Zaujimavosti z chemie

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Zaujimavosti z chemie

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Clovek niekedy narazi na zaujimave veci ohladom chemie.

Napr. ma po dlhom case z tohto sudka zaujalo nasledovne:

1. Prvok osmium sa vseobecne udava v ucebniciach ako prvok s najvacsou hustotou (viac ako 22krat tazsi ako voda). Ovsem, nie je to take jednoznacne - experimenty totiz nie su celkom presne. Teoreticke vypocty podla atomovej struktury (teda stav ak by sa merala hustota idealne cisteho prvku a izotopu) totiz ukazuju, ze o nieco vyssiu hustotiu ako Osmium ma este Iridium (ktore z experimentov vychadza ako prvok s hustotou az na druhom mieste). Takze vobec nie je zatial iste, ktory prvok ma naozaj najvacsiu hustotu. Btw, zvysene mnozstva iridia v geologickych vrstvach su indiciou toho, ze v tom obdobi dopadol na Zem asteroid - iridium sa totiz vyskytuje v asteroidoch v ovela vacsej miere ako na Zemi.

2. Jeden z osmich oxidov osmia - stvormocny OsO4 - je velmi toxicka latka, ktora sa vyparuje (sublimuje) uz pri ozbovej teplote. Aj velmi male mnozstvo vyparov je velmi toxickych - viaze sa na bunkove struktury a napr. ak sa vam dostane do oci male mnozstvo vyparov, znici vam to zrak. Takze je velmi nebezpecne co i len otvorit flasku s touto latkou. Napriek tomu odbornici nepredpokladaju, ze by ju mohli teroristi vyuzit ako "spinavu bombu", pretoze jednak extremne rychlo reaguje (skor nez skonci vybuch by prakticky vsetok oxid uz zreagoval) a jednak je extremne draha...

3. Cokolada osahuje castokrat podla merani zvysene mnozstvo olova. Je to jednak tym, ze kakaove bobule koncenturju olovo z prostredia, a jednak kontaminaciou pocas spracovania kakaovych bobov. Olovo ma nevyhodu, ze sa nedokaze z organizmu ucinne vylucovat a koncentruje sa v nom, pricom ma negativne ucinky najma na neuronovy system. Takze ak deti jedia privela cokolady, nie je to len o obezite preco skodi... (male mnozstva vsak mozu mat zdraviu prospesne ucinky). Takisto nie je asi vseobecne zname, ze latka theobromin, ktoru obsahuje cokolada, je toxicka pre mnohe zvierata, pretoze ju nedokazu metabolizovat, koluje im v krvi, a moze sposobovat infarkty, vnutorne krvacanie, ci epilepticke zachvaty - cokolada (theobromin) je jedovaty najma pre macky, psy, kone, male hlodavce a papagaje..
Theobrominom sa moze otravit aj clovek, ale spodna hranica pre otravu je az 20 kg tmavej cokolady, takze otrava je pre cloveka prakticky nemozna... :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď