Na zamyslenie..

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa matob »

Dá to námahu predstaviť si niečo v takej veľkej mierke a pochopiť to.. 8)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Kiwi »

Jedna uhlova sekunda predstavuje vo vzdialenosti 100 ly ( svetelnych rokov ), ekvivalent
4 586 725 274 km. Dufam, ze som to dobre spocital. Cize 5 miliárd km, hore dole. :D
To je ako by sa musel na 10 km trafit na + - 48,5 mm.
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa matob »

Tak ma napadlo pri sledovaní sci.fi, keď veselo cestovali hyper-priestorom...
Ak by to bolo reálne, ako by sme vedeli kedy z neho "vyskočiť"?
Predsa ak cestujem z bodu A do bodu B vzdialeného 250ly, bod B predsa nieje tam kde som myslel že je keď som sa pozeral naň z bodu A. Keďže svetlu trvá 250 rokov kým priletí k bodu A, a ja tam priletím povedzme za 2 dni..... To, že niesom tam, kde som chcel byť je lepší prípad. Horšie by bolo vyskočiť rovno do nejakej hviezdy, napriklad neutronovej :D
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Matob, v tomto by som videl omnoho mensi problem ako v samotnom zvladnuti hypoerpriestoru.
Hyperpriestor nie je nejaka magicka nemeratelna velicina ci pojem. Je to (ak ho zvladneme) presne definovana sustava suradnic, rovnako ako nas 3D priestor. Jednoducho je to dalsi rozmer navyse, ktory - ak existuje v dobre rozvinujtej podobe - dokazeme merat presne tak ako nase sucasne 3 (plus cas) rozmery.

Cize tvoja otazka z toho pohladu vlastne znie takto - ak by sme nasli sposob ako cestovat cez zemegulu do australie, ako by sme vedeli kedy sa mame zvnutra planety vyvrtat von aby sme napr. chceli vystupit v Afrike? Odpoved je - samozrejme by sme to vedeli velmi dobre. Pretoze asi poznas to prirovnanie hyperpriestoru - ak by si bol plostica tak povrch Zeme povazujes za 2D priestor a treti rozmer nepoznas. A jedina cesta ako sa dostat z europy do australie je cestovat cez pol sveta tak ako James Cook a ostatni moreplavci. Lenze kedze sme rozvinuti ludia, tak treti rozmer pozname - a vieme, ze do australie by sme sa teoreticky mohli dostat aj prevrtanim sa cez Zem - cize cez treti rozmer, z hladiska 2D plostic teda cez "hyperpriestor". Pre 2D plostice by sme zavrtanim sa do tretieho rozmeru "zmizli" z ich 2D sveta, a potom zrazu by sme sa "vynorili" v asutralii. Vzdy by sme vsak pocas pobytu v takomto "hyperpriestore" presne vedeli kde sa nachadzame, a kde by sme sa mali uberat aby sme sa vynorili na povrch Zeme tam kde chceme.

A rovnako - ak sa teraz presunieme v uvahe o jeden rozmer vyssie - aj z naozajstneho hyperpriestoru (teda 4ho rozmeru) by sme velmi dobre vedeli "kade" ist aby sme sa vynorili v presne vypocitanom mieste klasickeho 3D priestoru.
Otazkou teda ostava len zvladnut samotny pohyb hyperpriestorom.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Vlastne tak ako by sme dneska mali problem sa prevrtat do Australie, teda technologicky by to v sucastnosti asi nebolo mozne, tak to bude zrejme zlozite aj v hyperpriestore. Je ine vediet to zratat, tak ako teraz 3D a ine je sa tak pohybovat. Aj dneska je lahsie sa pohybovat 2D (peso, auto, lod, vlak, ...) ako 3D (lietadlo, vtrulnik, raketa, ...). Asi to bude dost analogicke alebo ta analogia staci pre predstavu.
Preto pouzivaju hyperpohon ktory sa da riadit v hyperpriestore. Ale tu nasa analogia konci, dneska pohony vlastne nie su 3D, len teleso sa dokaze pohybovat v 3D.
Hn, na toto bude treba asi cez vikend to pivo 15 stpnove co dovezie Shafa na BoincCon (viac detailov tu), lebo to bude tvrdy oriesok.
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa matob »

