Zaujimave clanky

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Zaujimave, ale myslim, ze to bude len plany poplach. Ale je to dobre osviezenie vedeckej prace, v kazdom vedcovi zostalo trochu chlapca s uzasom pred nepoznanym. :)
Tesim sa na rozuzlenie, urcite bude znacne - banalne.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Palo M. »

Mozno maju zle zosynchronizovane "stopky" (predsa len, tych 730 kilakov to presvisti dost rychlo). Alebo zle odmerali vzdialenost (tych 730 kilakov to ide zemskou hmotou, takze to nemozu jednoducho odmerat nejakym laserom ci tak). Alebo nezapocitali rotaciu Zeme (to by bola ale strasna kravina)... A to su iba obycajne veci, co napadnu kazdeho...

Alebo teraz zistia, ze svetlo vo vakuu ide rychlejsie, ako ked ho naposledy merali 8).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Kiwi »

Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

StarTram - revolúcia v doprave na obežnú dráhu?

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Na webe nám pribudol ďalší zaujímavý článok o moderných technológiách:

StarTram - revolúcia v doprave na obežnú dráhu?

Ak sa vám páčil, môžete ho podporiť aj na vybrali.sme.sk
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa mbs »

zasa sa opakujem: pekne, ale prosim opravit: "aerodynamické trenie vo vákuovom tunely"
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Dik, uz je to opravene.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
mbs
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Po Jún 23, 2008 11:15 am
Bydlisko: Dolný Ohaj

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa mbs »

hmmm, som sa "potkol" o Nikolaja Levašova - svojrazny to teoreticky fyzik... http://leva-net.webnode.cz/nikolaj-levasov/
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

mbs napísal:hmmm, som sa "potkol" o Nikolaja Levašova - svojrazny to teoreticky fyzik... http://leva-net.webnode.cz/nikolaj-levasov/
Mam rad otvorenu mysel, ale zakladna charakteristika vedca je vecny skepticizmus, a to aj voci vlastnym myslienkam a teoriam, a nezavisla overitelnost svojich nazorov. Levasovove nazory podla toho co som si precital nesplnaju ani jedno, takze jednak jeho nazor a pristup vobec nie je vedecky a jednak tento typ "osvietenych" ludi vacsinou sposobi viac skody ako uzitku. Nuz ale chapem, ze iluzia pochopenia vesmiru na vyssich urovniach je lakava, a niektore povahy jej prepadnu. Nabozenstvo je pre niekoho nevyhnutnostou, a niekto si za neho najde nahradu. Snad Levasov bude z toho stastny.
Ale kedze jeho povodna profesia bola racionalna, tak niektore criepky jeho nazorov su zaujimave a suhlasim s nimi, ale len s criepkami. Celok sa zda ze splna definiciu iracionalnej klasickej iluzie pozliepanej poloracionalnym a obcas iracionalnym lepidlom.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Hefto99
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 11:59 pm
Bydlisko: Zürich, Schweiz

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Hefto99 »

Mna fascinuje, ze pomerne velke masy ludi su schopne uverit akymkolvek nezmyselnym a neoveritelnym teoriam.

Napriklad ja tvrdim, ze Levasov nehovori pravdu, lebo:

1. Vo vesmire je 9, nie 7 zakladnych energii.
2. Ja to viem , lebo mi to povedal Anstashastaskar, bytost zo 17.duchovnej urovne.
3. Vy si s nim bohuzial pokecat nemozete, a teda moje tvrdenie overit, lebo nedosahujete aspon tretiu duchovnu uroven.
4. Ak chcete, mozem vas to za maly poplatok naucit.
5. Praktizujete tajne techniky, ktore som vas naucil, ale vysledky sa nedostavuju? Chyba je samozrejme u vas, lebo
a.\ trenujete malo
b.\ nedostatocne tomu verite
c.\ trenujete malo a nedostatocne tomu verite

=> takze ja nieco tvrdim, dokazat to nemozem, lebo nedosahujete potrebnu uroven, ani sa na nu nikdy nedostanete, vy nedokonale bytosti.

A teraz si idem zalevitovat. Je to na dlhsie rozpravanie ako to robim, teraz len poviem, ze je to mozne. Niekedy o tom mozno napisem blog.

Tie hriby v prazenici, co som mal na ranajky, mali nejaku divnu chut.
Obrázok
MichalDorcik
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St Aug 17, 2011 11:09 am

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa MichalDorcik »

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Tesim sa, ze slovenska veda bude mat k dispozicii HW za 16 milionov eur. Na druhej strane, mnoho z projektov, ktore na tom budu bezat, by sa velmi dobre dalo aplikovat za zlomky tej sumy pre Boinc.
Superpocitac bude mat 96, resp. sustava bude mat 130 TFlops. Boinc ma 5 160 TFlops. A nie je pravda, ze by slovenski vedci neriesili veci, ktore verejnost a dobrovolnikov v boinc nezaujimaju.

Takze uzitocny pocin, ale ked sef vypoctoveho strediska SAV ma take vzletne reci o tom, ako to historicky posunie slovensku vedu, tak ten posun zas az tak zivotne od superpocitaca nezavisi a je to bud nevedomost alebo umyselne zvelicovanie...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Palo M. »

Staci jedna veticka z toho clanku: "Dodávateľom projektu za 15,8 milióna eur (s DPH), financovaného z eurofondového Operačného programu Veda a Výskum, je spoločnosť XXXXXX, ktorá v máji vyhrala verejnú súťaž konzorcia SAV a univerzít."
A o tom to je. Ze by to islo bez superpocitaca cez BOINC? No hej, islo. Ale to by zakazka nebola za 15,8 melona... a ako by k tomu potom prisla firma XXXXXX (resp. ti co sa za nu schovavaju), ze by nedostala eurofondobubaky?
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Palo M. napísal:Staci jedna veticka z toho clanku: "Dodávateľom projektu za 15,8 milióna eur (s DPH), financovaného z eurofondového Operačného programu Veda a Výskum, je spoločnosť XXXXXX, ktorá v máji vyhrala verejnú súťaž konzorcia SAV a univerzít."
A o tom to je. Ze by to islo bez superpocitaca cez BOINC? No hej, islo. Ale to by zakazka nebola za 15,8 melona... a ako by k tomu potom prisla firma XXXXXX (resp. ti co sa za nu schovavaju), ze by nedostala eurofondobubaky?
Tá firma sa vola IBM, veď to neni tajné ... "Systém od IBM za takmer 16 miliónov eur bude tretím najvýkonnejším v strednej Európe".
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa Palo M. »

slavko.sk napísal:
Palo M. napísal:Staci jedna veticka z toho clanku: "Dodávateľom projektu za 15,8 milióna eur (s DPH), financovaného z eurofondového Operačného programu Veda a Výskum, je spoločnosť XXXXXX, ktorá v máji vyhrala verejnú súťaž konzorcia SAV a univerzít."
A o tom to je. Ze by to islo bez superpocitaca cez BOINC? No hej, islo. Ale to by zakazka nebola za 15,8 melona... a ako by k tomu potom prisla firma XXXXXX (resp. ti co sa za nu schovavaju), ze by nedostala eurofondobubaky?
Tá firma sa vola IBM, veď to neni tajné ... "Systém od IBM za takmer 16 miliónov eur bude tretím najvýkonnejším v strednej Európe".
Nie-nie. Necital si originalnu spravicku pozorne, respektive si tam nelokalizoval presne tu vetu, co som sem skopiroval. Firma IBM doda technologiu. Ovsem peniaze z eurofondov pojdu cez inu (slovensku) firmu XXXXXX, ktora to zoberie od IBM a donesie do SAV. Na mene nezalezi (aj preto pisem XXXXXX).
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimave clanky

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Palo M. napísal:
slavko.sk napísal:
Palo M. napísal:Staci jedna veticka z toho clanku: "Dodávateľom projektu za 15,8 milióna eur (s DPH), financovaného z eurofondového Operačného programu Veda a Výskum, je spoločnosť XXXXXX, ktorá v máji vyhrala verejnú súťaž konzorcia SAV a univerzít."
A o tom to je. Ze by to islo bez superpocitaca cez BOINC? No hej, islo. Ale to by zakazka nebola za 15,8 melona... a ako by k tomu potom prisla firma XXXXXX (resp. ti co sa za nu schovavaju), ze by nedostala eurofondobubaky?
Tá firma sa vola IBM, veď to neni tajné ... "Systém od IBM za takmer 16 miliónov eur bude tretím najvýkonnejším v strednej Európe".
Nie-nie. Necital si originalnu spravicku pozorne, respektive si tam nelokalizoval presne tu vetu, co som sem skopiroval. Firma IBM doda technologiu. Ovsem peniaze z eurofondov pojdu cez inu (slovensku) firmu XXXXXX, ktora to zoberie od IBM a donesie do SAV. Na mene nezalezi (aj preto pisem XXXXXX).
Šak Datalan, to je defakto štátna firma :mrgreen: dodávali aj notebooky do parlamentu ak sa nemýlim a nie je jedno ako sa volá, treba si pozrieť prepojenia na politikov a ako tečú peniaze. Inak povedané, eurofondy sponzorujú volebnú kampaň na SK.
Napísať odpoveď