Ako to začalo

Diskusia k štatistikám, výkonnosti jednotlivých členov alebo miniteamov, podpisom (signatúram) atď.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Ako to začalo

Príspevok od používateľa miloso »

Všetko začalo vydaním čísla 9/2006 časopisu Quark. Bol tam článok „Objavte sami gravitačné vlny“, ktorý ma ako obdivovateľa Einsteina a vesmíru zaujal. Bolo to zaujímavé čítanie o gravitačných vlnách ale až na konci článku bola zmienka o BOINCu a projekte Einstein@home. Vtej dobe som síce mal pripojenie k internetu, no nanešťastie obmedzené na 500MB. Tak som mrkol na http://www.boinc.sk, pozrel o čom to je ale nevedel som koľko to sťahuje tak som sa na to vykašľal. Už o pár mesiacov sa to začalo meniť k lepšiemu a bol som neobmedzený ale už som aj na BOINC zabudol. Skutočne neviem ako (asi božia vôľa), ale jedného dňa, 1. júna 2007, som si spomenul na super článok o gravitačných vlnách a BOINCu. Ta, a už ma tu máte navždy a navždy.

Hneď v ten deň som sa zaregistroval do projektov: Einstein, QMC (o dva dni neskôr) a Rosetta (zoradené podľa vtedajších priorít). Problémy nastali hneď na začiatku. Nechcel som bežať systémom 24/7/54 a môj procesor 2500+ jednoducho nestíhal spočítať Eisteina do deatline. Ale keď to bola také isté aj s QMC (kvantová teória, moja „srdcovka“) tak ma začal celý BOINC nasierať (k tomu aj samé computer errory), však vy už viete. No a Rosetta ma nesklamala, však mója. Potom som zase pre zmenu začal upadať do depresií kvôli tomu, že RAC 10 je taký malý, že sa to vôbec neoplatí a nikto si môj odchod ani nevšimne. Keď som sa, aj vďaka boinc teamu, utvrdil o tom o čom vlastne BOINC je, tak ma to tak chytilo, že som už vlastne neprestal. Vďaka, že ste mi v týchto ťažkých chvíľach hodne pomohli.

Neskôr som chcel zmenu, 30. jún 2007, tak som hľadal projekt pre mňa zaujímavý a nenáročný. Vyhral to Spinhenge@home, Potom 10 septembra 2007 japončíka Tanpaku, ktorý som hneď zavrhol len aby som venoval všetok drohocenný CPU čas Rosette. Len nedávno, 8. marca 2008, ma zaujal ďalší projekt a to POEM@home. Vlastne ani neviem prečo ale začal som ho proti Rosette počítať a viem, že som urobil dobre. Popri tom so za zaregistroval aj do mnoha iných projektov ale pre rôzne príčiny som nezískal žiaden kredit ale ani ma to netrápi (len škoda že som v LHC kvôli nedostatku práce nedostal ani jednu WU, taký je život).

Len nedávno nastal zlom v mojej kariére, kúpil som Apple-čko (pod ASUS som si nalepil biele odkusnuté jabĺčko :) Výkon stúpol 10-násobne a dovolil mi zapojiť sa aj už do zabudnutých projektov Einstein a QMC (v kostiach cítim, že Pán Einstein mal pravdu). Až teraz a začali napĺňať moje ciele dane pred viac ako rokom: mám 13 550 :roll: (cieľ 10 000), som 409 999 (cieľ aspoň 499 999) v týme 517 (ešte mi niečo chýba) (cieľ aspoň 499). Na môj certifikát som právom hrdý http://einstein.phys.uwm.edu/cert_all.php. Tak na záver si sám sebe musím zagratulovať =D>, výborná práca Miloš.

Amen
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa matob »

Môj príbeh sa začal ešte keď Boinc nebežal, teda aspon myslim.
Dozvedel som sa o projekte SETI, konkrétne myslím že bol o tom nejaký dokument na Spektre.
Seti classic som ponahadzoval aj v škole (500Mhz-1GHz :) kompy), ale ku koncu roka mali toho
spočítaného dosť..doma som mal vtedy ešte 100Mhz mašinu :D :D bez netu...
Ked som kúpil komp, celý šťastný-1,7GHz :) skúšal som hneď nahodiť seti classic, ale bez úspechu
tak som googlil, a nasiel som nejaký boinc. Nejak som sa o to nezaujímal, nejak som nahodil seti a nechal
tak.
Myslím že to bolo zhruba o takomto čase, august alebo tak, začal som sa o to viac zaujímať. Nahodil som
Einsteina. S údivom som sledoval hádam celý priebeh jednotky, samozrejme myslím tým screensaver.. :)
Spočítanie jednej jednotky som pokladal za dobrý výkon. :) Začal som skúšať takmer všetky projekty..
"Aktívne" som začal počítať koncom minulého roka, zlúčil som accounty a všetko ostatné..mal som v tom
strašný bordel :D Bolo to mojich prvých 8,500 kreditov :)
Potom ma trochu chytila kredit-mánia.. ale už je dobre.
Dosiahol som svoje prvotné ciele - 100 000 a prienik do prvej 100 v tíme.
The story continues...

PS. Kde si natrafil na ten certifikát? :shock: Super prekvapenie v dobrom slova zmysle :D
inak ked ten link otvorím, ukáze mi moju štatistiku.. :)
matob has contributed 333,043 Cobblestones of computation (287.75 quadrillion floating-point operations)
Neviem si presne predstaviť koľko je to a či je to veľa, ale rozhodne to znie dobre =D> =D> :D
Obrázok
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa Honza »

U me to zacalo v minulem stoleti. Nevim, kdo si koho nasel prvni - jestli ja DC nebo DC me. Na dial-up modemu - onehda se platilo 500 Kc mesicne, jenom ze se clovek mohl pripojit + poplatky za volani Telekomu. Distributed.net, prvocisla a podobne ještě předtím, než byl SETI. A postupně se rojilo více a více projektů - krátkodobé nebo pokračovaly klasiky (d.net). SETI počítalo spousty lidí, ale mě to nechytlo - zajímal jsem se o mnohé jiné projekty.
A pak za začal rozjíždět ClimatePrediction.net. Už dříve jsem si psal z lidmi z různých projektů, ale tohle bylo jiné. Začal jsem více testovat a dostal se do neveřejných částí projektu, ještě než byl dostupný pro veřejnost.
A pak přišel BOINC a přechod CPDN (a SETI) pod BOINC. I rozjel jsem se do Oxfordu za vědátorama pohovořit kvůli CPDN a zjistit možnosti studia, ale promluvil jsem si i Davidem Andersonem. Jo, to bylo nadšení - počátky BOINCu. Na non-BOINC projekty jsem nezanevřel - bylo jich desítky, narozdíl od toho, co mohl nabídnout BOINC - což se dalo počítat na prstech ruky. Brzy se situace dorovnala a teď i možná obrátila.

Re. Certifikat. Mě to píše 13.62 quintillion. Quintilliony - to zní šíleně :shock:
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa slavko.sk »

No ja som o tom pocul prvy krat v lete 1999, teda o SETI@home ale bol som mimo Slovenska a nejako ma to extra nezaujalo. Ale potom v Juni 2000 som v novej robote dostal na stol Peintum 3 @666MHz a tam som nahodil SETI@home, plus na dalsie 3 servre v robote pricom jeden bolo 2 x Pentium 3 @800MHz. Od vtedy som tu, s prichodom BOINC som zahodil moju vlastnu aplikaciu ktoru som si naprogramoval aby mi natahalo viac S@H WU do zasoby a mala masina co ratat aj ked nema spojenie na internet.
Potom s BOINC to uz islo ako vychadzali pomaly projekty tak som sa pripajal a ako boli moznosti. Urcitu dobu som mal ticheho spolocnika ktory mi to dal nainstalovat na niekolko vykonnych masin a dalo sa nieco aj v robote.
Teraz uz len notebook, Q9300 doma a zopar nie velmi vykonnych strojov.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa miloso »

asi väčšinu ľudí pritiahlo k počítaniu asi SETI. No a ja som o ňom ani nevedel, mňa pritiahol Einstein :) To bola strašná doba, že 666MHz :lol:

Ani som si neuvedomil, že ten certifikát ukazuje výpočty toho kto je prihlásený v Einstein@home. Inak stojí tam:

Milos 'oso' Lassak

has contributed 13,875 Cobblestones of computation (11.99 quadrillion floating-point operations) to the following scientific research projects: Project............Cobblestones...Joined
[email protected] ......1 June 2007
[email protected] June 2007
[email protected] June 2007
TANPAKU.............109.......10 September 2007
[email protected] June 2007
[email protected] March 2008
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa Kiwi »

Mna napriklad pritiahlo toto, este asi okolo r. 1996, ale nemal som vykonne PC, ani net
a ani peniaze na elektrinu. http://primes.utm.edu/mersenne/
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa gabberattack »

Ja som tiez zacal so SETI classic - uz sa ani nepamatam kedy a ako som sa k nemu dostal. Moj certifikat pise 16 maja 2002 - fakt neviem co som vtedy robil :-). Skoncilo to zapojenim jednej velkej sekcie pocitacov v istom podniku na vychode SK. Ak tam robia stale ti isti admini ako predtym, verim tomu, ze tam ti klienti bezia dodnes a snazia sa pripojit na servery SETI. :-)
Kedze v SETI sa dali zakladat timy, zalozil som si svoj aj ja - ale nemalo to vyznam, toz som sa podujal objavovat ake tymy su na Slovensku. Nasiel som tento a odvtedy som sa z neho nepohol. :-)
Ked prisiel BOINC, bol som spociatku skepticky, ale ako sa objavovali nove projekty, moje nadsenie rastlo. Einstein znamenal prelom a plny vykon siel na tento projekt. Ako to slo dalej, nabehla Rosetta, Malaria a Xtremlab (bud mu zem lahka). Otestoval som viacero projektov, no som aktivne zapojeny len do troch spomenutych.

Od 14 Juna 2005 zdielam moj ucet s dalsimi kamaratmi, ktori sa postupne ku mne pridali. Takze na nasom spolocnom ucte su teraz masiny zo Slovenska, Ceska, Nemecka, Anglicka a Spojenych Statov. Postupom casu nas vykon rastie (menime masiny za lepsie) a dopracovali sme sa k dnesnemu dnu na tento vykon:

Obrázok
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa Honza »

Kiwi napísal:Mna napriklad pritiahlo toto, este asi okolo r. 1996, ale nemal som vykonne PC, ani net
a ani peniaze na elektrinu. http://primes.utm.edu/mersenne/
Jo, to je klasika jako d.net - taky jsem zkousel.

Sorry, ze jsem nepridal certifikat, ale je na vic jak dve stranky...
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa gabberattack »

Honza napísal:
Kiwi napísal:Mna napriklad pritiahlo toto, este asi okolo r. 1996, ale nemal som vykonne PC, ani net
a ani peniaze na elektrinu. http://primes.utm.edu/mersenne/
Jo, to je klasika jako d.net - taky jsem zkousel.

Sorry, ze jsem nepridal certifikat, ale je na vic jak dve stranky...
Certifikat mozes zmensit - das mensiu velkost pisma a stiahne sa Ti - tym padom mensi screenshot. :-)
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
miloso
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Pi Jún 01, 2007 9:21 pm

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa miloso »

Honza napísal: Sorry, ze jsem nepridal certifikat, ale je na vic jak dve stranky...
To nič Honzíku, že nemáš kde nalačiť svoje Quintilliony :D bože ja ti závidím :oops:
Obrázok Obrázok
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa matob »

seti má pekné certifikáty.. http://setiathome.berkeley.edu/cert_print.php
Obrázok
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa Honza »

Quintiliony by se vešly, ale těch projektů. Stačí, když špiním statistiky (jak se někdo vyjádřil), tak nechci certifikátem ještě tapetovat na foru. Nebo podpisem.
btw, dneska se přehoupnu přes 16 mega.
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa matob »

Jedna vec mi nejde do hlavy
z toho certifikátu vyplíva, že: credit = cobblestone ??
zhoda okolností to asi nieje
tým pádom je vôbec správny údaj o floating point ops? nemalo by sa to pocitat nejako z
celkového cpu timu, alebo niečoho.. proste neviem, ale z kreditov sa to určite dostať nedá
:idea:
Obrázok
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa gabberattack »

-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Ako to začalo

Príspevok od používateľa matob »

:D aha 8-[
Obrázok
Napísať odpoveď