Stav projektu

Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Diky, urobil som cistu novu instalaciu - a uz sa stary notas pachti s 10y jednotkou - estimated time 139 hodin ..
Budem fasovat novy notas, a myslim ze tentoraz si trochu dam pozor na particie nech maju rozumny size..

K projektu - mate niekto info o tom, co znamenaju retazce "5y", "10y", "20y" v nazvoch WUs?
Logika hovori, ze pojde o simulacie trajektorii asteroidov na obdobie 5, 10, 20 rokov, ale na fore som po zbeznom prebehnuti ziadne potvrdenie nenasiel.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa matob »

no je to možné.. ale ak 10y počíta okolo 200h.. 20y bude pocitat.. :shock: . :)

http://bluenorthernsoftware.com/scarecrow/oahstats/
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Duro Kotulic Bunta napísal:Budem fasovat novy notas, a myslim ze tentoraz si trochu dam pozor na particie nech maju rozumny size..
Inak uz disky nerozdelujem, nemas potom taketo problemy. Teda hlavne mensie, na nb mam 50GB disk a veru to je malo. Ale zas zadarmo. Furt sa hrat s PartitionMagic. Momentalne preferujem ich skor spajat, je fakt prijemne mat 270 GB volnych na 800 GB disku co su vlastne 2x400 v stripe.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Dik za napad - na notasi asi nezrealizujem, ale budem musiet onedlho kupovat novy disk doma do desktopu, takze sa tomu troska povenujem.
Mat 800 GB free space - hmmm, lakava predstava.. :-)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Takze opat jeden vyrazny kladny bod pre projekt Orbit - kedze som na webe ani fore projektu nenasiel takmer ziadne suvisle info o vedeckom pozadi projektu, opytal som sa vcera, a hned dnes mi Pasquale (pre pripomenutie hlavny iniciator, vedec a developer projektu) odpisal, a pomerne obsiahlo a vystizne.
Chvalyhodne, a beriem to ako vyrazne plus pre projekt - ak v sobotu je developer ochotny takto odpovedat, znamena to, ze je pre projekt zapaleny a je to nielen jeho praca ale aj jeho hobby - a to je velmi dolezite a slubne pre dalsi vyvoj.

Teraz som v casovej tiesni, ale kratky vycuc toho co napisal pridam onedlho..
Zatial aspon v anglictine pre zaujemcov:
What science is behind the new WUs?
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa matob »

:D samé dobré správy..
len jedno mi nejde do hlavy, ako môže byť niečo ako:
"- a list of real NEOs that have not been discovered yet"
ps.. som zvedavý na screensaver.. :)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa matob »

aha kto je môj parťák na tejto ultradlhej WU..
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

matob napísal:..len jedno mi nejde do hlavy, ako môže byť niečo ako:
"- a list of real NEOs that have not been discovered yet"..
Vtip[ je v tom, ze v tejto faze aj tie "real" NEOs su zatial simulovane..
Napisem viac, ale tento vikend rozhodne nestiham..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa matob »

aha, jasne, ok :)
Obrázok
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Honza »

Duro Kotulic Bunta napísal:Zatial aspon v anglictine pre zaujemcov:
What science is behind the new WUs?
Je tam dobře shrnutý design projektu, resp. metodologie výpočtů.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Takze som uspesne zratal 20y WU, na Athlone 3500+ trvala 350 000 sekund, vypocet prebehol uspesne... :)
No ale aby mi nebolo luto, tak som hned dostal aj konecne prvu "monster" WU - LINEAR 10y.
Kedze boinc manager podhodnocuje odhady casu vypoctu, jeho 107 hodin netreba brat vazne, skor sa to bude blizit 200 hodinam.. :-)
Takze konecne nie je o pracu nudza.

