Zaujimave clanky

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

matob napísal:Prepáčte že vám skáčem do diskusie, ale možno spoznáme dôstojného nástupcu raketoplánu :)
http://vat.pravda.sk/novy-vesmirny-rake ... vesmir_p29
Zaujimave, tomu hovorim inovacia - len ci bude aj uspesna. Ta cena za kilogram - velmi slusny odhad.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa matob »

Mňa to prekvapilo a zároveň veľmi potešilo. Bol som smutný keď oznámili koniec raketoplánov a návrat ku klasickým raketám. To mi pripadalo ako krok dozadu.
Ak sa Skylon podarí, bude to celkom slušný krok smerom... tam hore... :D
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Palo M. »

Dufajme, ze z toho nieco bude. Ale nastupca raketoplanu to asi zatial nebude, pretoze to ma byt nepilotovany stroj (vid tiez Wikipedia).

Cena vyzera zaujimavo, ale to vo faze planovania projektu vzdy tak vyzera... a potom sa zvysuje a zvysuje... Space Shuttle je vraj predrazeny nie technologiou, ale kvoli tomu, ze sa na tom prizivuje tisic subdodavatelskych firiem (nielen na Slovensku sa tuneluje).
Na tomto Skylone je zaujimave, ze jednak sa vsetko kompletne vracia na zem (ziadne odhadzovane stupne, akurat palivo sa spali) a jednak sa startuje z obycajnej startovacej drahy (teda ziadna startovacia platforma, mohutne dlhotrvajuce predstartove pripravy - to rozhodne lacne nie je a urcite je to raj pre prizivnicke firmy).

Ale neviem, kde na Pravde nabrali tu geostacionarnu drahu, pretoze podla Wikipedie to ma lietat do vysky okolo 200 km a to je este stale dost daleko od geostacionarnej drahy...

Tak som zvedavy, ako to dopadne, lebo toto je vlastne sukromny projekt na komercne vynasanie nakladu.
Pretoze tiez sukromny Space Ship od Virginu zmenil ciele... Povodne tvrdili, ze ked bude suborbitalna prevadzka uspesna, tak pojdu do orbitalnej... ale teraz uz zrazu chcu len sub-orbitalne point-to-point lety (Britania-Australia za 2 hodiny).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Raketoplan bol predrazeny aj kvoli tomu, ze museli investovat privela do bezpecnosti.

Podla mna najprevratnejsia vyhoda Skylonu je male mnozstvo paliva ktore musi so sebou niest - vdaka tomu, ze pocas nizkych faz letu (kde je ale spotreba najvacsia) dokaze spalovat kyslik z atmosfery - najdrahsie totiz na kazdej rakete je to, ze musi so sebou niest aj palivo, to je extremne neefektivne (preto uz Ciolkovskij vymyslel viacstupnovu raketu, ale aj tak je vynasanie paliva nadalej velmi neefektivne a drahe).
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Palo M. »

No, mozno do bezpecnosti investovali vela, ale pochybujem o tom, ze dobre... akurat dalsia ryza pre subdodavatelov, ale bezpecnost sa velmi nezvysila, furt im pena odpadava a furt kontroluju tepelny plast...

Aj preto je vyhoda tohoto Skylonu, ze sa vsetko vracia a nic neodhadzuje... ze nebudu problemy z nejakou zasranou odpadavajucou izolacnou penou. To som mal hlavne na mysli tym, ze sa vsetko vrati na zem - lebo aj tak to treba potom prezriet a po case vymenit, to tiez bude nieco stat... ale ked sa nemusia riesit problemy s odhadzovanim prvych stupnov, tym sa asi usetri viac.

Ked sa pozries na schemu Skylonu na Wikipedii, tak stale je drviva vacsina objemu stroja palivo - vodik. Hybridnym motorom usetrili miesto pre kyslik (asi podstatne - lebo objemovo viacej zaberaju nadrze na vodik).
Co sa tyka paliva, tak tam je asi vyhodnejsi princip s "mothership", ako ma ten Space Ship od Virginu alebo rusky MAKS (este menej potrebneho miesta na palivo v orbiteri samotnom, aj mothership moze mat uplne iny pohon ako orbiter). Ale zase, s mothership mas dalsie problemy s odpajanim za letu, tiez je to dalsi specialny stroj navyse... takze zase je tam vacsi priestor pre zmrdifirmy a teda ten princip Skylonu moze byt v konecnom dosledku vyhodnejsi.
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Zatial nebol vyrobeny ziaden stroj schopny letu na obeznu drahu bez odhadzovania svojich casti (Ciolkovskij bol naozaj genius) - napriek tomu prave raketoplany vedu v nabublani nakladov kvoli bezpecnosti. Takze to bude skor ich nie celkom vhodnou konstrukciou a konceptom ako odhadzovatelnostou (znovupouzitie odhodenych casti, ktorym sa raketoplan lisi od inych strojov, je z hladiska bezpecnosti nepodstatne).

K percentu paliva - pokial budeme posielat hore primitivne stroje pouzivajuce chemicku energiu (ktora uvolnuje len mizive percento pokojovej energie, kedze vyuziva len energiu medzi molekulami) tak vzdy bude paliva omnoho viac ako payloadu. Ale je rozdiel medzi tym, ked je paliva 98% hmotnosti, alebo 85%.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Palo M. »

Samozrejme som mal na mysli konstrukciu. Space Shuttle je pripevneny vedla nosnej rakety a pri starte ma zapnute aj vlastne motory. Keby bol na spici nosnej rakety (aj take koncepty boli/su, ale su to rozmerovo mensie raketoplany), tak by mu ani odpadavajuca izolacna pena nemala ako ublizit. Asi aj Rusom pri starte obcas nieco neplanovane odpadne, ale kedze to neposkodi navratovy modul, tak to nie je az take nebezpecne.

Ked sa tak clovek zamysli nad tym, ake zlozite monstrum je Space Shuttle (nielen samotny stroj, ale aj co vsetko obnasaju pripravy na start a cela misia), tak sa ani necuduje, ze je to cele take brutalne drahe. A potom ten Skylon v porovnani s tym znie az neuveritelne jednoducho... A ako si napisal, zatial nebol vyrobeny Single-Stage-To-Orbit stroj...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Pekne, spajanie zdanlivo nesuvisiacich vednych disciplin ci technologii ma svoje caro...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Kiwi »

gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa gabberattack »

-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Kiwi »

Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa slavko.sk »

gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa gabberattack »

Ja som skepticky, robili to Taliani a pokial tie detektory stavali podobni experti ako ich auta, tak to bude 100% chyba merania.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Mne sa páči ten japonec, rodinu a manželku by teda nestavil ale svoj dom staví na to že sa pomýlili.
Napísať odpoveď