblicky pri filtrovani). Vitaminy rozpustne v tuku by som radsej umele nejedol, tam uz je regulacia ich koncentracie v tele horsia/neflexibilnejsia. S multivitaminmi a multimineralmi je to tiez diskutabile, kedze mnohe sa navzajom ovplyvnuju (pozitivne alebo aj negativne - niektore podporuju absorbciu inych, ine naopak vyplavovanie z tela atd), takze clovek si ich neuvedomelym a pravidelnym uzivanim moze rovnovahu viac rozhadzat ako upravit. Ale pokial si clovek da nejaky "multak" iba raz za cas, tak podla mna moze viac pomoct (v pripade nahodneho nedostatku nejakeho mineralu ci vitaminu) ako uskodit, kedze organizmus sa jednorazovo vie lahsie vysporiadat a zbavit niecoho nepotrebneho ako doplnit nieco chybajuce v pripade ze to nema doplnit z coho (ked to chyba v strave).

Btw, vitaminy skupiny B maju preukazany protirakoviny ucinok (to sa sice tvrdi o vselicom, ale toto je na zaklade serioznych studii, nie typu "americki vedci dokazali"...).
Btw2, v Japonsku (kde maju velmi zdravu vyzivu) je vdaka nizkemu vyskytu srdcovocievnych chorob a vysokemu veku najpravdepodobnejsou pricinou smrti starych ludi rakovina pecene (u mladych je to samovrazda :) ). Proste na nieco raz zomriet musime, tak budme radi ze zijeme 2x dlhsie ako pred 500 rokmi, ze nemame brutalne problemy typu struma ci low-IQ deti kvoli nedostaku jodu atd - a ci zomrieme o 5% skor kvoli takej ci onakej vyzive si myslim, ze nie je tak dolezite, kedze podla mna pre zapadnu civilizaciu viac dlzku nasho zivota ovplyvnuju priemyselne faktory (exhalaty/smog, tazke kovy...) ako nejake rozdiely medzi prirodzenymi a umelymi vitaminmici ci mineralmi...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa gabberattack »

Juraj, Tvoj experiment len potvrdzuje to, co som pisal. Tvoje Telo fungovalo X rokov viac-menej bezproblemovo s tou vyzivou, ktoru si mal a nahle si sa rozhodol "zit zdravo, alebo pre akukolve inu pricinu" ;-) a obmedzit prijem masa a zvysit prijem inych zloziek. Po X rokoch jedenia jedneho typu vyzivy si Telo uz "navyklo" na tento system a traviace enzymy sa "specializovali" na ten typ vyzivy, ktory si nam nam tu sice nepopisal, ale ktory si zamenil pocas "vyzivoveho experimentu". Je dost mozne, ze napriek tomu, ze si ako pises dodaval alternativne zdroje bielkovin, traviace enzymy nemuseli byt az take efektivne v extrahovani zloziek v zelenine. Ak si ju predtym jedol malo, tak neboli potrebne a bunky pankreasu sa specializovali na tie, ktore potrebne boli. Je to presne ako u alkoholika, ked pijes dlhodobo, tak sa tak lahko nedokazes opit a "si odolny" voci etanolu omnoho viac ako rovnako zdravy clovek, ktory ale nepije, pretoze jeho aktivne metabolicke zony odburavajuce ethanol boli "uspane" dlhodobou necinnostou. Tento proces je ale dlhodoby a nevybuduje sa za jeden rok, preto aj Tvoj rocny experiment so zeleninou bol kratky na to, aby sa nieco vyrazne zmenilo. Pritom tu je asi najdolezitejsie, aku stravu clovek prijima v detstve, lebo vtedy sa nam buduje nas traviaci system a aj ked su iste zmeny mozne, idu len "odtial potial". Aj preto napriklad maju ludia zijuci v kopcoch celozivotne problemy s travenim rybieho masa (ja som toho zivym prikladom) a aj ked sa prestahuju k moru, nestanu sa z nich milovnici rybaciny.

Aby som sa ale vratil k temu - ta zmena vyzivy Ti ocividne rozburala dodavky potrebnych veci a rozbila imunitny system - telo preslo do stavu choreho - takze potrebovalo synteticky prijem potrebnych zloziek - ako som napisal, aj za cenu toho, ze ich aktivacia bude len polovicna. Zvycajne je receptorov v tele dostatocne mnozstvo na to, aby aj na polovicny vykon udrzali telo funkcne. Ja sam si sem-tam prihodim synteticke tabletky (hlavne kyselinu askorbovu, ak mam steakovy vikend :D ). Takze suhlasim s tym, co si povedal, ze sem-tam nejaky multak je fajn, lebo doplni nahodne chybajuce veci, ale nespoliehal by som sa len na ne.

Ohladne tych vitaminov - je to presne ako pises, jedna cast, zodpovedna za naviazanie na receptor, je totozna u oboch foriem, ale uz samotna chemicka katalyzacia neprebehne, ak mas iny izomer. Aj preto su niektore vitaminy specialne upravovane po vyrobe, aby sa zvysil obsah "toho spravneho izomeru", no su to procesy vratne a aj kvoli tomu je napisane na skatulkach od liekov/vitaminov, aby boli drzane "na tmavom a chladnom mieste", kedze slnecne luce su najbeznejsim zdrojom potrebnej energie na ich inaktivaciu.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Gabber, pekne si to popisal.
Jedna vec mi ale do toho este nezapada - ja som totiz po prichode do JP tiez radikalne zmenil vyzivu - kedze som chodil do zavodnej kantiny tak som jedol takmer kazdy den morske ryby, chobotnice alebo korovce (shrimps) so sojovou omackou a nesolenou ryzou (po dvoch rokoch som mal toho naozaj plne zuby a zakazal som zene do cohokolvek pridavat sojovu omacku, co ma preslo asi az po dalsich troch rokoch), niekolkokrat do tyzdna aj surove ryby (sushi), ziadne standardne pecivo s kvasnicami(=vitaminom B) ako u nas (raz za mesiac som so doprial delikatesu - nemecky( =normalny kysnuty) chlieb ktory predavali na jedinom mieste v 50 km vzdialenom meste)... no proste velmi radikalna zmena, a napriek tomu som nemal ani naznak zhorsenia travenia ci imunitneho systemu, prave naopak, bolo to este lepsie nez predtym, dokonca sa mi do velkej miery zmiernila alergia na roztoce (aj ked to bolo skor primorskym vlhkym vzduchom ako potravou).
Takze tento druhy nedobrovolny potravinovy experiment nie velmi zapada do toho co pises (aj ked tvoj popis vyzera byt plne logicky a vobec netvrdim, ze moj druhy experiment jeho spravnost vyvracia).
A detstvo - no, u mna je to tiez otazka kedze som bol trochu kozmopolitny - prve tri roky zivota Slovensko, potom dva roky Libya s do velkej miery lokalnou stravou (kde som bol len raz chory, cize pohoda), az potom zas Slovensko.
Takze neviem na co sa moj traviaci trakt vlastne prisposobil. :)

EDIT:
este dodatocna otazka gabber - ten pomer izomerov nezavisi od druhu potravin a lokality? Cize napr. kys. askorbova z citrusovych plodov z juznej afriky bude mat podobny pomer izomerov ako kys. askorbova z cucoriedok na slovensku?
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa Kiwi »

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Hm, zaujimave. Mam trochu malo casu ale co som si teraz pozrel aj wikipediu, tak som vyrozumel tak, ze kyselina askorbova nema cis a trans formu, ma vsak L a D izomer, pricom L-izomer je vitaminom C a D-izomer nema ucinky vitaminu C a nazyvaju ho kyselina
erythorbicka. L a D izomery su geometricky o nieco jednoduchsie izomery ako cis a trans (ide len o jednoduchy zrkadlovy obraz), ale efekt je analogicky - biologicky efekt izomerov sa lisi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Stereoisomer

Z tej Kiwiho linky ma zaujala najma veta:
Series of studies in young women found that up to 1000 mg/day of erythorbic acid for as long as 40 days was rapidly cleared from the body and had little effect on the bioavailability of ascorbic acid, indicating that erythorbic acid does not diminish the bioavailability of ascorbic acid in humans at nutritionally relevant levels of intake

Cize podla toho vitamin C ktory je v tabletkach je naozaj cisty vitamin C (cize L-izomer kyseliny askorbovej) bez inych izomerov, a keby tam aj boli tak nemaju ziadny vplyv na ucinok vitaminu C.
Potvrdzuje to aj wiki:
One such trial investigated the effects of erythorbic acid on vitamin C metabolism in young women; no effect on vitamin C uptake or clearance from the body was found
http://en.wikipedia.org/wiki/Erythorbic_acid

Takze mozno preto mi ten umely vitamin C zabera na 100% - lebo neobsahuje ziadne ine izomery..
Samozrejme hovorime len o vitamine C, ine vitaminy som teraz nepozeral...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa gabberattack »

Ano, vitamin C je potrebny pre telo v L-forme (pre jednoduchost pochopenia som neriesil vsetky mozne varianty chemickych zlucenin u esencialnych zloziek potravy, ale tuto je aspon pekne vidno, ze D-forma tej istej zluceniny je biologicky neucinna). Je sice pravda, ze pre organizmus je uplne jedno, ci spotrebuva L-formu z tabletiek, alebo L-formu z ovocia, no zaujimave su klinicke studie brania vitaminov v priebehu dlhsej doby. V tom clanku, ktory Kiwi linkol, je jedna velmi dolezita pasaz, ktora ukazuje, ze cisto synteticky vitamin C nie je pre organizmus uplne rovnaky, ako vitamin z ovocia/zeleniny (vdaka pridatnym zlozkam, ktore sa v ovoci vyskytuju) a aj keby mal mat teoreticky rovnaky ucinok, tak 1000mg vitaminu C z tabletiek nebude mat taky isty efekt, ako 1000mg vitaminu C z ovocia (alebo v pripade tohoto experimentu 1000mg umeleho vitaminu C podavaneho s flavonoidovym extraktom z ovocia):

Vitamin C with bioflavonoids

Bioflavonoids or flavonoids are polyphenolic compounds found in plants. Vitamin C-rich fruits and vegetables, especially citrus fruits, are often rich sources of flavonoids as well. The effect of bioflavonoids on the bioavailability of ascorbic acid has been examined in two published studies. A study of five men and three women found that a 500 mg supplement of synthetic ascorbic acid, given in a natural citrus extract containing bioflavonoids, proteins, and carbohydrates, was more slowly absorbed and 35% more bioavailable than synthetic ascorbic acid alone, wheen based on plasma levels of ascorbic acid over time and 24-hr urinary excretion of ascorbic acid (6). In that study, the ratio of bioflavonoids to ascorbic acid (weight per weight) was 4:1, which is much higher than most commercially available products. Another study in 7 seven omen and one man found no difference between the bioavailability of 500 mg of synthetic ascorbic acid and that of a commercially available vitamin C preparation with added bioflavonoids, where the ratio of bioflavonoids to ascorbic acid was 0.05:1 (7).


Ale aby som sa este vratil k otazke, ktoru mal Juraj - v ovoci a zelenine sa vyskytuju obe verzie vitaminu C, a kazde ovocie/zelenina obsahuje samozrejme iny pomer tychto dvoch foriem (teda cucoriedky a pomarance budu mat odlisny obsah), prevazuje ale u vsetkych L-forma v rozlicnych pomeroch zhruba od 10:1 do 100 : 1. Kedze tohoto L-izomeru bolo v prirode omnoho viac, ako D-izomeru, ludske telo v priebehu evolucie zacalo prijima tento izomer a D-forma sa ukazuje ako neaktivna, pripadne omnoho menej aktivna. Prikladam studiu, ktora merala obsah D a L izomerov v roznom ovoci a ovocnych dzusoch.

Co sa tyka doveryhodnosti zdrojov z wiki mam v poslednom case pochybnosti. Ten vyskum D-izomeru bol robeny z dovodu sirokeho pouzivania v potravinarskom priemysle ako konzervantu, takze iny vysledok studie sa ani nedal ocakavat, ale dal som si tu namahu a vyhladal som dany clanok v originali, ktory tu takisto prikladam. ;-)
Prílohy
Am J Clin Nutr-1996-Levine-381-2.pdf
(857.1 KiB) 245 stiahnutí
3761.pdf
(2.41 MiB) 233 stiahnutí
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa Palo M. »

Jedlo je dnes omnoho "chemickejsie" ako pred povedzme 15-20 rokmi... Dnes uz "klasicky" post z pred par rokov na tuto temu: Už ani tie h...á nie sú, ako bývali...
Mozno aj toto je faktor, ktory blokuje vstrebavanie vitaminov v tele a preto su dnes ludia nachylnejsi na vselijake bakterie...

Uz som sa kdesi stretol s nazorom, ze vyssi vzrast ludi za poslednych cca 50 rokov je tiez sposobeny zelenou revoluciou (tato nema nic spolocne s Kaddafim :-D), ze skratka nerastu len vacsie zrna, ale aj vacsi ludia ktori ich konzumuju. To bolo len v nejakej diskusii, neviem ci su na to aj nejake studie.
Ale na Cinanoch som videl zmenu vzrastu doslova v priamom prenose. V roku 2001, ked som tu v Snaghaji bol 1. krat, tak v dave na rusnej hlavnej ulici som "mal prehlad" s mojimi 176 cm (!). To bol fakt nezvykly pocit, takze som si ho velmi dobre zapamatal... V 2002-om to stale platilo. O 2 roky, v 2003-om, na tej istej ulici, uz to nebola pravda. Ja som mal stale tych svojich 176 cm, len Cinania boli akosi vyssi, takze uz som opat nevidel ponad hlavy davu... A to bol este vacsi sok, ako predtym.

A cinske jedlo mi uz nechuti tak ako kedysi... a nie je to kvoli MSG (zena doma nepouziva), ale podla mna kvoli kvalite surovin. Kedysi skratka farmari nemali ine moznosti, tak kazde rano vyrazali do Sanghaja na bicykli so sudmi a zbierali pomyje (a bol to teda riadny zakysnuty smrad), aby nimi mohli nakrmit prasce. Dnes takych pomyjovych cyklistov uz tolko nevidiet (a ani tolko smradu z tych pomyji nie je, ani vlastne neviem, kam tie pomyje miznu...). Asi je pre farmara jednoduchsie kupit granule, prasce rychlejsie vyrastu, predaju sa a je aj na nove granule a aj viac farmarovi zostane... A mozno preto uz tie pomyje nesmrdia, lebo maso je granulove, zelenina chemicky hnojena, a fish-farming je tiez granulovy, takze potom sa pomyje z takeho jedla tiez nerozkladaju tak rychlo... ako tie hovna vo vysokohorskej kadibudke...

Takze sa mi zda, ze konzumacia dalsich "multakov" sa stava nevyhnutnostou dnesnej doby, pretoze prirodzene vitaminy nefunguju dobre na neprirodzene zradlo. Ja vlastne uz niekolko rokov zeriem tabletky (jedna vacsia denne ktora by mala mat "vsetko"). Ci to ma nejaky pozitivny efekt netusim (napriklad C-cka je tam velmi malo), beriem to skor ako taky doplnok (aby mi nahodou nejaky mineral dlhodobo uplne nechybal) a aspon si hovorim, ze sa snazim nieco robit pre zdravie za prijatelny peniaz... Len si myslim, ze hlavnym faktorom niciacim zdravie je v mojom pripade nedostatok spanku.

Co sa tyka jedla, tak na rozdiel od Dura ja jem rad... ak je ovsem jedlo chutne. Mozno je to aj tym, ze mam celkom dobry cuch aj chut. Len na to vobec nevyzeram, ze by som rad jedol. Ale nedavno som sa stretol zo zaujimavou teoriou - jeden chlapik sa ma pytal, ze ci mam dlhe vlasy preto, aby som nepriberal. Ked som zostal mierne prekvapeny, tak hodil tu teoriu, ze dlhe vlasy "spalia" vela prebytocnych latok v tele a tie sa preto neukladaju ako tuk a teda clovek s dlhymi vlasmi moze vela zozrat a nepriberie... Neviem, co je na tom pravdy, aj ked potom som si zacal vsimat ludi na ulici a fakt - tlsti Cinania/ky nemali nikdy dlhe vlasy! Inak Cinania za tych 10 rokov co som videl ako narod brutalne pribrali. V tom 2001-om bol fakt problem uvidiet pribratejsieho Cinana. Dnes je ich vela vyslovene obeznych, vsetky vekove kategorie (pred par rokmi bolo vela brutalne tucnych malych deti, kvoli "prekrmovaniu" od starych rodicov, tak zacala vlada kampan a trocha sa to tusim zlepsilo - ale stale je vela deti "silnejsich")...
Nastastie aspon tie baby s dlhymi vlasmi su zatial stihle :-). Len tebe Duro asi nemozem poradit aby si sa ostrihal, ze potom priberies, co? 8)
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Palo M. napísal: Ale nedavno som sa stretol zo zaujimavou teoriou - jeden chlapik sa ma pytal, ze ci mam dlhe vlasy preto, aby som nepriberal. Ked som zostal mierne prekvapeny, tak hodil tu teoriu, ze dlhe vlasy "spalia" vela prebytocnych latok v tele a tie sa preto neukladaju ako tuk a teda clovek s dlhymi vlasmi moze vela zozrat a nepriberie... Neviem, co je na tom pravdy,.....
Nuz, ja som zase ukazkovy priklad, ze tato toria neplati. Pamatas sa ked som nosil dlhe vlasy.... a vtedy som mal aj nadvahu.... Sice - teraz som sa nedal strihat viac ako 4 mesiace a zhodil som asi 6-7 kil :-) Ale tento ubytok pripisujem skor zdravsej strave a castejsiemu pohybu.
Palo M. napísal:A cinske jedlo mi uz nechuti tak ako kedysi....
Aj ja si myslim, ze kvalita isla dost dole. Ked porovnam len take kura, konzistencia a chut masa je uplne ina ako v Europe. A v poslednych 2-3 rokoch sa mi zdalo, ze cinske ovocie chuti akosi prilis chemicky, najma vodove typy ako melon, ananas a pod.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Gabber, dik za pdfka, precital som si obe podrobne. Takze v pripade vitaminu C mozme kludne uzivat umely - ak je v tabletkach cista L izomerova forma, tak nie je co riesit, a aj keby tam bol aj D-izomer, tak ten teda nema ziaden negativny vplyv (navyse je sam este aspon antioxidantom). Ja kazdy den uz asi 10 rokov uzivam 100 az 200 mg vitaminu C, takze aj keby bola ucinnost polovicna, stale mam nadostac. :-)
Ale s tymi bioflavonoidmi to je zaujimave - takze mame tri z hladiska ucinku vitaminu C v organizme uplne rovnocenne moznosti:
0. Dat si "pol kila jablk" (alebo nejaky ekvivalent ineho zdroja, a aj podla rocneho obdobia, v zime mozno aj kilo jablk :) ). [A sipky naozaj nemam rad. :-) ]
1. dat si ~50 mg umeleho vitaminu C s jednym malym jablkom.
2. Dat si ~100-150 mg umeleho vitaminu C.
U mna jednoznacne vyhrava moznost 3, a to aj z toho dovou ze vitamin c je este aj antihistaminikum.

Trochu som si pozeral aj vitaminy B komplexu, a vyzera ze az na vynimky su vsetky bez izomerovych foriem, pretoze su to pomerne zlozite molekuly. Teda plati to minimalne pre poriadnu sunku medzi molekulami - vitamin B12.

Palo, s tymi vlasmi to samozrejme nema vonkoncom ziadnu biologicku pricinu, pretoze vlas je kompletne odumreta cast tela (rovnako ako nechty). Dead, period. (pozor, nenechat sa zmiast hlupymi reklamami na "vyzivu vlasov a nechtov aby boli vlacne a hebke" - to je len zvlacnovanie kompletne odumreteho tkaniva a zefektivnovanie jeho produkcie, asi ako ked balzamuju mumiu).
Videl by som ta inu suvislost - tucni ludia nemaju dlhe vlasy preto, lebo sa spotia lahsie ako chudi a mat polepene vlasy je pre nich neprijemne. Preto je podla mna pravdepodobnejsie, ze tucny clovek ktory sa viac poti ma kratke vlasy. Teda plati to aspon ma muzov, ktori nie su tlaceni do dlhych vlasov z nejakych sexistickych poricin.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ved aj odumreta cast moze mat svoju funkciu. A aj byt indikatorom zdravia. Vid napriklad aj drevo. Alebo tie nechty - lamave nechty, alebo nejake skvrny na nechtoch su priznakom problemov. A o vlasoch viem podla seba, ze sa ich kvalita meni podla stravy (nie podla samponov - tie su samozrejme bullshit, ako si spravne poznamenal), odkedy som v Sanghaji, jem omnoho viac ryb a vlasy mam o nieco hrubsie a pevnejsie.
Co sa tyka tucnych ludi, tu "teoriu" som sem dal len pre zaujimavost (prvykrat som to pocul pred dvoma tyzdnami), tiez si myslim ze dlhe vlasy su skor nasledok a nie pricina.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Inak este trochu k tomu vitaminu C - zaujimava je evoluciou stratena schopnost jeho vyroby u niektorych organizmov (nie je ich vela, co si ho nedokazu vyrabat, patria medzi ne len clovek a jeho blizki pribuzni (dokonca ale ani nie vsetci primati), a morske prasiatka. :) ). Je to zaujimave, pretoze napr. obycajna koza vyprodukuje za standardny den nejakych 14 gramov vitaminu C, a ked ma stres ci poranenie zevraj este podstatne viac...
U cloveka nie je jasne preco sa tato schopnost stratila, vraj mozno funkciu vitaminu C ciastocne prebrala mocovina, ale to nemoze byt vycerpavajuci dovod.. je to zaujimava evolucna otazka...

Btw Palo, ja tiez spavam nejak primalo, aj ked uz babatko je vacsie, spavam stale len cca 5 hodin denne, proste vecer sa mi nechce spat az tak intenzivne zeby to prevazilo nad snahou neuronov este o nejaku aktivitu - aj ked viem, ze ten odpocinok by potrebovali. Uz dlhe mesiace sa chystam chodit spavat skor ako o pol jednej v noci, ale vzdy este robim to a tamto a este pozriem toto, a este ma zaujalo nieco dalsie, a hup uz je skoro vzdy polnoc prec. :-/ Iba asi raz za mesiac sa stane, ze neurony to uz nezvladnu a "odpadnem" s detmi o desiatej vecer...
Preco mas nedostatok spanku ty?
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Food Facts

Príspevok od používateľa Palo M. »

Podobne ako ty: Este toto si precitam, este tento skriptik dopisem, este toto trocha vylepsim... V mojom pripade to nie je pol jednej, ale 2 hodiny v noci... ale zase vstavam vacsinou o osmej rano, takze to mam 6 hodin spanku... tak to som na tom lepsie ako ty. A vcera som na pol hodinku zalomil aj v robote (tu sa moze :P).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Napísať odpoveď