MilkyWay@home

Diskusia k ostatným projekom a k projektom vo vývojovom resp. prípravnom štádiu

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Diky Hozno za zaujimave sumarizacne info.
S tymi ATI HD38xx & 48xx to mam chapat tak, ze tieto grafiky su vynimocne oproti ostatnym presnostou vypoctu? V tom pripade by to znamenalo, ze grafiky maju technologicke moznosti ako sa v tomto smere zlepsovat a teda do buducnosti sa priblizit/vyrovnat narabanim s floating point CPUckam? (a hned ma napada ja dalsia otazka - nebude to na ukor vykonu? Cize sice stupne presnost ale klesne pocet flopov a teda vlastne sa GPU dostane na podobnu uroven ako CPU? )
HD48X0 uz teraz maju double precision, teda vlastne ako CPUcka. Uz nie je velmi co zlepsovat v tomto smere. Vypoctovy vykon je brutalny, ale spotreba tiez odraza tuto situaciu. Lenze stale je CPU univerzalnejsie, pretoze GPU ma sice ten masivny (paralelny) vypoctovy vykon a rychle pamate k tomu, ale zase pri velkom vetveni kodu sa to neda vyuzit (to moze byt dovod, preco narast v SETI a experimentalne v Einsteinovi nie je az taky velky, ako sa povodne predpokladalo).
Asi tak nejako, ze ked mas kusisko dat a potrebujes na ne "len" zbehnut strasne vela matematickych operacii (bez toho, ze by si kontroloval medzivysledky a smeroval podla toho dalsi vypocet), tak na to sa GPU velmi dobre hodi. Ani ta presnost uz dnes nie je prekazkou. Ak su vsak vypocty "poprekladane" este niecim inym (co nedokaze vyuzit hlavnu prednost GPU - masivne paralelne matematicke operacie), vysledny vykon pri pouziti GPU klesa.
Celkom dobre to opisal Devaster vo svojom clanku, v casti o VLAR jednotkach...
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa gabberattack »

Kiwi napísal:Tak pred chvilou som urobil nejake merania. OS Ubuntu 8.10 x86_64, kernel 2.6.27-11 generic
FSB = 400 MHz, CPU = 3200 MHz, RAM = 1000 MHz, 5-5-5-18, RAM volt. 2.06 V
vCore = 1.2 V - BIOS, 1.15 V load Milky 4 cores
doba vypoctu WU milkyway_0.18_SSE4.1_x86_64-pc-linux-gnu : 938 sec.
credit per day : 86400/938*28.64*4 = 10552 bodov, per hour 440 bodov
Spotreba idle: 73.35 W, load 115.1 W, rozdiel 41.75 W, kredit na W : 10.5309 bodu, ak pocitame len rozdiel spotreby idle - load, resp. 3.8198667 bodu na W, ak pocitame spotrebu celeho PC.
Keby sem dal niekto merania s GPU, tak spotrebu idle PC, spotrebu s GPU, load Milky, a cistu spotrebu GPU, pri load Milky, tak by sme to mohli porovnat. :)
Cim meras tu spotrebu? Ja by som rad nieco take zrobil, no neviem ako to zmerat.

Skusal niekto ATI drivery pre Vistu na Win7? Nejako sa mi nechce rozbehnut Milky na Wirus7, musim popozerat na fore, co pisu ludia, ktore drivery pouzit a co este tam dat.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa gabberattack »

Takze 24 hodinovy beh ati radeon 3850 priniesol 18.000 kreditov - zhruba podla ocakavani, tych par tisic chyba pre problemy s posielanim jednotiek serverom. Priemerna dlzka vypoctu bola okolo 110-115 sekund pri pretaktovanom jadre na 600MHz. Ma u nas v time niekto este grafiku 3850/70, 4850/70? Rad by som porovnal vysledky. Ta 4870x2 co mam je na Win7 a asi potrva chvilku, kym to bude bezat.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa Honza »

gabberattack napísal:Skusal niekto ATI drivery pre Vistu na Win7? Nejako sa mi nechce rozbehnut Milky na Wirus7, musim popozerat na fore, co pisu ludia, ktore drivery pouzit a co este tam dat.
Zkoušel jsem drivery z Visty na Win 2008 R2 a běhá. Win7 je vlastně jen osekaná verze serveru (stejně tak Win 2008 vs. Vista).
Problém je v tom, že ATI v Catalystech tuším 9.2 přejmenovala nějaké knihovny a podporu výpočtů na GPU tím posrala. Buď přejmenovat patřičné soubory (resp. nakopírovat pod původními) nebo používat verzi 9.1. Novější 9.3 už to snad zase bude mít opravené.
Chci říct - problém nemusí být v OS, ale ve verzi ovladačů.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dik Palo za info, to je dobra sprava o grafikach.
Co sa tyka vhodnosti pre projekty, pripada mi to v sulade s celkovou strukturou DC - nie vsetky vedecke projekty su vhodne na paralelne rozkuskovanie pre DC, a rovnako teraz nie vsetky boinc projekty su vhodne pre paralelne spracovanie na GPU. Je to len o "level nizsie"...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ja si neviem predstavit, jediny vypocet, ktory nejde paralelizovat. Potom by musel
bezat len cez jeden vykonny stream a to by sa pocitalo triliony rokov. :)
SF
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi Nov 30, 2007 5:09 pm
Bydlisko: PO

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa SF »

gabberattack napísal:Takze 24 hodinovy beh ati radeon 3850 priniesol 18.000 kreditov - zhruba podla ocakavani, tych par tisic chyba pre problemy s posielanim jednotiek serverom. Priemerna dlzka vypoctu bola okolo 110-115 sekund pri pretaktovanom jadre na 600MHz. Ma u nas v time niekto este grafiku 3850/70, 4850/70? Rad by som porovnal vysledky. Ta 4870x2 co mam je na Win7 a asi potrva chvilku, kym to bude bezat.
Mne na 3870 pri taktoch jadra 776MHz vypocita jednotku za cca 85-90 sekund.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi napísal:Ja si neviem predstavit, jediny vypocet, ktory nejde paralelizovat. Potom by musel
bezat len cez jeden vykonny stream a to by sa pocitalo triliony rokov. :)
No Kiwi nic v zlom ale pre par dnami si napisal ze si nevies prestavit ani ziaden vedecky projekt ktory sa neda paralelizovat. Pritom by som skor povedal, ze vacsina vedeckych projektov nejde paralelizovat. Ako priklad - velakrat citovany aj na boinc forach - sa mozu uviest data z detektorov v urychlovaci. Tam sa jedna o obrovsku exploziu, ktoru nedokazes analyzovat pokial neprepajas data navzajom z roznych detekrotov, kvantum dat, ktore su zavisle na energii, case, a X dalsich parametroch. ROzkuskovane sami o sebe maju velmi malu hodnotu - ich hodnota je v celku. Je to akoby si chcel zistit aka je najlepsia trajektoria sachovej figurky aby vyhrala partiu, ale pritom by si nevedel kde su ostatne figurky - partiu by si asi nevyhral.. Rozparalelizovat by znamenalo stratit suvislosti a zavislosti, ktore su pprave tie najdolezitejsie.

No a pri algoritmoch je to podobne - ja ako byvaly proceduralny programator ktory si nakodoval komplet cely kod ku dizertacnej praci si neviem predstavit ako by som mohol rozparalelizovat vypocet vlastnosti hmoty neutronovej hviezdy, ktory som robil. Musel som NAJSKOR vyratat jednu sadu diferencialnych rovnic, POTOM az na zaklade tychto vysledkov druhu sadu, atd atd. Paralelizacia vypoctu nemozna, bola to procedura vypoctov ktora mysela byt nasledna, vzdy zavisiac na vysledky predchadzajucich vypoctov. Pravdupovediac acsina vedeckych vypoctov funguje takto, takze je skor probkem nasjt nieco co sa paralelizovat da, teda aspon vo vacsej miere ako nejakych 5%..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Jednu zakladnu otazku by som mal - stiahol som si optimalizovanu aplikaciu pre MW pre CPU (spravnu - podla podporovanych instrukcii zistenych CPU-Z). Dal som ju do adresara kde je standardny MW klient, potom som premenoval tohto klienta / subor na rovnaky nazov ako ma standardny klient (a ten standardny vymazal). Ale nefunguje to - robim nieco zle? (na fore MW som nenasiel nejaky jasny navod a hladat to tam veru by zabralo viac casu).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Duro Kotulic Bunta napísal:Jednu zakladnu otazku by som mal - stiahol som si optimalizovanu aplikaciu pre MW pre CPU (spravnu - podla podporovanych instrukcii zistenych CPU-Z). Dal som ju do adresara kde je standardny MW klient, potom som premenoval tohto klienta / subor na rovnaky nazov ako ma standardny klient (a ten standardny vymazal). Ale nefunguje to - robim nieco zle? (na fore MW som nenasiel nejaky jasny navod a hladat to tam veru by zabralo viac casu).
Ano robis to zle.
Co si si stiahol optimalizovanu tak vsetky subory z toho zipu daj tam kde mas povodny exe.
Ono sa to inak vola ale app_info.xml urobi to caro ze sa ti bude pouzivat optimalizovana aplikacia.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa Kiwi »

Tak jak slavko pise, rozbalit do adresara, kde je povodna app, a ak sa nazov nahodou zhoduje
s povodnou app, tak dat prepisat. Vsetko pri vypnutom boinc. Potom zapnut a pozriet do procesov,
ci je tam skutocne to, co sme chceli. A o par min. na stranke projektu porovnat casy. :)
Co sa tyka tej paralelizacie, no ja si furt myslim, ze ked nieco nejde 1 000 000 ludom, este
vzdy moze byt v buducnosti 1 000 000 000 ludi, ktorym to pojde. :)
Vidim, ze to mas aj v podpise. Proste niekto, nejake veci "citi", napisat algoritmus
je uz problem toho, ze ho nemoze pisat a skusat na kamennej motyke. :)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Diky, uz to ide.. :)
holt, zjavne som intuitivne zvolil metodu prepisania, ale spravna bola metoda predefinovania nazvu :)
totiz som si vzimol ze na notasi mam grafiku s podporou CUDA, takze kedze som doteraz na notasi neratal nic tak treba trosku upgradnut predsa len sa (dufam ze sa neprehreje). Este stale plati ze je problem ratat sucasne na CPU aj GPU? GPUcko vyzera byt na suchu, WUs stiahlo len pre CPU..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Duro Kotulic Bunta napísal:Diky, uz to ide.. :)
holt, zjavne som intuitivne zvolil metodu prepisania, ale spravna bola metoda predefinovania nazvu :)
totiz som si vzimol ze na notasi mam grafiku s podporou CUDA, takze kedze som doteraz na notasi neratal nic tak treba trosku upgradnut predsa len sa (dufam ze sa neprehreje). Este stale plati ze je problem ratat sucasne na CPU aj GPU? GPUcko vyzera byt na suchu, WUs stiahlo len pre CPU..
Da sa rata aj na CPU a GPU naraz, akurat ti aj GPU aplikacia zoberie nejake tie % z CPU.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: MilkyWay@home

Príspevok od používateľa gabberattack »

Aha, uz viem co je problem.

Note on Windows 7:

The Catalyst driver does not install the CAL libraries on Windows 7. One has to extract them from
the driver package (usually using the expand command) and put them in the Windows\system32 folder.
The needed files are (the suffix "64" applies only to 64Bit systems):

amdcalrt.dll or amdcalrt64.dll
amdcalcl.dll or amdcalcl64.dll
amdcaldd.dll or amdcaldd64.dll

Ako mam extrahovat z .exe suboru instalatora Catalyst tie tri subory?
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Napísať odpoveď