Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Priroda neustale prekvapuje. Speleologiu povazujem za ekvivalent vesmirnych letov - speleolog v hlbke jaskyne nie je prilis odlisny od kozmonauta vo vesmire, objavuje nezname priestory a organizmy a vstupuje tam, kam nikto pred nim. A som rad, ked niekto tento pohlad zdiela. A zdiela ho napr. jeden zo spickovych hlbkovych speleopotapacov, ktory uskutocnil rekordny ponor v jednej sladkou vodou zatopenej jaskyni, ktory tuto jaskynu posunul hlbkou na druhe miesto na svete.

Tato rekordna jaskyna nie je nikde v Cine ani vo Venezuele ci Mexiku, ale - v Cechach! To ma naozaj prekvapilo. Je to mozne iba vdaka nezvycajnym podmienkam, ktore ju vytvorili (spomeniem ich na zaver tohto prispevku)...

Je to jaskyna Hranicka propast na Morave. Znama je oddavna, kedze sa nachadza hned vedla frekventovanej cesty a rieky Becva. Je to nezvycajne, ale tento svetovy rekordman lezi len 300 metrov od zeleznicnej stanice, a je to len fliacik lesoparku, vsade vokol obklopeny psenicnymi lanmi, cestami a poliami. Ziadne vzdialene pralesne miesto ani domorodcami utajovany prirodny objekt. Je to len lievikovita priepast hlboka 69.5 metra, na dne ktorej je nevelke jazierko. Dlho si ludia mysleli, ze jazierko je plytke a hoci s olovnicami nedosiahli celkom na dno, celkovy tvar vyzeral jednoznacne ako plytky sikmy lievik, a teda ho nikto prilis neskumal. Az pred sto rokmi sa zacal serioznejsi speleologicky vyskum, a zistilo sa, ze jazero akosi 'nema dno'. Nech robili co robili, na dno sa nedostali.
Patdesiat metrov pod hladinou, sto metrov, sto patdesiat ... a nic, dno stale v nedohladne. Hlbka bola uz taka, ze sa nedalo potapat stadardnymi dychacimi zmesami, museli zacat pouzivat mix helia, dusika a kyslika. Ale ani to nestacilo. Poslali teda dolu robota. Ten zisiel az do hlbky 205 metrov, kde narazil na zuzene miesto zatarasene kmenmi stromov, konarmi a balvanmi. Robot sa zamotal, a operator mal co robit, aby ho vyslobodil. Ale hoci sa vymotal z uziny, zamotal sa zas do vodiaceho lana, a bol neovladatelny - v hlbke, kde ziadne dostupny potapac nemohol zostupit. Nastastie pre belgickeho sponzora, vytiahli ho rucne za kabel az do hlbky 60 metrov, kde ho uz mohli prist vyslobodit potapaci...

Dalsi pokus (samozrejme bolo mnoho dalsich, spominam len tie prelomove) bol uz spominany potapac/'kozmonaut'. :) Ten sa (nespominam prve pokusy) dostal az k uzine, nasiel priechod, a presukal sa cezen - pricom suchal chrbtom i bruchom o kmene, ktore sa mohli kazdu chvilu posunut a pritlacit ho alebo mu uzavriet cestu spat. Obdivuhodna odvaha a odhodlanie - predstavte si, ze ste v hlbke 205 metrov (cesta spat z takejto hlbky vdaka dekompresii trva najmenej sedem hodin, a kazda minuta stravena v takejto hlbke znamena cca 30 minut dekompresie), nikto vam nemoze prist pomoct (pretoze jediny kto ma vybavenie a trening do takych hlbok, ste vy), a on sa pretlaci cez navalane nestabilne kmene a konare... Ako zhodnotil iny speleog profesional - vacsina potapacov by tento priechod nezvladla ani v hlbke 40 metrov, nieto v 205...
Co vsak bolo najzaujimavejsie, po prechode cez zuzeninu sa priepast opat rozsirovala tak, ze nedosvietil na dno ani na steny (pritom v cistej vode bola dohladnost viac nez 20 metrov).. Na dalsi pokus (ano, pretlacil sa tade i druhykrat) si teda zobral navijak s lanom, ktore do priepasti spustil - lano sa odvijalo, odvijalo a mizlo v hlbke asi dve minuty, zastavilo sa az na 150 metroch. Celkova hlbka teda bola uz 373 metrov + 69.5 metrov sucha cast...

A to pritom bolo iba nahodne spustenie naslepo - je velmi pravdepodobne, ze lano nedopadlo na skutocne dno priepasti, ale ze priepast pokracuje hlbsie.
Je preto aj silny geologicky argument - priepast totiz vnikla v devonskych vapencoch, ktore maju v danej oblasti hrubku cca 800 az 1000 metrov, pricom po naraze africkej tektonickej dosky do eurazijskej (vdaka comu sa vyvrasnili i Karpaty, v ktorych sa priepast nachadza) dana vrstva popraskala, a zospodu zacali cez pukliny prudit mineralne vody nasytene CO2. Priepast teda vnikla posobenim kyselky (ktora ucinne rozpusta vapence) odspodu, nie posobenim ovela menej kysleho dazda odvrchu ako takmer kazda jaskyna/priepast. Preto je velmi pravdepodobne, ze dutina bude padat az na uplny spodok vapencovej geologickej vrstvy, co je najmenej 700 m a max 1000 metrov pod povrchom.

Very exciting and promising. :)
Dalsimi krokmi bude vycistenie a stabilizacia zuzeneho miesta, kedze je prilis rizikove zostavat za nim. Hoci potapac pouziva vysoko sofistikovany dychaci system (nielenze dycha helium+kyslik+dusik, ale ma aj dvojity okruh, kde nevydychuje nic do vody - cize ziadne bubliny ako vacsina potapacov), ktory potrebuje ovela menej plynu ako primitivnejsie technologie, aj tak si vzhladom na spomenuty pomer 1 minuta v hlbke pod 200 metrov = nutnost 30 minut dekompresie pod vodou nemoze dovolit ziadne zdrzanie a nieto zamotanie. Nehovoriac o riziku uplneho uvaznenia.

Som velmi zvedavy, ako sa bude teda prieskum vyvijat dalej. Vzhladom na to, ze uplne najhlbsia sladkovodna jaskyna na svete ma iba o 19 metrov viac (lezi v Taliansku), je aj vysoko pravdepodobne, ze Hranicka propast onedlho ziska uplne prvenstvo...

A na zaver trochu grafiky a info pre nazornejsiu predstavu:
v prvom rade perfektne video z rekordneho ponoru, vratane zuzeneho miesta, a odvijajuceho sa lana...

A este zakladne obrazky na orientaciu:

Obrázok

Obrázok

A este rekordnman pocas finalnej dekompresie v dekompresnej komore umiestnenej 9 metrov pod hladinou. Podobnost dychacieho systemu s kozmonautmi vobec nie nahodna. :)
Obrázok
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
89421
Príspevky: 128
Dátum registrácie: St Aug 08, 2012 8:29 pm

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa 89421 »

:lol: :lol: :shock:
Naposledy upravil/-a 89421 v Ut Feb 04, 2014 9:37 pm, upravené celkom 1 krát.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

89421 napísal::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: =D> =D> =D>
Dufam, ze sa ta reakcia tyka obsahu prispevku a nie toho nemileho hacku, ktory sa v nom vyskytol, resp. predvcerom v nom nebol.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
89421
Príspevky: 128
Dátum registrácie: St Aug 08, 2012 8:29 pm

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa 89421 »

Clanok ci prispevok s tym hackom dostal akysi hlbsi vyznam...

Je na svete technologia z ktoru by slo uskutocnit taky hlboky ponor v nezvycajnom prostredi,nakamerovat a zmerat rozne udaje o prostredi, ropne spolocnosti nieco take maju .. miniponorky ci roboti. Cena za preskumanie by bola enormna.
Ale zaval a ine prekazky v ceste nadol by najlepsie prekonal clovek tam dole. Technicky to previest uz bude tazsie.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa Hefto99 »

1. Prispevok je famozny, najma ta mapka. Bez nej som mal uplne nejasnu a nespravnu predstavu ako asi ta jaskyna (pod vodou) vyzera.
2. O akom hackovi to hovorite?
Obrázok
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa shafa »

Hefto99 napísal:2. O akom hackovi to hovorite?
To uz neres :D
Misto mapky tam byl jiny obrazek, ktery by se dal nazvat cernou dirou - i kdyz to s astronomii nemelo zhola nic spolecneho :D
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa Hefto99 »

A kua, zase som nieco prepasol :evil:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

shafa napísal:Misto mapky tam byl jiny obrazek, ktery by se dal nazvat cernou dirou - i kdyz to s astronomii nemelo zhola nic spolecneho :D
Vy ste ale pasivisti, preco ste mi neposlali PM? Snad ste si nemysleli, ze som to tam dal ja a cielene :) Blizsie o mojom blizsom skumani zalezitosti tu: http://forum.boinc.sk/viewtopic.php?f=2 ... 536#p14536

K samotnej priepasti - ano, roboty/ponorky existuju, koniec koncov takyto robot skumal a urobil vybornu 3D mapu vyse 300 metrov hlbokej priepasti (presnejsie cenote, ktore vznikli vo vapencovych sedimentoch vzniknutych na okraji byvaleho krateru na Yucatane, ktory zlikvidoval dinosaurov) v Mexiku, a ktorym NASA chcela otestovat sposob skumania pravdepodobneho oceanu na Jupiterovom mesiaci Europa. Lenze najskor musia vycistit to zuzenie, pretoze aj ten prvy robot ako som spominal, sa tam zamotal, a tento od NASA by sa tam asi ani vobec nepretlacil...
(Skoda toho zuzenia, na druhej strane, aspon je to napinavejsie, a koniec koncov lepsie take zuzenie ako neprielezny otvor...)
http://www.astrobio.net/exclusive/2375/ ... hole-slime

Obrázok
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Mierne offtopic, ale predsa len nie uplne - stromy dokazu zmiznut nielen tam, kde je 70 metrova okom viditelna priepast...
http://www.youtube.com/watch?v=GKc4s_knNlU

(pre strucne vysvetlenie - na videu je prepadnutie okraja velkej prepadliny v Lousiane, ktora vznikla tym, ze tazobne spolocnosti vytazili z podzemia velke mnozstvo soli (kedze pod danou oblastou sa nachadza kilometre hruba vrstva soli usadenej z davnych oceanov), a do vzniknutych dutin sa prevalil strop a skolabovali steny. Vzniknuta prepadilna sa uz dlhsi cas postupne rozsiruje, a urady ani nevedia, ako daleko maju oblast evakuovat. Hlbka prepadliny je viac nez 200 metrov.)

Blizsie info:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bayou_Corne_sinkhole
Obrázok
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ked som si tak precital Durov clanok na hlavnej stranke, tak som trochu hladal o High pressure Syndrom-e,
aj nejake videa o rebreatheroch.
Ono to je podobne astronautom, ale astronaut ma jednu nevyhodu a to je "kozmicke ziarenie", ktore de facto
ani ziarenim nie je :). Na druhej strane ma vyhodu, ze si moze zo sebou tahat vsetko, na co si pomysli.
A ked sa strati, tak sa este vzdy da pouzit technika na zmapovanie toho, kde vo Vesmire je.

Horsie su na tom ti chlapci tam dole, 200 m pod vodou, kde miliardy rokov vyvijajuci sa mozog cloveka,
nedokaze zapamatat si kde bol, mat 3D predstavu o jaskyni a nevie kade sa vrátiť, preto musí používať
lanká a motúziky so šípkami. :)

https://www.youtube.com/watch?v=H-3oKgPMSNk
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa mbs »

Novy rekord? ct24
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

mbs napísal:Novy rekord? ct24
Vynikajuce (hoci ocakavane :) ). Zmerane so sonarom - pekne, uz chyba iba 3D sonar, Starnawski zjavne ma coraz lepsich sponzorov (sudiac aj podla celeho kamionu s pretlakovou komorou) - to je fajn, lebo prieskum pojde rychlejsie.

Budem musiet updatovat clanok, ale zatial len strucne, kedze vacsi update bude asi vo februari 2015. Tesim sa, super vyvoj.
A asi sa veru niekedy pojdem na priepast pozriet aj priamo na miesto...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

SK verzia clanku uz updatnuta, EN verzia onedlho.
Som zvedavy na zaciatok roku 2015. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

S velkou radostou prvykrat budem menit nazov clanku:

Hranice Abyss - World's Second Deepest Known Underwater Cave
na
Hranice Abyss - World's Deepest Known Underwater Cave

pretoze
http://www.nationalgeographic.com/adven ... iscovered/

Ake vzrusujuce! :-)
A ideme dalej, to nie je zdaleka koniec, dosiahnuta hlbka bola limitovana iba dlzkou kabla...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druha najhlbsia sladkou vodou zatopena jaskyna na svete

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Clanok (anglicky aj slovensky) som updatol, su tam aj dva obrazky - jeden z najhlbsej doteraz dosiahnutje hlbky (404 metrov), druhy po vyloveni uviaznuteho robota. :-)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď