Bubuntu 11.04

Otázky a pomoc s problémami technického charakteru ako je nastavenie proxy serveru, problém s pripojením na internet a pod.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Bubuntu 11.04

Príspevok od používateľa Palo M. »

Pred par dnami vyslo nove Ubuntu a opat to vyzera, ako kazdeho pol roka - niektori ludia zaktualizovali hned v den vydania a vsetko sa im rozbilo a su z toho velice prekvapeni - ja som zase prekvapeny z toho, ze tento ukaz prekvapenia, nastvanosti a frustracie sa opakuje pravidelne kazdeho stvrt roka...

Dufam, ze nikto z nasich clenov takuto chybu neurobil. Pretoze okrem tradicnej nestability je tam tentokrat aj ceresnicka na torte - prostredie Unity ako standardne prostredie. Niektori ludia na to nadavaju len preto, ze nie su zvyknuti (to je pomerne siroka skupina ludi, ktori notoricky nadavaju na nove veci uz z principu - vo Windows svete napriklad zostavaju pri XP a nedali si Visty ani Windoze 7 len reto, ze su zvyknuty na vzhlad XPciek). Niektori zasa tvrdia, ze im tam chybaju nejake veci, na ktore su zvyknuti a vraj im tak klesa produktivita pri praci s pocitacom. Niektorym zase vadi, ze po aktualizacii im prestali chodit nejake veci a miesto normalnej prace s PC teraz spekuluju, ako to vratit do chodiveho stavu...

Ako tak citam clanky o novom Ubuntu, docital som sa zaujimavu vec: nove prostredie Unity zerie omnoho viac systemovych prostriedkov, nez Gnome 2.x! Pri slabsich zostavach to vraj citit pri interaktivnej praci, skratka je to pomale. Takze pre BOINC asi nebude to prave prejst hned na najnovsie Ubuntu - aj ked mame vacsinou silnejsie, stroje ako bezni uzivatelia, predsa len naco spotrebovavat vykon na chod nejakeho noveho prostredia... radsej nech ten vykon zostane pre BOINC.

Takze nove Bubuntu s Unity v tomto stave rozhodne neodporucam ako hlavny system - vlastne ziadne Ubuntu neodporucam hned po vydani, lebo su s tym vzdy nejake problemy. Ja osobne si nemienim uz nainstalovat inu verziu Ubuntu ako LTS a aj to az tak dva-tri mesiace po vydani... Teraz mam 10.04, najblizsie LTS bude 12.04 a aj Unity dovtedy urcite znatelne vylepsia (a ked nie, je tu este XFCE ci LXDE, pripadne dalsie linuxove distribucie)...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Bubuntu 11.04

Príspevok od používateľa Kiwi »

Mna zaujima len to, ci podporuje TRIM u SSD. Lebo v 10.04 LTS mam jadro 2.6.32 a TRIM ma byt az od jadra 2.6.33.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Bubuntu 11.04

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dik za info Palo, a kedy ma vyjst nova LTS 12.04?
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Bubuntu 11.04

Príspevok od používateľa shafa »

vyplyva to z nazvu - 12.rok, 04.mesic
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Bubuntu 11.04

Príspevok od používateľa Palo M. »

Presne tak, dalsie LTS vyjde za rok a opat neodporucam update hned ako to vyjde. Priebezne budu nejake updaty a po priblizne 3 mesiacoch bude nieco ako "servicepack", ktory potom vychadza priblizne kazdych 6 mesiacov (pridava minor cislovanie). Napriklad 10.04 LTS ma teraz uz verziu 10.04.2 LTS... tieto "servicepacky" vychadzaju prave medzi tymi polrocnymi vydaniami.
Celkovo ma LTS podporu 3 roky, z toho posledny rok uz je k dispozicii nova LTS, takze je dostatok casu na upgrade. A takisto, pri LTS ma clovek minimalne tie 2 roky uplne to iste prostredie, teda sa mu nestane, ze jedneho dna je vsetko uplne inak a inde a clovek namiesto toho, aby si robil svoje veci, tak musi rozmyslat, kde co je a ako to teraz nastavit do pouzitelneho stavu.
Nove veci sice vacsinou vyzeraju krajsie, maju aj nejake funkcie navyse, ale za poslednych par rokov som zistil, ze davat si hned novinky sa neoplati, je z toho vacsinou viac problemov ako uzitku. Ked uz nieco naozaj treba, tak individualne podla potreby.

Co sa tyka vzhladu noveho Ubuntu - tam je problem s Gnome samotnym, ktore opustilo svoj tradicny vzhlad a vymyslelo si do verzie 3 Gnome Shell, ktory viacero ludi obvinuje s nedomyslenosti. A Unity je len taky vzhladovy klon Gnome-Shellu, ktory sa len vdaka usiliu Canonicalu dostal do ako-tak pouzitelneho stavu. Ale Gnome Shell aj Unity maju jeden obrovsky problem - zahodilo sa vsetko, co v prostredi fungovalo kedysi a robi sa to odznova - nieco zatial nie je a nieco asi nebude uz vobec. Stare Gnome 2 bude podporovane uz len nejaky cas a potom dovi... Nieco podobne sa stalo v minulosti s prehravacom Amarok - vo verzii 1.4 bol perfektny, asi najlepsi svojho druhu. A potom prisli s "vylepsenim" - vydali verziu 2.0, ktora nemala zdaleka vsetky funkcie verzie 1.4, navyse bola nespolahliva a padala. A vlastne aj KDE z verzie 3 na verziu 4 preslo podobnym vyvojom, kedy niektore stare veci nechodili (ale KDE4 ako prostredie aspon hned vyzeralo omnoho krajsie nez KDE3, to sa musi uznat). Takze to vyzera, ze Gnome sa teraz vydalo inou cestou a jeho nova podoba asi nebude vsetkym vyhovovat... Nastastie, je to len jedno z niekolkych prostredi a nie je problem dat si ine, ci mat viacero prostredi a prepinat medzi nimi podla nalady. Take XFCE vizualne velmi pripomina Gnome 2 a ma mensie naroky na systemove zdroje. LXDE je este viac minimalisticke, no a potom je vela roznych starsich window managerov, ktore su jednoduche a posluzia na beznu pracu s oknami... takze nic sa nedeje, buducnost Gnome alebo Unity nie je az take podstatna, aj ked prave tieto prostredia uvidi linuxovy luzer na svojom PC ako prve...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Bubuntu 11.04

Príspevok od používateľa shafa »

Ono to proste plati u vseho stejne - nesahat do toho, co funguje dobre, novou verzi instalit az po jejim minoritnim updatu ;-). To same o driverech, kancelarskem SW, atd.
Kapitola sama pro sebe jsou auta a jina technika - tam ale naklady spojene s "verejnym beta testovanim" maji radove vyssi hodnoty.

Pristup "zitra vyjde nova verze, jaktoze jsem ji vcera kua nenainstalil" zcela chapu u mladeze a studentu a plne ho podporuju :D
- Teda krome mych deti a mojeho PC...
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Zdendo
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št Dec 08, 2011 1:08 am

Re: Bubuntu 11.04

Príspevok od používateľa Zdendo »

No, ja osobne uprednostňujem Unity. Je to niečo, čo mne osobne vyhovuje. No nie je problém dososať Gnome, Gnome Shell, či KDE a iné. Proste, v Ubuntu kto čo chce, to nech používa. To je na linuxoch krásne. Nechcem Unity? Tak sa log-off-nem, vyberiem si iné prostredie, log-in a je to... Napríklad, aj teraz som v KDE. Prečo? Lebo mám teraz chuť práve na KDE :D A čo Boinc? Ten predsa beží i v čase ak som odhlásený a vyberám iné prostredie, session, alebo ak sa prihlásim aj ako iný užívateľ atď.
Teraz k tej záťaži ohľadom Unity. Beží mi napr. ftp-server, irc-server, ssh-server... a ak nič nerobím (a ani boinc), tak záťaž CPU neprekračuje jediné percento. Ak aj áno, len výnimočne a na krátky okamih. A to ešte som online na FB a Gtalk (empathy). Aký stroj to mám? Lacnučký HP-Pro-Book 4510s, s 3GB RAM, dvojjadrák 2x2.2GHz, 64bit. Nič výnimočné. Posledne som dostal WU od milkyway@home, ktorý mal bežať cca 230hod, a Ubuntu to zmáklo za 11h22min :D Bola to pekná kôpka bodov "zadarmo" :D
Ja osobne nemôžem povedať na Ubuntu nič špatné. Skôr naopak. Zaplatiť za nenažraté Widle? A ešte na to nadávať? Občas sa stane, že si zanadávam aj na Bubuntu, ale pozor - ten je zadarmo! A ak mám na niečo pindať, tak aspoň za to nebudem vyhadzovať prachy. Inak, ja som odchovanec na MS-DOS 5+, cez Win3.1+ 95, 98 ME ... XP. 95ku som dostal, XP som kúpil. Keď mi posledne skolaboval komp (do ktorého som furt kupoval HDD ktoré failovali), kúpil som tento noťas, kde už len inštalátor XP končil s BSOD. Tak som sa nasral, a mrskol som si to Ubuntu. A potom som si povedal - no nemohol mi ten komp prdnúť skôr? :D
Ale ako hovorím, každému vyhovuje niečo iné. Škoda, že veľa ľudí je nechutne lenivých skúsiť niečo nové, iné... a potom o veľa prichádzajú. Alebo pri prvom malom probléme to vzdajú, alebo to vzdajú dokonca bez toho aby to vyskúšali - predsudky, lebo jedna pani povedala, že je to blbosť a že nič neide, všetko aby si kompiloval (čo platilo tak pred 10-timi rokmi :D) Paradoxne mám úplne opačnú skúsenosť. Dostať Widle na najrôznejší hardware - nonsense! Ubuntu beží na omnoho širšom spektre a to netreba inštalovať žiadne ovládače. A už vôbec ma nebaví pri reinstall kidať jedno cd za druhým zadávať nekonečné serial-nubers, či nešťastné aktivácie, ktoré aj tak často nemožno spraviť cez net a treba volať na zákaznícku linku, kde z teba ešte zlodeja idú robiť, že prečo to inštaluješ na ďalší komp a ja to kua poctivo kúpil a ešte ani nainštalovať to nemôžem!!!
Takže stačí, ďakujem, neprosím!!! M$ nikdy viac! Smrteľne vážne! Spravil som si o tých šmejdoch vlastný názor. S linuxami som viac než len spokojný. A ak by som mal predsa len za OS platiť, tak nech tie prachy stoja za to a volil by som maca.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Bubuntu 11.04

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Snad netreba byt az tak ciernobiely. Ja som s windows az take zle skusenosti nemal, na ubuntu som doma presiel kvoli tomu, ze som chcel skusit nieco nove, nezavisle, co nebude podporovat korporacnych harvesterov ziskov. Linux splnil vsetky moje potreby a ponuka mi presne to co windows plus nieco navyse (flexibilitu), preto od instalacie ubuntu som dual boot uz nepouzil (dokonca som uz aj zabudol heslo do windows :), a asi si ho ani nikdy nezresetujem, aj ked na windows stale platnu licenciu mam), ale zas nemyslim si, ze windows su hrozne alebo problemovejsie ako linux, skor naopak (co vsak nie je chyba systemu, ale chyba vyrobcov a ich podpory roznych OS). Skusal si niekedy rozbehat rozny HW pod ubuntu? Ja som napr. nerozbehal wifi USB stick, ktory mi pod windowsami isiel na prvy raz (samozrejme vdaka podpore vyrobcu a existencii driverov), a to som si pritom pred kupou zistoval ktory chip podporuje linux.
Anyway, ja si pockam na LTS 12.04, uz len par mesiacov, teraz fungujem na 10.10 a nechcem menit kym to vyslovene nepotrebujem.
A na Unity sa tesim, niektore typy zmien mam rad, a z recenzii vyzera ze to co ludom na unity vadi mne nebude.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Zdendo
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št Dec 08, 2011 1:08 am

Re: Bubuntu 11.04

Príspevok od používateľa Zdendo »

JJ, výstižne napísané. Jasné, že je to tak... ale napr. skúšal som v Orange pripojiť ten ich kórejský Hauwei 3G USB modem, a hádaj čo? Narozdiel od Windows nebolo treba inštalovať vôbec nič :) Po pripojení modemu vypítalo PIN, a spustil sa jednoduchý sprievodca, kde si si vybral krajinu, operátora, a APN, akým sa chceš pripájať do netu (vlastne všetko bolo predkonfigurované, takže s tým sa trápiť ani nebolo treba). No a bubuntu mi zatiaľ šlo bezproblémovo na všetkom, na čo som to inštaloval. A ako som spomínal - z tých x počítačov, čo som robil, sa skôr stalo, že boli trable s widlami ako s bubuntu. A je mi jasné, že to nie je len také čiernobiele. Ale v 90% sa mi stáva takáto situácia:
Keď niekomu hovorím, ako jednoducho čo všetko možno robiť v linuxe, odpoveďou dotyčného je - ja linux nepotrebujem. Ja to chcem len na internet. A mojou odpoveďou je - a za to potrebuješ platiť cca sto eurové licencie? To môžeš pokojne používať linux :D
Windows len v prípade, ak sa používa špeciálny softvér v rôznych firmách... ale aj to - ja ako právnická osoba by som vývojárovi povedal - pokiaľ nebude soft pod linux - nebude kšeft! Linux-userov je už ozaj veľa, keby to každý takto spravil, hneď by sme mali lepšiu ponuku aj špeciálnych programov. Ale neide o to. Celkovo, tá bezpečnosť, pohodlie, rýchlosť a prispôsobivosť... pre vývojárov ku všetkému sú k dispozícii zdrojáky - však to je úplne geniálna myšlienka. Však pre lenivcov sú tu widle, nech si platia. A nech si platia aj antivíry, ktoré pýtajú 25-50% sys-prostriedkov, nech si platie tune-upy a ja neviem aké kraviny ešte. Kým si oni kúpia dva kompy, ja za tie isté prachy kúpim tri ;) A na troch s nenáročným linuxom narátam viac boinc-bodíov :D
JJ, neide len o boinc, ale keďže tu sme na boinc fóre... :) Každopádne, kto neskúsi linux, nech na neho nepindá. Pretože zatiaľ som sa stretol len s tromi typmi ľudí: 1. tí, čo o linuxe ani nepočuli, 2. tí čo na neho pindajú a ani ho neskúsili, a 3. tí, ktorí na neho nepindajú, lebo ho skúsili ;)
Na záver spomeniem len toľko. Jasné, na linux si treba zvykať. Tak ako pri prechode z xp na vistu si bolo potrebné zvykať. Každý pindá na vistu, a potom si na ňu zvykli a začali chváliť. To isté aj o sedmičkách... a tak ďalej. Ľudia sú už takí. Na všetko budú furt šomrať. Aj ja si zašomrem. No špeciálny soft mi netreba. Na to, na čo používam môj notebook, je bubuntu viac než vhodné. Tým som rodine ušetril peknú kôpku euráčov. Každý človek by mal zvážiť, na čo bude svoje železo používať, a mohol by dať linuxu šancu. A hlavne tí, čo tvrdia, že chcú len surfovať na webe. Práve pre tých je to priam nutnosť! No nie?
A kto sa chce kvalitne hrať, nech si kúpi PS3 za 230€ a nie PC za 1200€! Aj ja som to tak spravil :D
Napísať odpoveď