CPDN Aktualne

Analýza, modelovanie a predpovedanie klimatických zmien na Zemi

Moderátor: Moderátori

Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

CPDN Aktualne

Príspevok od používateľa Honza »

Nyni je mozne si v profilu volit, zda-li chcete pocitat slab modely, coupled modely nebo oboji.
Dochazi tak k realizaci myslenky, ktera byla v ramci BOINCu prulomova, bohuzel vsak dlouho nerealizovana.
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa marpes »

Z dovodu nutnej udrzby CPDN databazy budu jej produkty mimo prevadzaky 1-2dni, teda i upload a download.
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa marpes »

No - rysuje sa nadej, ze by to v priebehu dneska mohlo nabehnut, zatial trickles,a postupne aj upload a download, samozrejme s pomalym nabehom. Viac je mozne sa docitat: na fore, na konci poslednej strany
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Príspevok od používateľa Palo M. »

Uz to bezi.
Je super, ze sa da volit medzi slab a coupled... Bohuzial neviem, aky je rozdiel z hladiska vypoctoveho casu na tej-ktorej platforme :?
Mam totiz uz pomerne obstarozny (ale stale dobre slape) P4 2.4G (Northwood) so zapnutym HT, od jesene bezi na Linuxe 24/7. BOINC samozrejme tiez 24/7... Na CPDN z hladiska vykonu dnes uz nic moc, ale 24/7 sa pocita... a CPDN mam rad a doma mi 24/7 nebezi nic lepsie...
Skusal som Googlit, ktory z tych dvoch modelov by bol vhodnejsi pre mna, ale nenasiel som nic...
To, co vypisuje BOINC manager pre 2 jednotky ktore su momentalne pocitane, nepovazujem za smerodajne - na zaciatku pisal total time 9000 h (huste, co?), ale 10% spocital za necelych 500h (cize total time by mal byt "len" 5000h)... no ale ktovie? Je to hadcm3 5.15 (cize coupled). Druha jednotka co mam stiahnutu je hadcm3i 5.41, prepocitany total time je 5600h... ale ten je momentalne suspendnuty, lebo 2 CPDN naraz mi viac nahrievaju procak, teraz v lete - a ma iba 2% hotove, takze ten druhy odhad je fakt len velmi zhruba.
Poradi niekto? Teda, mozno to uz nebude aktualne lebo kym dopocitam to co mam teraz, uz mozno budu vypocty zase ovela narocnejsie...
Obrázok
---
Obrázok
"Ostatně, kdybych si měl vybrat pořadí Mac OS X, Windows, Linux, tak to bude: Linux, Mac OS X, sebevražda, Windows." (úryvok z internetovej diskusie)
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Honza »

V moji tabulce to resim - uz jsem to tam mel loni, pak dal pryc a ted kdyz se vratily slab modely, tak jsem je tam dal znovu.
Bohuzel nevim, nakolik jsou casy pro starsi compy, ale daji se to zhruba odvodit.

Hodne zhruba plati, ze na cas jsou 45 years Slab a Seasonal modely cca 5x mene narocnejsi nez 160 years Coupled modely.

Pokud masina jede 24/7, tak coupled model by mela zvladnout.
Spise nez odecet odhadu z BOINCu je spolehlive si dobu vypoctu spocitat podle trickle intervalu nebo i pronasobit podle rychlosti sec/timestep.

Narez to bude s dalsim modelem (bude asi jen 64-bit verze), protoze v nizsim rozliseni 96x73 (38 urovni do vysky) si veme cca 1.2GB, ve dvojnasobnem rozliseni cca 4.7GB. Pocitaji i modely s jeste vyssim rozlisenim, na kterych jsou jiz slusne viditelne atmosfericke jevy (frontalni uskupeni, srazkove oblasti etc.). Proste uz to neni ctvereckovana zemegule, ale to co zname z telky. Kolik GB RAM se na to potrebuje si asi dokazete predstavit...

EDIT: Jeste jsem neco k novemu modelu dostudovaval a zda se, ze HadGEM1 je ve vysledku 12-15x narocnejsi na vypocet nez CM3.
Používateľov profilový obrázok
Palo M.
Príspevky: 1200
Dátum registrácie: Po Feb 12, 2007 2:53 am
Bydlisko: Shanghai, China

Príspevok od používateľa Palo M. »

Honza napísal:Hodne zhruba plati, ze na cas jsou 45 years Slab a Seasonal modely cca 5x mene narocnejsi nez 160 years Coupled modely.
Wow! Tak tomu hovorim konkretna odpoved. Za tabulku tiez diky.
Inak masina mi sice bezi 24/7, ale CPDN ma 50% podiel, co v praxi znamena ze jedna aplikacia je stale CPDN a druha vacsinou nieco ine (SETI, Einstein, Rosetta) ale obcas aj druhe CPDN. Ale ked bezia obidva CPDN, akosi su vacsie teploty procesora aj diskov, ako ked je jeden CPDN a druhe nieco ine - predpokladam ze je to hyperthreadingom. Vacsinu roka mierne zvysene teploty nevadia, ale prave teraz aj 2 stupne navyse robia dost... takze som ten jeden CPDN docasne suspendol.
Zaujimave je, ze napriek 50% na CPDN mi celkom vystupal LT debt (ale neviem presne kedy, vsimol som si to az nedavno), takze akonahle by som dal na ten druhy CPDN resume, idu obidva CPDN takmer stale... No ale to mi samotne nevadi, len to teplo tuto (teraz po 21:00 je vonku 28 stupnov, feels like 35...).

Tak si teda pre istotu zaklikavam Slab na doma a Coupled do roboty (Pentium D 2.8G predsa len frci rychlejsie :))
Tu moznost vybrat si model zjavne urobili pre buducnost, ked vypustia tie "brutalne zrave" modely. Je mi jasne, ze moje postarsie P4 2.4G nie je uz bohvieco v porovnani s novymi strojmi, ale ako server mi sluzi uplne spickovo a hlavne bezi stale, tak by bolo skoda ho nevyuzit na CPDN.
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Honza »

Palo M. napísal:Tu moznost vybrat si model zjavne urobili pre buducnost, ked vypustia tie "brutalne zrave" modely.
To tak uplne neni.
Nejprve jsme diskutovali o tom, ze by se pomalym masinam (nebo tem s malo pameti) automaticky prirazovaly urcite modely, tj. ze by to zajistoval scheduler. Pote jsme spise chteli aby si sam user mohl zvolit, jenze na to nebyl BOINC pripraven (cca 2 roky nazpatek). Navic by to chtelo volit pro kazdou masinu zvlast a ne globalne v profilu. Trochu tomu jde dopomoci omezenim dostupne pameti pro BOINC na dane masine treba pres cc_config.

Nakonec se to neuskutecnilo, protoze se prislo na to, ze spise vedatori potrebuji urcovat, co ma prioritu a co se bude pocitat. To vychazi z povahy CPDN - vysledky predchozich studii figuruji jako vstupni parametry dalsich modelu (az uz typem nebo dalsi varkou jinych parametru), do toho nekdo prijde s tezi do sve doktorske prace, pak se privali sprateleny projekt a komparace s jinymi modely, Monte Carlo a...

Tedy krome HW naroku a parametru masin (pohled programatorsky) tam vstupuje user (moznost svobodne volby) a nakonec to prevalcuje vyzkumny tym (ktery zase musi vyhovet univerzite, grantum, sepisovanim vyzkumnych zprav atp.).
Navic se to meni s tim, jak se meni tym CPDN. Dave Frame odesel, Carl odesel z Oxfordu a cestovani pro Evrope zakoncil stehovanim zpet do statu etc.

Ciste z hlediska BOINCu vyber aplikace neni vyberem narocnosti modelu. Samotna aplikace nerozhoduje o tom, zda-li CM bude na 160 let, 80 nebo jen 40 (SpinUp byl na 200 let).
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: CPDN Aktualne

Príspevok od používateľa Honza »

Jak jsem napul prozrazoval jiz drive, SAP modely budou k dispozici pres chlavni CPDN projekt - uz je mozne si je zvolit v profilu.
Chce to vsak kontrolovat Server status, jestli jsou k dispozici.
PavolR
Príspevky: 243
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:23 pm
Bydlisko: BOINC.SK
Kontaktovať používateľa:

Re: CPDN Aktualne

Príspevok od používateľa PavolR »

Tak to je bezva, mne se sice podarilo stiahnut jednu jednotku v SAP, vypada to tak na 200 hodin. (Zatial mam 41% hotovo) :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: CPDN Aktualne

Príspevok od používateľa Honza »

Vyšly nové verze aplikací pro BOINC V6.
Konkrétně pro Slab, Slab Mid-Holocene a HADAM3.

Bude ještě šestková verze Coupled modelu.
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: CPDN Aktualne

Príspevok od používateľa Honza »

Nyní vyšla i šestková verze Coupled modelu (6.02) pro Win, Linux o Mac OS, která by měla být pro BOINC V6.
Honza
Príspevky: 953
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:20 pm
Bydlisko: Praha

Re: CPDN Aktualne

Príspevok od používateľa Honza »

Dorazil novy server a trochu vetsim ulozistem, snad se jej jeste tento tyden podarilo nainstalovat.
No, 10 TB by mohlo na nejakou dobu stacit...
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: CPDN Aktualne

Príspevok od používateľa marpes »

BBC Climate Change Experiment results

The BBC have launched some beautiful web pages about the project results so far:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6268595.stm

David Attenborough presents Climate Change - Britain Under Threat on BBC One at 2000 GMT on Sunday 21 January

Ups...
tato novinka je trochu fuzata, ale vysledky su zaujimave. To vysielanie uz bolo - uz si tiez nepamatam vela veci.
Ospravedlnujem sa za mierne zavadzanie
Naposledy upravil/-a marpes v St Jan 20, 2010 4:05 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: CPDN Aktualne

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Vecer si veru precitam, vysledky si rad pozriem...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
marpes
Príspevky: 455
Dátum registrácie: Po Feb 05, 2007 7:18 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: CPDN Aktualne

Príspevok od používateľa marpes »

Upload server cpdn-upload1.comlab which takes #2 final zip files from HadAM3P models is down with a problem that can't be sorted immediately. This file will not upload from the Transfers tab.

You could:

* suspend this model type before completion to prevent it from generating the file
* suspend network activity if you have a file stuck
* do nothing and just tolerate the upload error messages

Different earlier problem. There was a power cut in Oxford last night which caused many CPDN and Beta servers to fail. This problem is now fixed.
Napísať odpoveď