Novy space telescope

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Novy space telescope

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Tak mame dalsi prirastok do rodiny teleskopov mimo Zeme - Herschel Space Telescope. Nie je to narozdiel od vsetkych doterajsich dalekohladov ziadne kukatko - ma priemer primarneho zrkadla 3,5 metra! (HTS ma 2,4 m).
Je to infracereveny dalekohlad, tieto dalekohlady su najuzitocnejsie pre skumanie dalekeho vesmiru, pretoze daleke objekty maju vdaka rozpinaniu vesmiru posunute ziarenie smerom k dlhsim vlnovym dlzkam - ciz objekt, ktory na zaciatku vesmiru bol vlemi energeticky a ziaril napr. najma v roentgenovej alebo optickej casti spektra, dnes vidime iba v infracervenej oblasti.
a druha oblast pouzitia je rodiace sa hviezdy a planetarne sustavy - tie tiez ziaria najma v infrared spektre...

Tak som zvedavy na nove objavy - ak trosku sledujete situaciu, tak viete, ze posledny infracerveny dalekohlad Spitzer je velmi uspesny v pozorovani napr. aj exoplanet, a v kombinacii s HST je to silna dvojka :) A pritom Spitzer nema priemer zrkladla ani jeden meter...

takze - good job, Europe! (vyniesol ho europsky nosic Ariane)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď