SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Otázky a pomoc s problémami technického charakteru ako je nastavenie proxy serveru, problém s pripojením na internet a pod.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ako nainstalovat Ubuntu na RAID 0, bez HW RAID controllera ?
Zatial sa mi nepodaril ani RAID na Win 7, lebo blbnu ovladace z Visty ale snad sa mi to dnes podari.
No ako citam, tak ze vraj SW RAID a Ubuntu sa nejako nekamarati. Treba vlastny kernel ?
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Kiwi napísal:Ako nainstalovat Ubuntu na RAID 0, bez HW RAID controllera ?
Zatial sa mi nepodaril ani RAID na Win 7, lebo blbnu ovladace z Visty ale snad sa mi to dnes podari.
No ako citam, tak ze vraj SW RAID a Ubuntu sa nejako nekamarati. Treba vlastny kernel ?
Co sa tyka Win7 tak som stiahol ovladace priamo z Intelu, tie co som mal na CD na Vistu nesli.
Pokial mas Intel ICH33 ci aky chip tak si browsni Intel stranku, tam su Win7. Ja som to tak nahodil a bezi to super.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

No uz mi to ide aspon vo Win 7, je to nForce chipset, ale nie je to bohvieco.
Su tam sice pomale lacne disky, skusim este jeden kupit, mozno to bude potom rychlejsie.
Prílohy
raid.jpg
raid.jpg (99.24 KiB) 19670 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa Palo M. »

V prvom rade by som na RAID0 system rozhodne neinstaloval!
Je to nebezpecne a nevidim ziaden prinos takehoto riesenia. RAID0 sa hodi na to, ked potrebujes rychle operacie s mnozstvom uzivatelskych dat. System samotny je nieco ine - nacita sa do pamate a uz netreba nejake masivne presuny dat.

V Debiane instalator priamo podporuje instalaciu na RAID, server som tak instaloval na RAID1. V Ubuntu neviem, to som daval na desktop a tam som sa o to nezaujimal... v kazdom pripade sa RAID1 da spojazdnit aj neskor a skonvertovat bezny disk na RAID1 uz po tom, ako je nainstalovany system. Pokial viem, specialny kernel netreba, lebo patricne moduly su zapnute v stock kerneli... Ved Ubuntu je aj v serverovej verzii a pouziva to tie iste baliky, takze aj jadro je take iste a na serveroch RAID slapat musi. Pravdepodobne len instalator serverovej verzie je iny, ale neviem to naisto, neskusal som.

Ked chces silou-mocou RAID0 kvoli rychlosti, tak si daj na jeden disk do normalnej particie system a z dalsich 2 diskov (podla moznosti rovnakych) urob RAID0 na "rychle data". Takze 3 disky. Softverovym RAIDom sa da sice urobit to, ze jedna particia je normalna a jedna RAID0 (pripadne system je na RAID1 a data na RAID0), takze by to teoreticky islo aj s dvoma diskami, ale je to nelogicke, kedze tie ine particie by blokovali pristup k RAID0 particiam a teda by to nemalo rychlostny prinos, o ktory v RAID0 prave ide...
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Tu vidno ale ako je tvoj stripe rychlejsi ako moj miror:
Prílohy
hd tach.jpg
hd tach.jpg (301.96 KiB) 19659 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Viete mi niekto poradit, ako na RAID 0 v Ubuntu 10.04 a vyssie ?
Pojdem do BIOS-u, nakonfigurujem disky ako RAID 0, stripe 0, 128 KB, system ich vidi ako 120 GB RAID 0.
Spustim instalator Ubuntu 10.04 64 LTS, vidi tie disky ako 120 GB RAID 0, dam tam urobit 16 GB / particiu a ostatok je /home
, spusti sa instalator na disky, ale vypise chybu pri zapise na pole v instalatore Ubuntu a nepusti ma dalej.

Videl som nejake videa na nete, ale tie su z roku 2009 a tam sa to robilo inak a ja tie polozky v instalatore Ubuntu nemam.

Tak som to poriesil jedine Ubuntu 10.04 LTS server, kde RAID 0 islo vytvorit bez errorov.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Takze SW raid v Ubuntu cez Intel P55 chip som nakoniec s dvoma SSD poriesil cez Ubuntu 11.10, kdeuz instalator zvlada RAID 0 bez problemov.
Lenze to zatazuje CPU, tak najblizsie uvazujem o LSI 9260 radici, tamuz bude rychlost uplne ina + 4 x SSD.
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Ty sa musíš fakt nudiť chlape =D>
V dobrom.
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa shafa »

Kiwi, sice s krizkem po funuse, ale neresi tyto nestandardni instalace obraz ubuntu s nazvem "alternative"?
Jak moc ti stripping zatezuje procak pri velkem datovem toku?
Staci ti stripping bez zalohy, anebo premyslis o raid5/raid6?

Pred lety jsem chtel domu taky koupit "true" HW raid kartu (zadny Promise, apod.), ale kdyz jsem spocital celou investici i s disky, tak jsem si ji nedokazal ospravedlnit. A na to, aby tam bezel jen stripping bez on-line zalohy jsem nemel chut. Moznost pruseru se sice zvetsuje "jen" adekvatne k poctu disku, ale i to je dost. V tomto diskum neverim. Treba jsou ale ssd spolehlivejsi nez hdd - neumim presne posoudit.
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Je to rychlejsie ako jeden SSD, ale pomale, tak musim riesit nieco take a rychlsoti najdes v poslednych prispevkoch vlakna:
http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 45#p927593

CPU mi to zatazuje pri sekvencnom kopirovani x264 videa, cca. 6 GB, na 17 az 20 % z jedneho jadra.
Mam len RAID 0, lebo mam zatial len 2 disky a mne ide len o rychlost, data zalohujem, takze o crash pola sa nebojim.
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa slavko.sk »

A akú rýchlosť chceš? Mne ide single SSD 450MB/s.
800MB/s???
Sa musíš nudiť.
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: SW RAID v Ubuntu ? Ako ?

Príspevok od používateľa gabberattack »

-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Napísať odpoveď