Pre kratke zhrnutie o com tieto nove WUs su - cielom tychto jednotiek je najst co najucinnejsiu strategiu vyhladavania blizkozemnych asteroidov, a to pomocou simulacie asteroidov a observatorii. Asteroidy sa v sucasnych WUs delia na realne a synteticke, obe skupiny su vsak v tejto faze simulovane (aj tie "realne"), a su statisticky prepojene so skutocne znamymi blizkozemnymi asteroidmi (NEOs). Kazda WU simuluje 512 NEOs. Vysledkom je zoznam realnych NEOs ktore boli objavene, dalej tie ktore neboli objavene a potom zoznam syntetickych NEOs s pravdepodobnostou s akou reprezentuju realny NEO.
(inymi slovami cielom je proste nasimulovat asteroidy z ktorych niektore v simulacii akoze pozname a niektore nie, a nasimulovat pravdepodobnost ich objavu alebo neobjavu).

Pasquale potom na zaklade vysledkov z tychto simulacii urobi jednu velku simulaciu na serveri (obsahujucu vsetky NEOs - cize niekolko milionov), kde simuluje observatorium, konkretne na ake casti oblohy a ako casto sa bude zameriavat. Ukazalo sa, ze vysledky nasich WUs su velmi povzbudzujuce, lebo ak nechal navadzat dalekohlady observatoria na tie casi oblohy, kde nase WUs nasimulovali najvacsiu pravdepodobnost najdenia novych neznamych NEOs, tak sa frekvencia objavov novych NEOs tymto observatoriom vyrazne zvysila.
To je velmi pobdzbudzujuce, a znamena to, ze WUs maju spravny algoritmus, ktory ked sa aplikuje na realne data z realnych observatorii, moze priniest velmi dobre vysledky - v podobe vyrazneho narastu objavov novych asteroidov ktore krizuju drahu Zeme.

Po skonceni tejto simulacnej casti sa samozrejme Orbit spusti na realne data - pravdepodobne za niekolko mesiacov (mozno uz v sepmtebri), ked sa vyvinie aj graficky screensaver kde bude pekne znazornene, co sa presne pocita..

Takze, mame sa na co tesit, projekt slubne napreduje.

Moja osobna poznamka je, ze projektovy team odvadza vynikajucu pracu, pretoze z vlastnej skusenosti viem, ze najst spravny algoritmus vo vedeckom vyskume sa malokedy podari na prvykrat, tak ako Orbitu. A navyse, vychytat chyby z prvej varky WUs kde uz tretia varka WUs errory takmer nema, je velmi dobry vysledok..
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
slavko.sk
Príspevky: 1603
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 3:42 pm
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa slavko.sk »

Vyborne, tento projekt sa mi pacil uz od zaciatku.
Trochu info o dlzke ratania 10y WU, udaje z BOINC Managera:
Core 2 Duo T7200 @2GHz v notebooku vychadza asi 270 hodin (zatial mam 22% za 60 hodin)
Core Quad 9300 @2,7GHz v PC vychadza asi 195 hodin (zatial mam 40% po 78 hodinach)
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Ak niekoho zaujimaju podrobnosti, tak skratky v nazvoch WUs na zaciatku znamenaju vyhladavacie observatorium, ktoreho aktivita sa simuluje.
(Neuplny) zoznam tychto observatorii:

Catalina Sky Survey (CSS)
Lincoln Near Earth Asteroid Research (LINEAR)
Spacewatch
Lowell Observatory (LONOS)
Siding Spring Survey (SSS)
Magdalina Ridge Observatory(MRO)
Klet Observatory
Great Shefford Observatory
Arecibo_Observatory

Co je zaujimave pre nas stredoeuropanov - jednym (a vobec nie nevyznamnym) observatoriom vyhladavajucim blizkozemne asteroidy je aj ceske observatorium na Kleti - ma dlhu tradiciu, ale dalekohlad schopny najst NEOs (nazvali ho Klenot) instalovali pomerne nedavno.
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
matob
Príspevky: 934
Dátum registrácie: Št Dec 13, 2007 11:16 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa matob »

hreju ma pri srdci taketo dobre spravy :D
orbit hreje pri srdci urcite aj notebook.. (68st.)
104h - 42%
96 h - 40%
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Stav projektu

Príspevok od používateľa Kiwi »

Neviete ci bude App pre x86_64 a ak, tak kedy ?
Napísať odpoveď