Strana 1 z 1

Chemicke rakety - slepa ulicka vyvoja

Napísané: Po Jún 29, 2015 5:29 pm
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Statisticka uspesnost startov chemickych rakiet je prilis nizka.
Vzdy ked citam honosne spravy o novych raketach, mam pocit, akoby som zil v minulom storoci a cital ciernobiele denniky o najnovsich turbo vzducholodiach ci balonoch. Primitivne, neefektivne, prilis komplikovane a komplexne a preto i nespolahlive, explozivnymi procesmi pohanane...
Netesi ma, ak start zlyha (najnovsie Falcon 9), pretoze sa tym opat trochu pozdrzi vyvoj celej kozmonautiky, ale snad to pomoze aspon k tomu, aby si ludstvo uvedomilo, ze je perspektivnejsie pouzit napr. elektromagneticky sposob dopravy na obeznu drahu a nie chemicke brute force primitivnosti. A raz tie rizika startov prevazia nad rizikom dodatocneho developmentu zopar technologii (pritom nie su uz nutne ziadne breakthroughs), ktore si elmagneticky pohon vyzaduje... Skor ci neskor budeme mat nieco ako StarTram, a nie plamienky na oblohe.

Re: Chemicke rakety - slepa ulicka vyvoja

Napísané: Po Jún 29, 2015 8:12 pm
od používateľa Honza
Duro Kotulic Bunta napísal:Skor ci neskor budeme mat nieco ako StarTram, a nie plamienky na oblohe.
Fireworks na Floridě musí být nezapomenutelná podívaná...ale drahá.

Souhlasím, spalovací motory na tento job nejsou příliš úspěsné, obdobně jako jaderné reaktory mají také vysokou poruchovost (i s přihlédnutím na náklady a damages).
Bohužel, společenská (a vojenská) poptávka není po těch technologiích, které bychom si přáli (elmag a fůze), ale klasice z druhé války (raketky a štěpení jádra).
I dobrá technologie zůstane stranou, pokud nemá správnou podporu.

Re: Chemicke rakety - slepa ulicka vyvoja

Napísané: Po Jún 29, 2015 9:49 pm
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Honza napísal:
Duro Kotulic Bunta napísal:I dobrá technologie zůstane stranou, pokud nemá správnou podporu.
Ano, myslim, ze v realite su najdolezitejsie dva faktory:
1. riziko pri vyvoji novych technologii, t.j. pravdepodobnost, ze investovane financie sa nevratia, ak sa pocas vyvoja narazi na technolgicky/rentabilnostny showstopper.
2. priemyselna loby presadzujuca chemicke pohony pred inymi

Vacsina novatorskych konceptov (napr. inak vyborny Vesrminy vytah) ma prilis intenzivny bod 1, a nikto si nevezme v sucasnosti riziko na svoje plecia. Prave elmag pohon ma vsak vdaka uz existujucim technologiam a uz iba potrebe ich skalovania bod 1 znacne zredukovany. Snad si to ludia uvedomia, a snad casom prehlusia aj bod 2.