Space Elevator

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Space Elevator

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Kiwi napísal:Zaujimave ze kazdeho zaujima len cena. Ale vraky B52 a ineho podobneho haraburdia nikoho nezaujima ?
Energiu vedel uz aj Tesla posielat, len nemal laser. :D
Nejak som nepochopil - za co ine ako za peniaze chces postavit technologicky narocne nove projekty? Ci chces vyvinut a vyrobit uhlikove nanovlakna z vrakov B52? A Teslu nespominaj, chudak doplatil na senzaciechtivost medii a urobili z neho div nie je paranormalneho samana, este aj Tunguzsku katastrofu mu pripisuju, je to na smiech...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Space Elevator

Príspevok od používateľa Kiwi »

No pytam sa, ze naco nam je armada ? Proti inozemcom ? Voci nim nemame najmensiu sancu, hoci nas bude 10e+20 Willisov.
Naco tie investicie ? Zeby sa vsetko z armady naozaj vyuzilo, vsetky zbrane na mierove ucely ? Pre blaho ludi ? Ktorych ?
gabberattack
Príspevky: 1315
Dátum registrácie: Ut Feb 06, 2007 1:35 am
Bydlisko: Mooresville, NC
Kontaktovať používateľa:

Re: Space Elevator

Príspevok od používateľa gabberattack »

Armadny vyskum taha vsetko dopredu, ludstvo je uz raz take, ze na destrukciu inych jedincov rovnakeho typu dokaze obetovat vsetko. A popri tom sa zvezie veda, takze ja by som armadu bral ako nutne zlo pre pokrok. Tak ako je bolestiva operacia alebo terapia niekedy nutna pre celkove zlepsenie stavu pacienta.
-gabberattack-
Keep The Panic!

...a Windows Vista
padá na Mesiaci
6x pomalšie!
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Space Elevator

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Takze precital som si tie abstrakty z konferencie. Niektore ma zaujali, a je skoda, ze k plnym textom nie je free pristup.
Anyway, dva najzaujimavejsie zavery/informacie, ktore som sa docital, su, ze

1. Vyvoj a experimentalna vyroba uhlikovych nanovlakien pokracuje, a aj napriek problemom ktore sa vyskytli (najma to, ze pri dlhych utvaroch z uhlikovych nanotrubiciek klesa ich pevnost vdaka rozdrobeniu jednotlivych nanotrubiciek, a teda vysledna pevnost "lana" ci "stuhy" je mensia ako pevnost samotnych nanotrubiciek), sucasny stav vyskumu neustale ukazuje, ze makroskopicky vytah bude mozne postavit, resp. ze pevnost jeho lana bude dostatocna na udrzanie struktury a na vyzdvihovanie materialu (aj ked mozno s mensou kapacitou ako sa myslelo pred par rokmi). Napr. zistilo sa, velmi dlhe nanotrubicky maju tendenciu skolabovat vdaka Van der Waalsovym silam, co zvysi ich pevnost az o 30% (tento poznatok pritom pochadza od vyskumnika, ktory minuly rok prezentoval prave limity nanotrubiciek vdaka ich prerusenemu rastu).
A ako to uz byva, rychlost vyvoja/vyskumu je umerna miere financovania, takze na vytah si asi este budeme musiet pockat, snad len do roku 2050, a nie do roku 2300.. :)

2. Objavil sa novy koncept, nie koncept vytahu zalozeneho na lane z nanotrubiciek, ale podobny koncept vesmirnej sachty (SpaceShaft), zalozenej na vztlaku atmosfery, ktora bude tuto sachtu nadlahcovat a permanentne vyzdvihovat, co sa da vyuzit jednak na transport materialu a jednak sa tym eliminuju viacere rizika ako napr. poskodzovanie kontrukcie mikrometeoritmi ci orbitalnymi troskami. Vztlak psodnej casti atmosfery bude dostatocny na to, aby sa sachta dostala az do velkych orbitalnych vysok (viac ako 100 km). Koncept moze byt konbinovany aj s "klasickym" vesmirnym vytahom (takze lano vytahu bude sachtou chranene pred poskodzovanim). Na webe je k dizpozicii zatial len hruby popis http://spaceshaft.org/, ale nevyzera to ako plana idea, a som zvedavy ako sa bude vyvijat. Detaily som si este nenastudoval, takze nemozem podrobne popisat ani hodnotit, ale to, ze sa koncept objavil na konferencii a ze za nim stoji univerzita v Belgicku (a nie nejaky vynalezca ci snilek), dava tomu vcelku zaujimavy naboj.

Obrázok

3. Bod trochu mimo, ale s vytahom suvisiaci - tazba helia na Mesiaci. NASA uskutocnila sutaz "excavatorov", cize kombajnov schopnych prekopavat mesacny regolit a ziskavat z neho helium 3, ktoreho zasoby pre jadrovu fuziu obsahuju 10 krat viac energie ako vsetky sucasne zasoby fosilnych paliv na Zemi. Bez vytahu ale nebude lacne take palivo dovazat. Excavatory si viedli dobre, niekolkonasobne predcili podmienky dane NASA (pri danych obmedzeniach prekopali 450 kg zeminy namiesto pozadovanych 150 kg).

Takze uvidime, skoda, ze finacovanie tohto vyvoja je velmi chabe, ale kde netecie, aspon kvapka. Som zvedavy, ci bude stacit na to, aby sme sa este za nasho zivota dozili vytahu ci ekvivalentnej technologie na dopravu materialu na orbitalnu drahu. Myslim ale, ze skor ci neskor to bude pre ludstvo (ak sa chce naozaj oslobodit od viazania na nasu planetu) nevyhnutne, pretoze kym nebude lacna a efektivna doprava na orbitu, nebude ani masivna expanzia do vesmiru, ani dovoz lacnych surovin na Zem, a bude len predrazene a neefektivne budovanie orbitalnych "autobusov" typu ISS..

EDIT: pre ozivenie prispevku - fotografia jedneho z excavatorov v sutazi. Vyzera velmi cyber a futuristicky (znizena kvalita snimky je dana velkou prasnostou pri sutazi).
Obrázok
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Re: Space Elevator

Príspevok od používateľa Palo M. »

Zaujimave novinky a celkom povzbudzujuce... Aj ked "Mesic meho zivota" uz asi nestihnem (ak si uz cital, od O. Neffa - ak nie, tak odporucam - komu sa pacil Asimovov cyklus o robotoch, malo by sa pacit aj toto).

A co sa tyka tej pevnosti (predpokladam, ze ide o sucet pevnosti samostatnych nanorubiciek verzus pevnost celeho lana spleteneho z tychto trubiciek) - ako je to s klasickym (napriklad konopnym) lanom? Meral tam niekto, ako je to tam?
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Space Elevator

Príspevok od používateľa Kiwi »

No ako je to s konopnym viem velmi dobre. Aby som sa na Velku noc mohol
osprchovat ( aspon raz za rok ), tak som robil bulharsku sprchu, 250 l sud som
tahal cez kladku do 2,5 m vysky, celou silou som 3 cm hrube lano potiahol,
lano sa urvalo a ja som skoncil so zlomenym zapastim na chirurgii. :)
Dakujem chirurgom, ze mi poskladali a mozem rezat mot. pilou, inac som mrtvy.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Space Elevator

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Palo, Neffa som necital, ale pridam si do zoznamu. :)

Co sa tyka pevnosti lana, tam je problem v tom, ze napriek tomu, ze experimentalna pevnost nanutrobicky v tahu sedi s teoreticky vypocitanou, tak v realite nedokazeme vyrobit zatial nanotrubicky dlhsie ako 5 cm. Tym padom lano, ktore bude mat tisicky kilometrov, nemoze byt zlozene z rovnako dlhych nanotrubiciek. Navyse, aj keby sa na nanotrubicky podarilo vyrobit tak dlhe, pocas zivota lana nastane ich ciastocne popretrhanie.
Z tychto dovodov teda realne lano vyrobene z nanotrubiciek nikdy nebude mat taku pevnost ako nanotrubicky samotne. A tu prave nastupuju rozne metody splietania nanotrubiciek a vytvorenie "flaw resistant" dizajnu lana, ktore zacal uz hned napociatku Brad Edwards v studii NASA na zaklade ktorej som kedysi napisal aj ten clanok, a dnes sa dari tento problem postupne dalej zvladat. Ale ide to velmi pomaly, jednym z novych prispevkov k flaw resistant dizajnu je aj prave spominany experimentalny vysledok, ze nanotrubicky mozu skolabovat, co zvysi ich pevnost o dalsich 30% a zaroven moze pomoct "splietat" jednotlive trubicky do pevnejsej struktury lana.

Kazdopadne, co mna zaujalo minimalne rovnako, ak nie viac, je ten koncept spaceshaft. Jeho velkou vyhodou by totiz bolo, ze ho je mozne vybudovat uz z dnes existujucich materialov, aspon podla prezentovanych prepoctov. Ziadne nove materialy netreba.
Prestudoval som si to podrobnejsie, a troska ma zarazilo, ze centralny objav, tzv. hypercube, z ktorej ma byt spaceshaft skonstruovana, je zatial, citujem autorov, "secret". To je velmi nestandardny pristup - vedci z univerzity urobia verejnu prezentaciu na webovej stranke, a pritom technicke detaily su iba na vyziadanie a po podpisani NDA.
To nie je vo vedeckej obci nijak bezne. Pritom myslienku si nechali uz aj patentovat.
Az po dlhsom citani som sa dopatral k pravdepodobnemu vysvetleniu - svoju ideu, dizajn hypercube a studie a experimenty uz poslali na peer review do odbornych casopisov. V tom pripade je to v poriadku, a je pochopitelne, ze pred publikovanim nezverejnia tieto cenne informacie.
V tom pripade sa teda jedna o zarodocne stadium projektu, kde sa vedci k verejnej prezentacii rozhodli kvoli tomu, ze sa jedna o pre verejnost nanajvys zaujimave tema, kde navyse je pomerne slusna konkurencia novych idei. Takze nechu aby ich niekto predbehol, preto tento postup. Ak je to tak, v tom pripade oneldho mozeme cakat technicke a experimentalne detaily hypercube, a som na to velmi, velmi zvedavy. Ked (ak) ich zverejnia, urcite sa budem snazit spisat o tom novy clanok.

Analogiu by som vo vedeckom svet hladal pomerne tazko, ale predsa len som si spomenul - podobne sa kedysi zachoval aj objavitel Eris (trpaslicej planety vacsej ako Pluto), Mike Brown z prestizneho Caltechu, ktory bol nanajvys serioznym vedcom a napriek tomu zverejnil zakladne udaje o svojom objave nezvycajne este predtym, nez jeho odborne clanky presli peer-review procesom. Dost tym riskoval, ale urobil tak na zaklade toho, ze predchadzajuci objav mu "ukradli" kolegovia z inej americkej univerzity, (ktori sa dokonca hackerskym sposobom dostali do databazy pozorovani dalekohladu na ktorom pracoval, pretoze vedeli, ze pracuje na niecom zaujimavom a chceli vediet, co dalekohladom pozoroval - dalekohlad to bol samozrejme na Havaji jeden z najvacsich na svete, takze databaza bola spolocna pre mnohych vedcov [vratane "zlodejov"], iba nezverejnene prebiehajuce pozorovania boli pristupne len autorom jednotlivych projektov) a teda takto si chcel poistit dusevne vlastnictvo svojho noveho objavu. Oplatilo sa mu to, odborne clanky mu nakoniec vysli, a prvenstvo bolo jeho, tentoraz mu nikto objav neukradol.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
MeX
Site Admin
Príspevky: 485
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 2:13 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Space Elevator

Príspevok od používateľa MeX »

Tak znovu je toto riesenie na scene: Japonci opäť šokujú! Postavia výťah do vesmíru
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Space Elevator

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Bohuzial je to len reklama.
Vysvetlenie:

I've been to Japan many times and have met with senior execs from companies similar to Obayashi, and while they have an interest in big space projects, the reality is, these are just dreams and ways to get their companies in the news.

You see this was just a case of marketing hype. It turns out that Obayashi is just about to complete work on the Tokyo Sky Tree, a 634 meter observation and communications tower destined to pull in tourists and relieve them of their money for a view of Tokyo, a meal, a souvenir etc. The Space Elevator aspect of the story, well it certainly got people's attention, the media were sucked in.


ALE

You want reality? How about this. The first ever issue of the Space Elevator Journal is now available and has some great papers on the current state of development efforts to make a space elevator a reality. Forget the hype and read the real stuff which will hopefully one day lead to the development of a real space elevator.

http://www.spaceelevator.com/2012/02/ob ... .html#more
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Space Elevator

Príspevok od používateľa Kiwi »

Tu je pekne video, kde je ukazane ako by to fungovalo: http://www.youtube.com/watch?v=VzhR02nAXOw
Napísať odpoveď