Novy satelit

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Novy satelit

Príspevok od používateľa Palo M. »

Az sa cudujem, ze to tu zatial nikto nespomenul...
Minuly tyzden KLDR vypustila na obeznu drahu svoj prvy satelit vlastnymi silami. Nejako to nevzbudilo vo svete velke ovacie, dokonca by som povedal ze sa rozbehla protiseverokorejska propaganda (pretoze prve spravy boli o tom, ze to odsudili aj Rusi a Cinania, ale ziadne mena nepadli, ze by to bol rusky minister zahranicia alebo velvyslanec alebo kto, takze sa mi to zda trocha nedoveryhodne... a teraz uz je o tom uplne ticho a hovori sa len o USA, Japonsku a Juznej Korei ktore sa ozyvaju - plus tuto v Cine okolo toho ziadne velke halo nebolo). Kratko po vypusteni satelitu vsetkym tak trocha padli sanky - podla vsetkeho ich severni Korejci zamerne ofajcili, ked to vyzeralo, ze demontovali kus rakety a ona potom prekvapivo odstartovala a asi neboli uplne 100% pripraveni to do detailov monitorovat (do toho este smiesne vyhlasenie Japoncov "nezostrelili sme ju nad Okinawou, lebo nas neohrozovala"... ked nad Okinawou uz bola ta raketa tak vysoko, ze ju Japonci ani nemali ako zostrelit). Potom media zacali s tym, ze "satelit je mimo kontroly", co je ale jedno, pretoze ked je na kruhovej orbite, uz to samotne je velky milnik... Ale je mozne, ze vacsinu ludi sprava "severokorejsky satelit je mimo kontroly" bud vystrasi, alebo v nich vzbudi naopak pocit "su to babraci". No a posledne dni je o tom uplne ticho. V mainstreamovych mediach. Akurat dnes som nasiel jeden (podla mna rozumny) clanok na http://allthingsnuclear.org/north-koreas-satellite/.

Ked sa vybodneme na politiku, tak z technickeho hladiska je podla mna obdivuhodne, co Korejci dokazali.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy satelit

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo M. napísal:Ked sa vybodneme na politiku, tak z technickeho hladiska je podla mna obdivuhodne, co Korejci dokazali.
Nadviazem na tento starsi thread - mozno ste zaregistrovali, ze Cinania uspesne dokoncili dalsiu politovanu misiu, vsetko slo hladko a bez problemov (a to uz nemoze byt len o kopirovani ruskej technologie, tam uz je potrebna aj kvalitna praca a technika - najma vo svetle informacie o aktualnej explozii ruskeho nosica Proton).

To, co sa mi na tejto misii pacilo, bola lekcia pre studentov/skolakov, na ktorej kozmonautka (teda skor taikonautka :) ) demonstrovala zaujimave pokusy v beztiazovom stave. Full video prednasky je napr. tu:
(odporucam najma okolo tridsiatej minuty, ked demonstruju gulu vody vo vakuu - pre deti efektne)
http://www.youtube.com/watch?v=OUAuZnpoZ58
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Novy satelit

Príspevok od používateľa Palo M. »

s/politovanu/pilotovanu/ - v tomto pripade mi pomerne dlho trvalo, kym mi to doslo (zaujimave).

Sudruhovia sa hraju, lebo pravdepodobne nevedia co s peniazmi (na rozdiel od EU a USA). Ono nie je problem v Cine vyrobit kvalitne veci, len je ta kvalitna vyroba akosi omnoho drahsia, nez kvalitna vyroba inde vo svete. Takze dat si specialny pozor na kozmicky vyskum, to Cinania v pohode zvladaju (a cena/neefektivita ich naozaj netrapi). Akonahle by sa ale jednalo o masovejsiu zalezitost, uz by sa naplno prejavil cinsky styl... vid rychlovlaky - nebol pre nich az taky problem to postavit a zaviest, len akosi uz nezvladli beznu prevadzku a potom mali katastrofalne nehody, pri ktorych zarvalo kopec ludi, pre taku banalitu, ze jeden vlak zostal stat na trati a nasledujuci don vpalil v plnej rychlosti a ako na potvoru sa to stalo na viadukte, takze vagony plne ludi sa este aj zrutili z vysky. Nieco podobne sa stalo aj v sanghajskom metre (samozrejme bez zrutenia z vysky a ani ta rychlost nebola az taka velka, takze to az take tragicke nebolo, ale tiez jeden vlak zastal na trati a nasledujuci to donho vpalil). Aj neodbornikovi v zeleznicnej doprave aj bez podrobnych informacii hned napadne, ze tam nieco riadne pohnojili.
Nakolko Cinania uz rozumeju ruskej technologii pilotovanych letov, to fakt netusim. Pravdupovediac sa dost cudujem, ze take nieco dokazali Rusi vobec zrealizovat a dodnes udrziavat funkcne (podla mojich zopar pracovnych skusenosti, co s Rusmi mam). Cinania maju aspon tu svoju niekolkotisicrocnu tradiciu v byrokracii, takze ked uz nejaku technologiu okopiruju, tak ju dokazu udrzat v chode aj bez znalosti jej principu. A tiez v cinskej vnutrostatnej leteckej doprave je velmi malo nehod, na rozdiel od ruskej. Takze tie zlyhania ruskych rakiet v poslednom case by som najskor pripisal ruskemu bordelarstvu. IMHO je ta technologia uz natolko overena, ze staci nezanedbat standardne postupy a nemalo by dojst k zlyhaniu techniky. A tiez sa mi zda, ze niektore ruske rakety zlyhali aj kvoli tomu, ze ich viac-menej tlacil cas (napriklad museli stihnut startovacie okno).

Inak rozne prenosy z tejto poslednej cinskej misie tu bezali vselikde, napriklad to davali aj v metre a tusim to bolo dokonca v priamom prenose. A v priamom prenose v TV davali uz aj pilotovanu misiu co startovala minuly rok - cinsku TV normalne nepozeram, ale boli sme prave vtedy v restike, tam to bezalo na vsetkych obrazovkach... a ta oficialna cast, ako odprevadzali kozmonautov, mi prisla trochu komicka (zbytocne patosovite, ako show to aj tak stalo za prd a hlavne ti kozmonauti mali ine veci na starosti, nez saskovat pred kamerami v skafandroch v lete na slnku - a aj z vyrazov ich tvari sa mi zdalo, ze myslia na nieco uplne ine a chcu mat oficiality co najskor za sebou - a to za beznych okolnosti vycitat nieco z Cinanovej tvare je takmer nemozne :D). No ale Cinania si uz vtedy museli riadne verit, ked to dali do priameho prenosu. Takze mna az tak neprekvapilo, ze to prebehlo uspesne a hladko.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy satelit

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

S tou efektivitou je to relativne - napr. NASA dostala pred vyse dekadou riadnu facku, ked si u nich objednala americka armada sondu na prieskum Mesiaca, ale ked im dala NASA rozpocet, tak US army sa rozhodla, ze si to spravia sami lacnejsie - a urobili vtedy desatkrat lacnejsiu sondu, ktora bola velmi uspesna a kvalitna. A to bola 'obycajna' nepilotovana sonda. V NASA to bola velka blamaz, a odvtedy robia zrazu sondy zhruba patkrat lacnejsie.

Takze verim, ze tieto cinske pilotovane misie su priserne neefektivne, ale nic to nemeni na tom, ze boli vsetky doteraz uspesne. Nemusi byt clovek odbornik, aby vedel, ze kozmicke technologie su komplexne (od softwaru az po samotne nosice a moduly zlozene zo statisicov casti), kde staci zlyhanie zopar casti a cele to skonci u ohnostroja s opecenymi kostickami. Staci si pozriet US a CCCP kozmonauticke obete. Cinania nemali zatial ziadnu. Kopirovanie je jedna vec, ale kopirovanie kompletnej pilotovanej misie - to uz nemoze byt len kopirovanie, tam museli dodat vela vlastneho. A nemam info o tom, ze by im nejak zvlast pomahali cudzie staty.

Takze akokolvek mozu byt Cinania flakaci ci smejdi, tuto hru zatial hraju velmi dobre. Bez ohladu na to, ze im urcite ovela viac zalezi prave na tom dobrom dojme a prestizi vo svete, ktoru teraz popisujem, ako na zivotoch samotnych taikonautov. :)

Na druhej strane, ja som pilotovanymi letmi nie velmi nadseny, lebo je to vo vseobecnosti priserne vyhadzovanie financii, ktore by mohli ist radsej na automaticke prieskumne sondy. Ved napr. ISS uz stala sto miliard dolarov, za co sme uz mohli napr. vediet, ci je na Jupiterovej Europe ocean s bakteriami a kopec dalsich veci urcite uzitocnejsich, ako trojica kozmonautov na ISS, ktori toho pre vedu pri vsetkej ucte privela neprinasaju... no ale niekde treba zacat, teraz predrazeni neefektivni ISS ludia, a o patsto rokov medzihviezdna lod, co uz zmysel pre ludstvo bude mat...
no ale to uz je z ihneho sudka..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Novy satelit

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak prave o NASA som niekde cital, ze ma milion subdodavatelov, ktori maju zasa svojich subdodavatelov a bohvie do kolkych urovni sa to vnara a udajne to bol aj jediny dovod, preco boli raketoplany take drahe a nakoniec to tej technologii zlomilo vazy. Ci je to pravda to samozrejme neviem, kedze som to neauditoval 8), ale znie to celkom pravdepodobne.

Neefektivita v cinskom podani je skor v tom, ze ked chces aby 100 cinskych robosov urobilo robotu kvalitne, tak musis na nich nasadit 20 kontrolorov - ti musia byt patricne vyskoleni, zodpovedni (teda drahsi), nerobia nic ine nez kontrolu a aj tak este nad nimi musi byt este jeden superkontrolor, ktory dava pozor na tych 20 kontrolorov. V "zapadnej" vyrobe ti staci jeden kontrolor na 100 vykonavatelov a z tych 100 vykonavatelov si vyclenis 10 predakov, ktori ale okrem koordinacie aj sami robia. (A ked ti staci "tradicna cinska kvalita", tak nechas len 100 cinskych robosov a ziadneho kontrolora - je to o kus lacnejsie a aj to tak vyzera.) To bol len priklad (samozrejme aj dalsie veci vplyvaju na rozdiel ceny)...
Inak Cinania nie su o nic vacsi flakaci ako napriklad Slovaci, akurat maju to svoje cinske myslenie. Ked Cinanovi povies "tuto budes zametat chodnik", tak Cinan zameta chodnik pol dna a furt ten chodnik nie je pozametany dobre, zatialco ked to povies Slovakovi, tak ten ho co najrychlejsie pozameta (a je pozametany) a potom sa niekde zasije a nerobi zvysok dna nic. Cielom Slovaka je totiz ten chodnik pozametat, kym cielom Cinana je presne to, co si mu povedal - teda "zametat chodnik". A teraz rozhodni, kto z nich je vacsi flakac...

Podla mna to az taky zazrak nie je. Zatial Cinania len kracaju po chodnickoh, ktore uz preslapal niekto iny, vedia odkial a kam idu. Akoby som ja chcel prejst pesi krizom cez Yellowstonsky park. Ked nie som trubiroh a zodpovedne sa pripravim, tak to zvladnem s kontrolovanym rizikom bez toho, aby ma zozral grizzly. Pretoze viem, co sa robit ma a co sa tam naopak robit nema. Ale keby som chcel prejst krizom cez Novu Guineu, tak mam omnoho vacsie riziko, ze tam zarvem, pretoze nemam ako zistit, co tam robit mozem a co nesmiem...

Tiez som niekde (uz davnejsie) cital, ze Cinania vacsinu technologie jednoducho kupili od Rusov, skratka im zaplatili tazke prachy a Rusi im dodali plany, urobili im nejake skolenia a pri prvych letoch im aj priamo asistovali. Predtym Cinania hlavne spionovali, samozrejme im na to Rusi potom prisli a boli nasrani, ale v konecnom dosledku sa spionazi neda uplne zabranit, takze IMHO bolo od Rusov rozumne to Cinanom radsej predat a nieco z toho mat, nez sa snazit to zabezpecit (Cinania by nakoniec aj tak dostali co chceli, trvalo by im to sice dlhsi cas, ale Rusi by potom z toho nemali vobec nic).
S tymi Rusmi udajne suvisi aj to, ze si Cinania postavili kozmodrom (teraz neviem, ci ho aj volaju "taikodrom" - to vymyslanie vlastneho nazvoslovia je naozaj detinske :lol: ale zacali to Americania) v pusti Gobi. Ked pozries na mapu Ciny, tak ti je jasne, ze pri ich moznostiach to velmi vhodne miesto na kozmodrom prave nie je. Preco asi vypustaju rakety z nevyhodnej vyssej zemepisnej sirky? Baikonur je na podobnej zemepisnej sirke, ovsem pri ruskych moznostiach je to dobre riesenie (a vyuzivaju ho stale, aj ked je na uzemi Kazachstanu, teda teraz uz ineho statu)...
A mimochodom, Cinania maju aj kozmodrom na ostrove Hainan, ktory ma geograficku polohu vybornu (dokonca lepsiu nez Florida)... ale zatial pilotovane lety odtial nestartovali... hmm.
Takze sice neviem presne ako to je, ale mam taketo indicie; k cinskej efektivite - a k tomu, nakolko Cinania technologii pilotovanych letov naozaj rozumeju a nakolko len pouzivaju existujuce riesenie niekoho ineho.
Uvidi sa, ci s ludskou posadkou pristanu na Mesiaci, ako sa kasaju (respektive kedy to bude). Tam tu technologiu velmi nemaju od koho kupit ani vyspionovat - Rusi ju nemaju a Americania podla vsetkeho uz tiez nie (pravdepodobne stratili vlastne know-how), takze Cinania maju len maly zaklad, z ktoreho sa mozu poucit...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Novy satelit

Príspevok od používateľa shafa »

Amen
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
89421
Príspevky: 128
Dátum registrácie: St Aug 08, 2012 8:29 pm

Re: Novy satelit

Príspevok od používateľa 89421 »

Nieje cas na ip ban pre trolla aguda? :D
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
89421
Príspevky: 128
Dátum registrácie: St Aug 08, 2012 8:29 pm

Re: Novy satelit

Príspevok od používateľa 89421 »

Dokaz maju vedci. Ale mam vela dokazov ze ty si iba nevzdelany hlupak co tu trepe v diskusiach ak ti to nestaci precitaj si prispevky vzdelanejsich ludi tu na fore! Mozme sa stretnut osobne na slovensku ,od dnes ak sa nebudes bat a prezradis svoju realnu identitu. Zoberiem ta na matfyz v ba alebo do brna na obcasne kulhankove prednasky- tam mozes nazivo ukazat v diskusi ake su tvoje realne znalosti aguut. Ak mas na to gule tak pod von aguuut :D a ak sa ti tu nepaci nemusis sem vypisovat- to si zapametaj.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Novy satelit

Príspevok od používateľa Palo M. »

Klud 89421, netreba sa zbytocne rozculovat nad clovekom, ktory na forach vypisuje take nezmysly, ze mu prakticky nikto neodpoveda (takze vlastne na forach vedie monology :lol:). Zatial podla vsetkeho len na dvoch slovenskych forach (vratane tohto :mrgreen:) a len necely mesiac; Takto si teda zaznam v http://exotopedia.org/ nevysluzi, na to by sa musel podstatne viac posnazit a zahnojit vacsie mnozstvo roznych for... [-(.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Napísať odpoveď