Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Diskusné fórum o novinkách v objavovaní Vesmíru a pokrokoch vo vede a technike.

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Niektori miliardari investuju do zaujimavych veci - najnovsie Virgin Oceanic do ponorkuy pre jedneho cloveka schopnej ponorit sa do hlbky az vyse 11 kilometrov. Nuz, pozriet sa tam kde je tlak 1 tona na centimeter stvorcovy urcite nie je prilis odlisne ceste na orbitu...

Obrázok
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa matob »

Ja osobne by som do toho asi nešiel... nemám rád temnú hlbokú vodu a navyše si predstavte že sa v takých 10tich kilometroch niečo pokazí.. zamotajú sa do niečoho vrtule alebo ma napadne obria chobotnica :D človek osamote ľahko spanikári.. navyše v takýchto podmienkach...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Matob, ale avatar mas M45, ktora lezi v temnom hlbokom vesmire asi 400 svetelnych rokov daleko, predstav si, ze sa ti na polceste tam nieco pokazi..
ani tam by si nesiel? :-) :-)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa matob »

Ale šiel, ale ono to súvisí s tým že z takej vody ako som opisoval mám fóbiu :D
Obrázok
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa shafa »

Duro, me ten tlak vychazi v 11km o dva rady vyssi...
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa marpes »

pre 1 m je to 0,1 kg, teda pre 11 km je to 1,1 t na cm x cm
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa Honza »

Kdybych si mohl vybrat, urcite by to vyhrala cesta nahoru za pohledem na nasi planetu.
Ale proti gustu zadny disputat...
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Samozrejme preferencie objavovania su subjektivna vec, ide o to, co cloveka vzrusuje - z objektivneho pohladu samozrejme cesta de vesmiru je diametralne odlisna od ponorenia sa do hlbin oceanu, ale z mnohych pohladov su tieto veci analogicke - doposial tam bolo minimum ludi, prist tam je nesmierne narocne na techniku, a prostredie tam je tak cudzie ze cokolvek tam clovek uvidi zarucene neuvidi nikde inde na svete.
Z podobneho dovodu mna napr. subjektivne velmi zaujima speleologia - tie nezname priestory v jaskyni lakaju cloveka aby ich objavil, cim uzsi je priechod tym lakavejsia je predstava ze mozno len par metrov za nim moze zacinat rozlahla podzemna sien plna unikatnej vyzdoby a svedectiev geologickych a krasotvornych procesov, cakajuca na prelistovanie ako dobrodruzna kniha pre chlapcov...
a pritom objektivne samozrejme riskantne lozenie v skarach par stoviek metrov pod skrupinou zeme je uplne zanedbatelna vec oproti hlbinam vesmiru...
ak by som si mal vybrat sposob akym by som chcel zomriet tak jednoznacne by vyhravala smrt na podchladenie ci vyhladovenie vo vesmirnej lodi letiacej tam kam zatial ziadna ina, alebo smrt uviaznutim v jaskyni pri objaveni miest ktore zatial nikto neobjavil...

btw, citali ste popis posadky batyskafu Trieste? (ktora zostupila az na dno Marianskej priekopy) Najma tu pasaz ked sa im zacal trup batyskafu deformovat a vydavat praskave zvuky ako nan zacali stovky ton vody tlacit.. pacili sa mi myslienky ktore sa im podla ich popisu vtedy prehanali hlavou, konkretne najma ta, ze ten ostry praskavy zvuk ktory zaculi nemohol znamenat fatalny problem, pretoze pri tlaku v danej hlbke by implozia trvala len par stotin sekundy a teda to, ze si vobec uvedomili ten zvuk znamenalo, ze ich to nezabilo a teda ze preziju = tomu hovorim pozitivny pristup ozajstneho objavitela - takyto priekopnici si zasluzia obdiv za ich odvahu...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
shafa
Príspevky: 391
Dátum registrácie: So Nov 08, 2008 1:11 am

Re: Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa shafa »

Marpes, Duro:
ano mate pravdu, dosel jsem pres "há ró gé" k cislu 110MPa, ale chybu jsem udelal kdyz jsem to srovnaval s T/cm2 a v prevodu se sekl o 2 rady #-o
If someone asked me to choose between Metallica and Megadeth, I would say SLAYER...
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa Honza »

Duro Kotulic Bunta napísal: ak by som si mal vybrat sposob akym by som chcel zomriet tak jednoznacne by vyhravala smrt na podchladenie ci vyhladovenie vo vesmirnej lodi letiacej tam kam zatial ziadna ina, alebo smrt uviaznutim v jaskyni pri objaveni miest ktore zatial nikto neobjavil...
Pokud mas rad vypjatejsi situace (kde se vedle sebe objevuje zivot a smrt - jedno bez druheho nemuze byt), doporucuji 127 Hours, pripadne od stejneho rezisera take Touching the void. V obojim jsou skaly, jeskyne, oboji trochu dokumentaristicky, inspirovane skutecnymi udalostmi atd.
Používateľov profilový obrázok
ludi_slovakia
Príspevky: 17
Dátum registrácie: So Feb 19, 2011 6:19 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať používateľa:

Re: Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa ludi_slovakia »

Honza napísal: Pokud mas rad vypjatejsi situace (kde se vedle sebe objevuje zivot a smrt - jedno bez druheho nemuze byt), doporucuji 127 Hours, pripadne od stejneho rezisera take Touching the void. V obojim jsou skaly, jeskyne, oboji trochu dokumentaristicky, inspirovane skutecnymi udalostmi atd.
Touching the void je skvely film, je v mojej top 10. Dalsi film, ktory odporucam pozriet ( ked uz Honza spomenul Touching the void) je Nordwand, ale tento je bez happyendu...Obe dramy su podla skutocnej udalosti, zanechaju mrazivy pocit na velmi dlhu dobu..Krasa hor v kontraste z ich krutostou.
Duro Kotulic Bunta napísal: ak by som si mal vybrat sposob akym by som chcel zomriet tak jednoznacne by vyhravala smrt na podchladenie ci vyhladovenie vo vesmirnej lodi letiacej tam kam zatial ziadna ina, alebo smrt uviaznutim v jaskyni pri objaveni miest ktore zatial nikto neobjavil...
Vsetky sposoby predstavuju dlhe umieranie. Aj ked mozno dobrodruzne.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Komercna ponorka az na dno Marianskej priekopy

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

127 hours som nedavno videl, a veru pacil sa mi, dobry film.
Touching the void si veru pozriem tiez, ten nepoznam.

Ludi - dlhe umieranie ano, ale pomerne nebolestive, a to je dolezite. Zamrznutie aj vyhladovenie su zdlhave, ale organizmus je otupeny, takze to tak nevnima, mysel je pritom uz akoby v inej dimenzii.
V ramci svojich premyslani o najzaujimavejsich sposoboch smrti (v mojich myslienkovych experimentoch) som velakrat dospel este k moznosti smrti na oziarenie, len problem je, ze to uz je prave bolestive a neprijemne. Citalk som pocity ludi ktori dostali vysoko nadsmrtelne davky - vtedy uz je radiacia citit hmatom (nervove vlakna v ktorych su neurony destruovane vysielaju falosne signaly, najma senzory z koze), vidiet (zasiahnute capiky a tycinky generuju zablesky) a citit chut (jazyk generuje falosny signal pripominajuci - podla vypovedi danych ludi skor nez zomreli - chut kovu). Vybral by som si to len ak by davka bola extremne obrovska (tipujem viac ako 100 Sv/min), aby to netrvalo viac nez hodinu. Mat organizmus rozstrielany na submolekularnej urovni, to by naozaj bolo zvlastne...
ale to som trosku off topic...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Napísať odpoveď