Prva slnecna plachetnica je vonku - japonska sonda Ikaros

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Prva slnecna plachetnica je vonku - japonska sonda Ikaros

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

No, Japoncici sa prekonavaju. Po sonde Haybausa, ktora pouzivala LEN ionove motory, cim drzi pokial viem rekord v tomto novom type pohonu, vypustili uspesne dalsiu revolucnu sondu - prvuy plachetnicu, cize sondu ktorej pohon zabezpecuje plachta a tlak fotonov zo Slnka.
Sonda ma uhlopriecku dlhu 20 metrov, plocha plachty je 200 m2, a najblisi polrok bude zrychlovat smerom k Venusi a potom budu testovat manevrovatelnost sondy pri ceste na opacnu stranu od Slnka.

Obrázok

Zaujimave je aj to, ze Japonci tuto sondu vypustili kompletne vlastnou raketou/nosicom (HII) - nuz, mame tu definitivne novu kozmicku mocnost, a ako vidiet prinasa nove (vlastne uz velmi stare, kedze idea slnecnej plachetnice je stara uz desiatky rokov) myslienky do realu ..

Drzme palce nech ma sonda dobre svetlo.. :) AK bude tento prototyp uspesny, caka nas vacsia plachetnica (50 metrova plachta), ktora poleti k Jupiteru...

Co by som dal za to, keby som sa nemusel pidit tuto po tej nasej Zemi ale radsej by som letel niekam v generacnom hviezdolete, vobec by minevadilo ze by som bol dokonca zivota odsudeny na pobyt v par stovkach/tisickach metroch stvorcovych.. ten pocit ze letis ku hviezdam kde este ziaden homo sapienst nebol by mi za to stal...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď