Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Diskusia nezaraditeľná ani do jednej z kategórií

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Ako nastaviť nasledujúcu montáž, na čo najdlhšie expozície ?
http://www.celestron.com/c3/product.php ... =63#idTab2

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Tu su moje prve pokusy na odoka nastavenej montazi:

ObrázokObrázokObrázokObrázok
ObrázokObrázokObrázokObrázok
ObrázokObrázok
Naposledy upravil/-a Kiwi v Ut Okt 05, 2010 4:58 am, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Super Kiwi ! Gratuljem k novemu HW, paci sa mi ze mas taketo zaujmy... :)
Velmi pekne zabery, teda aspon tie kratke expozicie (M42 a Mesiac).

S nastavenim najdes na webe kopec rad, netreba chodit daleko, odporucam aj ceskoslovenske forum astro-forum.cz. Tam najdes vela uzitocnych info z amaterskej praxe, a je to velmi zive forum.

Btw, Newton nie je navhodnejsi na fotenie planet, ale ak chces ziskat vyrazne lepsie fotky, tak existuju free softwary na spracovanie fotiek z viacerych zaberov - soft da dohromady desiatky fotiek toho isteho objetktu (staci aj low resolution video z fotaku), z ktorych ziadna nie je nic moc, ale dohromady vytvori ovela detailnejsi zaber.

Cim presne si to fotill? (nemyslim telskop, ale fotak a jeho sposob pripojenia k teleskopu)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Fotene v primarnom ohnisku. Skusal som aj cez 20 mm okular, afokalne, ale sa top nedalo zaostrit.
Skusal som aj napr. NGC 6960, 10 min, ale tu aa uz prejavilo nespravne nastavenie pol. osi.
Skusal som aj driftovaciu metodu, ked ti ide hviezda okolo meridianu a rovnika na juh, tak treba
pol. os. trochu otocit na zapad, ale to je vela roboty. Potom to treba zopakovat nad East atd.

Fotene to bolo tymto: http://www.dpreview.com/reviews/canoneos550d/
Vsetko cez BULB, so stipcom v ruke a remote dratenou spustou za 4 €.
ISO od 1600 do 3200 na deepsky a kratke casy na Jupiter aj Mesiac.

Pripojene to je cez T2 zavit, ktory je priamo na redukcii dalekohladu, z okularoveho vytahu na 1 1/4" okular.
Na Canone je redukcny kruzok z T2 na Canon bajonet.

Dalsi problem bol, ze nad ranom bolo 2 *C a velmi sa to zacalo rosit, aj s provizornym vyhrievanim a rosnicou.

Najviac sa rosi hladacik, sice je 9x50, ale po oroseni nic nevidno. A je strasna zima na nohy a ruky, hoci som bol
dobre naobliekany. Je to ovela horsie, ako prlavat v + 1 *C "teplej" vode.

Asi bude nutne pripojit du Goto montaz na remote ovladanie cez RS232 + USB redukciu.

Video sa mi podarilo len taketo, lebo ma ten Newton silnu komu a neviem ci by pomohli reduktory komy.
http://www.youtube.com/watch?v=svOU7dSs6vM

Tu som nieco objavil, vraj je to presnejsie ako driftova metoda, tak vyskusam.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1279541430
Naposledy upravil/-a Kiwi v Po Okt 25, 2010 10:31 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

HW mas dobry, takze na pekne vysledky mas dobre predpoklady, najma ked k tomu pridas maly seeing a super oblohu tam u vas, ktoru ti mozme my mestski cervici len zavidiet. :)

Komakorektor si bud isty ze na Newtonovi vyrazne pomoze, otazka je vsak ci to potrebujes - koma sa prejavuje len dalej od centra zorneho pola, ak mas objekt blizko centra, tak koma je mala aj v Newtonovi.

Zima - odporucam jednoznacne chemicke ohrievace, je to vrecko s krystalickou hmotou, ktoru uvaris, energia sa skoncentruje do skvapalnenia obsahu, a potom ked potrebujes tak jeenoducho porusis mechanicky tekutinu, ktora zacne krystalizovat a pocas 1-2 hodin produkuje teplo cca 50 stupnov - je to prijemne, nepali to, a dve hodiny ta zohrieva. Potom mozes znova sacik uvarit, a cely proces sa opakuje, zivotnost byva aj dobre pamatam desiatky takychto cyklov. Nie je to extremne draha vec (urcite oproti tomu HW co si si kupil je to nic, a pritom to vyrazne predlzi a sprijemni cas vonku pri tom HW), a vyraba sa v roznych tvaroch - do rukavic, do topanok, proste tam, kde to najviac treba. Dostat v roznych outdoor shopoch, teraz som len narychlo vygooglil jednu linku (neoverenu) ako priklad toho co myslim: http://www.outdoorshop.sk/04320f9af90ce ... hrieva.php

