Strana 1 z 2

Arecibo

Napísané: So Máj 09, 2009 1:40 pm
od používateľa matob
Tiež vám chodia jednotky ktoré spracuvávajú data z arecibo? V screensaveri je jedna nová feature, ktorá neviem čo znamená. Arecibo power spectrum. Nevie niekto? V message boards som nič nenašiel.. A ako tak pozerám na jednu jednotku čo mi ráta, jedna z tých paličiek vyskočila vysoko nad ostatné.. že by? :D

Re: Arecibo

Napísané: So Máj 09, 2009 1:42 pm
od používateľa slavko.sk
matob napísal:Tiež vám chodia jednotky ktoré spracuvávajú data z arecibo? V screensaveri je jedna nová feature, ktorá neviem čo znamená. Arecibo power spectrum. Nevie niekto? V message boards som nič nenašiel.. A ako tak pozerám na jednu jednotku čo mi ráta, jedna z tých paličiek vyskočila vysoko nad ostatné.. že by? :D
Netusim, E@H mi bezi na masine 400km odtialto, vidim na nu len cez BOINCView a vidim ze mie tiez chodia hentake jednotky. V com su ine, vie niekto? Priznam sa ze jednam sa mi to nechce hladat a druhak ked to sem niekto napise tak z toho budu mat uzitok viaceri ;)
Ja to sem nemozem dat ponevac idem kukat kvalifikaciu F1 ;)

Re: Arecibo

Napísané: So Máj 09, 2009 4:06 pm
od používateľa Duro Kotulic Bunta
slavko.sk napísal:Ja to sem nemozem dat ponevac idem kukat kvalifikaciu F1 ;)
Ospravedlnenka sa prijima.. :-)

Fakty:
- E@H zacal spracovavat data z Arecibo 24. marca 2009
- hladaju sa binarne systemy obsahujuce pulzar a neutronovu hviezdu alebo ciernu dieru (pripominam ze pulzar je v podstate len bezna neutronova hviezda ktora zhodou okolnosti vysiela vysokoenergeticky kuzel ziarenia priamo na Zem)
- vyhoda je ta, ze zatialco bezne metody dokazu z dat vytiahnut udaje len o systemoch s dobou obehu jej zloziek vacscich ako cca 50 minut, E@H vdaka brute force dokaze objavit systemy s ob. dobou uz od 11 minut
- zmysel je ten, ze cim kratsia obezna doba takychto extremnych systemov, tym silnejsie su efekty teorie relativity, takze objavenie systemov pod 1 hodinu je velmi obohacujuce pre vedu
- ocakava sa objav niekolkych novych radiopulzarov za rok

technickejsie veci:
- podla mojich info sa neda vybrat ktore jednotky chceme ratat, automaticky sa spracovavaju oboje (klasicky E@H aj tie s datami z Areciba)
- data z radioteleskopu su spracovavane najskor v Cornell Center for Advanced Computing, az potom su zasielane do Albert Einstein Institute v Hannoveri, a rozkuskovane medzi PCs.

Zdroj: http://www.eurekalert.org/pub_releases/ ... 032309.php

Re: Arecibo

Napísané: Ne Máj 10, 2009 8:32 am
od používateľa Honza
Duro Kotulic Bunta napísal:...binarne systemy obsahujuce pulzar a neutronovu hviezdu alebo ciernu dieru (pripominam ze pulzar je v podstate len bezna neutronova hviezda ktora zhodou okolnosti vysiela vysokoenergeticky kuzel ziarenia priamo na Zem)
Lze z toho také usuzovat, že některé běžné neutronové hvězdy jsou ve skutečnosti také pulzary, akorát jejich kužel nesměřuje k nám, takže jej nejsme schopni detekovat?

Re: Arecibo

Napísané: Ne Máj 10, 2009 10:18 am
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Honza napísal:Lze z toho také usuzovat, že některé běžné neutronové hvězdy jsou ve skutečnosti také pulzary, akorát jejich kužel nesměřuje k nám, takže jej nejsme schopni detekovat?
Presne tak, pulzarov je ovela viac ako pozorujeme, akurat kedze ich kuzel ma len cca 2 stupne, tak pozorujeme len zlomok z nich.. Je pravedpodobne, ze vlastne kazda neutronova na ktoru pada nejaka hmota z okolia ma svoj kuzel, kedze je to prirodzeny dosledok extremnej gravitacie a magnetickeho pola, ktore kuzel vytvaraju..

Re: Arecibo

Napísané: Po Máj 11, 2009 4:04 am
od používateľa Palo M.
Duro Kotulic Bunta napísal:- podla mojich info sa neda vybrat ktore jednotky chceme ratat, automaticky sa spracovavaju oboje (klasicky E@H aj tie s datami z Areciba)
Arecibo Binary Pulsar Search sa da vypnut/zapnut v profile. Akurat tie "klasicke" Einstein sa nedaju vypnut - takze da sa pocitat s Arecibo alebo bez...

Re: Arecibo

Napísané: Po Máj 11, 2009 11:09 am
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Palo M. napísal:Arecibo Binary Pulsar Search sa da vypnut/zapnut v profile. Akurat tie "klasicke" Einstein sa nedaju vypnut - takze da sa pocitat s Arecibo alebo bez...
Aha - diky za upresnenie Palo. Inak myslim ze by mohli mat na E@H strankach viac info k tomu, pretoze teraz je tam sice jedna veta s holym faktom ze sa spracovavaju aj data s Areciba ale nic podrobnejsie - pritom si myslim, ze kedze su len dva zakladne typy WUs tak by to bolo uzitocne. Aby clovel nemusel vsetko dohladavat kade-tade. A vela ludi blizsie zaujima co presnejsie rataju, nielen ze "nejake hladanie pulzarov v datach z Areciba".

Re: Arecibo

Napísané: Ut Júl 21, 2009 5:37 pm
od používateľa matob

Re: Arecibo

Napísané: Št Júl 23, 2009 4:04 am
od používateľa Hefto99
Gabberovi sa podarilo v projekte Einstein@home "objaviť" pulzar J1906+0912 (ATNF psrcat). Gabberovi srdečne blahoželáme a želáme ďalšie úspechy :D Detaily nájdete na stránkach projektu.

Re: Arecibo

Napísané: Št Júl 23, 2009 5:12 am
od používateľa gabberattack
Tak to je teda nahoda, mam len zopar masin zapojenych do Einsteina - vacsina vykonu sla na Rosettu. :-) Potesilo to velmi. Neda sa zistit, ktora masina to nasla? Dal by som na nu nalepku "uspesny hladac pulzaru". :-)

Re: Arecibo

Napísané: Št Júl 23, 2009 6:11 am
od používateľa Hefto99
To sa uz zistit neda, prislusnu jednotku uz v databaze nemas.

Re: Arecibo

Napísané: Št Júl 23, 2009 9:30 am
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Gratulujem Gabber - tych pulsarov je tam len sedem!

Zaroven vsak musim podotknut - aj ked nechcem kazit radost - ze to nie je tak celkom novy pulzar co Gabber nasiel - bol objaveny uz v roku 2002.. ale rediscovery je takisto velmi dolezita, pretoze ukazuje silu algoritmu, dava realny feedback a spresnuje celu analyzu.

Re: Arecibo

Napísané: Št Júl 23, 2009 10:53 am
od používateľa slavko.sk
Tak toto je super ... toto si zasluzi info na hlavnej stranke!

Re: Arecibo

Napísané: Št Júl 23, 2009 12:25 pm
od používateľa Kiwi
Paraaaaaaaada. =D> =D> =D>
Lenze Einstein hlada celkom nieco ine, nie pulzary. Tie pulzary sa zacali hladat len nedavno, nie ?

Re: Arecibo

Napísané: Št Júl 23, 2009 1:02 pm
od používateľa Duro Kotulic Bunta
Kiwi napísal:Paraaaaaaaada. =D> =D> =D>
Lenze Einstein hlada celkom nieco ine, nie pulzary. Tie pulzary sa zacali hladat len nedavno, nie ?
Ano, hlada nieco ine, ale..
gravitacne vlny su generovane kompaktnymi objektmi. A pulzary kompaktne objekty su - cize ak budeme poznat co najviac pulzarov so znamymi polohami a fyzikalnymi charakteristikami, vyrazne to pomoze v hladani gravitacnych vln, pretoze vieme odkila mozme signaly ocakavat, v akej intenzite (a napr. podla toho aj zistovat citlivost/kalibrovat buduce detektory).
Viac info tu: http://einstein.phys.uwm.edu/radiopulsa ... topic6.php