Strana 1 z 1

Tmava energia iluziou?

Napísané: Po Feb 28, 2011 10:55 pm
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Jedna z najzaujimavejsich informacii, s akymi som sa za posledne mesiace stretol, sa tyka alternativneho vysvetlenia tmavej energie. AK by to niekoho zaujimalo, mozem dohladat a hyperlinkovat pramene, ale kedze som tento nazor cital uz pred niekolkymi mesiacmi ale nemal vtedy cas pisat na forum, tak teraz len zhrniem strucne o co ide:

dnesna kozmologia je zalozena na jednom velmi dolezitom a zakladnom pilieri - a sice, ze nase miesto vo vesmire je uplne nahodne a rovnocenne s ostatnymi, inymi slovami nie sme vobec vo vyznacnej casti vesmiru (fyzikalne a malo zrozumitelne sa to vola izotropnost a homogennost vesmiru).
Na zaklade toho aj interpretujeme porozovane prilis rychle pohasinanie vzdialenych supernov ako efekt zrychlujuceho sa rozpinania vesmiru vplyvom akejsi nedefinovanej tmavej gravitacne odpudivej energie.

Lenze! Nikde a nikto zatial nedokazal, ze dany pilier naozaj plati! Ziadne pozorovania jednoznacne nedokazuju, zeby vesmir bol naozaj homogenny, je mozne ze sa vobec nenachadzame v obycajnom mieste nasho vesmiru.
Nevyplyva to dokonca - ako by si clovek na prvy pohlad mohol mysliet - ani z homogenity reliktneho ziarenia, pretoze skutocny vesmir moze byt ovela vacsi ako pozorovatelny - a teda cely pozorovatelny vesmir s malou hustotou je v takom pripade len jednou z tych malickych zanedbatelnych nehomogenit pozorovanych na mape reliktneho ziarenia...

Alternativne vysvetlenie, ktore je krasne az oslnujuco jednoduche a logicke, je nasledovne:
staci, aby sa nasa Galaxia nachadzala blizko stredu oblasti vesmiru s nizsou hustotou. Oblasti, ktorej rozmer je vacsi ako pozorovatelny vesmir (to nie je vonkoncom v rozpore s fyzikou, pretoze ta jasne hovori, ze pozorovatelna oblast vesmiru je len castou celeho vesmiru - z toho zvysku k nam zatial ziadne svetlo ani signal nedorazilo, takze teoreticky je bez problemu mozne, ze skutocny vesmir je kvintiliony krat vacsi ako pozorovatelny). Ak sme blizko stredu takejto oblasti, tak sa nam vesmir javi izotropny (to znamena rovnaky vo vsetkych smeroch - pretoze sme prave v strede), ale pritom nie je homogenny, to znamena, ze jeho hustota za hranicami pozorovatelneho vesmiru je vacsia ako v pozorovatelnom vesmire.
A teda hustejsia hmota za hranicami pozorovatelneho vesmiru pritahuje vonkajsie od nas vzdialenejsie casti vesmiru pozorovatelneho - prave to je to pozorovane zrychlovanie rozpinania.


Brilantne, jednoduche, ovela jednoduchsie a prirodzenejsie ako teoria tmavej energie.
A tesim sa na pozorovania, pretoze je navrhnutych viacero experimentov, ktore by tuto teoriu mohli v nasledujucich rokoch overit (detaily tych experimentov si musim este zistit, pretoze podla mna to bude velmi tazky oriesok potvrdit). Ale kozmologia sa zatrasie v zakladoch ak sa to potvrdi, pretoze by padol jeden z jej zakladnych pilierov.

Snad som to vysvetlil zrozumitelne, je to krasna myslienka, aj ked uvedomujem si ze lepsie by sa vysvetlovala na obrazkoch ako takto cisto full textom..

Re: Tmava energia iluziou?

Napísané: Ut Mar 01, 2011 6:09 am
od používateľa gabberattack
Pre mna to bolo zrozumitelne bez problemov, hadam sa raz ludstvo dozvie ako to skutocne funguje. Akurat je skoda, ze ked sa tie odpovede dozvieme, nas uz zuby boliet nebudu. ;-)

Re: Tmava energia iluziou?

Napísané: Ut Mar 01, 2011 7:22 am
od používateľa Palo M.
Vysvetlil si to celkom zrozumitelne. Ale potom by to tak trocha nahravalo geocentrikom, kedze Zem by sa stala este vynimocnejsou v ramci vesmiru - v "strede" specialnej oblasti...
A mozno to aj trocha naburava teoriu o obyvatelnych zonach, nie?

Re: Tmava energia iluziou?

Napísané: Ut Mar 01, 2011 10:45 am
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Ano, presne ta analogia ku davno zavrhnutej geocentrickej teorii ma zaujala - aj ked tu sa samozrejme nejedna o stred vesmiru, len o stred oblasti s nizsou hustotou, co je uz uplne prirodzena vec, rovnako aj Europa ci moria maju svoj stred. Vzhladom na rozmer oblasti by sa nejednalo o nejaku extremnu nahodu - na vysvetlenie pozorovanej hodnoty "tmavej energie" a izotropnosti vesmiru by totiz stacilo, aby sme sa od stredu danej oblasti s nizkou hustotou nachadzali nie dalej ako cca 50 megaparsekov - to teda nie je ziaden presny stred vyzadujuci nejaku nepravdepodobnu nahodu, je to zhruba stotina priemeru pozorovatelneho vesmiru.

Re: Tmava energia iluziou?

Napísané: St Mar 02, 2011 1:28 am
od používateľa Kiwi
Tu je o tom clanok, tak si ho mozete preobrazkovat:
http://www.suh.sk/index.php?option=com_ ... &Itemid=98
st. 14, 15

Re: Tmava energia iluziou?

Napísané: Pi Mar 04, 2011 9:51 pm
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Kiwi napísal:Tu je o tom clanok, tak si ho mozete preobrazkovat:
http://www.suh.sk/index.php?option=com_ ... &Itemid=98
st. 14, 15
Dik za link Kiwi, to je pekny clanok, resp. pekne obrazky.