Duro Kotulic Bunta napísal:... Vzdy by sme vsak pocas pobytu v takomto "hyperpriestore" presne vedeli kde sa nachadzame, a kde by sme sa mali uberat aby sme sa vynorili na povrch Zeme tam kde chceme.
A rovnako - ak sa teraz presunieme v uvahe o jeden rozmer vyssie - aj z naozajstneho hyperpriestoru (teda 4ho rozmeru) by sme velmi dobre vedeli "kade" ist aby sme sa vynorili v presne vypocitanom mieste klasickeho 3D priestoru.
Ak som ťa dobre pochopil, mali by sme vedieť z hyperpriestoru vedieť merať normálny časopriestor? Ak je to tak, malo by to fungovať aj opačne. Teda mali by sme vedieť detekovať, čo sa deje v hyperpriestore. A teraz sa naskytne otázka. Niečo(spacecraft) sa pohybuje hyperpriestorom. Z pohľadu 3D priestoru sa to pohybuje rychlejsie ako svetlo, lenže ako mi môže prísť informácia z hyperpriestoru, ked v normalnom 3D sa informacia nemoze pohybovať rychlejsie ako je rychlosť svetla?
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

matob napísal: Ak som ťa dobre pochopil, mali by sme vedieť z hyperpriestoru vedieť merať normálny časopriestor? Ak je to tak, malo by to fungovať aj opačne. Teda mali by sme vedieť detekovať, čo sa deje v hyperpriestore.
Za predpokladu ze hypoerpriestorove rozmery su dostatocne "nafuknute" (to znamena ze nie su mikroskopicke - totiz aj taka teoreticka moznost existuje), a za predpokladu, ze existuju castice, ktore sa dokazu pohybovat medzi 3D aj vyssimi rozmermi (co je pravdepodobne), tak ano.
matob napísal: A teraz sa naskytne otázka. Niečo(spacecraft) sa pohybuje hyperpriestorom. Z pohľadu 3D priestoru sa to pohybuje rychlejsie ako svetlo, lenže ako mi môže prísť informácia z hyperpriestoru, ked v normalnom 3D sa informacia nemoze pohybovať rychlejsie ako je rychlosť svetla?
Velmi jednoducho. Principy teorie relativity musia platit aj vo viacerych rozmeroch. Dam ti jednoduche prirovnanie, na ktorom mozes lepsie pochopit akoby takato situacia nenarusila relativitu - predstav si, ze mas reflektor, s ktorym svietis na strop napr. velkej telocvicne. Kusok pred reflektor strcis papierovu "kozmicku lod", ktora bude vrhat na strop tien. Ked budes lodou pohybovat (cize v 3D) tak tien sa strope (cize v 2D) bude moct pohybovat lubovolne rychlo - teoreticky aj rychlostou vyssou ako rychlost svetla, cize ten tien sa bude moct pohybovat rychlostou nad 300 000 km/s bez porusenia relativity.
Rovnako aj lod v hyperpriestore - to, co si povedal (ze sa bude vzhladom na 3D pohybovat rychlejsie ako svetlo) sa da prelozit ako to, ze priemet ("tien") lode do 3D priestoru sa bude pohybovat rychlejsie ako svetlo, ale to nenarusuje relativitu, pretoze sa jedna len o priemet do 3D, nie o realny pohyb lode v 4D - ten bude musiet splnat relativitu.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Duro Kotulic Bunta napísal:Rovnako aj lod v hyperpriestore - to, co si povedal (ze sa bude vzhladom na 3D pohybovat rychlejsie ako svetlo) sa da prelozit ako to, ze priemet ("tien") lode do 3D priestoru sa bude pohybovat rychlejsie ako svetlo, ale to nenarusuje relativitu, pretoze sa jedna len o priemet do 3D, nie o realny pohyb lode v 4D - ten bude musiet splnat relativitu.
Teraz tomu celkom nerozumiem, respektive preco mi z toho vyplyva ze pohyb v hyperpriestore pomalsi ako rychlost svetla bude v nasom 3D priestore rychlejsi ako svetlo. Na zaklade coho sa predpoklada ze bude rychlejsi, nebude pomalsi???
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa gabberattack »

slavko.sk napísal:
Duro Kotulic Bunta napísal:Rovnako aj lod v hyperpriestore - to, co si povedal (ze sa bude vzhladom na 3D pohybovat rychlejsie ako svetlo) sa da prelozit ako to, ze priemet ("tien") lode do 3D priestoru sa bude pohybovat rychlejsie ako svetlo, ale to nenarusuje relativitu, pretoze sa jedna len o priemet do 3D, nie o realny pohyb lode v 4D - ten bude musiet splnat relativitu.
Teraz tomu celkom nerozumiem, respektive preco mi z toho vyplyva ze pohyb v hyperpriestore pomalsi ako rychlost svetla bude v nasom 3D priestore rychlejsi ako svetlo. Na zaklade coho sa predpoklada ze bude rychlejsi, nebude pomalsi???
Zaujimava diskusia sa tu rozvinula. Pokial som tomu porozumel spravne tak ak to porovnas k cestovaniu do Australie skrz zemegulu - casovo to bude rychlejsie ako po povrchu - priemet tiena sa ale bude pozorovat prave na tom povrchu a preto rychlost blizka rychlosti svetla (nemyslim, ze sa tato rychlost bude dat dosiahnut) sa moze javit vyssia ako rychlost svetla. 2 auta iduce rovnakou rychlostou jedno ponad kopec a druhe tunelom dorazia pri roznej dlzke cesty samozrejme v inom case a preto auto iduce kratsiu cestu (4D) sa bude javit ako relativne rychlejsie.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa slavko.sk »

gabberattack napísal:
slavko.sk napísal:
Duro Kotulic Bunta napísal:Rovnako aj lod v hyperpriestore - to, co si povedal (ze sa bude vzhladom na 3D pohybovat rychlejsie ako svetlo) sa da prelozit ako to, ze priemet ("tien") lode do 3D priestoru sa bude pohybovat rychlejsie ako svetlo, ale to nenarusuje relativitu, pretoze sa jedna len o priemet do 3D, nie o realny pohyb lode v 4D - ten bude musiet splnat relativitu.
Teraz tomu celkom nerozumiem, respektive preco mi z toho vyplyva ze pohyb v hyperpriestore pomalsi ako rychlost svetla bude v nasom 3D priestore rychlejsi ako svetlo. Na zaklade coho sa predpoklada ze bude rychlejsi, nebude pomalsi???
Zaujimava diskusia sa tu rozvinula. Pokial som tomu porozumel spravne tak ak to porovnas k cestovaniu do Australie skrz zemegulu - casovo to bude rychlejsie ako po povrchu - priemet tiena sa ale bude pozorovat prave na tom povrchu a preto rychlost blizka rychlosti svetla (nemyslim, ze sa tato rychlost bude dat dosiahnut) sa moze javit vyssia ako rychlost svetla. 2 auta iduce rovnakou rychlostou jedno ponad kopec a druhe tunelom dorazia pri roznej dlzke cesty samozrejme v inom case a preto auto iduce kratsiu cestu (4D) sa bude javit ako relativne rychlejsie.
Iba ak je ten tunel kratsi ako cesta ponad kopec, ale to v pripade hyperpriestoru nevieme. Kopec vidime, kazdemu je to jasne. Ako priklad to sedi. Ale je to naozaj tak??? Chapes o co mi ide. Ci naozaj tadial vedie cesta.
Respektive, aj do Australie cez Zemegulu zatial vie lietat len T-Com raketoplan ale nevieme ci to bude trvat krasie ako lietadlom ponad povrch.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Na zamyslenie..

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Vidim ze vas to zaujalo. :)
Hyperpriestor je kratsi v tom pripade, ak 3D priestor je zakriveny. Na zaklade doterajsich znalosti vieme, ze je velmi malo pravdepodobne, ze nas 3D svet nie je zakriveny, z toho plynie, ze cesta cez hyperpriestor bude kratsia - samozrejme, ako som pisal na zaciatku, za predpokladu zvladnutia pohybu vo vyssom rozmere a aj merania polohy pomocou castic schopnych interagovat vo vsetkych 4D rozmeroch.

Pre prirovnanie - ak mame zakrivenu ciaru (cize 1D priestor), tak na papieri (cize v 2D) dokaze vzdy najst krastsiu trasu ako po samotnej ciare. Pripad s 2D (povrch zeme) versus 3D (cesta cez vnutro zemegule) som uz popisal. A pripad 3D versus 4D je analogicky - staci ak je 3D zakriveny, co takmer urcite je. A teda hyperpriestor mozme vyuzit ako skratku (to, ze ako efektivna tato skratka bude, zavisi od miery zakrivenia 3D a vzdialenosti, ktoru chceme takto preklenut - ak je zakrivenie vesmiru male (co sa z pozorovani a teorie zda byt prave pripad nasho vesmiru) alebo sa chceme dostat len blizko v 3D priestore (par stoviek svetelnych rokov) tak hyperpriestor nemusi byt nijaka velka vyhra).

Mam dnes deadline chlapi, budem robit do noci, takze viac sa rozpisat nemozem, ale este ostavaju otazky ze co ak nie je 3D zakriveny rovnomerne, ale co ak by sme vyuzivali nejake nehomogenity (cervie diery?), vtedy by sa dala skratka mozno zintenzivnit aj pri mensich 3D vzdialnoestiach, ale to uz trochu spekulujem a idem na prilis tenky lad.. Pripadne, existencia viac ako jedneho rozmeru navyse (5D, 6D...) moze taktisto pomoct zefektivneniu "hyperskratky"...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď