Efektivita počítania

Otázky a pomoc s problémami technického charakteru ako je nastavenie proxy serveru, problém s pripojením na internet a pod.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Efektivita počítania

Príspevok od používateľa Kiwi »

Tak som si prezeral casy WU v EAH a zistil som nasledovene.
Dvojjadrovy Atom, ktory spotrebuje cca. 25 W, cely stroj, spocita WU za 115 000 s,
ergo 86400 / 115 000 * 2 * 251 = 377 points.
8 jadrovy i8x0, 4cores/8 threads, spocita WU za 19500 s,
ergo 86400 / 19500 * 8 * 251 = 8897 points,
to vsetko pri spotrebe po OC 155 W
Zda sa ze 155 W je podstatne viac ako 25 W, ale na to, aby
sme za 1 den spocitali s Atomom 8897 points, museli by sme pouzit 8897 / 377 = 23,6
bookov, co by nam dalo spotrebu 23,6 * 25 = 590 W,
co sa ani zdaleka neda porovnat so 155 W, u OC-ed Core i7 8x0.
Používateľov profilový obrázok
numlock
Príspevky: 113
Dátum registrácie: So Júl 05, 2008 11:06 pm

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa numlock »

Z toho vyplyva, ze je lepsie 1 poriadny PC ako kopec slabych bookov... Tiez mi napadlo: spotrebu nerobi iba CPU...
(Zrovna teraz budem asi kupovať 2 notbuky :D )
Obrázok Q6600 @ 3600MHz , 4GB Ram , HD5850 , win7 x64
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa Kiwi »

Sak ma uz "poznas" z ineho fora, ze ja rad robim "tuning" veci. :)
Tiez je to aj dane zdrojom, Seasonic ma pri 240 V az 93 % ucinnost, ked
tam mas RAM na 1.5 V a SSD, odpojis DVD RW/CD ROM-ku, vytiahnes
max. OC pri zmene napatia o 0.01 V oproti def, tak to ide.

Potom ked mas take 3 PC, tak robis napr. 30000 RAC v EAH, co je napr. 100 ludi s Atomami a Via a pod.

Jak pride nova 32 a 22 nm technologia, pojdu napatia este nizsie a mozno este nieco urobia so stratovymi prudmi,
tak zase spocitame viacej, pri tej istej spotrebe.
A ked ne, ta postavime na kluc solarnu elektraren, napr. 5 MWh / rok, a mas pokoj na 25 rokov. :)
Používateľov profilový obrázok
numlock
Príspevky: 113
Dátum registrácie: So Júl 05, 2008 11:06 pm

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa numlock »

jasne... ale ludia nekupuju PC primarne koli boincu. A ked uz maju nejaky Atom, tak nech ho kludne zapoja. Ono je skor problem donutit ludi aby vobec pocitali... ved vies.

Keby som mal moznost, tak uz davno bezim na solar. paneloch a netahal by som predrazenu elektriku zo siete.
Obrázok Q6600 @ 3600MHz , 4GB Ram , HD5850 , win7 x64
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa matob »

Kiwi, ako by si zhodnotil efektivitu môjho notebooku, ktorý len preto že má novú grafiku (HD5730) má denne nejakých 13000 kr. za Collatch?
Žerie možno nejakých 80W...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa Kiwi »

To tazko povedat, treba vela merani, CPU, GPU, kolko to zerie... Sak si skus porovnat s niekym vo vysledkoch
CPU a GPU projektov, u koho priblizne poznas kolko zerie, cca. -+ 3 W

Treba mat app. na jednotlive architektury porovnatelne optimalizovane.
To sa napr. u EAH na CPU da, u Collatz je to tazsie, tam je to napr. na ATI na Win vyborne optimalizovane
no u Linuxu napr. na tej istej GPU, to dava len 60 % kreditu, cize jak to porovnat ?

Ja som minule na inom fore riesil nieco podobne, tak preto som to tu dal, lebo mnohi si myslia,
ze ked to malo zerie, cca. 20 az 40 W, tak ze to je vyborne na pocitanie.

Ano, je to dobre na pocitanie, ak neberieme do uvahy nevhodnost takych strojov na permanentnu zataz,
ale len hladisko zabavy, dobreho pocitu z pocitania.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

numlock napísal:... A ked uz maju nejaky Atom, tak nech ho kludne zapoja. Ono je skor problem donutit ludi aby vobec pocitali... ved vies.
Co mas proti Atomom? :-)
Ale vazne - pocitat na Atome moze byt energeticky vyhodnejsie ako pocitat na high-end CPUs - Atom D510 ma pri 100% zatazi spotrebu 13 W, a navyse kedze ma hyperthreading tak pocita naraz 4 WUs.
Ked zoberieme Boinc ako celok, tak parameter Average Credit per CPU Second pre Atom D510 je 0.00314, a pri spotrebe desatkrat nizsej oproti high-end procesorom by ratanie na Atome bolo efektivnejsie ako ratanie na procesoroch, ktore maju tento parameter nizsi ako cca 0.03, co je celkom dlhy zoznam procesorov:
http://boincstats.com/stats/host_cpu_st ... 1200&or=12

A ak zoberieme moj oblubeny Einstein@home, tak podla statistiky
http://boincstats.com/stats/host_cpu_st ... =100&or=12
je v E@H pomer Average Credit per Second medzi najvykonnejsim procesorom a Atomom D510 rovny 4.975, a kedze Atom spotrebuje cca desat krat menej energie ako najvykonnejsie procesory, tak to indikuje, zeby dokonca mohol mat priemerny vykon na jeden spotrebovany watt cca dvakrat lepsi ako high-end procesory.

Ta statistika sa tyka kreditu, dobrym doplnkom by bolo dohladat aj cas kory pocita Atom jednu WU, ale to sa mi dohladavat priznam sa nechce..

Anyway, boinc na tom aj tak pustat nechcem, doma som sa rozhodol ze sa budem spravat ekologicky.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Anyway, boinc na tom aj tak pustat nechcem, doma som sa rozhodol ze sa budem spravat ekologicky.
Uz som to tu spominal, ale mozno si to prehliadol... Co je neekologicke na tom, ze si doma na Atom-e pustis BOINC? Teda ked bude BOINC bezat len na pozadi pocas toho ako mas PC zapnute kvoli inym cinnostiam (browsovanie, mailovanie, multimedia)...

Pokial viem, tak setriaci rezim CPU spociva v tom, ze sa podtaktuje procesor (pripadne sa aj trocha podvoltuje) - teda stale bezi. Ale podla mna ked nemenime frekvenciu a napajanie procesora, ale menime len zataz na procesore, tak spotreba v podstate nestupa... no, v pripade vysoko pretaktovanych procakov co maju aj zdvihnute napajanie to sice uz nie je pravda, lebo procak ide na limite a je vysoko neefektivny, ved aj produkuje enormne mnozstvo odpadoveho tepla. Ale ked sa bavime o standardnych frekvenciach mainstream a low-end procesorov, tak ta spotreba je prakticky rovnaka, ci je load 0 alebo load 100%.

Takze podla mna kludne moze bezat BOINC a byt zaroven ekologicky. Iba treba zabezpecit, aby sa procesor neprepinal na vyssiu frekvenciu vylucne kvoli BOINCu (ale ked treba prepnut na vyssiu frekvenciu kvoli ne-BOINC programu, aby sa to na vyssiu frekvenciu preplo). A to sa zariadit da. Na linuxe urcite. Samozrejme, vykon v BOINCe bude patricne mensi, ked to pobezi vacsinu casu na nizsej frekvencii. Ale vzdy lepsi maly vykon, ako ziadny.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa Kiwi »

Bud jadro CPU bezi na 100 % a ma tam log 1 = napatie, alebo je v jednom zo stavov C0, C1, C2, C3, C4 ked tam postupne
napatie nema a tecie tam takmer nulovy prud, lebo cele jadro je fyzicky odpojene od napajania.
Tym jadro neprodukuje teplo a moze to "teplo" pozicat inemu jadru, ktore moze bezat na vyssom
napati, ergo na vyssej frekvencii, co je turbo boost, az kym nedosiahneme TDP celeho zlepenca jadier,
co sa nam vsak pri chladeni na 10 * C nikdy nepodari, lebo by sme tam museli dat 2 V a to by odpalilo
socket a dosku, ktore zvladaju 200 A ale nie 400. :)

Cize sa neda hovorit o napati CPU ako celku v case, lebo je to v kazdom okamihu ine, podla
zataze, napatia, prudov, teploty atd.

Da sa zatazit n - x jadier, ale potom tazko hovorit na kolko percent to bezi, cize ako ekologicky.

Zatazenie CPU nie je zatazenie celeho stroja a cim viac konverzii napatia mame, tym mame vacsie
straty. Stare zdroje mali 3 konverzie zvlast na 3.3, 5 a 12 V, nove maju len 12 V a hrubsie droty a
plosaky, takze je tam vyssia ucinnost, konverzia na novych doskach, kde sa pouzivaju nove suciastky
je o cca. 10 W lepsia, ako suciastky z minuleho roka.

Disky, ktore zeru 8 az 10 W, sa nedaju porovnavat s SSD, ktore zerie 1.6 W.

Pamate s napatim 1.8 az 2.1 V sa nedaju porovnavat s novymi 1.25 V pamatami, lebo jedny zeru
3 W a druhe 1.5 W, co je pri 6 tich moduloch dost.

Stare ventilatory zrali aj 6 W, nove pri tom istom prietoku vzduchu a zivotnosti 72 mesiacov, zeru 1 W.

Ked to vsetko clovek spocita, tak zisti, aky je notebook velky kompromis a je tam dolezita vydrz a spotreba
ale nie napr. vykon.

Cize mne sa zda, ze je vyhodnejsie na pocitanie lacne PC za 500 € ako NB za 1500, pricom to PC
spocita 4 x viac pri tej istej spotrebe energie.
Používateľov profilový obrázok
numlock
Príspevky: 113
Dátum registrácie: So Júl 05, 2008 11:06 pm

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa numlock »

Keby som chcel pocitat co najefektivnejsie, musel by som dobre prepocitat spotrebu celeho PC/NTBku , vyberat komponenty podla toho, atd... Osobne to ale velmi neriesim. (pretoceny Q6600,HD5850... slusna spotreba)
A riesit spotrebu na Atomoch mi pride ... chore. To su take male cisla... nepodstatne. :roll:
Obrázok Q6600 @ 3600MHz , 4GB Ram , HD5850 , win7 x64
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa Kiwi »

Dakedy ludia hovorili, ze husky vola zvala. :)
Dnes nieco podobne, ale obratene plati o spotrebe malych veci. Ved ked mam vec, co zerie
5 ci 10 W, tak ma to nezaujima, hoci ked mam tych veci 50, tak mi to dokopy zerie 500 W a nic z toho nemam.

Keby boli v bookoch nejake standardy, tak by si clovek mohol nieco sam poskladat, podla potreby
a bolo by to lacnejsiem resp. lepsie customizovane.

Cize na jednej strane mame reci o ekologii a spravame sa velmi neekologicky, ergo nepozivame
veci, co maju zaruku 10 ci 5 rokov, nespravame sa moralne, ale nicime zdravie sebe aj inym,
nepodnikame moralne atd.

Toto je klucom k rieseniu problemov, lebo kazdy system stoji a pada na spravani kazdeho jedinca. :)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:Uz som to tu spominal, ale mozno si to prehliadol... Co je neekologicke na tom, ze si doma na Atom-e pustis BOINC?
Nejde mi o spotrebu - ta, ako poznamenal aj numlock, je pri Atomoch uz taka nizka, ze je skoro jedno ci procesor spotrebuje 5W bez BOINC alebo 13 W s BOINC. Ide mi vsak o zivotnost - ak pojde BOINC tak predpokladam, ze sa znizi zivotnost, najma u takejto low-end dosky s integrovanym CPU s pasivnym heatsinkom. Vzrast teploty musi znizovat zivotnost, a nechcem to chladit ventilatormi (aj ked mam jeden ultratichy), pretoze chcem mat v izbe ticho. Priznam sa uz ma nebavi kupovat kazde 1,5 az dva roky novy HW. Ked nieco kupim, chcel by som to pouzivat aspon 5 rokov. Telefon mam shitny maly nedotykovy, hlavne se sa da s nim volat a posielat sms - nic viac na nom nepotrebujem, ziadne ine funkcie nepouzivam. PCcko mi tiez staci shitne male na browsovanie, stahovanie torrentov a divx video. Proste nepotrebujem viac, nepotrebujem castejsie, nepotrebujem neustale kupovat nove veci, ktore nepotrebujem.
Samozrejme tieto reci trochu hranicia s klise, a ani ich nemam nejak extremne statisticky podlozene (co nie je u mna zvykom, vacsinou jednam na zaklade prisnych cisiel) - ale priznam sa, priorita boinc ako konicka u mna klesa, a teda ak je pravdepodobnost, ze mi vypnutie boinc zvysi zivotnost systemu, tak ho vypnem. Presne cisla potrebujem iba na dolezite rozhodnutia.
V praci ho nechavam dalej, co je trochu farizejske, ale zas klesnuta priorita neznamena, ze klesla uplne - nie, moja povodna motivacia prispiet k vede, objaveniu gravitacnych vln, vyvoju liekov, atd, pretrvava. Len chcem najst vhodny kompromis, neupadat do extremov a vsugerovavat si, ze potrebujem nieco co nepotrebujem. Aj ked si nebudem nicit HW zvysenou trvalou zatazou, tak mam vykon na boinc ovela vyssi ako pred 5 rokmi, ked by som do toho zapojil aj hriankovac ak by som mohol. Takze BOINCu prispievam, a ze to nerobim za kazdu cenu a na vsetkom co sa da - pripada mi to ako vhodna rovnovaha medzi snahou pomoct vede a vyvoju ludstva a zaroven neplytvat zdrojmi.
Tym samozrejme vobec nechcem povedat, ze ine pristupy (napr. overclocking) pokladam za nespravne - proste ja som skonvergoval k takemuto stavu, ked mi pripada dolezite zucastnit sa, a nie vyhrat.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa Kiwi »

NIe ju tu smajlik palec hore. :) Ved o to ide, neplytvat zdrojmi, jeden vedec niekedy dokaze pre svet
urobit viac, ako 100 BOINC projektov, ak ma na to podmienky. :)
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Nejde mi o spotrebu - ta, ako poznamenal aj numlock, je pri Atomoch uz taka nizka, ze je skoro jedno ci procesor spotrebuje 5W bez BOINC alebo 13 W s BOINC. Ide mi vsak o zivotnost
Bohuzial, moje skusenosti z poslednych rokov naznacuju, ze setrenim hardveru sa jeho zivotnost nezvysi. To platilo kedysi pri CB televizoroch, ale dnes uz asi vsetky vyrobky maju planovanu umelu smrt. Pokazi sa nejaka mala nepodstatna suciastka, spravidla po 2,5 - 3 rokoch. A odpoved vyrobcu je vzdy "lutujeme, je to neopravitelne".
Konkretne sa mi v "IT" stalo nasledujuce:
- DVD prehravac Philips - ktory v podstate stale prehrava v pohode, ale nepracuje jeden motorcek ovladajuci vysuvanie disku. Kedze je to slim mechanika, jediny sposob vybrat disk je rozobrat cely player. Potom sa da novy disk vlozit (ten motorcek totiz nepracuje iba pri vysuvani disku - pri opacnom smere pracuje, takze to nie je chyba samotneho motorceku). Vysledok: kvoli malej prkotine je cely prehravac nepouzitelny. Ked odisiel, mal cca 3 roky a bol velmi malo pouzivany (spalnovy).
- HP tlaciaren All-In-One. Na rozdiel od toho Philips prehravaca nebola lacna. Ani atramentove naplne do nej neboli lacne. Pouzivali sme ju naozaj malo - za asi 3 roky sme kupovali len jedenkrat farebne naplne a 3 alebo 4 krat ciernu. A to este vela z tej naplne zozrala tlaciaren na self-maintenance. Potom jedneho dna zacala vypisovat Chyba XYZ, kontaktuj servis. Na servise ti povedia, ze lutuju, ale 3 rocny model uz vobec nesupportuju. A na Inete sa docitas, ze casto nesupportuju ani minulorocny model a ze skratka akonahle sa ti HP tlaciaren pokazi, tak dovi, mozes vyhodit. Uz v zivote si nekupim HP tlaciaren (a vlastne nic od HP, aj ked v robote som nafasoval HP notasek, ale to je tiez srot).
- Router Linksys-Cisco. Po 2,5 roku nastal "amber light of death" - tak to nazvali ludia na nete, ked som skusal hladat skusenosti inych. Bohuzial riesenie bolo iba: ak je v zaruke, vymenit, ak je po zaruke vyhodit. Linksys to skratka neopravuje, pritom ten model nadalej vyyraba... Tiez to nebol najlacnejsi router, bol smerovany do business segmentu pre small office. Kym fungoval, bol som s nim spokojny, mal vselijake vecicky co lacnejsie krabicky nemaju, no ale za tie peniaze som si predstavoval dlhsiu zivotnost... A mat to tak vo firme, to by ma riadne nastvalo, ze jedneho dna to skratka prestane fungovat a hotovo. Tento router sice na rozdiel od DVD-playera a tlaciarne slapal v kuse, ale to uz vyplyva zo samotnej jeho podstaty, takze nie som ochotny akceptovat vyhovorku, ze sa opotreboval.
- Dalsim prikladom su mobilne telefony. Typicky po dvoch rokoch sa zacne mobil samovolne vypinat, baterka nevydrzi ani den, najprv sa tvari ako plne nabita, zazvoni mobil, ja ho zdvihnem a on mi zdochne za 3 sekundy. Klasicka reakcia je "stara baterka", clovek kupi novu baterku (vacsinou nie lacno), najprv je rad a za mesiac ma uplne rovnaky problem. Problem totiz nie je v baterke, ale v mobile, ktory ju cuca takym brutalnym sposobom, ze aj novu baterku za chvilu znici. Nielen mne, ale aj inym ludom v mojom okoli sa toto stalo a bolo to na roznych znackach mobilov.
- Tiez mi jedneho dna prestal fungovat pamatovy USB kluc. Tiez som ho nejako extremne nepouzival. Sandisk, dovtedy spolahlivy, sice len 1G, ale na live-USB ako stvoreny. Prave som chcel jedno live-USB vytvorit, este som z kluca nakopiroval stare data do PC, vytvoril som live-USB, verifikoval, unmountol som ho, vytiahol, vypol masinu ze to idem vyskusat - a ked som bootoval stroj, USB-disk nenasiel, ked som sa ho potom snazil pouzit aj v normalnom systeme, nesiel (ani na linuxe, ani na Windoze, linux navyse v syslogu pri pripojeni pisal, ze nasiel USB, neznamy typ, nepodarilo sa inicializovat, neodpoveda...). Sandisk na to dava celozivotnu zaruku. Pekne od nich, ale to je bullshit, lebo moje naklady spojene s reklamaciou by boli asi dvojnasobne vyssie, ako cena noveho (vtedy 8G) USB-kluca. Na to sa samozrejme v Sandisku spoliehaju, ked davaju tu "celozivotnu" zaruku.

Napodiv, na PC co som si sam skladal, odisli zatial 2 cinske zdroje, jeden harddisk a jedna napalovacka. Procak a grafika mi neodisli nikdy a o jedinej doske si nie som celkom isty, ci je zla ta doska, alebo to bolo zdrojom (ta doska uz bola prilis stara, takze som kupil cely novy komp a neriesil nejaku diagnostiku). No a este mi odisla ta jedna pamat v zaruke (vid moj blog), co som nakoniec uspesne vyreklamoval. A to som PC vobec nesetril, slapu v kuse, kedysi som dost taktoval, aj graficky narocne hry som hraval...

Takze suma-sumarum, ja som sa naopak rozhodol nesetrit veci vo vidine, ze mi tak dlhsie vydrzia. Lebo zivotnost je zjavne dana hlavne takymi faktormi, ktore ja neovplyvnim. Takze ked mi nabuduce zas nieco prdne, tak zaskripem zubami, otvorim penazenku a vysolim prachy za novy kus. A ked budem kupovat nieco nove, nebudem uvazovat stylom "za toto dam radsej viac, lebo je to kvalitny vyrobok a dlhsie mi vydrzi", pretoze to uz dnes nie je pravda. Pri vsetkom uz pocitam, ze to vydrzi len tu zarucnu dobu. A odkladam blocky.

Ako sa hovori: "Telo ma ist do hrobu riadne zhumplovane. Je ostuda, ked zdravy clovek zomrie." Tak toto uz mienim aplikovat na techniku. Preto BOINC bude vsade, kde sa da :-).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Efektivita počítania

Príspevok od používateľa gabberattack »

HP = nikdy si ziadny ich vyrobok nekupim. Ja osobne som na nich nevyhodil ani cent, ale moja sestra a svagor su HP positive a za ten cas im odisli 4 tlaciarne, 2 notebooky a 2 stolne pocitace - suciastky boli sice dostupne na markete, ale ich cena sa rovnala tretine az polovici ceny noveho produktu. Najviac ma nasral zdroj do desktopu, ktory vyhorel. Konektor zdroja na doske bol specialneho tvaru, ktory nedovolil zapojit ziadny iny zdroj, ako HP, ale ten stal v oficialnom HP obchode vyse 100 USD aj s postovnym, nikde inde sa zohnat nedal. Cena novej masiny: 299 USD, postovne zdarma.
Mutifunkcna tlaciaren atramentova spolu so scannerom a faxom - odisila tam tryska na zltej farbe - clovek by si povedal, ze nie je problem, ved budem tlacit len ciernou - omyl. Bez funkcnej farebnej naplne sa nevytlaci ani stranka. Cena tlaciarne 350 USD, cena trysky (musia sa kupit 3, lebo su spojene do jednej velkej) 130 USD.
Notebook HP Pavilion ZX 5000 - po 3 rokoch sa zlomili capy na drziaku displeja a screen musi byt oprety o stenu, lebo inak padne dozadu, alebo dopredu. Kupil som tie capy a vymenil ich za par dolarov, ale zial nepomohlo, lebo sa vysuchal aj plast na rame tela notebooku v ktorom boli zasadene. Kupa celeho noveho ramu HP tela notebooku ramu displeja aj s capmi: 89 USD plus asi 3 hodiny jebacky s vymenou, novy laptop: 400 USD. Na internete som nasiel chytraka, ktory to poriesil tymto sposobom:

Obrázok

Pre mna z toho vyplyva: nikdy viac HP.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Napísať odpoveď