Sonda Dawn

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Sonda Dawn

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

A este jedna zaujimava sprava - po viacerych odkladoch (a dokonca aj uplnom zruseni z dovodu nedostatku financii) nakoniec odtartovala sonda DAWN, ktora bude skumat dve najvacsie telesa pasu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom - Vestu a Ceres. Ceres je trpaslicia planeta s priemerom necelych 1000 km, ma pravdepodobne kamenne jadro, zatialco Vesta je o trochu mensia a je zlozena najma z ladu. Nic viac vsak o nich nevieme, a najpodrobnejsie snimky mame len z HST, n aktorych nie su ale v podsatte ziadne detaily povrchu.

Sonda ma skumat najma povod tychto telies. Zaujimave bude aj porovnanie s vyzkumom Pluta (tiez trpaslicej planety, "snehovej gule"). Este nikdy k tymto telesam "medzi" planetami a asteroidmi nic neletelo, takze mozme sa tesit na vysledky. K Veste ma priletiet v roku 2009, k Ceresu v roku 2015...

Vzdy je podla mna napinave, ked poprvy raz zblizka budeme skumat nieco co sme predtym nevideli, a navyse v tomto pripade je to este o to vzacnejsie, ze tu pojde nielen o konkretne teleso, ale o cely typ telies...

clanok v cestine
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Petulec
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St Dec 05, 2007 4:55 pm

Príspevok od používateľa Petulec »

No clovek, tebe patri velke dakujem z mojej strany. Niesom z tych co vyhladavaju fora a trepu o hlupostiach. Minule som sa pozeral co je na stranke Mensa.sk a tak..., dnes som tam zavital opäť a co si tam napisal ty, tak to ma totalne dostalo. Uplne super info, vazne som sa zaregistroval a mozes verit tomu ze tvoje clanky budu mat minimalne jedneho citatela (mna :D ). Dufam, ze s tym neprestanes lebo ja som absolutny laik, ale je to pre mna max. fascinujuce.
Takze dik a pis.
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Petulec napísal:No clovek, tebe patri velke dakujem z mojej strany. Niesom z tych co vyhladavaju fora a trepu o hlupostiach. Minule som sa pozeral co je na stranke Mensa.sk a tak..., dnes som tam zavital opäť a co si tam napisal ty, tak to ma totalne dostalo. Uplne super info, vazne som sa zaregistroval a mozes verit tomu ze tvoje clanky budu mat minimalne jedneho citatela (mna :D ). Dufam, ze s tym neprestanes lebo ja som absolutny laik, ale je to pre mna max. fascinujuce.
Takze dik a pis.
Ak si nahodou minul, tak dalsie velmi zaujimave clanky od Juraja, aj ja mu dakujem a je nas viac co mu dakuju, najdes medzi clankami na nasej stranke: http://www.boinc.sk/?art=articles&uid=.
forest
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:49 am
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa forest »

I na stránkách CNT najdeš hned několik článků od Dura, kdyby jsi neměl co číst:
http://www.czechnationalteam.cz/search. ... &rstema=12
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Jo na strankach CNT je vsechno!
Si otravny ako krc forest :P
Ty si fakt neuvedomujes ze to prehanas s propagovanim CNT na nasom fore? Akoze ty to fakt nechapes??? :roll:
forest
Príspevky: 294
Dátum registrácie: Pi Feb 09, 2007 7:49 am
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa forest »

Nechápu oč ti zase jde, vždyť jde dokonce v tomto případě o články člena vašeho týmu a je to k tématu, taže by jsi se mohl konečně uklidnit a začít se chovat jako narmální člověk :?
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Si fakt nechapavy, skoda.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Petulec napísal:No clovek, tebe patri velke dakujem z mojej strany. Niesom z tych co vyhladavaju fora a trepu o hlupostiach. Minule som sa pozeral co je na stranke Mensa.sk a tak..., dnes som tam zavital opäť a co si tam napisal ty, tak to ma totalne dostalo. Uplne super info, vazne som sa zaregistroval a mozes verit tomu ze tvoje clanky budu mat minimalne jedneho citatela (mna :D ). Dufam, ze s tym neprestanes lebo ja som absolutny laik, ale je to pre mna max. fascinujuce.
Takze dik a pis.
Ahoj, diky za slova vdaky, som velmi rad, ze som prispel k podnieteniu zaujmu o zaujimave veci v nasom svete. Ved kvoli tomu celemu som to cele robil.
Bohuzial v sucasnoti uz mam velmi malo volneho casu, takze moje aktivity v tomto smere opadli.
Nastastie ale nie som jediny, kto sa venuje propagacii vedy, takze urcite ak budes hladat najdes aj clanky od inych autorov ktore ta zaujmu, pripadne specializovane servery. Urcite napr. poznas http://www.astro.cz, pripadne "Zen objevu" od Jiriho Grygara, kde uverejnuje prehlad objavov (aj ked len z oblasti astronomie). Pripadne zaujimavy server http://www.osel.cz

No a ak ovladas anglictinu, tak informacii je uz takmer nepreberne mnozstvo...

Napisal som pred viac ako rokom aj niekolko clankov do casopisov, niektore z nich su stale aktualne a skusim vykomunikovat s redakciami casopisov ci by sa nedali uverejnit aj na tomto webe...

Kazdopadne som rad, ze ludia vnimaju moje minule aktivity pozitivne - ked som bol ja maly chlapec s otvorenou myslou, tak ma natrvalo poznacili dve knihy - prvou bola "V hlubinach vesmiru" od Jiriho Grygara a druhou sci-fi roman "Kolumbovia zo zakladne Ganymedes" od slovenskeho spisovatela Jozefa Zarnaya. Bez prehanania mozem povedat, ze tieto dve knihy nasmerovali moj zivot smerom k odlahovlaniu tajomstiev vesmiru a zivota (aj ked asi nejaka predispozicia tam musela byt :) ).
Aj preto viem, ake to je, ked clovek narazi na zaujimavy clanok podany aspon trochu zrozumitelnou formou - a som rad, ze sa mi to dufam aspon ciastocne podarilo a splatil som tak svoj dlh inym, ktori take clanky pisali predo mnou...

Vela stastia pri vzrusujucom poznavani sveta a vesmiru okolo nas!

A zabudnime prosim na prizemne spory Forest versus ostatna komunita - Forest ma velke nedostatky v komunikacii a niektore nedobre povahove crty, ale - povedzme si uprime - stoji nam za to kazit si tym potesenie z konicka?
Predstavte si ze ste sa prave zucastnili vesmirnej vypravy napr. aspon tot za rohom na Mesiac, a ze sa pozerate na Zem, nasu modro-bielu krasnu planetu. Nie je UPLNE ZANEDBATELNE co robi ten ktory clovek niekde v strede toho maleho flaku zvaneho Europa?
Neodcerpavajme si tym zbytocne energiu...

Keep smiling :-)
Enjoy the miracle of our world :-)

P.S.: Moja vdaka patri aj Headymu, ktory ak som spravne pochopil dal odkaz na moje clanky a stare boinc.sk forum na stranku mensa.sk, pretoze ja som inak ziadne aktivity v spojitosti s Mensa nevyvijal...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Príspevok od používateľa Palo M. »

Tak "Kolumbov" som precital aspon 10x... Zato Grygara ani raz. Sci-Fi citam stale, ale space opery teraz velmi nefrcia a vacsina subzanrov sa takmer nezaobera vedeckymi aspektami buducnosti (a to este nie vsetky subzanre su o buducnosti :?)...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

fotka

Príspevok od používateľa Kiwi »

Duro ma tam peknu fotku, a ked sa na nu pozrieme,
a potom na kopy galaxii v skale miliard ly, tak mi
pripadaju niektore problemy ludi smiesne. Ved kazdy
z nas vlastni obrovske mnozstvo casu, a je len na nas,
ci ho venujeme inym, alebo len sebe.
Ja som mal tiez "V hlubinach vesmiru" ako jednu z prvych
knih o astronomii, akurat vtedy este neexistoval ani net,
ani kopirky, tak bola v znacne zredukovanom pocte stran,
a najhorsie je, ze tie najlepsie knihy, maju kniznice
len v jednom exemplari.
Napísať odpoveď