Boinc v Ubuntu 11.10

Otázky a pomoc s problémami technického charakteru ako je nastavenie proxy serveru, problém s pripojením na internet a pod.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Boinc v Ubuntu 11.10

Príspevok od používateľa Kiwi »

Chcel by som znova pocitat boinc, ale v ubuntu 11.10 mi pise nasledovne:

./boincmgr: /lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6: version `GLIBC_2.14' not found (required by ./boincmgr)

Kde mam hladat tu kniznicu, lebo cez Synaptic ju nast neviem.

Dik.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Boinc v Ubuntu 11.10

Príspevok od používateľa Palo M. »

Kiwi napísal:Chcel by som znova pocitat boinc, ale v ubuntu 11.10 mi pise nasledovne:

./boincmgr: /lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6: version `GLIBC_2.14' not found (required by ./boincmgr)

Kde mam hladat tu kniznicu, lebo cez Synaptic ju nast neviem.

Dik.
Tu kniznicu nehladaj. Mas ju davno v systeme (bez nej by ti neslapal), len v starsej verzii.

Toto je klasicky problem BOINC clienta (ci Managera), ktory sa objavuje "cyklicky". Vznika to kvoli tomu, ze v Berkeley skompiluju BOINC s nejakou novou verziou kniznic (napriklad na najnovsom Ubuntu alebo nejakej inej "fajnovej" distribucii neslavne znamej svojim zbesilym nasadzovanim novych verzii vselicoho). Takto skompilovana binarka je potom zavisla na novej verzii kniznice. Ked pouzivas nejaku "starsiu" verziu (ja som s tym viackrat zapasil na Debian stable, preto tie uvodzovky), tak ti to skratka nechodi. A glibc 2.14 je pritom celkom vysoka verzia (mne bezi BOINC aj na strojoch, ktore maju glibc 2.3.4 a nechodi tam kvoli tomu ani oficialny 6.10 - ale aj 6.6 funguje a pocita).

Riesenie c.1 (najjednoduchsie): Nainstaluj si BOINC rovno z distribucnych repozitarov. Ten skompilovali ludia z distribucie, teda je kompatibilny s danymi kniznicami. Aj z hladiska stability je toto najlepsia moznost.

Kód: Vybrať všetko

sudo apt-get boinc-client boinc
Cely postup je tu.
Nevyhoda: Mozno je v distribucii prilis stara verzia, ktora ti nevyhovuje (ak napriklad projekt ktory chces pocitat vyzaduje novsiu verziu a so starsou nechodi).

Riesenie c. 2 (neiste): Skus stiahnut boinc_compat verziu. Bohuzial, tu nevyrabaju tak casto a najnovsia je 6.12.22. Takze mozno tiez prilis stara. Dalsia nevyhoda je, ze ta je zasa naopak robena s velmi starymi verziami kniznic, takze na novsich distribuciach mozno budes musiet doinstalovat balik na starsiu verziu libstdc++ a mozno (podla distribucie) aj pouzit nejake barlicky typu symbolicky link na kniznicu s nestandardnym menom + nastavenie premennej LD_LIBRARY_PATH. Da sa to, ale asi to nejaky cas zaberie.

Riesenie c. 3 (vela skusania): Skusat postupne starsie a starsie verzie BOINC, pretoze v istom case urcite existovala verzia chodiva na Ubuntu 11.10. Mozno ta verzia bude postacujuca.

Riesenie c. 4 (upgradovacie peklo): Upgradnut system na taku verziu, ktora chodi s momentalnym BOINC. Co moze znamenat jednak vela casu straveneho upgradom a jednak mozne dalsie problemy desktopu (nova verzia systemu nemusi byt az taka stabilna, ako by si clovek predstavoval). Co je najhorsie, po par mesiacoch pravdepodobne budes celit totoznemu problemu (mudraci v Berkeley novu verziu zase skompiluju s najnovsimi kniznicami ktore budu novsie ako v tvojom systeme) a budes opat tlaceny k upgradu...

Riesenie c. 5 (vzdy mozne): Vlastna kompilacia BOINC klienta na svojom systeme. Navody su na webe, zdrojaky tiez, da sa pritom vselico naucit, binarka je usita priamo na tvoj system, mozes takto rozchodit uplne lubovolnu verziu klienta. Ak chces iba klienta, je to celkom jednoduche, ak chces kompilovat aj Manazera, mozno si na starsom systeme budes musiet este stiahnut a predkompilovat nejake dalsie kniznice (ale da sa pouzit manazer z distribucie + vlastna kompilacia klienta, kedze manazer nie je az taky dolezity a na headless masine ho ani nepotrebujes).
Nevyhodou je, ze pri novej verzii musis opakovat cely postup (ovsem ak sa to raz naucis, ide to jednoducho a rychlo).

Ovsem cely tento problem vznikol z toho, ze to pohnojili v Berkeley. Takto sa binarka distribuovat nema. Bud mali vyrobit staticku binarku (teda nepouzivat dynamicke kniznice systemu, ale patricny kod rovno zakompilovat do binarky), alebo mali sami vyrobit rovno baliky pre par najvacsich distribucii (minimalne .deb a .rpm, tym by pokryli strasne vela systemov), co dnes s virtualizaciou nie je problem (a build sa da plne zautomatizovat), alebo mali kompilovat na nejakom rozumnom stabilnom systeme (aby to nezaviselo od velmi novych kniznic), alebo v najhorsom pripade maju po kompilacii istej verzii napisat, s akou verziou systemu to kompilovali a kde vsade to bude chodit... BOINC je celkovo nekvalitny soft (co sa tyka kodu napriklad), takze ma ani neprekvapuje ze pri distribuovani kodu to hnoja tiez. Aspon ze ludia z distribucii odvedu robotu a distribucna verzia je pokial viem vzdy chodiva (a otestovana). Akurat moze byt starsia, lebo v kuse kompilovat a testovat nove verzie BOINC je otrava...

Moznosti mas ale niekolko, problem je riesitelny.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Boinc v Ubuntu 11.10

Príspevok od používateľa Kiwi »

Diky za vycerpavajucu odpoved.
Dal som tam 6.12.33 z repozitarov, len mam dalsi problem.
Malariu to pocita, ale EAH ani GPUGRID nechce, pise No usable GPU found,
pritom je tam GTX 570 a driver 280.13.
Treba novsi driver, alebo kde je problem ?
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Boinc v Ubuntu 11.10

Príspevok od používateľa Kiwi »

Dal som pred par dnami do Ubuntu Nvidia driver 311.20, ale client mi pri spusteni pise:

* Starting BOINC core client: boinc
xhost: unable to open display ""
xhost error ignored, GPU computing may not be possible [ OK ]
* Setting up scheduling for BOINC core client and children: [ OK ]

Skusal som na forach einstein, seti a milky najst nieco k tomu,
dopisal som teda do init.d/boinc-client riadok
sleep 5
ale ani tak boinc nevidi GPU.
Viete niekto ako to poriesit ?
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Boinc v Ubuntu 11.10

Príspevok od používateľa shafa »

Jo, neco hodne podobneho se ted resi i u nacionalistu, zatim s zadnym velkym uspechem.

Zkus klasicky resetnout boinc-client, tzn.
sudo /etc/init.d/boinc-client restart
Pokud se to pak chytne, tak to je zrejme tim, ze se Xserver/drivery GPU a boinc spousti v blbem poradi.

Stejne mi ale nejde do hlavy, proc to to parsekundove pozdrzeni "nevyresi". Asi to bude i nejaka jina bota.
Jedine co me napada, je obejit to spustenim resetovaciho skriptu nekdy pri startu PC, anebo po prihlaseni... Jen teda to chce zkouset kam ten skript umistit, aby to opravdu fungovalo.

V debianu a xubuntu 12.04 mi to zatim jde nastavit normalne pres sleep 10 (anebo 5) a drive v Ubuntu 10.04 a to slo taky tak.
Nepouzivam teda ale zadne hypernejnovejsi verze SW ani driveru - a jak to tak pozoruju, tak ani v brzke dobe nezacnu.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Boinc v Ubuntu 11.10

Príspevok od používateľa Palo M. »

Kiwi, to bude tym, ze ked sa ti spusta boinc-client pri starte systemu, ide to na pozadi a premennu DISPLAY nema nastavenu, preto xhost nezafunguje, boinc-client nevie pristupit na graficky ovladac a preto sa nakoniec tvari, ze GPU nenasiel. A ak potom z terminalu v grafickom prostredi spustis "sudo /etc/init.d/boinc-client restart", tak GPU najde (pretoze v grafickom prostredi mas nastavenu premennu DISPLAY na :0 a zaroven mas pravo pristupovat do X-ov, kedze to graficke prostredie bezi po tvojom prihlaseni).

Riesi sa to priblizne nasledovne:
1. X-serveru musis povedat, ze uzivatel boinc (pod ktorym bezi boinc-client) moze pristupovat na beziaci X-server. Bohuzial riesit to v /etc/init.d/boinc-client (pripadne v /etc/default/boinc-client) nie je najstastnejsie, za istych okolnosti (ktore nastavaju u vacsiny ludi) to skratka nezaberie. Takze najlepsie je pridat to do konfiguraku login managera - teda hned ako sa spusti X-server, prideli sa pravo pristupu nan uzivatelovi boinc. U mna (kdm) je to v /etc/kde4/kdm/Xsetup, pre gdm je to /etc/gdm3/Init/Default, pre ine login managery neviem.
Najlepsie, ked tam pridas nielen uzivatela boinc, ale aj uzivatela root (uz sa mi stalo, ze root nemohol pristupovat na X-server, ak bol prihlaseny iny uzivatel a root nebol v xhosts; root je ten, co startuje boinc-klienta pocas initu a v tom init-skripte je ten polofunkcny prikaz xhost...), takze by tam malo byt:

Kód: Vybrať všetko

/usr/bin/xhost +si:localuser:root >/dev/null
/usr/bin/xhost +si:localuser:boinc >/dev/null
2. Boinc-klientovi musis povedat, aby pouzival standardny X-server. Na koniec suboru /etc/default/boinc-client treba pridat nasledujuci riadok:

Kód: Vybrať všetko

export DISPLAY=":0"
3. Najzradnejsia cast: Treba zabezpecit, aby sa boinc-client odstartoval az vtedy, ked X-server bezi.
Ten sleep 5 pri starte boinc-klienta moze pomoct, ale nemusi, lebo zavislostny paralelny boot je pomerne rozbity (skripty sa sice spustia v zavislostnom poradi, ale uz nie je garantovane, ze sa vsetky aj dokoncia - a niektore skripty cakaju na nieco dlhsie). Mozno by sa dala najst vhodna hodnota sleep, ktora by fungovala vo vacsine pripadov, ale spolahnut sa na to neda (na toto narazal shafa).
Ja radsej pouzivam restart klienta pri starte/resete X-servera (do kdm sa to da elegantne dohodit, vid tu, do gdm to pojde tiez, pretoze pouziva tiez normalny shellovsky skript). Mne to s tym kdm chodi perfektne, pretoze ak sa spusti najprv boinc-client (ktory v tom momente nenajde GPU pretoze X-server este nebezi) a az potom kdm, tak skript pri starte kdm (X-server sa prave odstartoval/resetol) zabezpeci restart boinc-clienta (ktory uz potom najde beziaci X-server a deteguje GPU). A ak sa spusti kdm skor, tak sa len nastavia prava na pracu s X-serverom a potom pri starte boinc-clienta je uz riadne nastaveny X-server rovno k dispozicii a nie je co riesit...
Ale mozno nejake jednoduche login managery nemaju take sofistikovane startovacie skripty. Jedna moznost je prihodit to do /etc/rc.local - ten sa spusta az po vsetkych ostatnych init skriptoch. Ale opat ten nestastny paralelny boot: vieme sice, ze ostatne init skripty boli uz odstartovane, ale nevieme, ci uz skoncili svoju robotu a vsetko bezi... takze len restart boinc-clienta v /etc/rc.local nemusi pomoct (mozno sa login manager este len startuje a X-server este nebezi), nejaky sleep predtym by pomoct mohol, ale opat nic negarantuje.
Ponuka sa aj moznost dat to do init skriptu toho login managera (na koniec start sekvencie, ked uz vieme, ze X-server bezi), ale to je zas v Ubuntu pravdepodobne rozhasene upstartom (ak je ten login manager konvertovany do upstartu, tak nema klasicky init skript, ale upstart konfigurak a do toho sa to dohodit neda - a predpokladam, ze defaultny login manager do upstartu konvertovany je). Pravdepodobne by sa to dalo nejako vyriesit aj v tom upstarte (a mozno aj elegantnejsie nez dopisovanim do init skriptu), ale kedze som od Ubuntu uspesne zutekal, tak sa v tom teraz nebudem hrabat... Podla mna sa to zrealizovat urcite da, len na to treba nejaku extra robotu.

BTW, vies aky je rozdiel medzi vyriesit a poriesit? Poriesit to netreba, uz to poriesene je :mrgreen:
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Boinc v Ubuntu 11.10

Príspevok od používateľa Kiwi »

Dik, sice to nieco vypotilo, nejaku hlasku, ale EAH na GPU ide, tak to ma tesi, aspon si vyhrejem izbu.
Napísať odpoveď