Biologicke projekty

Diskusia k ostatným projekom a k projektom vo vývojovom resp. prípravnom štádiu

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Biologicke projekty

Príspevok od používateľa Palo M. »

Ako si tak citam, co na novy web pridava momentalne najaktivnejsi prispievatel miloso, tak som si uvedomil, ze je strasne vela biologickych projektov.
Vyzera to, ze sa naplna predpoved spred par rokov, ze IT je na ustupe a do popredia sa dostavaju biotechnologie...
V tejto oblasti sa az tak neorientujem, takze ani neviem cim sa jednotlive projekty lisia a ci niektore nie su velmi podobne. Okrem samostatnych (uz popisanych) projektov je tu aj World Community Grid, ktory vystupuje ako jeden BOINC-projekt, ale v ramci neho je niekolko projektov, ktore su od seba nezavisle a maju ine aplikacie a ine ciele. A vacsina z tychto projektov (mozno dokonca vsetky prave aktivne projekty) spada tiez do biologie.
WCG zalozilo IBM a aj ho stale podporuje... a podmienkou zahrnutia projektu do WCG je, ze projekt bude neziskovy, ciele prospesne pre ludstvo a vysledky musia byt volne pristupne pre vsetkych. Tento pristup je mne osobne velmi sympaticky a dost prispel k tomu, ze WCG pocitam.
Myslim, ze niektore projekty pod WCG dokonca vyuzivaju aplikaciu z Rosetty (nejaku starsiu stabilnu verziu)... tak som si nejako odvodil, ze kym Rosetta robi akysi vseobecny vyskum, WCG sa snazi o konkretne vysledky (napriklad liek proti rakovine ci AIDS)... ale stale som z toho tak trocha jelen. Predsa len, viac sa vyznam v IT ako v biologii.

Je tu niekto taky, kto pozna vsetky biologicke projekty, aby mohol spisat nejake celkove porovnanie, v nejakej "popularnej" forme? Co maju spolocne, cim sa lisia, ci niektore spolu nesuvisia (alebo sa ciastocne prekryvaju)... Nech su tie ciele popisane tak, aby tomu porozumel bezny citatel, ktory uz zabudol vacsinu z toho, co sa ucil pred davnymi rokmi na biologii...

Toto by bol podla mna velmi dobry clanok - ano, na novom webe. Chceme novy obsah!
Alebo aspon tu v diskusii, lebo fakt uz sa v tych biologickych projektoch stracam.
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Biologicke projekty

Príspevok od používateľa miloso »

Ja osobne nepoznám rozdiely medzi projektmi, čo sa týka "ako to robia". Len rosettu mám ako tak preštudovanú a viem približne ako robí, čo robí, kde to dáva a aké má výsledky...u ostatných netuším. Osobne by som chcel pozanť "zákulisie" podobných projektov a spoznať rozdiely. Na to ale vedomosťami, kapacitne a časom nestačím. Okrem iného, nie všetky projekty dávajú priame a zrozumiteľné informácie. Ale ak by niekto vedel dať všetko dokopy, aj o WCG, nebudem proti :wink:

začal som pomaličky prekladať článoček: http://www.eurekalert.org/features/doe/ ... 122204.php
Obrázok Obrázok
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Biologicke projekty

Príspevok od používateľa gabberattack »

Momentalne som vytazeny na inom fronte, no prispejem mojou troskou len co sa to vycisti.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Napísať odpoveď