Kazdopadne, go-to + remote control to tiez riesi, lenze - ruku na srdce - kupoval si si to kvoli tym fotkam ako vysledku alebo kvoli tomu pocitu ze sedis pod sirou oblohou, svietia na teba hviezdy a ty citis, ze plavas vesmirom na planete Zem..
pretoze go to + remote control ta za vela penazi zbavi tohto pocitu, a z pozorovania oblohy sa stane nieco podobne ako browsovanie fotiek na internete - budes pozerat na monitor, kde dostanes prace fotky, ktore si mozes vybrosovat v stnasobne lepsej kvalite za desatonasobne mensi cas...
ale to je samozrejme moj nazor, len ti ho davam na uvazenie..

To video Jupitera sa mi nepozdava - ma strasne nizke rozlisenie, vobec nevidno ani jeden pas. Nepozeral som teraz nejak podrobne tvoj priemer objektivu (15 ci 20 cm?) ale pre oba pripady by pri cistej oblohe aku tam mate musela byt ovela lepsia rozlisovacia schopnost.
Nebol Jupiter nizko nad obzorom? Alebo nebola nejaka oblacnost ked si to filmoval? Pripadne len video skresluje a volnym okom si pasy videl? Ak ano, kolko? S 15 ci 20 objektivom by si mal vidiet aspon 3 pasy a pri dobrych podmienkach bez problemov aj Velku cervenu skrvnu.

Anyway - uzi si tie pekne pocity pod oblohou.. :)
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Dnes som objavil jednu polozku a tam je chyba v azimute a v altitude. Tak to skusim dostat na 0.0, ze ci ta montaz pojde presnejsie.
Na Jupiteri som videl 2 pasy, ale ja mam 1000 mm / 20 = 50 zvacsenie, co je na planety malo. Neviem ci je lepsia Barlow alebo
radsej Hyperieon okulare s afokalnou projekciou, napr. 10 alebo 5 mm + nejake kruzky pred Canon.
Na planety je lepsi Schmidt-Cass., tie maju 2350 az 2800 mm a f10, co zas horsie na deepsky.

Zda sa, ze bez fitrov to asi nepojde. V tej M42 je obrovsky rozdiel v kontraste.
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Trochu som sa hral s farbickami:
ObrázokObrázokObrázok
Používateľov profilový obrázok
numlock
Príspevky: 113
Dátum registrácie: So Júl 05, 2008 11:06 pm

Re: Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Príspevok od používateľa numlock »

pekne snimky 8)
Obrázok Q6600 @ 3600MHz , 4GB Ram , HD5850 , win7 x64
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Nedavno vybuchla v M51 supernova, tak pre tych co chcu vidiet vybuch zo vzdialenosti 23 milionov svetelnych rokov,
sa mozu pozriet na oblohu nedaleko Alkaida vo Velkom voze a urcite najdu tu supernovu aj na fotkach.
Snimka bez supernovy je z 20.04.2011 a so supernovou z 26.06.2011.
Prílohy
so supernovou,  26.06.2011
so supernovou, 26.06.2011
M51_so_supernovou.jpg (143.33 KiB) 10556 zobrazení
bez supernovy, 20.04.2011
bez supernovy, 20.04.2011
M51_bez_supernovy.jpg (156.17 KiB) 10556 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Duro Kotulic Bunta
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: St Feb 07, 2007 3:00 pm
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Príspevok od používateľa Duro Kotulic Bunta »

Pekne fotografie Kiwi..
Je vzdy zaujimave vidiet fotony ktore vznikli v malickom objeme jednej hviezdy ked este na Zemi boli tretohory a este relativne cerstvo zaladnena Antarktida... a z tych triliard kvadrilionov fotonov ktore su odvtedy na ceste si prave zopar chytil letiac na miniaturnej smietke hmoty...
It is by logic that we prove, but by intuition that we discover. [J.H. Poincaré, mathematician]
A man who knows how to be alone is never lonely. [Osho]
Používateľov profilový obrázok
Kiwi
Príspevky: 2072
Dátum registrácie: Ut Feb 13, 2007 4:18 pm
Bydlisko: Sobrance
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako čo najpresnejšie nastaviť montáž ?

Príspevok od používateľa Kiwi »

Tak som skusil aj planety, i ked 200/1000 Newton asi nie je to prave orechove na planety.

Kto by mal nejake skusenosti, ako to vylepsit, aku techniku pouzit, sem s tym. :)
Prílohy
jupiter_reg_2.jpg
jupiter_reg_2.jpg (39.46 KiB) 10517 zobrazení
Napísať odpoveď