Neobycajne info o obycajnych veciach

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Neobycajne info o obycajnych veciach

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Clovek by si povedal, ze vodu, a jej pevnu formu - lad - dobre pozna, a nicim ho velmi nemoze prekvapit. Omyl. :-)
Vedeli ste, ze lad ma doteraz objavenych 15 krystalickych a tri nekrystalicke formy? Ja som taku zdanlivo banalnu vec veru nevedel, uprimne sa priznam. :)

Tie formy existuju pri roznych teplotach a tlakoch, vacsinou pri velkych tlakoch. "Obycajny" nam znamy lad, ktory tvori absolutnu vacsinu ladu na zemi, ma hexagonalnu trukturu, cie vytvara sestuholnikove krystaly - preto su samozrejme napr. snehove vlocky pekne sestuholnikove. Tento druh ladu je vo vesmire znacne vzacny (kedze samozrejme kombinacia teplot a tlakov co mame na Zemi nie je v medzihviezdnych mracnach ci protoplanetarnych diskoch okolo hviezd privelmi frekventovana :) ).
Ine formy ladu maju ale inu strukturu - napr. obdlznikovu (ta vznika aj na Zemi - v Antakrtide nasli zopar foriem tohto ladu v niekolko sto tisic rokoch starom lade), kosodlznikovu, kubicku a dalsie. Co je zaujimave, tak pri velmi velkom tlaku (takom, aky panuje vo vnutri plynnych planet) lad vytvori strukturu z kyslikov a vodikove atomy medzi touto krystalickou stukturou volne plavaju - cize je to v podstate kov, elektricky vodivy. Kovova voda - zaujimave, vsak? Tieto lady maju aj vacsinou vacsiu hustotu ako obycajny lad.

Blisie info : http://www.lsbu.ac.uk/water/phase.html

A nielen lad ma zaujimave molekularne formy existencie - to iste plati aj o dalsej beznej pozemskej substancii - kysliku. Pri nizkych teplotach za istych podmenok vznika molekula zlozena az z osmich kyslikov, teda O8. Vlastnosti? Pri dostatocne nizkej teplote supravodivost, krasna priesvitna modra farba (vdaka pohlcovaniu cervenych fotonov). Ale su aj ine formy tuheho kyslika - napr. cervenej aj ciernej farby.

blizsie info: http://en.wikipedia.org/wiki/Solid_oxygen

Takze obycajne veci mozu nadobudat neobycajne formy - pekny to darcek od elektronovych konfiguracii atomov, ktore urcuju ake chemicke vlastnosti prvky maju a teda ake molekuly vytvaraju... :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Neobycajne info o obycajnych veciach

Príspevok od používateľa Palo M. »

No hej. To su obycajne veci ako kyslik a voda. A ake formy potom mozu nadobudat zlozite veci (ktore su postavene z tych obycajnych)? Napriklad zivot.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Neobycajne info o obycajnych veciach

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:No hej. To su obycajne veci ako kyslik a voda. A ake formy potom mozu nadobudat zlozite veci (ktore su postavene z tych obycajnych)? Napriklad zivot.
Ano, ale pri uhlikovych makromolekulach je vdaka stvorvazbovosti uhliku ich enormna variabilita uplne prirodzena a ocakavatelna. Mna na tychto jednoduchych formach moelkul zaujalo prave to, ze su velmi jednoduche a preto tych stupnov volnosti na pestrost tam je velmi malo. Anyway, to co pises je samozrejme este vzrusujucejsia pravda ako tento thread.
Zaujimave na zivote mi pripada najma fakt, preco je tvoreny z uhliku a nie z kremiku, ked kremik je na Zemi ovela pocetnejsi a ma rovnako schopnost tvorit podobne zlozite makromolekuly. Koniec koncov, niektore organizmy ho vyuzivaju namiesto uhliku, ale je to vzacne. Mozno by sa to dalo vysvetlit tym, ze zivot nevznikol na Zemi, ale bol na nu importovany (panspermia), a vznikol niekde inde vo vesmire - kedze na rozdiel od Zeme je vo vesmire uhlik jeden z najpocetnejsich prvkov, ovela pocetnejsi ako kremik.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Neobycajne info o obycajnych veciach

Príspevok od používateľa Palo M. »

Duro Kotulic Bunta napísal:Ano, ale pri uhlikovych makromolekulach je vdaka stvorvazbovosti uhliku ich enormna variabilita uplne prirodzena a ocakavatelna.
Myslel som to tak, ze pri inych tlakoch a teplotach mozu enormnu variabilitu dosahovat aj uplne ine latky, nez pre nas najlogickejsi kandidati uhlik ci kremik...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Neobycajne info o obycajnych veciach

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Aha, rozumiem co myslis.
Ano, vo vesmire moze existovat vela roznych podmienok, a forma hmoty znizujuca entropiu nemusi byt vzdy viazana zrovna na tie, ktore mame na Zemi. No ale nechcem opakovat skoro uz klise. :)

Ked dopisem aktualny clanok, tak si chcem dat trochu oddych a venovat sa pasivnejsim veciam - chcem si konecne po rokoch precitat nejake scifi, ale vybral som si hard scifi, kedze ja pri citani nemam radost z toho ako su literarne nadherne zobrazene a vykreslene postavy a ich dialogy (to bolo vzdy pre mna sekundarne), ale v prvom rade ocenujem a nadchyna ma prepracovana a kreativna myslienka, ktora nesmie byt v rozpore s vedou.
Preto najblizsi kandidat je Dragon Egg od Roberta Forwarda (inak dobreho fyzika, ktory sa venoval najma moznostiam medzihviezdnych letov, a musim povedat ze je jednym z dvoch najuspesnejsich a najkreativnejsich fyzikov v tomto smere), ktory popisuje zivot a inteligentnu civilizaciu na povrchu neutronovej hviezdy - samozrejme za obrovskeho tlaku, vdaka comu je metabolizmus tvorov a vyvoj ich civilizacie extremne rychly. Preto to aj spominam v tomto threade. Som zvedavy, co Forward vymyslel, z rencenzii to totiz splna moju hlavnu poziadavku - fantazia, ale na rozdiel od 98% scifi diel zalozena na prisnych vedeckych pravidlach, ktore nie su v rozpore so sucasnymi poznatkami vedy.

"The novel is regarded as a landmark in hard science fiction, and has the strengths and weakness of its genre. In successful examples, like Dragon's Egg, readers are carried away with scientific ideas embedded in unfamiliar realities. However Dragon's Egg (like many other hard science fiction stories) has minimal characterization."
http://en.wikipedia.org/wiki/Dragon's_Egg

EDIT:
povodne som mal vybrany iny hard sci fi roman, ktory je tiez (aj wikipediou) oznacovany ako landmark - Tau Zero od Poula Andersona. Vynikajuca myslienka zalozena na prisnych vedeckych pravidlach. Zakladna myslienka romanu je zalozena na tom, ze hviezdolet s jadrovym pohonom si zbiera palivo magnetickym polom pocas letu (dobra myslienka, realisticka, boli na to uverejnene skutocne vedecke publikacie). Pokazi sa im vsak decelerator a nemaju moznost spomalit, len zrychlovat, vdaka comu dosiahnu takmer rychlost svetla a vdaka dilatacii casu medzitym uplynu na Zemi miliardy, cely vesmir zostarne, a oni zostanu jedinymi zivymi pozostatkami nasej civilizacie vo vesmire. Kvalitny napad, a podla recenzii aj kvalitne vedecke prevedenie. Lenze urobil som si pomerne jednoduchy vypocet,a moje nadsenie hned opadlo. Totizto kkedze hviezdolet si zbiera palivo pocas cesty, musi mu udelit kineticku energiu zodpovedajucu jeho aktualnej rychlosti - inymi slovami zbieranie toho paliva ho prirodzene brzdi. Fyzikalne zakony hovoria, ze hviezdolet bude moct zrychlovat len do okamihu, ked kineticka energia ktoru musi udelit palivu bude mensia nez energia, ktoru fuznou reakciou z toho paliva ziska. Vypocet (na ktory staci stredoskolska matematika,a mohol ho urobit aj autor, ktory mal zakladne fyzikalne vzdelanie) ukaze, ze tato rovnovaha nastane pri rychlosti cca 0.1 rychlosti svetla.
Tak, a toto malo byt hard science fiction, ktoru aj wikipedia zobrazuje ako landmark hard scifi? So zakladnou stredoskolskou chybou? Tym padom je to uplne nerealisticke. A toto je bohuzial problem velkej vacsiny scifi romanov - chyba im vzajomna prepojenost faktov a myslienka zasadena do korektneho kontextu aktualne znamych prirodnych zakonov.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Neobycajne info o obycajnych veciach

Príspevok od používateľa gabberattack »

-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Neobycajne info o obycajnych veciach

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

gabberattack napísal:http://www.europaventuresllc.com/
;-)
We've sent six astronauts from space programs throughout the world on a three year journey to Europa to explore its oceans and confirm these findings.

Predpritomny cas, a mne sa pritom neda stiahnut to video, zeby som sa pozrel na tych hrdinov... :-/ :-D
Btw, nebolo by nic neefektivnejsie, rizikovejsie a teda hlupejsie ako posielat na prieskum do vesmiru ludi, tych fyziologicky nedokonalych tvorov, ktorych pritomnost vsetko len stonasobne a zbytocne predrazi.. :-D Treba zabudnut na Space Odyssey... Takze autori toho textu tam mohli radsej dat zmienku o siestich androidoch, nie astronautoch.

Anyway, tema velmi napinava, ja dufam, ze budem este zit ked pristane prva ponorka na Europe, bude to jeden z naocakavanejsich momentov v mojom zivote (to myslim vazne a bez nadsazky).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď