Cestovanie, ako to ten pan myslel ?

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Cestovanie, ako to ten pan myslel ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Mohol by mi niekto vysvetlit, ako to ten pan mysli ?
Nejak som necatchhol point :(
http://edition.cnn.com/video/

je to v sekcii Tech,
nazov videa: Time travel machine
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Honza »

Taky nevim, jestli jsem to pochytil.

Kazdopadne jsou tam dve omezeni: 1. mluvi o subautomickych casticich, 2. lze se vratit pouze tam daleko, jak dlouho bezi time machine.

S odvolanim na Einsteina rika, ze kdyz zakryvime prostor, zakrivime i cas. A kdyz to zakrivime dost (linearni cas), minulost a budoucnost se ohnout a vrajemne potkaji.

Unika mi, jak chce urcovat smer casu (budoucnost vs. minulost), ale to vlastne neresi ani rovnice (kde je t^2)....
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ano, tak ako hovori Honza: ten clovek je teoreticky fyzik, a jedine co urobil je to, ze ukazal, ze pomocou laserov je mozne zakrivit casopriestor (cize aj cas) az do tej miery, ze sa dostane do uzavreneho kruhu, cize sa moze vratit do minulosti, ale len maximalne do casu v ktorom bol stroj casu zapnuty.

Na vacsie detaily by si bolo potrebne precitat konkretnu vedecku pracu. Takychto prac vznika viac, je to urcite prevratny poznatok, na druhej strane sa jedna len o jednu z viacerych prac. Zalezi asi najma na kontaktoch autora s mediami, ktora z nich bude v mediach prezentovana. :-)
Ked si to clovek strikntne uvedomi, tak zo samotnych rovnic napr. plynie, ze anticastice su vlastne castice iduce v case dozadu - na toto upozornil uz davno napr. Feynman. Priroda len veeelmi nerada a velmi zriedka porusuje tuto symetriu.

Ak by ale to co tvrdi ten fyzik potvrdili experimenty, bolo by to super a bolo by to zaujimave. Obavam sa vsak, ze to nebude take jednoduche, merat tieto efekty je tazke a nie som si isty ci technika v dohladnom case dokaze vyrobit take akrivenie casopriestoru ako pozaduje ten fyzik.. na tomto potom konci vacsina teoretickych prac - to je nevyhoda teoretikov, ktory sa odvazia ist prilis daleko od moznosti sucasnej techniky...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď