Tesny prelet sondy Cassini

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Tesny prelet sondy Cassini

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Tak ako sa postupne predpokladana zivotnost sondy Cassini chyli ku koncu, tak jej team zacina pridavat adrenalin - pred dvoma dnami uskutnocili tesny prelet tejto sondy nad Saturnovym mesiacom Enceladus.

Strucne osviezenie pozadia - Cassini je poslednou z velkych sond NASA, vyslana v minulom tisicroci. Vazi niekolko ton, stala (ak dobre pamatam) nieco medzi 3 az 4 miliardami dolarov, a odvtedy uz NASA uskutocnila razantne skrty v rozpoctoch a takto drahe sondy uz nevysiela (to odvtedy, co ich zfukol Pentagon, ktory vyslal sondu k Mesiacu radsej sam, a za desatnasobne mensiu sumu).
Bola to sonda, ktora vyslala na Saturnov mesiac Titan pristavaci modul (je to druhy nakvacsi mesiac v slecnej sustave, a jediny ktory ma hustu atmosferu podobnu atmosfere Zeme ked vznikala - na Titane sa nachadzaju hlboke jazera a moria tekuteno metanu a etanu).

No a tato slavna sonda vobec este nema svoje dni zratane - uz davno splnila svoj ucel, ale napriek tomu stale naplno pracuje dalej. Vdaka tomu su vsak vedci uz odvaznejsi, a su ochotni trochu aj riskovat. Jednym z riskov je tesny prelet okolo ladoveho mesiaca Enceladus. Sonda preletela rychlostou cca 15 km/sekundu len cca 50 kilometrov nad jeho povrchom! Velmi narocna operacia. Jej cielom je vsak skumat vytrysky/gejziry vody z tohto mesiaca. Ma priemer len cca 500 km, ale napriek tomu je velmi aktivny, na jeho povrchu vidno znamky vodneho vulkanizmu a kratery su erodovane pohybujucim sa ladom. Zdrojom energie su slapove sily, ktore vnutro mesiaca "miesia" a roztapaju lad na jeho povrchu.
Tesny prelet sluzi na zachytenie castic z gejzirov sondou a ich analyza - pomoze nam to dozvediet sa viac o povrchu a vnutrne tohto "vodneho" mesiaca...

Uvidime este ake "bungee-jumpingy" nam vedci s touto sondou predvedu... :-)

Zdroj: NASA
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď